Přejít na obsah

Nahodile nestartuje - startér netočí, stačí cuknout s kvaltem a startuje okamžitě...


s4r

Doporučené příspěvky

Ahoj,

trošku jsem se do tohoto fóra začetl, zkoušel vyhledávání, ale sedím tu už přes hodinu a mně podobný problém jsem nenašel, proto zakládám toto téma...

Mám Fabii, 1,2 12V HTP, r. 2005, najeto 123 tis. km a začala se projevovat občasná nepříjemná závada následujícího typu:

- nezáleží na teplotě okolí nebo motoru

- otočím klíčkem v zapalování, všechny kontrolky ok, kromě systému vedení výfukových par

- pokusím se nastartovat a nic - absolutně nereaguje - mohu opakovat startovací proceduru několikrát a stále stejný problém, žádné zvuky, pouze ticho...

- řešení pro nastartování je následující: stačí auto "roztlačit", lépe řečeno uvést do menšího pohybu a pustit se zařazeným kvaltem spojku, prostě jen aby se o kompresi motoru auto opět zastavilo...

- pak stačí otočit klíčkem - proběhne klasická kontrolková přehlídka - další otočení klíčkem a nastartováno na první škytnutí...

Otázka zní...čím by to mohlo být?!

Přiznám se, nikde v servisu jsem se ptát nebyl, rád bych znal názor více lidí, případně našel někoho, kdo měl stejný problém...

Děkuju!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Čidlo otáček motoru - je na indukčním principu a "hledá" příčnou vyfrézovanou rysku na setrvačníku. Výstupní signál z čidla má tvar impulsů s frekvencí závislou na rychlosti otáčení motoru. Každý motor má na svém cyklogramu bod, kde se "nejradši" zastavuje - jednoduše po odpojení dodávky paliva řídicí jednotkou "narazí" na bod se zvýšeným odporem proti otáčení a jeho setrvačná energie už nestačí na překonání odporu - motor se zastaví. Pokud se tento bod nachází zrovna v místě, kde čidlo "načmuchá" drážku na setrvačníku, může docházet k nesmyslnému signálu z čidla - čidlo se rozkmitá (myšleno elektricky) a ŘJ "si myslí" že je motor už v chodu, resp. že už se otáčí = z tohoto důvodu kvůli ochraně ozubení setrvačníku a startéru nedovolí pustit proud do startéru. Příčinou rozkmitání čidla může být stárnutí - změna elektrických vlstností nějaké součástky v jeho útrobách. Řešením je výměna čidla - je dobré to udělat na zkoušku, pokud je to možné. 

Další možností je nespínající startér nebo poškozené ozubení na pastorku/věnci spojky, bránící zasunutí pastorku do věnce, jenže v takovém případě by startér aspoň cvakal a měl by snahu zasouvat pastorek do věnce - tato závada se řeší výměnou patřičného mechanického dílu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 roky později...

čidlo se rozkmitá (myšleno elektricky) a ŘJ "si myslí" že je motor už v chodu, resp. že už se otáčí = z tohoto důvodu kvůli ochraně ozubení setrvačníku a startéru nedovolí pustit proud do startéru. 

 

To je vtip ne ? ještě jsem to na žádné fabii neviděl ani jsem o tom neslyšel ale nezkoušel jsem to 

Není zde dopsáno čím to bylo rád bych kdyby to tu pokud možno někdo dopsal řeším stejný problém ale vypadá to na relé č.7

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Žes něco neviděl nebo o tom neslyšel ještě neznamená, že to nemůže existovat. Ve snímači je elektrická cívka zapojená v oscilačním obvodu a přiblížením tý drážky na setrváku se změní podmínky pro funkci - může dojít k parazitním kmitům, kdy ten oscilátor bude střídavě naskakovat a zase vypadávat vinou právě nějaký vadný součástky uvnitř čidla a ŘJ která právě čeká na signál způsobený vypadnutím těch oscilací a z něj plynoucí změny odebíranýho proudu si bude myslet svoje. nikdy neříkej nikdy - já už se s takto zblázněným čidlem setkal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...
  • o 5 let později...

Ahoj,

 

měl jsem naprosto tentýž problém. Škoda Fabia 1.2 htp, 40kW, 2006. Taktéž mi šlo nastartovat někdy pouze pomocí mírného cuknutí s autem.

Problém byl v ukývaném kabelu u konektoru startéru. Kabel s konektorem opraveny a jezdí jak má.

Video ukazující problém a opravu: https://www.youtube.com/watch?v=SDTZKLafLdg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...