Přejít na obsah

(FI) elektrické vyhrievanie zrkadiel


Eddie

Doporučené příspěvky

Aby si nemusel riešiť prúdové zaťaženie relátka ohrevu skla, pripoj paralelne k ohrevu zadného skla relé na zrkadlá. Silové napájanie priveď cez poistku (osadiť do poistkovej skrinky novú poistku) na dorobené relé, odtiaľ na zrkadlá a máš to. Dokonca aj s auto vypnutím po nastavenom čase, prípadne ak máš aktivované aktívne riadenie záťaže aj pri väčšom zaťažení alternátora.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koldo vidim ze si expert ale asi s tym pojdem do servisu... :-) pochopil som, ze mam priviest od novej poistky (predpokladám 5A) na rele vyhrievania zrkadiel a odtial do vypínača ktorým teraz ovládam iba vyhrievanie zadného skla? A potom z toho vypínača kam? priamo do zrkadiel? či? Som z toho jelen...

M.

Editováno: , autor: Slovakfan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No,já to pochopil tak,že na kabel od spínače na rozmrzr okna napojíš ještě jeden kabel a ten nový kabel přivedeš do relátka které tento spínač bude spínat když zapneš rozmrz okna,a jak se sepne relé,tak to pustí šťávu do těch zrcátek,která právě vede z té nově napojené pojistky,abys to měl i hlídané proti zkratu. Tak co pánové Kubenec a Koldo,pochopil jsem to spávně? :palec2::p

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďakujem za lichôtku, ale expert nie som ...

Ovládanie podľa predchádzajúcich príspevkov by nefachčilo - spínač vyhrievania dáva povel BSG na na vzopnutie vyhrievanie - relé sa tam nedá pripojiť.

Relé pripojiť jedným koncom cievky na výstup BSG pre vyhrievanie zadného skla, druhú stranu cievky na kostru (po zapnutí ohrevu zadného skla je na tomto výstupe +12V a relé vzopne). silový + priviesť z poistkovej skrinky cez poistku na silové kontakty relé (to je OK). Z relátka pokračovať do dverí na ohrev zrkadiel. Ak to nie je jasné, napíš - budúci týždeň nakreslím zapojenie ...

Editováno: , autor: Koldo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Albín písal o pripojení na spínač vyhrievania okna. Predtým som pozeral popis vývodov BSG a toto som prehliadol ... Podľa toho čo píšeš netreba žiadne prídavné relátko, len spínač - zapojiť do BSG, pripojiť na výstupy z BSG ohrevy, nakódovať a malo by to fungovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koldo, kurnik ja uz tomu vobec nerozumiem... je mi jasne ze BSG ma dva vystupy do zrkadiel, jeden ja lave, druhy na prave. To je T6x/2 a T6x/4. To zapojim do zrkadiel, a ich druhy kabel dam na kostru.

Ale ako tam zapojit ten vypínač? mozem z vypínaca na ohrev zadného skla vyviest este jeden kábel a dat ho do BSG na pin T6x/1? ale treba urcite este na pin T6x/6 doviest + z poistky, ci? Chcel som na to zvlást vypínač ako je na vyhrievaniezadného skla, ale zasa tam sa mi zdá tažké zapojenie jeho osvetlenia.... resp. neviem odkial to tahat...

Dnes som prisiel na to (teda este si nie som uplne isty), ze BSG pri stropnom osvetlení ma stály + a spína - . A nesli mi zapojit priamo z neho varovne svetla do dverí. Tak uz sa toho trochu bojim, az

tam nieco neodpalim.

Inak s tym nakodovaním BSG budem musiet do servisu však? bez toho to nepojde? :aggressive:;)

Koldo urcite bude lepsie ak mi to nakreslis, mozno bude treba aj vyfarbit... :-)

Moj rozum neelektrikára mi hovori toto:

Nebolo by jednoduchsie jednoducho cvaknut kabel kusok za pinom T5c/4 (je to priamo prívod do vyhrievania zadného skla) dat tam nejakú spojku a odtial vyviesť kable do vyhrievania zrkadiel? Nemusim to kodovat, jeden cvak, nejake konektory a mam to hotove... islo by to cele spolu, zadné sklo aj zrkadla... Ziadne problemy s vypínačmi a pod... Akurát nebude to pretazovať BSG ked to pojde z jedného pinu?

Posledna dnesna nejasnost:

Co je to pripojenie napr. 58b, 30a, 30al apod. všetko v kabel. zvazku za prístrojovkou? Vela veci sa odtial zapaja a neviem ako to chápat.

Diky za rady...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

BSG - XP2 - pin6

Kukni na túto schému, popísal som tam aj ako som to dnes skusal zapojit (cervené svetlá vo dverách) a isiel mi iba tretí, a to ten najlopatistickejsí spôsob.

Co som spravil zle? alebo tomu vobec nechápem? ;)

Na XP2 pin 6 je podla mna stály + a na XP4 pin 1 je spínaný -, co je rozhodujúce pre fungovanie? ci nema zasa pravdu? :-) (inak toto ma napadlo az teraz ked to tej schemy cumim)

post-41223-1260653300_thumb.jpg

Editováno: , autor: Slovakfan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ovládanie využitím BSG - výstupy ako píšeš. Spojenie T6x1 s kostrou by malo zapnúť ohrev. Odpojením od kostry vypnúť. Neviem, ako je riešené origo zapínanie ohrevu - predpokladám, že poloha zapnutého ohrevu zrkadiel je aretovaná. V tom prípade by si musel spínač vyrobiť - origo spínače nad rádiom sú v podstate tlačítka, ktoré dávajú len impulz na zapnutie - vypnutie. Ak je to ovládané len impulzom, potom by sa dalo využiť v podstate akékoľvek origo tlačítko.

