Přejít na obsah

Jak pečovat o vůz


loutek

Doporučené příspěvky

Ahoj,

koupil jsem si starší starší Škodu Octavii a chtěl bych se o vůz co nejlépe starat. Vůz byl a i bude garážován.

Chtěl bych Vás tedy požádat, pokud máte někdo chuť podělit se o zkušenosti a napsat jak se o svůj vůz staráte Vy.

Určitě se tyto rady budou hodit i ostatním.

Pokud bych mohl, rozdělil bych dotaz do několika částí

1.) Exteriér - používáte nějaké připravky na venkovní plasty? (konzervace a ochrana). Jakým způsobem pečujete o karoserii, používáte nějakou chemii pro konzervaci? Pokud používate myčku, necháte vůz také navoskovat, nebo je lepší nechat auto pouze umýt a poté použít nějaký přípravek? Popřípadě pokud máte někdo své tipy, jak na to.

2.) Interiér - opět prosím, napište, jaké používáte přípravky, čím třeba čistíte sedadla, zavazadlový prostor, jak pečujete o palubní desku a volant.Nebo jestli máte někdo zkušenosti a nechal jste si umýt vůz ručně, jaký je pro Vás poměr cena výkon. Popř. další tipy co Vás k tomu napadnou.

3.) Motor a motorový prostor - jestli vůbec a a jak čistíte motor, popř. motorový prostor. Pokud otevřu "haubnu", vše je přikryto plasty, čistíte je někdo pravidelně nějak? Popř. opět prosím o nějaké rady, postřehy, jak to děláte Vy.

4.) Disky a pneumatiky - používate v létě nějaký přípravek na čistění stran pneumatik? Mám hliníková kola na léto a plecháče na zimu a dnes jsem "přezul" na zimní plecháče. Letní hliníková kola jsem nechal umýt v pneuservisu (z toho nejhoršího) a chci se zeptat jestli někdo a jak konzervujete letní disky na zimu? Zimní pneu v servisu nafoukly na 2,4 (teď nevím jakých jednotek), přijde Vám to na kombi , kde jezdíme většinu času 2 lidé ok?

Nakonec doplním, že mám OI, motor diesel, kombi, interiér je čalouněný, barva metalíza.

Na vysvětlenou, do teď jsem měl starý vůz, kde vzhledem k jeho celkovému technickému stavu a způsobu využití, jsem tyto věci neřešil.

Díky všem za připadné rady :-)

Loutek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravíčko, takže na plasty používám, je to takový bílý mlíko a po rozetření se plast krásně leske - používam ho asi 5 let od stejného výrobce a kvalita plastu furt jako nová. Kdybys byl hodně otravnej, došel bych se podívat na název. Jinak auto normálně omyju vapkou, pak houbou a šamponem zbavím karoserii bordelu - někdy je taky třeba použit odstranovač hmyzu nebo asfaltu. pak normálně navoskovat voskem. Používám turtlewax nebo ted mám origo škoda a spokojenost, když se dotkneš plastu není bílej takže výhoda a nemusíš to pak pracně drhnout z plastů. Do myčky vůbec nejezdím, ale pokud bys jel, tak si to nech rovnou navoskovat i ze spodu ošplíchnout.

interier- vydělám koberečky, včechno pečlive vysaju aj kufr. pak klasika palubovej sprej a tím to de pěkně vyčistit. volant neřeším at se t neprotáčí pak v rukách. A neřeším to, mám naběhaný 130 tkm a volant kromě dvou malých míst jako novej. Pokud nejsi pupkáč nebo dlouhán a netřeš volant pupkem nebo nohama neřeš to. Když je zamazaný sedaldo (samo že decentně) našpíchám to sprejem a nahoře toho spreju je takove kartáč a tí to pak pěkně vyčistím. Zase tady platí to, co v exterieru s tou značkou přípravku.

motor normálně vystříkám vapkou s jemnějším volume před tím ještě přikryju altík a našplíchám takovej sprej na motor - vyčistí to bordel a pak to jenom spláchnu. Toto je postup po tom, co odděláš ty plasty - kryty motoru. ty plasty ošetřím tou machrovinkou co mám na ty plasty v exterieru. Motor jako novej, zítra sem to chtěl zrovna dělat - přinejhorřím příští týden tak můžu vyfotit.

disky normálně stříknu sprejem na čištění disků a jde to krásně dolu ten brzdovej prach a všelijakej bordel. pak to spláchnu vapkou.

