Přejít na obsah

Denní svícení


virgin

Doporučené příspěvky

Tak na to jsem taky zvědavej.Každopádně celá sada stála 2300,- včetně komplet eletriky tak eventuelně jedno světlo ještě rozdejchám. :D

omg, tak tolko nezaplatis za ziarovky pocas celej doby zivotnosti auta (odhliadnuc od xenonov)!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při použití světel pro denní svícení není třeba rozsvícených koncových světel.

§ 32

(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla NEBO obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu 2)

Ta sada obsahuje kompletní eletriku.Samozřejmě,že by to šlo zapojit tak,aby svítil i zadek,ale nedodržel by jsi montážní postup dle EHK,protože by to v tom případě mohlo svítit i s mlhovkami.

este by to mozno chcelo vediet ktory je ten zvlastny predpis. pri stretavackach je jasne ze mas zapnute aj zadne svetla. ako je to s tymi pre denne svietenie? a ako funguju denne svetla napr. na audi - tiez svieti len predok a pri znizenej intenzite vonkajsieho svetla sa zapnu stretavacie xenony a koncove svetla?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při použití světel pro denní svícení není třeba rozsvícených koncových světel.

        § 32

  (1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla NEBO obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu 2)

Ta sada obsahuje kompletní eletriku.Samozřejmě,že by to šlo zapojit tak,aby svítil i zadek,ale nedodržel by jsi montážní postup dle EHK,protože by to v tom případě mohlo svítit  i s mlhovkami.

este by to mozno chcelo vediet ktory je ten zvlastny predpis. pri stretavackach je jasne ze mas zapnute aj zadne svetla. ako je to s tymi pre denne svietenie? a ako funguju denne svetla napr. na audi - tiez svieti len predok a pri znizenej intenzite vonkajsieho svetla sa zapnu stretavacie xenony a koncove svetla?

Přečti si pořádně celé vlákno a budeš to vědět taky.§ 32 zákona 361 nařizuje svítit a zákon 341(to je ta 2) upravuje technické podmínky svícení.Krátce řečeno.

Co se cenovky týká,tak to neřeším,protože ohleduplnost ke xenonům není jediný důvod proč jsem si je tam dal.Zapomněl jsi na fakt,že krom toho,že to splňuje účel se mi to taky může líbit. ;)

Editováno: , autor: mikl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mikl: mě se to líbí, sám nad tím uvažuji, ale mám problém, že mám Fábii a dole mlhovky a nějak nevím jak tam napasovat hezky tyto denní ať už kulaté nebo hranaté.

-_-

Ty univerzální oválky jsou asi 90 x 70 mm.Potom mají v nabídce sady na konkrétní vozy,tam je myslím součástí sady i mřížka s výřezem pro světlo.Bohužel Fabia ani Octavia mezi nimi není.

Při montáži musíš dodržet umístění světla a to od vozoky ke spodní hraně světla min.250 mm,od kraje vozu max.400 mm,vzdálenost mezi světly min. 600 mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapomněl jsi na fakt,že krom toho,že to splňuje účel se mi to taky může líbit. ;)

ok, ak sa ti pozdava imidz "hmlovkara" a mas pevne nervy na diskusie s policajtami, je to tvoja vec :D

Image je mi naprosto volná a co se týká švestek tak ti taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mikl - díkes za info. A aké veľké sú tie tvoje denné svetlá? Inak na stránke má Hella aj také podlhovasté svetlá, ale nezdá sa mi, že by mali rozmer 90x70, to by bol už temer štvorec.

Škoda, že nevyrábajú rovno náhrady svetiel. Teda že by človek vymenil existujúcu hmlovku za iný svetlomet, ktorý by už bol uspôsobený ako na účely denného svietenia, tak aj ako hmlovka.

S tým Audi dobrá otázka. Priznávam, že to denné svietenie som tam skúmal, ale zadok som si vôbec nevšimol.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mikl - díkes za info. A aké veľké sú tie tvoje denné svetlá? Inak na stránke má Hella aj také podlhovasté svetlá, ale nezdá sa mi, že by mali rozmer 90x70, to by bol už temer štvorec.

Škoda, že nevyrábajú rovno náhrady svetiel. Teda že by človek vymenil existujúcu hmlovku za iný svetlomet, ktorý by už bol uspôsobený ako na účely denného svietenia, tak aj ako hmlovka.

S tým Audi dobrá otázka. Priznávam, že to denné svietenie som tam skúmal, ale zadok som si vôbec nevšimol.