Podsvietenie nie je problém - napr. zo susedného spínača.

V žiadnom prípade nepripájať na tlačítko ohrevu zad. okna.

Nakódovať v servise alebo u niekoho, kto má Vag je nevyhnutné.

Napájanie na Tx6-6 z poistky - najlepšie origo pozícia v poistkovej skrinke.

K osvetleniu - podla mňa 6 je spínaná, 1 tiež (lepšie povedané rozpínaná - aspoň si myslím. Je tam plus, ktorý sa po nastavenom čase - 20 minút vypne. Tak je zaručené vypnutie osvetlenia po nastavenom čase aj v polohe trvale zapnuté.) - preto Ti to nešlo a vysvetľuje to červený variant.

Zelený variant: Prirobené žiarovky mali asi podstatne menší odpor ako sulfitka v stropnom svetle a cez ne sa uzatváral obvod z plusu cez stropné svetlo na kostru - preto to svietilo stále. Keby si pripojil namiesto kostry +, malo by to fungovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu je schéma zapojenia - ovládanie spolu s ohrevom zadného skla. Tú nepripojenú šípku zrkadlá vedľa relátka si nevšímaj.

Ahoj Koldo, dakujem za ochotu.

Najprv k tej schéme na vyhrievané zrkadlá.

Chápem to tak, že podľa tej schémy ked zapnem vyhrievanie zadného skla, zopne sa aj relé, ktoré spustí vyhrievané zrkadlá. Je tak?

Preco tam ale musim tlaciť dalsie relé, ked samotný výhrev zadného skla uz cez jedno ide?

S tym vypínačom na ohrev zadného skla si to myslel ako? Jasne ze cez vypínač to zapojit nemozem, vypínace davaju iba signály, nemozem od nich tahat priamo do zrkadiel. Tak?

No teraz moj najvacsí problem...

Nikdy som nerozoberal poistovu skrinku, neviem ako sa do nej ma nahodit nova poistka. Odkial je najlepsie do nej priviest +12 V, nechcem ale aby to bolo stálych +12V. Dalej, musím podla tej schémy osadit asi nové relé, aký typ? mne elektrikárske značky nic nehovoria. Čo v tej schéme znamená pri relé D1? No a dalsi bonus je, že ked som naposledy hladal reléový box, tak som ho jednoducho nenasiel... ako sa k nemu dostanem? a ako sa tam vkladá nové relé? nie je na fore nejaky navod na toto?

Este sa ta chcem opytat na jednu vec, prikladám schému, ako som to chcel povodne zapojiť. Mozem to spravit aj takto, alebo nie? Mohlo by to nieco robit, atd... Aká ma byť hrubka dorobených kablov? ja uvazujem s 1 mm.

Dakujem za odpoved na mojich 100 smiesnych otázok, ale fakt som v tomto uplny novacik....

post-41223-1260871751_thumb.jpg

Editováno: , autor: Slovakfan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co sa týka osvetlenia,

chcem vyriesiť svetielka vo dverách (tie uz mam nainstalované) a osvetlenie vzadu (jedno biedne predné svetlo nestaci, ked vecer vykladám nieco zo zadu, neviem co na sedackách vobec mám).

Toto je schéma, podla ktorej by som to chcel zapojit, neviem ci dobrá, alebo zlá, vsetko je to ale zo stropného svetla.

Prosím Ta ak budes mat cas, kukni sa na to a okomentuj.

Dakujem

Miro

post-41223-1260872852_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To čo viem ti skúsim poradiť aj ja.Poistkový box ak chceš doň dať novú poistku musíš povolť myslím 3-4 šrobky sú hore dolu a zboku/torx/.Celý držiak otočiť a odsunúť fialovú blokádu.Nasadiť nový pin na pozíciu musíš citiť že cvakne ten zúbok na ňom.Zaistiť naspäť fialovú blokádu.Celý držiak vrátiť nazad ide to trochu horšie ako vybrať.Stálych 12v je najlepšie priviesť so svoriek pod palubnou doskou hore ,sú pod takou čiernou krytkou idú tam hrubé červené kable.Pripojíš to jednoducho na očko a dáš pod maticu.Spínane napätie asi najlepšie zo spínacej skrinky.Kábliky by som ja dal prierezu 1,5mm no nie som elektrikár.Releový box je za poistkovou skrinkou nad BSG.Tie relátka sú tam podla výbavy.

Ešte si pozri aké piny potrebuješ sú tam 2 velkosti. :palec2:

Editováno: , autor: vikino1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Funkcia presne tak, ako píšeš - relé je tam len z dôvodu, že neviem, akým prúdom by sa mohlo zaťažiť pôvodné relé (relé by to malo zvládnuť, ale plošné spoje BSG neviem).

S vypínačom je to tak, ako píšeš.

Rozobratie poistkovej skrinky už popísal Vikino1 - nie je to žiadny zázrak, len treba trošku zručnosti.

Fungovalo by to aj podľa Tvojej schémy, ale zaťaženie BSG - viď vyššie.

D1 je tzv. zhášacia dióda - eliminuje napäťové špičky, ktoré vznikajú pri vypnutí indukčnej záťaže.

Relé môže byť hocijaké, ak použiješ autorelé s origo päticou budeš mať uľahčenú inštaláciu - zacvakneš do držiaka nad BSG.

Osvetlenie by malo fungovať - len neviem tá záťaž ... Stmievanie musí robiť nejaký polovodič, čo ten na to. Tu by sa mal vyjadriť niekto, kto to už robil. Ja sa chystám, ale s LEDkami, len nemám nejako čas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...