Uf, jestli te ještě neco zajímá, nahod konkrétní otázku :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

koupil jsem si starší starší Škodu Octavii a chtěl bych se o vůz co nejlépe starat. Vůz byl a i bude garážován.

Chtěl bych Vás tedy požádat, pokud máte někdo chuť podělit se o zkušenosti a napsat jak se o svůj vůz staráte Vy.

Určitě se tyto rady budou hodit i ostatním.

Pokud bych mohl, rozdělil bych dotaz do několika částí

1.) Exteriér - používáte nějaké připravky na venkovní plasty? (konzervace a ochrana). Jakým způsobem pečujete o karoserii, používáte nějakou chemii pro konzervaci? Pokud používate myčku, necháte vůz také navoskovat, nebo je lepší nechat auto pouze umýt a poté použít nějaký přípravek? Popřípadě pokud máte někdo své tipy, jak na to.

2.) Interiér - opět prosím, napište, jaké používáte přípravky, čím třeba čistíte sedadla, zavazadlový prostor, jak pečujete o palubní desku a volant.Nebo jestli máte někdo zkušenosti a nechal jste si umýt vůz ručně, jaký je pro Vás poměr cena výkon. Popř. další tipy co Vás k tomu napadnou.

3.) Motor a motorový prostor - jestli vůbec a a jak čistíte motor, popř. motorový prostor. Pokud otevřu "haubnu", vše je přikryto plasty, čistíte je někdo pravidelně nějak? Popř. opět prosím o nějaké rady, postřehy, jak to děláte Vy.

4.) Disky a pneumatiky - používate v létě nějaký přípravek na čistění stran pneumatik? Mám hliníková kola na léto a plecháče na zimu a dnes jsem "přezul" na zimní plecháče. Letní hliníková kola jsem nechal umýt v pneuservisu (z toho nejhoršího) a chci se zeptat jestli někdo a jak konzervujete letní disky na zimu? Zimní pneu v servisu nafoukly na 2,4 (teď nevím jakých jednotek), přijde Vám to na kombi , kde jezdíme většinu času 2 lidé ok?

Nakonec doplním, že mám OI, motor diesel, kombi, interiér je čalouněný, barva metalíza.

Na vysvětlenou, do teď jsem měl starý vůz, kde vzhledem k jeho celkovému technickému stavu a způsobu využití, jsem tyto věci neřešil.

Díky všem za připadné rady :-)

Loutek

Ahoj,

jeste me napada, pouzivate nekdo jelenici?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

jeste me napada, pouzivate nekdo jelenici?

Jelenice je dobrá na dosušení auta. Jinak já auto myju ručně šampon na auta a voda pak projedu v práci myčkou bez kartáčů aby to navoskovala a vyfoukala 2x za rok voskuju auto ručně tvrdým voskem značku nevim mam to jinde než odkud teď píšu va vnitř jen luxuju a utírám prach max použiju přípravek na číštění skvrn když si něčim omylem zadělám sedačky. hlavně čistim spš okna vidět je třeba. Motor nemyju nikdy je to zbytečný a kolikrát se víc podělá tim že je voda tam kde nemá jen občas utřu kryt motoru nic víc je to zbytečný

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já sem třeba všechny kontakty oblepil izolačkou - tam kde vstupují kábly do konektoru. Paráda. Odpoledne se ti na ten název podívám:-)

jinak auto po týdnu nevoskuju, ale snažím se tak jednou za 4-6 týdnů. Pokud máš kvalitní vosk (tuhej) vapkou no rozhodně nesmyješ..