Asi koukáš na jiná světla.Ta co mám já jsou o pár řádků výše,oválná a jsou cca 70/90mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 mikl: obávám se, že při použití světel pro denní svícení je třeba i zadních obrysovek. Při stejném výkladu odst. (2) bys nemusel svítit obrysovkama za tmy a při použití dálkových světel:

(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2) Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si píšu s nějakým panem Stýblem z firmy Hella a dnes mně dost překvapil (nasral), cituji:

Dobrý den,

koupit dvě samostatná světla je samozřejmě levnější než koupit sadu, protože

ta obsahuje navíc i kabeláž, relé pro připojení, žárovky- tedy je kompletní.

Samostatné světlo je pouze jako náhradní díl beze všeho příslušenství.

K oválným světlům není možnost samostatně koupit jedno světlo, pouze

žárovka. V případě rozbití se bohužel musí koupit sada celá.

S pozdravem

Radek Stýblo

týká se to oválných světel (výška 51,3 mm délka 165,5 mm), které by se daly namontovat vedle případných mlhovek na starém provedení Fabie, tato sada stojí (všechny ceny bez DPH) 1746 Kč. Ten druhý typ světel, co jsou tady vyfocena na Octavii mají na výšku 80 mm, takže po vytvoření takového otvoru do krytky vedle krytky otvoru pro mlhovky, by už asi ta krytka nedržela pohromadě, protože ten otvor by byl až po okraje, proto by byl vhodnější ten oválný typ. Paradox je to, že jedno samostatné kulaté světlo stojí 606 Kč (sada dvou světel 2415 Kč), sada dvou oválných stojí 1746 Kč a jedno oválné prodat nechtějí, když mi ho rozbije kámen nebo ukradne zloděj, tak mám kupovat celou předraženou sadu? (pokud je v té sadě dvou světel ještě nějaký obvod zajišťující automatické zapínání světel po nastartování, tak ten nepotřebuji protože si ho za pár desetikorun postavím sám a lepší, s pomalým náběhem napětí, šetřící žárovky při zapínání), naštěstí mám za rohem ČOI, tak se tam půjdu zeptat, jestli by s tím něco neudělali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 mikl: obávám se, že při použití světel pro denní svícení je třeba i zadních obrysovek. Při stejném výkladu odst. (2) bys nemusel svítit obrysovkama za tmy a při použití dálkových světel:

(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2) Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2)

Tlumená ani dálková světla není možno z konstrukčních důvodů bez parkovaček ani rozsvítit.Takový princip je schválen nějakou směrnicí EHK.Zapojení denních světel bez parkovaček možné je a řeší ho jiná EHK směrnice.Apriory aplikovat stejný výklad na dvě odlišné technické části jak konstrukčně tak funkče dle mého názoru ani nelze.Denní světla jsou především výstražná asi jako světelná houkačka a při té taky obrysová nesvítí.Součástí mnou použité sady je kompletní el.instalace a dokumentace včetně příslušných EHK schválení pro použití a pro montáž a včetně schema zapojení.Rozsvěcení se provádí automaticky přivedením napětí na relé ze svorky 15,ZHASÍNÁNÍ přivedením napětí na relé z vodiče pro parkovací světla.To znamená,že denní zhasnou po rozsvícení parkovaček.Přesně podle schema zapojení.Otázkou 5 minut je přepojení "zhasínacího" napětí na vodič tlumených světel.Potom by denní zhasínala po rozsvícení tlumených,ale zároveň by svítila při mlhovkách a u H4 (Octavie) a zřemě i u H7 (Fabie) u dálkových.Tak bych to asi shrnul tak,že Hella to má schválené v optimální podobě,protože menší zlo přijde i mně nesvítit ve dne vzadu,než při mlze ještě denními a jet poslepu. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 mikl: obávám se, že při použití světel pro denní svícení je třeba i zadních obrysovek. Při stejném výkladu odst. (2) bys nemusel svítit obrysovkama za tmy a při použití dálkových světel:

(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2) Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.2)

