Jump to content

ASR


Mopachi
 Share

Recommended Posts

mám tu samou motorizacia v kombajnu. ASR mě funguje když o tlačítko není zmáčklý a poznat by jsi to měl podle toho že ti bliká kontrolka na palubovce, myslím že žlutá, nebo někdo by řekl oranžová. fungování je dle mě na principu vyuřití abs a přibržďujeto kolo který prokluzuje. tak jsem to měl alespoň na předchozím autě

Link to comment
Share on other sites

Tak tímhle způsobem funguje EDS, elektronická uzávěrka diferenciálu. ASR (Anti Slip Regulation -- protiprokluzová regulace) dělá to, že pokud se dostaneš s autem na kluzký povrch, a přidáš plyn, zpravidla přenášený kroutící moment překročí fyzikálně daný maximální přenesitelný moment a kola začnou prokluzovat (hrabat). Tím dojde také ke ztrátě schopnosti kol auto držet v přímém směru (protáčející se kolo není schopno udržet boční působící síly) a vozidlo se stane směrově nestabilním. V tento okamžik zasahuje ASR a sníží kroutící moment přenášený na kola tak, aby se kola přestala protáčet a vozidlo opět získalo směrovou stabilitu, ale aby se přitom přenesl co největší kroutící moment. Ke snížení kroutícího momentu může dojít třemi způsoby:

-- elektronickým snížením dodávky paliva do motoru, změnou předstihu a tím i snížením jeho výkonu

-- přibrzděním prokluzujících kol

-- kombinací předchozích dvou možností

ASR je vynikající věc, která umožní vyjet třeba zledovatělý kopec (pokud je to vůbec fyzikálně možné, protože zákony fyziky nepřestanou platit ani pro auto s ASR :) ). Ze zkušenosti vím, že ani citlivá noha na spojce a plynu není tak citlivá, jako ASR.

Pěkně je to vysvětlené tady:

akorát se zde ASR označuje jako TCS a krom toho se dozvíš, jak funguje ESP, což je další bomba...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zajímavá diskuze mohl by mi prosím Vás někdo poradit:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat má Octávii 1,6 SLxi rok výroby 1998 a mám na ní protiskluz (nevím jaké je správné označení) to zanamená že když třeba jedu do kopce ve sněhu a kola proklouznou tak se kola začnou sekat a auto krásně vyjede ale teď mi to začalo dělat to že se zapne kola se nesakají a podle zvuku je to jako když se něco protáčí. Nemáte někdo nějakou zkušenost s opravou nebo jak by se to dalo opravit a případně jaká byla cena opravy?

Jo a žádné tlačítko na palubovce nemám zapínalo to automaticky.

Děkuji všem za odpověď

Link to comment
Share on other sites

Tak to tam budeš mít EDS, elektronická uzávěra diferenciálu. Jestliže se jedno kolo dostane na kluzký povrch, tak řídící jednotka brzd ho přibrzdí, aby se mohlo chytnout to kolo, co na kluzkém povrchu není. Co se týče prověření funkce či opravy, základem je výpis z VAGu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...