Jo, tak presně to teď chci, ještě než začne porádná zima, ošetřit auto tuhým voskem, koukal jsem na nějakej ze škoda shopu , tak uvidím. Jinak nějaké ty přípravky turtlewax mi přišly taky docela slušný. Ještě uvidím pro co se rozhodnu. Mam za to, ze svýho času běžela v televizi neustále reklama na nějakej super přípravek na auto, který prezentoval Horst Fuchs, stříleli do karosérie diabolkama, smažili na houbně vajička :)

Loutek

Editováno: , autor: loutek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

na karoserii pouzivam pripravky od firmy Sonax (cistic laku, tvrdy vosk, cistic plastu, autosampon)

motor nechavam mejt pri servisni prohlidce

interier dle znecisteni take v sevisu (berou to nejakym strojem resp. mokrou cestou), ale je to tak 1x za dva tri roky.

kola meju tim, cim meju auto.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ano, sonax je taky špica :) ten interier čistí myslím párou..

jinak ty vosky: skoda originál vosk - výhoda v tom, že když se dotkneš plastů, nejsou zasvněný. Jinak má parádní lesk i po týdnu - vážně auto vypadá jako nový a zdá se mi, že i zakryl takový škrábaněčky laku - od houby a tak, lak se vážně pěkně zacelil. Ovšem si myslím, že Turtle má lepší vosk a poznám to v tom, když na auto prší voda dotíká, zase když přestane, zůstanou na aute takový kapičky :-)

Jinak ten vosk škoda mám od té doby, co sem si nechával na autě něco montovat a jelikož byla cena nad tisicovku ajá mam šekvou knížku, vybräl sem si jako bonus vosk.

pár info i pro ostatní:

čistič na plasty: Tempo - Renoplast : http://www.olejshop.cz/autokosmetika/p/tempo-renoplast-300ml - nejlevnější co jde seženeš kolem 68 korun. Jestli budeš mít zájem moh bych ti poslat link pokud se moc neorientuješ na internetu.

Vosk turtle: Turtle wax plus PTFE - http://www.olejshop.cz/autokosmetika/p/tur...m-500ml-70-023- nejlevnější co seženeš

Vosk Škoda: http://www.skoda-auto.cz/cze/service/acces...fc%3d0000000058

Editováno: , autor: brc.majkl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ano, sonax je taky špica :) ten interier čistí myslím párou..

jinak ty vosky: skoda originál vosk - výhoda v tom, že když se dotkneš plastů, nejsou zasvněný. Jinak má parádní lesk i po týdnu - vážně auto vypadá jako nový a zdá se mi, že i zakryl takový škrábaněčky laku - od houby a tak, lak se vážně pěkně zacelil. Ovšem si myslím, že Turtle má lepší vosk a poznám to v tom, když na auto prší voda dotíká, zase když přestane, zůstanou na aute takový kapičky :-)

Jinak ten vosk škoda mám od té doby, co sem si nechával na autě něco montovat a jelikož byla cena nad tisicovku ajá mam šekvou knížku, vybräl sem si jako bonus vosk.

pár info i pro ostatní:

čistič na plasty: Tempo - Renoplast : http://www.olejshop.cz/autokosmetika/p/tempo-renoplast-300ml - nejlevnější co jde seženeš kolem 68 korun. Jestli budeš mít zájem moh bych ti poslat link pokud se moc neorientuješ na internetu.

Vosk turtle: Turtle wax plus PTFE - http://www.olejshop.cz/autokosmetika/p/tur...m-500ml-70-023- nejlevnější co seženeš

Vosk Škoda: http://www.skoda-auto.cz/cze/service/acces...fc%3d0000000058

Ahoj, tak jsem nakonec koupil tenhle vosk s teflonem.

Tak doufam, ze budu spokojen. Muzete mi jeste nekdo napsat, jake jsou rozdily mezi timto tekutym a tvrdym voskem? Je nektery z nich vhodnejsi ?

Diky Loutek

Editováno: , autor: loutek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, pokud bude o vikendu jeste rozumny pocasi, nebude mrznout, vemu auto do mycky, aby bylo pred navoskovanim cisty a nakonzervuju ho. Pokusim se udelat fotky pred a po, schvalne jestli bude videt rozdil :)

No a rovnou vemu necim ty plasty.

Jeste me napadlo, zeptat se, pokud nekdo pouzivate Vapku, muzete nejaky tip doporucit? Zvazuju koupi a zajimalo by me kolik je treba zainvestovat.