Tlumená ani dálková světla není možno z konstrukčních důvodů bez parkovaček ani rozsvítit.Takový princip je schválen nějakou směrnicí EHK.Zapojení denních světel bez parkovaček možné je a řeší ho jiná EHK směrnice.Apriory aplikovat stejný výklad na dvě odlišné technické části jak konstrukčně tak funkče dle mého názoru ani nelze.Denní světla jsou především výstražná asi jako světelná houkačka a při té taky obrysová nesvítí.Součástí mnou použité sady je kompletní el.instalace a dokumentace včetně příslušných EHK schválení pro použití a pro montáž a včetně schema zapojení.Rozsvěcení se provádí automaticky přivedením napětí na relé ze svorky 15,ZHASÍNÁNÍ přivedením napětí na relé z vodiče pro parkovací světla.To znamená,že denní zhasnou po rozsvícení parkovaček.Přesně podle schema zapojení.Otázkou 5 minut je přepojení "zhasínacího" napětí na vodič tlumených světel.Potom by denní zhasínala po rozsvícení tlumených,ale zároveň by svítila při mlhovkách a u H4 (Octavie) a zřemě i u H7 (Fabie) u dálkových.Tak bych to asi shrnul tak,že Hella to má schválené v optimální podobě,protože menší zlo přijde i mně nesvítit ve dne vzadu,než při mlze ještě denními a jet poslepu. :)

Není nejmenší problém přivést to napětí na zhasínání jak od mlhovek tak od tlumených a dálkových světel do té krabičky co k tomu v té sadě, jen je potřeba je oddělit diodama (např. 1N4007 po 70 halířích)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

for alois:Samozřejmě,že to není problém,ale nedodržíš podmínky,za jakých jsou ta světla schválena pro použití a potom je to o techničák ne?V návodu jsou bez parkovaček,tak je mám bez parkovaček.

Co se týká zastoupení Helly ve Zruči,tak s těmi jsem loni jednal taky,ta svěla byla na podzim novinka a týden co týden mi je vozili z Německa až jsem to vzdal.Obrátil jsem se na firmu Schäfer a Sýkora ,pobočka Hradec Králové a do dvou týdnů jsem je měl doma i z Německa.

http://www.sasa.cz/1024/index.htm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si píšu s nějakým panem Stýblem z firmy Hella a dnes mně dost překvapil (nasral), ...

...Paradox je to, že jedno samostatné kulaté světlo stojí 606 Kč (sada dvou světel 2415 Kč), sada dvou oválných stojí 1746 Kč a jedno oválné prodat nechtějí,...

...naštěstí mám za rohem ČOI, tak se tam půjdu zeptat, jestli by s tím něco neudělali.

Báječné zjištění, že lze nákup těchto světel řešit koupí jednotlivých kusů za nesrovnatelně nižší cenu. I když, jak píšeš, pouze u dražšího typu.

Bude ale možné v tomto případě získat od prodejce homologační list - myslím si, že bych na to jako zákazník měl mít nárok.

Jinak, jestli jsem to dobře z předchozích příspěvků pochopil, u oválných světel (výška 51,3 mm, délka 165,5 mm) lze žárovky měnit jako náhradní díl, kdežto u druhého typu nikoli - nutno měnit celé světlo (proto možná taky musí být možno koupit toto světlo samostatně po 1 ks).

...Součástí mnou použité sady je kompletní el.instalace a dokumentace včetně příslušných EHK schválení pro použití a pro montáž a včetně schema zapojení...

Tohle vše jsi, předpokládám, získal se sadou světel. K jednomu kusu, jako náhradnímu dílu, už to asi nedostanu. Bylo by možné to zde zveřejnit nebo poslat na e-mail? mzama@seznam.cz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O tom by se jistě dalo dikutovat, návod je jedna věc a výklad zákona druhá, podle mého názoru by zároveň se světly pro denní svícení přední parkovačky svítit neměly (ostatně ty rychle černající žárovečky stejně moc nesvítí), ale zadní obrysová světla ano, takto to to zapojit taky není problém s použitím několika diod, bylo by to i celkem logické, představ si že pojedeš, bude se stmívat a náhodou zapomeneš zapnout světla, ale celkem nic se neděje, všichni Tě vidí i zezadu a až Tě někdo problikne, protože světla pro denní svícení by za tmy měla trochu oslňovat, aby byla ve dne vidět, tak rozsvítíš a jedeš dál, pokud Tě dřív nezastaví švestky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Plně s tebou souhlasím. Ale tady není problém technický ale češtinářský. Zákon je formulován tak, že připouští možný dvojí výklad podle toho k čemu si vztáhnu a a k čemu si vztáhnu nebo.

