Přejít na obsah

Palivo


Hany

Doporučené příspěvky

ale stejne by me zajimalo, jak to s tema oktanama je, protoze i nekde tady jsem cet, ze fyzicky je to nemozny mit pres 100 oktanu a mam takovej mlhavej pocit, ze mi to potvrzoval i kamos, co ma VSCHT.

Už jsem to tady jednou psal. Oktanové číslo vyjadřuje odolnost motoru proti klepání. Jako měřítko se používá čistý izooktan, který má oktanové číslo 100. Takže pokud má palivo větší oktanové číslo jak 100, znamená to, že má výšší odolnost proti klepání než izooktan.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ale stejne by me zajimalo, jak to s tema oktanama je, protoze i nekde tady jsem cet, ze fyzicky je to nemozny mit pres 100 oktanu a mam takovej mlhavej pocit, ze mi to potvrzoval i kamos, co ma VSCHT.

Jojo, mam stejny info, proto jsem to i psal i tady nekde, ted uz nevim, ve kterym tematu, ale prave ze stejnyho zdroje jako ty mam, ze pres 100 neni mozny. Ze maximalne nejak nahanet vlastnosti aditivama, ale ne oktany :unsure:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oktanové číslo vyjadřuje odolnost motoru proti klepání

oktanove cislo benzinu vyjadřuje odolnost motoru vůči klepání? cože?

to jako, ze kdyz budu jezdit na nizkooktanovej benzin, tak bude benzinovej motor klepat jako dyzl?

v USA se uplne bezne jezdi na benzin s oktanovym cislem 89...

me spis jde o to, jestli to, ze nekdo napise, ze jeho benzin ma 130 oktanu, jestli to treba neni jen nejak "prepocitany".

krysarr: jo, myslel jsem si zes to psal ty

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oktanové číslo vyjadřuje odolnost motoru proti klepání

oktanove cislo benzinu vyjadřuje odolnost motoru vůči klepání? cože?

to jako, ze kdyz budu jezdit na nizkooktanovej benzin, tak bude benzinovej motor klepat jako dyzl?

v USA se uplne bezne jezdi na benzin s oktanovym cislem 89...

me spis jde o to, jestli to, ze nekdo napise, ze jeho benzin ma 130 oktanu, jestli to treba neni jen nejak "prepocitany".

krysarr: jo, myslel jsem si zes to psal ty

Má tam být odolnost paliva proti klepání. U moderních motorů, které mají čidlo klepání nic po zvukové stránce nepoznáš. U škodovky modely od Felicie MPi výše. Jakmile toto čidlo zaznamená detonační spalování tak vyšle signál do řídící jednotkymotoru, ta sníží předstih zážehu a tím detonační spalování eliminuje a nedochází k poškozování motoru. Proto čím má palivo vyšší oktanové číslo, tím méně musí jednotka snižovat předstih. Čím větší předstih - tím větší výkon. Pokud je ale motor konstruován pro použití např. N95 tak tankováním N98 si moc nepomůžete, protože v řídící jednotce jsou mapy, kde je uložena max. hodnota předstihu a přestože nedojde k žádnému detonačnímu spalování tak se předstih přes tuto hodnotu nezvýší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

v USA se uplne bezne jezdi na benzin s oktanovym cislem 89...

me spis jde o to, jestli to, ze nekdo napise, ze jeho benzin ma 130 oktanu, jestli to treba neni jen nejak "prepocitany".

Existují dvě oktanová čísla a to podle způsobu jejich měření. Jedno je oktanové číslo se stanovuje výzkumnou metodou - to se používá u nás v drtivé většině a to je to, kterým se u nás označují benzíny. A ještě je oktanové číslo stanovené motorovou metodou, ale s touto hodnotou se u nás moc nesetkáte i když na atestech se také uvádí. Oktanové číslo motorou hodnotou má obvykle o 10 "bodů" méně než oktanové číslo stanovené výzkumnou hodnotou. Jak to je v USA bohužel nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oktánové číslo vyjadruje odolnosť paliva proti samozápalom. Práve preto sa používa benzín s vyšším oktánovým číslom u motorov, ktoré majú vyšší kompresný pomer (napr. FSI) alebo motory, ktoré sú značne tepelne namáhané (teda majú vysoký výkon vzhľadom na kubatúru).

Presne tak, metódy stanovenia oktánového čísla sú dve a ich výsledky sa odlišujú. A samozrejme benzín môže mať aj viac, než 100 oktánov.

Čo sa týka USA, tak asi prečo majú také veľké a málo výkonné motory? Lebo majú palivá s nízkym oktánovým číslom. Ale samozrejme aj s vyšším pre tie modernejšie motory.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...