Vim ze na netu se da urcite neco sehnat, ale me zajima pokud muzete nekdo doporucit z osobni zkusenosti.

Diky

Mejte se

Loutek

Editováno: , autor: loutek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Nejlepší vapky dělá NILFISK ALTO. Nejlepší pro domácí použití je Poseidon 2, dá se pořídit za 16 až 20 000.

Má hadici s ocelový opletem která se nedá zlomit a doporučuju hadici min 10m dlouhou. Vapka je bezporuchová kvalitní

a výkoná. Já osobně sem se spálil s vapkou BOSCH...za 12 000. měla tu šitovou plastovou hadicy která se hned zlomí a taky

byla jen 4m dlouhá a tak sem musel vapku furt nosit kolem auta a to je opruz. Za 2roky (přesně po záruce) se rozbylo automatické vypínámí.

Musel sem si holt poradit sám....to vypínání sem zrušil a osadil na vapku trafo + relé a motor spínám přímo na pistoli mikrospínačem (12V bezpečného napětí) a je pokoj. Má to i výhodu když nepotřebuju tlak tak nedomáčknu pistol a jen to čůrá. Za další sem byl nucen koupit novou hadici kterou mi na originál konce nalisovali v obchodě s tlakovými hadicemi. Koupil sem tu kvalitní s kovovím opletem a 10m dlouhou takže vapka si vrčí v garáži a já všude došáhnu. Ta hadice stála 100kč/m. To nemluvím o vapkách z Baumaxu za 3000...to nemá smysl kupovat,to sou vyhozený peníze. Takže když to schrnu ted už bych koupil určitě ALTO Poseidon 2. Má to kamarád a máme jí i v práci a je super.

Co se týče vosků a péče o vůz já osobně používám SONAX tuhý vosk kterej má vysoký podíl vosku KARNAUBA... Čistej vosk KARNAUBA je tak pekelně drahej až se mi protočili panenky....zase je to to nej co můžeš na karoserii dát.

Po umytí vysuším auto obrovským kusem starýho prostěradla pak nechám do druhého dne pořádně uschnout v garáži. Druhej den nanesu vosk a rozlešťuju velkým kusem pravé jelenice. Vosk nanáším i na prostory kolem zámků,pantů, na prahy i na prostory kolem pátých dveří a haupny. Voskuju tak 2x až 3x do roka, vždycky před zimou a pak po zimě a během léta. Na plasty v interiéru mám takový mlíčko od SONAXU a aktivní pěnu na skvrny taky od SONAXU.

Na okna se mi osvědčila jakákoli okena s vysokým procentem alkoholu jinak to dělá kocoury.

Na ráfky čistič ALU od SONAXU a na motor čistič motoru SONAX a SONAX MOTORPLAST na konzervaci motorového prostoru.

Motor meju vždy po zimě abych se zbavil tý hnusný soli, potom je vhodná nějaká delší cesta aby motor dokonale proschnul.

Těsnící gumy dveří ošetřuju silikonovým sprejem a i gumový přechodky ve dveřích i těsnící gumy na spodku dveří.

A to je asi tak všechno co sem měl na srdci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám FII 1.2 htp 51kW

Tak Exteriér: Ze začátku jsem umýval auto ručně autošamponem s voskem a pak ještě nanášel Turtlewax, což se mi zdálo příliš zdlouhavé a pracné. Teď jezdím s autem do myčky u Shellky, kde už nemají ty silonový kartáče, ale takový jakoby gumový. 3x do roka to nechám umýt s konzervačním voskem, jinak dávám jen horký vosk.

Do Wapky jezdím, když potřebuji auto trochu opláchnout a hlavně v zimě vystříkávat od soli.

Kola: Na Alu disky používám čistič s rozprachem, název už nevím mám ho garáži, strany pneumatik pěnovým přípravkem,který nanesu a nechám oschnout, nesetírám. Když je uskladňuji na zimu,tak je umyju od černidla z destiček, vytřu dosucha a uložím na stojan a to samé s plech. diskama.