Možné výklady výroku v odst.(2) "obrysová a potkávací nebo dálková"

(2)1. za snížené viditelnosti musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo obrysová s dálkovými

(2)2. za snížené viditelnosti musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo jenom dálková

Možné výklady výroku v odst.(1)"obrysová a potkávací nebo obrysová pro denní svícení"

(1)1. za jízdy musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo obrysová s obrysovými pro denní svícení

(1)2. za jízdy musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo jenom obrysová pro denní svícení

Pokud zcela logicky prohlásím výklad druhého odst. (2)2 za nesmyslný, tak platí výklad (2)1. Z toho si někdo může odvodit, že pro stejně formulovaný odst.(1) platí výklad (1)1 a nikoliv (1)2.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

for alois:Myslím si,že v tomto případě je výklad zákona a návod k použití v naprostém souladu.Spekulace o tom,zda svítit i vzadu je lepší či ne je naprosto lichá.Výrobce světla zkonstruoval a podrobil homologačním zkouškám tak,jak popisuje v návodu pro montáž.

Co se týká homologačního listu,tak ten v příloze není,zda Ti ho výrobce na požádání poskytne či ne,je jen jeho dobrá vůle.U návodu je uvedeno číslo homologace,které odpovídá a tudíž je platné,číslu uvedenému v zákoně 341Sb. a výrobek je označen homologační značkou "E" nebo "e" (do roku 2001 nebo 2002 se mohla používat značka 8SD xxxx)také dle ustanovení tohoto zákona.

Pravděpodobnost,že zapomeneš rozsvítit je stejná jako s vozidlem bez denních světel,malá protože nesvítí nic v interieru.A když už zapomeneš,svítíš alespoň vpředu.

for dula:Nemyslím si,že to je problém češtinářský.V uvedeném paragrafu zákona 361 Sb.je stanoveno,čím máš svítit a dle odkazu "2)"mimochodem to je znění zákona 341Sb.je stanoveno jak to technicky provést a příslušné homologace.A homologační předpis je jiný pro dálková a jiný pro denní,a jiný pro MONTÁŽ denních a jiný pro montáž dálkových.Oba zákony je tedy třeba posuzovat v kontextu a ne odděleně.

Editováno: , autor: mikl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mikl: ide prave o to ze pokial nevidis na budiky, moze uz byt prilis neskoro. tak ako napr. za dazda cez den a v mnohych inych situaciach - tien, tunel, huste stromoradie... atd. atd.

for xman:S montáží denních jsem samozřejmě nepřestal používat standartní osvětlení vozu jestli to na Tebe dělá takový dojem a běžně ho v situacích které to vyžadují používám.To,že nevidím na budíky jsi přečetl kde?Psal jsem,že nesvítí interier a to je dost podstatný rozdíl. ;)

A zrovna husté stromořadí je důvodem montáže denních světel.

Editováno: , autor: mikl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mikl: Pěkný světýlka, takhle nějak bych si to na fabii taky představoval.Ale "bohužel" tam mám mlhovky a navíc ty hranatý, takže vizuální efekt by moc dobrý nebyl :unsure: . Leda mlhovky vyhodit (což bych nerad) a dát to místo nich nebo vyměnit za kulatý a mít na každý straně 2 kulatý světýlka a nebo zkusit sehnat hranatý denní o stejný výšce jako mám současný mlhovky, aby na ně jako navazovaly.Něco ve stylu golfIII...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Plně s tebou souhlasím. Ale tady není problém technický ale češtinářský. Zákon je formulován tak, že připouští možný dvojí výklad podle toho k čemu si vztáhnu a a k čemu si vztáhnu nebo.

Možné výklady výroku v odst.(2) "obrysová a potkávací nebo dálková"

(2)1. za snížené viditelnosti musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo obrysová s dálkovými

(2)2. za snížené viditelnosti musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo jenom dálková

Možné výklady výroku v odst.(1)"obrysová a potkávací nebo obrysová pro denní svícení"

(1)1. za jízdy musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo obrysová s obrysovými pro denní svícení

(1)2. za jízdy musí svítit světla obrysová s potkávacími nebo jenom obrysová pro denní svícení

Pokud zcela logicky prohlásím výklad druhého odst. (2)2 za nesmyslný, tak platí výklad (2)1. Z toho si někdo může odvodit, že pro stejně formulovaný odst.(1) platí výklad (1)1 a nikoliv (1)2.

Tak už to mám ověřené.Pod vlivem této diskuse jsem chtěl vědět jak je to s přesným výkladem pro montáž,tak jsem zavolal do Úsatvu pro výzkum motorových vozidel,kde mi na oddělení homologací světelné techniky bylo řečeno,že světla pro denní svícení pro dodatečnou montáž(after-market)mám zapojena dobře,tedy bez zadních obrysových světel.Hlavním důvodem je úspora paliva v celoevropském měřítku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...