Přejít na obsah

Stavební práce - DPH


TomasB

Doporučené příspěvky

Jak je to s materiálem pro stavební práce. Pokud bych si ho nakoupil sám, tak je DPH 19%. Jak je to v případě, kdy si nechám všechno udělat firmou? Bude materiál také s 19% DPH nebo bude ve snížené sazbě? Myslím, že jsem někde zachytil, že se pak na to vztahuje nižší DPH. No od nového roku to bude s těma sazbama stejně malinko jinak, ale rozdíl tam bude stejně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je to s materiálem pro stavební práce. Pokud bych si ho nakoupil sám, tak je DPH 19%. Jak je to v případě, kdy si nechám všechno udělat firmou? Bude materiál také s 19% DPH nebo bude ve snížené sazbě? Myslím, že jsem někde zachytil, že se pak na to vztahuje nižší DPH. No od nového roku to bude s těma sazbama stejně malinko jinak, ale rozdíl tam bude stejně.

Záleží co budeš stavět. Jestli garáž tak 19% DPH,jestli vilu tak 5%.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak je to s materiálem pro stavební práce. Pokud bych si ho nakoupil sám, tak je DPH 19%. Jak je to v případě, kdy si nechám všechno udělat firmou? Bude materiál také s 19% DPH nebo bude ve snížené sazbě? Myslím, že jsem někde zachytil, že se pak na to vztahuje nižší DPH. No od nového roku to bude s těma sazbama stejně malinko jinak, ale rozdíl tam bude stejně.

To je jedno kdo ti to staví když vemeš stavební povolení na stavbu rodinného domu ukážeš ho ve stavebninách tak dostaneš vše v 5% DPH ,to se týká i když budeš třeba brát beton z betonárky tak je to to samý a můžeš to stavět klidně sám. 5% DPH se týká bytové zástavby,takž když si budeš ve firmě přistavovat kanceláře tak 19%.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no budu předělávat už konečně ten náš byt :-) O loňskejch vánocích jsem to nakreslil, tak teď už realizace. lol Ono už to bylo se ženou k nevydržení. Takže 17.12. příjde majitel firmy obhlídnout byt a předpokládám, že udělá cenovku. Mám ho na doporučení, dělal známejm barák a z jiný strany jsem taky slyšel o pár jeho realizacích a vždy spokojenost a chvála, tak ani nebudu poptávat nikoho jinýho a cenu budu akceptovat. To bylo největší dilema, komu to svěřit.

Takže když on to nakoupí na tuto akci, tak to bude v nižší sazbě DPH? To je docela zvláštní, že někdo příjde do krámu a řekne, že to má na rekonstruki, tak mu dAj nižší sazbu. Se mi nechce tomu věřit, že to tak funguje. A na rekonstrukci nebo předělávku bytu dneska už nemusíte ani nic hlásit, pokud nešaháte do nosnejch zdí. Takže na to ani žádné stavební povolení není, kterým by to člověk mohl prokázat. No zajímavé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Firma nakoupí z 19% a tobě dá 5%. Nákup ve stavebninách z 5% platí jen pro soukromé osoby.Stavební povolení si vyřídit můžeš na rekonstrukci bytu a pak by ti měli dát stavebniny na základě stavebního povolení kde samozřejmě bude napsaný např. "rekonstrukce bytu" 5%.Nebo na stavbu rodiného domu je to to samý,ale musíš si to stavět sám ne firma.Já třeba nakoupím na rek. byt. jádra 19% a fakturu vystavuji 5%.

Editováno: , autor: prtko5
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Firma nakoupí z 19% a tobě dá 5%. Nákup ve stavebninách z 5% platí jen pro soukromé osoby.Stavební povolení si vyřídit můžeš na rekonstrukci bytu a pak by ti měli dát stavebniny na základě stavebního povolení kde samozřejmě bude napsaný např. "rekonstrukce bytu" 5%.Nebo na stavbu rodiného domu je to to samý,ale musíš si to stavět sám ne firma.Já třeba nakoupím na rek. byt. jádra 19% a fakturu vystavuji 5%.

Já když šel na úřad ohledně stavebního povolení na rekonstrukci, respektive alespoň ohlášku, tak mi vedoucí odboru sdělila, že dneska se to už nevydává ani se nemusí hlásit. Pouze v případě zásahu do nosných zdí, a pak to musí posoudit statik. Nicméně je to jedno, protože to stejně půjde přes firmu. Každopádně díky za info, nevěděl jsem jak to přesně je.

