Přejít na obsah

Buchot ventilátora u faceliftu


Diamant

Doporučené příspěvky

Viem, že u predfaceliftu bol problém s dunením v telese ventilátora pri prejazde nerovností. Potom však zmenili tvar telesa ventilátora a u áut s týmto problémom sa menil celý ventilátor a bolo po probléme. O to väčšie prekvapenie však prišlo, keď to isté robí aj mne u faceliftu! Stretol sa s tým už niekto? Myslíte, že výmena ventilátora za nový (ale rovnaký, keďže novší asi neexistuje) pomôže?

Mne to duní (buchoce) najvýraznejšie keď mám pustený ventilátor a idem po nerovnej ceste dole kopcom, alebo brzdím na rolete pred križovatkou.

Keby ventilátor išlo vybrať nejako jednoducho, tak to už určite nejako poriešim, ale musí dole celá prístrojovka, tak to nechám na servis, s ktorým som zatiaľ spokojný. Len aby nevymenili ventilátor, a bude to robiť zase.

Editováno: , autor: Diamant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam najazdenych 3600 km a zatial nemam problem s ventilatorom.

Na predoslom Roomstri ventilator buchal, ale len na dlazdiciach.

Nieco mi vsak cvrlika v sedadle spolujazdca, ked na nom nikto nesedi. Mam pocit, ze to ide z hlavovej opierky, ale este som nemal cas to najst.

Editováno: , autor: Alice18
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diamante a chces s necim poradit, nebo jen konstatujes fakta? Predpokladam, ze mluvis o te FII RS co mas v podpisu a ne o tech jinejch autech.

Druhým autám môže ventilátor aj vypadnúť, to mi nevadí. :D Samozrejme, že hovorím o svojej FII RS, celkom mi do dunenie pri prejazde nerovností otravuje život. A zaujíma ma hlavne to, či sa to objavuje aj u faceliftu. už som dohodnutý v servise na výmenu a budem pri demontáži prístrojovky. Chcel by som nové teleso ventilátora preventívne olepiť Dynamatom, pred jeho montážou do auta a prípadne by som rád ten ventilátor aj rozobral a poriešil aj tú osku. Nemá niekto popis rozoberania prípadne fotky vnútra ventilátora? Aby som sa vedel dopredu pripraviť. Teoreticky by som si vedel prístrojovku rozobrať aj doma a vymontovať ventilátor, v servise by mi ho vymenili, len ma stále trápi to, či sa nebude všetko rozoberať zbytočne, lebo po výmene budem tam, kde teraz. Teda, žebude dunieť aj nový ventilátor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělal jsem ve firmě, která lisuje a dodává celý ty plastový "pixly" na klima/topení pro F/R a další koncernový auta - Audi, Seat, Poloauto a další. Celkem jsou snad na světě 4 fabriky, který tuto jednotku s minimálními konstrukčními odchylkami vyrábějí/kompletují - pro ČR/SR je to fa BEHR v Mnichově Hradišti. Ventilátor je v držáku uložený za těleso motorku na mám takový dojem 4 gumových špalících, které fungují jako silentbloky - jsou asi tak 1x1x4cm. Pokud se tyhle silentbločky při montáži ventilátoru do jednotky nenasadí správně nebo mají velkou vůli, motorek se při prudkém propérování vychyluje ve směru poloměru do stran a tříská rotorem větráku do pláště jednotky. Jediná cesta jak toto odstranit je pečlivé upevnění těch silentbloků nebo jejich náhrada něčím jiným, co spolehlivě zabrání motorku v putování do stran - a přitom to nebude bránit proudění vzduchu kolem něj, aby se neutavilo vinutí.

Jinak samozřejmě vůbec nemusí "mlátit" motorek - v té jednotce je víc dílů, které jsou jen vsunuté na místo a drží samosvorně v nějakém výřezu nebo dutině, držené často i jen pěnovou výplní v podobě límečku - a někdy i úplně "nasucho". Pokud i přes všecku snahu a péči dojde při výrobě nebo kompletaci k zanedbání kontroly a do finální sestavy "projde" mimotoleranční nebo dokonce "neshodný" kus (rozuměj = ZMETEK) s vadami ve tvaru nebo rozměrech, bude v jednotce hrkat klidně cokoliv... Doporučil bych jednotku po vymontování z vozu celou rozhodit a porovnat s jinou, u které se žádné "mlácení" neprojevuje. Je to sice práce na 2 dny dělat to bez přípravků a spešl nástrojů, ale může to vést k jednoznačné identifikaci závady - kterou může nakonec způsobovat i úplně banální a haléřová položka... Samotná jednotka má jen plášť složený ze 6 velkých plastových výlisků spojených šrouby a sponami a vnitřní ústrojí (které se navíc podle verze liší) obsahuje nepočítaně dalších dílů: klapky, filtry, převody, náhony, bowdeny, čidla, výměník(y), vedení elektřiny i topného a chladicího média...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vďaka za hodnotnú odpoveď, ničo takéto ma fakt potešilo.

