Přejít na obsah

LED žiarovky O II facelift


alvisio

Doporučené příspěvky

Zdravím Vás ľudia, chcem sa spýtať ohľadom LED žiaroviek namiesto žiaroviek denného svietenia (PY21W) do O II 2009. Vzhľadom na to, že žiarovky prepúšťajú prúd len v jednom smere, tak LED-ky nesvietia. Viete mi poradiť, resp. má niekto skúsenosť, čo s tým? V servise mi nejako nechceli poradiť, vraj sú s tým len problémy, a vraj by to aj napriek sfunkčneniu malo vypisovať poruchu žiaroviek. No mne to aj napriek tomu, že svetlá nesvietili nič nepísalo, takže asi tam problém nie je, no nechcel by som to riešiť tak, aby som musel prerezať káble a zmeniť pólovanie :feve: Poprosím poradte ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravdu je nutné přehodit póly, ale nemusíš nic řezat, stačí vycvaknout ven piny a prohodit je. S hlídáním funkčnosti žárovek to je otázka, když jsem dal do parkovaček jedny ledky, tak chybu hlásily, ale jedny výkonnější jsou ok. Možná i v těch denních nějaké silnější nebudou hlásit chybu. V případě, že budou hlásit chybu, musíš přidat odpor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal jsem tam 2 ks 3W LED na vějířový chladič

a pouštím do nich přes odpor 10 Ohm asi 1A.

Diagnostice to stačí a chybu nehlásí.

Svítivost ještě budu měřit luxmetrem,

s LED o úhlu 160° mi to připadalo horší než s žárovkou,

teď tam mám LED s úhlem 55° a myslím, že svítí víc než ty origo mizerné žárovky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

na Felicii I jsem daval LED denni sviceni.

Cerveny kabel jsem zapojil na spinaci skrinku tak, aby pri zapnutem zapalovani byl pod proudem.

Cerny kabel od LED svetel jsem dal na napajeci (nikoliv zemnici) kabel od obrysove zarovky.

Takze to funguje presne podle vyhlasky - pri vypnutych svetlech sviti denni LED sviceni, pri zapnutych svetlech jsou denni LED sviceni vypnute, protoze je plus na obou koncich LED svetel. Toto funguje diky tomu ze LED propousti proud jen v jednom smeru. Jednoduche a funkcni, ale u O II nevim, jestli nebude neco namitat diagnostika, i kdyz odbery do 3W by ji nemely zajimat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Co presne treba rozobrat? To oznacene cervenou sipkou? :help:

Dalsia otazka je, ako dlho tie LED ziarovky vydrzia, kedze zvietia aj pocas startovania motora...

Tak, ja sa ti Cjoctavian priznám, maturoval som nad týmto dosť dlho, no nepochodil som, ale keď vytiahneš ten PIN, tak zistíš, že sa da zapojiť len v jednom smere, čiže tadiaľto cesta nevedie :( Inak, bol som sa pýtať jedného elektrikára do škodovky, ten mi povedal, že bez prídavného odporu to ani necekne, čiže treba tam pridať nejaký medzikus, atď. ale trebalo by rezať káble a tak či onak sú s tým problémy. Ledky ale vydržia hodne dlho (min. 50000 hod), určite dlhšie ako je životnosť auta a netrpia chorobou opotrebovania častým vypínaním, ale škoda Octavií s týmto problémom zapojenia. Ja som uvažoval aj nad tým, či by neexistovali žiarovky s päticou BA15S (21W), niečo ako cool blue, resp. niečo kvalitnejšie vo vyhotovení halogén :feve:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nuz tak len pre info - mam vsetky ziarovky v aute (okrem prednych) vymenene za LED a funguju aj bez odporov, len mi svieti kontrolka na prasknutu ziarovku, ale ja to poctivo ignorujem lol

No a k zivotnosti LED - su dlhoveke a nevadi im caste vypinanie a zapinanie, ale vadi im zmena napatia, co sa samozrejme deje pocas startovania - ale snad to nebude problem u nejakych drahsich LED ziaroviek... Ja mam aj v byte LED ziarovky - mali mat zivotnost 120 000 hodin a polovica sa odpalila ani nie po pol roku :feve::aggressive:

A co sa tyka "cool blue" ziaroviek do dennych svetiel, tak samozrejme existuju, ale...znamy si dal 27W modraste do dennych svetiel Octavie a svietili ovela slabsie ako povodne 21W biele - tade asi cesta nevedie...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...keď vytiahneš ten PIN, tak zistíš, že sa da zapojiť len v jednom smere...

No, já na té fotce vidím dva drátky, které vedou do konektoru. Předpokládám, že ty drátky jsou (+) a (-) póly. Taky předpokládám, že drátky jsou zakončeny stejnými piny (samicemi). Takže, jak výše už někdo psal, je potřeba ty piny vytáhnout z konektoru a prohodit je. No a k přidání paralelního odporu není potřeba stříhat dráty nebo používat jakési mezikusy, atd. stačí na každém z těch drátku kousek odizolovat a propojit je vhodným odporem (a samo pak zpátky zaizolovat). Celé je to práce tak na 5 minut...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nuz tak len pre info - mam vsetky ziarovky v aute (okrem prednych) vymenene za LED a funguju aj bez odporov, len mi svieti kontrolka na prasknutu ziarovku, ale ja to poctivo ignorujem lol

No a k zivotnosti LED - su dlhoveke a nevadi im caste vypinanie a zapinanie, ale vadi im zmena napatia, co sa samozrejme deje pocas startovania - ale snad to nebude problem u nejakych drahsich LED ziaroviek... Ja mam aj v byte LED ziarovky - mali mat zivotnost 120 000 hodin a polovica sa odpalila ani nie po pol roku :feve::aggressive:

A co sa tyka "cool blue" ziaroviek do dennych svetiel, tak samozrejme existuju, ale...znamy si dal 27W modraste do dennych svetiel Octavie a svietili ovela slabsie ako povodne 21W biele - tade asi cesta nevedie...

