Přejít na obsah

Elektrické topení - přídavný topný element k naftě


Kolík ASP

Doporučené příspěvky

falk: jestli mas moznost pripojit auto na 230AC, tak bys si do nej mohl udelal na pevno zastavbu autonabijecky a maleho prutokoveho ohrivace, ktery prodavaji na webu co jsi dal link, cena je okolo 3k, kdyz bys nabijeckou zivil i vetrak v kabine (krom dobijeni baterie) tak bys pres casovou zasuvku mel libovy nezavisly topeni... :)

motor rovnomerne prohraty (olej ve vane studeny) a teplo i v kabine

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 8 měsíců později...
  • o 1 měsíc později...

Vracím se zpět na původní téma - přídavný element alias topeníčko navíc.

Webasto.cz - je to dokonalý, ale drahý

Kdo má možnost natáhnout k autu prodlužovák, doporučuji ventilátorové topení s topnou spirálou z 230V. Je to výkonné než všechny přídavné na koleni dělané elementy a rychlé. Pak to jen odpojit, sednout do auta, nastartovat a odjet v teplé kabině s rozmrzlými skly.

Pozor na nastavení topení a možné přehřátí okolního interiéru = včasné odpojení = dobré místo, kde se topení rozhodně nezvrhne. Dokonce jsem viděl, že jeden pán měl takové topení natvdro přimontované ve voze a šáhnul každé zimní ráno pod blatník, vytáhnul zástrčku, kterou zacvaknul do zásuvky 230V na prodlužováku. Za 10 minut odpojil, hodil prodlužovák na stranu a vyjel s autem před pozemek. Výborný řešení si myslim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 5 let později...
V 10. 12. 2009 na 23:16, pjerdole napsal:

dobry napad sefe. 1kw to je maras.

Zdravím pánové,

1kW zřejmě není pravda. Teď jsem změřil PTC typu 1K0 963235F. Má 3 články každý s odporem 1,2ohm při pokojové teplotě. To odpovídá proudu 10A / článek a tedy výkonu 120W na článek. Maximální výkon při 20st C, a předpokladu že v palubní síti je 12V, tedy je 360W. Proud celkem tedy 30A. To je to tedy celkem zvládnutelné altíkem i baterií. Navíc by se měly články připínat dle dostupnosti výkonu v el. síti auta.

 

Nedalo mi to a strčil jsem PTC na chvíli do mrazáku: odpor se skoro nezměnil. Závislost také nebude lineální, odhaduji, odpor poroste strmě až při teplotě kolem 60st. Předpokládám, že bude topení navrženo tak, aby teplota plechů PTC nebyla moc nad 50 st. a určitě ne přes 100.

 

Chystám se to zabudovat a spínat přes relé jen manuelně. Uvidíme.

 

EDIT Ještě dodávám: pro napětí 14,4V bude proud 36A a výkon 518W.

Editováno: , autor: nickac
Doplnění pro 14,4V
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...