A ty by si mi odporučil aký postup? Nechať to na servis, ktorý demontuje prístrojovku a ventilátor vymení za iný (auto má mesiac), alebo si radšej demontovať prístrojovku sám a rozobrať ten ventilátor? cieľom je samozrejme odstrániť ten buchot, ktorý mi značne otravuje život.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to v záruce, to znamená, že nebudeš platit nic, i kdyby rozebrali půlku auta. Pokud si to rozebereš sám a oni později zjistí, že už to bylo rozebírané, můžeš přijít o garanci. Nechal bych to na servisu, ale hlavně bych si našel někde blízko servisu nerovnost, na které to "buchne" - a jednak bych to technikovi předvedl, druhak bych chtěl, aby to samé místo přejel s jinou Fábulí - jestli stejným způsobem mlátí i jiný kus, popřípadě si zajistit svědectví dalších majitelů. A pokud to minimálně dvěma dalším autům nedělá, už je to nadpoloviční většina = 2 ze 3, a to je jasný důvod k požadavku opravit to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

mam dotaz, zvazujem opetovne po druhy krat reklamovat buchajuci ventilator, prvi raz mi ho vymenili uz za novsi typ, teraz to bucha zase tak to chcem vymenit, len sa obavam ze ma poslu dokelu, ze mi to uz menili, atd., ...., bol tu niekto na vymene ventilatora dva krat?????

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můžeš klidně jít ze zákona dvakrát reklamovat tu samou věc - a prodejce upozornit, že jak to bude dělat i potřetí, je to podle zákona dostačující k požadavku výměny celého finálního výrobku kus za kus nebo na vrácení kupní ceny - citace ze zákoníku. Určitě by se kroutili jak žížala nad vohněm, ale zákon hovoří jasnou řečí - pokud se shodná závada během záruční doby projeví potřetí, vzniká nárok buď na výměnu CELÉHO výrobku (v tomto případě celého auta) nebo zrušení kupní smlouvy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Tak celá pravda o nápravě ventilátoru: jsou tam přidané podložky na hřídely. To je celá modernizace. Žádná úprava plastů. Problém je, že ten rotor tam poskakuje a krabice ventilátoru funguje jako ozvučnice. Pak se nemůžem divit , že to duní.Řešil jsem reklamaci a nic stím neudělaj. Tím spíš , když vlezu do novýho Rooma a tam to duní taky. Hodně dělaj taky pneu. Kdo má 15 tak jeto OK , 16 už je problém - osobní zkušenost, na 17 se musí třepat všechno a nějaký dunění se ztratí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Ja som sa ešte stále nedostal k riešeniu toho dunenia. Nejde ten ventilátor rozobrať a pridať tam viac podložiek? Keď som vytlmovoal interiér, tak som mal dole aj plechovú priečku oddeľujúcu motorový priestor od priestoru stieračov a odtiaľ je krásne vidieť rotor ventilátora (viď príloha) a úplne v pohode sa tým rotorom dalo aj posúvať vpred a vzad. A vydávalo to presne ten dunivý zvuk. Takže k uspokojivému odstráneniu dunenia treba zamedziť tomu posúvaniu rotora vpred a vzad a potom by možno nezaškodilo aj olepenie väčších plôch plastového telesa kúrenia kúskami asfaltu (Dynamatu), aby to bolo dokonalé.

post-407-013089700 1287556689_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ta osová vůle je funkčně nutná, aby se motorek nezadíral kvůli tepelné délkové dilataci hřídele vlivem teploty - ale je fakt, ža by měla být vymezená nějakou pružnou podložkou, která by rotor tlačila k jedné krajní poloze a nedovolovala mu jednoduše hrkat. Jestli si dobře vzpomínám, tak když jsme tenkrát ve firmě začínali tenhle komplet dílů pro klimu do fábule dělat, tak jsme dostali jednu kompletní jednotku jako instruktážní "pomůcku" pro školení lidí, jak co a kvůli čemu se na výlisku kontroluje - bylo to dost účinné, lidi pak neflákali kontrolu výrobku v exponovaných místech, pokud věděli, k čemu který výstupek nebo díra slouží. A nechtěl bych se hádat nebo vyvolávat flame, ale myslím si, že tam tenkrát ta axiální vymezovací pružná podložka byla - tím pádem bych její absenci připsal "ekonomice" a snaze výrobce klimy ušetřit za každou cenu - i třeba vypuštěním haléřové položky z některého výrobního postupu. Ono se to v těch statisících vyrobených a zkompletovaných klimek nahledá a jsou z toho pěkné masy oběživa - zvlášť když se připočte nejen cena za neuskutečněný nákup dílu, ale i další výrobní náklady - stroj nebo pracovník, který ten díl montuje, kalibrace, údržba, obsluha, ušetřený výrobní čas... Výrobcem klimy pro ŠA je firma BEHR v Mnichově Hradišti - kdo to tam znáte, je to (relativně) nově postavená fabrika na místě starého cukrovaru, naproti bývalé "liazce". Doporučuju případné dotazy směřovat na tohoto dodavatele - v Boleslavi nikdo klimku neskládá, ta přijede na paletě jako komplet právě z "Mnicháče"...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vďaka za info. Je mi jasné, že do Škody už prídu hotové moduly a tie sa potom už iba vkladajú do auta a pripoja kam treba.