Motor: Ten nechám jednou ročně podle potřeby i více umýt v Hor. Autodružstvu. Je tam vždy hezká a ochotná obsluha.

Interiér: Vyndám všechny koberečky a věci z kufru a celý auto vysaju starým vyčleněným vysavačem z domu. Na palubku a všechny plasty v interiéru používám houbičku na boty napuštěnou silik. olejem, vydrží tak na dvě použití, a pak to vypadá jak v nově koupeném autě,možná ještě líp :palec2: , protože jeden můj kamoš to viděl a hned se mně ptal, co jsem na to dával a hned chtěl to po mně koupit. Doporučuji

Okna zvenčí i uvnitř čistím běžným přípravkem na okna, co používá máma doma, jen místo hadru používám papírovou utěrku.

Editováno: , autor: Marek1806
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

doplním ještě o něco : na dosušení po umytí používám vyřazené staré froté ručníky-nejlepší věc co může být, pak se vypere a pořád dokola.....

: alu disky po umytí nastříkám silikonovým sprejem, nebo alespoň tím na palubky a rozetřu, takže není potřeba pak nějaké čističe, nic se na to brutálně nepřilepí....

: palubku jen vlhkým hadříkem očistit od prachu a suchým otřít, palubku musím mít matnou, a né žádný lesk....(auto s ošetřovanou palubkou na bázi silikonových sprejů bych v životě od nikoho nekoupil !)

Editováno: , autor: dick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tvrde vosky sa horsie nanasaju a rozlestuju, ale zasa su vyrazne trvacnejsie a odolnejsie.

Jedny z naj voskov su Porczelack (obsahuje karnaubsky vosk).

Používám vosky od Porzelack a opravdu lepší vosk jsem neměl. Používám tento vosk: http://www.porzelack.cz/product/autovosk-n...ovane-laky-107/ (ten obsahuje i karnaubský vosk) a na vyleštění mikroškrábanců používám tento: http://www.porzelack.cz/product/cistic-laku-super-cut-104/ :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To s tím silikonem na disky sem už slyšel od hodně lidí a zkoušel sem to akorát na motorce....potom to šlo krásně umejt proudem vody ale přišlo mi že se na to nadměrně chytá prach,po pár KM byli kola úplně černý. Před rokem sem na auto kupoval nový ráfky a tak to po létě šlo umejt docela v pohodě. Zkusím to nastříkat na jaře až je budu obouvat ale bojím se stejnýho efektu jako u moto.

Co se týče sprejů na palubku taky nejsem zrovna příznivcem...potom se to leskne jak psí kule a odráží se to ve skle,jak už sem psal používám takový "mlíko" který ten plast ošetří a je matný. Mlíko použiju tak 1X do roka jinak mokrej hadr to jistí.

Oryginál péče o plasty od Škoda Auto je taky "mlíko".

Ještě sem si vzpoměl na reportáž na novinky.cz že většina lidí o své auta nepečuje. Tady se sešly asi jen vyjímky :kol-47:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na kola jsem používal prostředek co tady na fóru prodává hopa26 a fungoval velmi hezky (už došel)

Na palubovku jsem používal mlíko ze Škodovky, účinek byl hezký, akorát bych řekl krátkodobý (taky už není)

Na pneumatiky mám takový hustý krém (moc práce, příště už jedině sprej)

Karoserii leštím tak, že auto 2x umeju šamponem s nano, 2x kvůli opravdu důkladnému umytí. Potom vysušit, pak leštěnka, vyleštit, potom barevný vosk a zase vyleštit. Výsledek je super, sousedi chtějí přistavovat svá auta lol

Všechny přípravky jsou od želvy, ale příště zkusím koupit něco od Porzelack, když to tak chválíte :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Potřeboval bych doporučit od někoho kdo má vyzkoušený nějaký aktivní šampon/pěnu co koupit. Teď nemám možnost auto doma umýt a když bych se dostal někam na wapku, tak bych to na něho našplíchal, nechal chvilku působit a opláchnul. Nemám s tím zkušenost, asi to nebude i 100%, ale rozhodně to snad pomůže. Změnil jsem i barvu auta, má teď zimní a to odstín bílé soli :unsure:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...