Tak to tiež nie je najrozunejšie, včera som pozeral na tie 27 W žiarovky, ale keď je to slabé, tak na to asi môžem zabudnúť. Neviem čo s tým, ale ak by si na niečo prišiel, daj mi prosím vedieť, lebo ja som z toho už na nervy. Skúšal som led žiarovky nahodiť aj o firemného opla, len tam mi po vypnutí aj zamknutí auta blikajú tak cca pol hodinu, a keby som tam všetky žiarovky vymenil za LEDky, tak by to auto srandovne vyzeralo :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, já na té fotce vidím dva drátky, které vedou do konektoru. Předpokládám, že ty drátky jsou (+) a (-) póly. Taky předpokládám, že drátky jsou zakončeny stejnými piny (samicemi). Takže, jak výše už někdo psal, je potřeba ty piny vytáhnout z konektoru a prohodit je. No a k přidání paralelního odporu není potřeba stříhat dráty nebo používat jakési mezikusy, atd. stačí na každém z těch drátku kousek odizolovat a propojit je vhodným odporem (a samo pak zpátky zaizolovat). Celé je to práce tak na 5 minut...

Tie drôty sú zavarené a pevne spojené s celým konektorom a nedajú sa samostatne vytiahnuť, keby sa to dalo, nie je čo riešiť. Aspoň teda mne sa o nedá, a to som nad tým už 5 x sedel a meditoval ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja sa podelim o najnovsiu skusenost s LEDkami v aute: mam cely interier a kufor osvetleny ledkami, mam to tam necely pol rok a musim povedat ze zo 6tich lediek ktore tam mam som uz teraz menil prvu (osvetlenie v kufri)

neviem ci to bol zly kus, ale spociatku svietila super len raz vecer (ako vzdy zakon schvalnosti-ked potrebujete najviac svetlo) som otvoril kufor a jedma strana prestala svietit, myslim ze zivotnost v kufri by mala byt najdlhsia, nakolko svietia asi najmenej zo vsetkych....

takze to je moja skusenost k prispevkom o "dozivotnej sluzbe" lediek... som sa pousmial nad prispevkom hore ked niekto pisal ze ledky preziju auto :-)

ale dufam ze to bola posledna zla skusenost s ledkami....

inak velke vdaka uzivatelovi Superfattymu, reklamacia prebehla uplne bezproblemovo a rychlo, ziadne spekulacie, postavil sa k tomu celom a chcem sa mu tymto verejne podakovat, tak by to mal robit kazdy kto tu nieco predava, ked nieco predavam tak si za tym stojim aj ked sa objavia neocakavane problemy

DAKUJEM este raz a :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Problemom preco ledky odchadzaju je nesprevna hodnota odporu. Mnoho vyrobcov pouziva mensie odpory aby zvysili svietivost.

Davaju tam odpory prisluchajuce napatiu 12V (to je napatie baterky na odchode) :)

Preto svietia pekne ale nie dlho. Osobne som si vyrobil ledky sam a max spokojnost. Mam tu napr osvetlenie kufra na ukazku ;)

post-15833-1268380462,3643_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to tiež nie je najrozunejšie, včera som pozeral na tie 27 W žiarovky, ale keď je to slabé, tak na to asi môžem zabudnúť.

Tak vlavo je 27W modrasta a vpravo je povodna 21W biela... Vazne slabe - neviem si predstavit ako by to svietilo, keby to malo len 21W :feve: Ale to sa aj da cakat - svetlo ziarovky je zlte (s minimom modreho spektra) a modry filter to zlte takmer vsetko odfiltruje...

post-10844-1268384197,4333_thumb.jpg

Editováno: , autor: Cjoctavian
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak vlavo je 27W modrasta a vpravo je povodna 21W biela... Vazne slabe - neviem si predstavit ako by to svietilo, keby to malo len 21W :feve: Ale to sa aj da cakat - svetlo ziarovky je zlte (s minimom modreho spektra) a modry filter to zlte takmer vsetko odfiltruje...

Tak to je ozaj slabé =( No neviem, čo by sa s tým dalo robiť ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je nesmysl aby nešly vyndat piny z konektoru většina konektorů má pojistku proti vypadnutí pinu a má jinou barvu plastu a ta se odjistí povytažením do strany a pak je třeba použít vypichovák na piny ten se strká ze spod tam co jsou ty piny vidět do takových malích drážek okolo pinu a zatlačí se do vnitř konektoru a na pinu to zmáčkne pojistky takové plíšky které přizastrkování do konektoru sami zaskočí a pak nejdou zpět vytáhnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Já jsem teď montoval tyto LED žárovky :95103 , svítí to dobře, akorát se rozsvítila na palubce kontrolka. Ted jen přijít na to jak hlídání denních svítilen vypnout. Snad by to mělo jít změnou dlouhýho kódování v bsg, ale zatím neexistuje ke kódování v facelift Octavii kompletní popis.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

kupil som si presne tie iste ziarovky ako Filas1 a nesvietia v dennych svetlach, iba vzadu v cuvacich:(

Asi je to tým, že 100 ľudí = 100 chutí. Jeden technik nahodí káble tak, druhý inak a potom sa môžme zblázniť ... Cj, a skúšal si už prehadzovať kábliky ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...