Ja som práve chcel ten ventilátor rozobrať a zvažoval som nejakú pružnú podložku resp. pružinku, aby bola vôľa vymedzená. Len neviem, ako komplikované je dostať rotor s oskou zo statora. Drží osku na mieste len segerka, plastová západka alebo nejaký iný systém? Lebo ak tú úpravu budem vedieť realizovať (rozobratie ventilátora je možné bez jeho poškodenia), tak sa na to dám a zhodím komplet prístrojovku!

Editováno: , autor: Diamant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diamante - asi Tě zklamu, já ten větrák nikdy nekuchal, my jsme vyráběli jen ty díly obalu klimky - vlastně celou skládačku toho pouzdra. Na Tvém místě bych si našel na BEHRa kontakt na netu a zkusil bych jim napsat maila / zavolat, co s tím máš udělat. Ta pružná podložka by měla být ve tvaru mezikruží ohnutého do oblouku - můžeš si to představit jako když vyřízneš z papíru mezikruží a to nalepíš na láhev jako etiketu - bude to stejný tvar.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 6 měsíců později...

Čaute,

už jsem se tu k tomu ventilátoru v jiných tématech vyjadřoval, ale napíšu to i zde. S autem jsem spokojený, na zimních 15kách super, ale na letních 16kách Atria je ten buchot ventilátoru naprosto k nas.ání !!! Nepohnuli jste s tím někdo nějak? Když jsem zmínil daný problém při výměně oleje, tak na mě koukali jak na UFO. Mám model 2008, čili před FL ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Problém s ventilátorem řeším již od března (Roomster MR 2009, climatronic, před FL stále v záruce) a po FL to není o moc lepší. Původní ventilátor začal nepříjemně pískat-hučet (přidřené ložiska). Servis ventilátor "promazal" - druhý den ráno to stejné, následovala další návštěva opět "promazání" a opět beze změny stavu. Následoval dopis do ŠA a opět návštěva servisu - nyní výměna ventilátoru za modifikovaný typ. Říkám si paráda - konečně klid v autě. Ne na dlouho. Za čtrnáct dní pro změnu nesnesitelné vrčení-hučení kombinované s buchotem při přejezdu nerovností. Opět dopis do ŠA - opět návštěva servisu. V Servise se mě snažili přesvědčit, že je to normální stav, trval jsem na opravě a po neustálem otravování vzali auto do opravy. Po nezbytné konzultaci ŠA svolila k další výměně ventilátoru. Jenže to byl kámen úzaru, další nový ventilátor dělá to samé - abnormální axilání vůle a velice hlučný. Nyní je stav takový, že se čeká na vyjádření ŠA co s tím má servis dělat. Situace je taková, že záruční opravu schvaluje vždy ŠA. Jakmile bude situace vyřešena, dám sem další informace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Tak už mám v autě klid, ventilátor je krásně tichý - žádné vrčení, hučení, bouchání a jiné pazvuky - jen hluk proudícího vzduchu, prostě paráda.

Po několika měsících dohadování se servisem a ŠA problém vyřešen. Uf bylo to o nevrvy, ale nehodlal jsem se vzdát. A teď k jádru věci, příčina je "vadný ventilátor". Jenže, aby to nebylo tak jednoduché, existují dvě varianty ventilátorů a to:

1. pro vozidla bez klimatizace + mechanická klimatizace + CLIMATIC (záleží na výbavě a době výroby) č.d. 6Q1 819 015 X - modifikace 6Q1 819 015 H - způsobuje vrčení a klepání. ŠA pro tento typ vydala koncem roku 2010 sevisní iniformaci, kde se ventilátor mění za modifikaci 6Q1 819 015 J, která již zmíněnými projevy "zatím" netrpí.

2. pro vozidla s CLIMATRONICem č.d. 6Q1 820 015 X - zatím žádná servisní informace nebyla vydána - i když v mém případě se projevy ventilátoru shodovaly s popisem závady v servisní informaci pro bod 1.

Shrnutí:

- původní ventilátor 6Q1 820 015 G pískal - přidřené ložiska - první výměna výměma za 6Q1 820 015 H - po týdnu začal nepříjemně vrčet a klepat.

- další reklamace - po konzultaci ze ŠA - servis prověřoval cizí předmět a kontakt rotující části s pevnou částí - výsledek negativní - ŠA povolila další výměnu (stejný typ 6Q1 820 015 H) - výsledek žádný.

- podle servisu jsem snad jediný, kdo si stěžoval na ventilátor u CLIMATRONICu - následovalo dohadování se servisem a se ŠA - výsledek výměna ventilátoru za typ 6Q1 819 015 J + výkonová jednotka (regulátor otáček).

Napsal jsem to velice stručně, jinak by to bylo na několik stránek. Nicméně platí se nedat a trvat na vyřešení problému, i když je to o nervy.

Editováno: , autor: Kedarek1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...