A ty si pak jako firma zažádáš u FÚ o vrácení toho nad 5%.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nákup ve stavebninách z 5% platí jen pro soukromé osoby.Stavební povolení si vyřídit můžeš na rekonstrukci bytu a pak by ti měli dát stavebniny na základě stavebního povolení kde samozřejmě bude napsaný např. "rekonstrukce bytu" 5%.

nevím, ale myslím, že takto to není, to by bylo podvodů, nevím,

Podle mě každý kdo nakupuje materiál má 19%, pokud přestavuji byt pak jako koncový zákazník platím DPH dle zákona 5% a to dodavatli stavebních prací, pokud je plátcem DPH, stavební povolení nebo smlouva o dílo je určující pro sazbu DPH, ve smlouvě o dílo musí být přesně napsáno, že se jedná o stavební úpravy a práce pro bytové účely dle zákona ...

Stavební firmy účtují DPH podle zákona 5% u bytů, sociálního bydlení a dál nevím, ostatní je v 19%,

Mimochodem, pokud chceš ještě 5%, musíš to stihnout do konce roku, resp. konečná faktura musí mít zdanitelné plnění max. 31.12.07,

:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I když ti na úřadě řekli, že se to nemusí ohlašovat atd, tak pro jistotu jim tam pošli papír s ohláškou, oni ti n aněj odpoví a pak už je to zcela jasné. Nový stavební zákon začal platit k 1.1.07 a některý úřadníci si s nim ještě po takové době nevědi rady ;)

Já bych si to už nelejsknul, náhodou úředníkovi lupne v bedně (dozví se nový fakta) a je o problém víc, když budeš mít jejich vyjádření, tak po 30 dnech je to zcela jasné.

Nám povolovali okumulační jímku na 25m3 od února, podle zákona to bylo jasně na územní, ale úřad chtěl stále na stavební povolení, teprve po půl roce je to jen na ohlášku :aggressive:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to těžce stupidní kolotoč peněz kterej stojí hodně peněz a času,který se dá strávit úplně jiným příjemnějším způsobem.(Třeba U PC na skodahome.cz) :smich::smich::smich::smich::smich:

jo to je pravda a každej rok je v tom kolotoči více a více peněz, bohužel vlastních, a doběhnou tě, až zkrachuješ nebo ukončíš podnikání

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nevím, ale myslím, že takto to není, to by bylo podvodů, nevím,

Podle mě každý kdo nakupuje materiál má 19%, pokud přestavuji byt pak jako koncový zákazník platím DPH dle zákona 5% a to dodavatli stavebních prací, pokud je plátcem DPH, stavební povolení nebo smlouva o dílo je určující pro sazbu DPH, ve smlouvě o dílo musí být přesně napsáno, že se jedná o stavební úpravy a práce pro bytové účely dle zákona ...

Stavební firmy účtují DPH podle zákona 5% u bytů, sociálního bydlení a dál nevím, ostatní je v 19%,

Mimochodem, pokud chceš ještě 5%, musíš to stihnout do konce roku, resp. konečná faktura musí mít zdanitelné plnění max. 31.12.07,

:)

tak do konce roku ne, předběžně jsme domluveni po telefonu únor-březen, ale to se teprve bude dolaďovat všecko. Letos to určo nebude, holt vlezu do vyšší sazby, ale zase jiný veci padnou do nižší, tak to je prašť jak uhoď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak do konce roku ne, předběžně jsme domluveni po telefonu únor-březen, ale to se teprve bude dolaďovat všecko. Letos to určo nebude, holt vlezu do vyšší sazby, ale zase jiný veci padnou do nižší, tak to je prašť jak uhoď.

nevlezeš do vyšší, jen se ta nižší zvedne na 9%

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Jestli tě to ještě zajímá, tak je to asi takhle: Stavební práce se až do konce r. 2007 daly vykazovat ve snížený, tedy 5% dani z přidaný hodnoty v případech, že šlo o objekt určený převážně k bydlení (RD, byt, bytový dům). V případech, kde byly v objektu ještě navíc komerční prostory, byl pro posouzení příslušný sazby DPH, rozhodující poměr těchto ploch, což bylo docela komplikovaný prokazovat. Protože to naši parlamentáři v EU posrali a nedokázali tuto "vyjímku" dále pro ČR udržet, vstupuje od 1.1.2008 novela zákona o DPH, ve který se snížená sazba taky vyskytuje, ale není 5 ale 9% a pravidla pro její uplatňování jsou podstatně tvrdší. Nastupuje tím do hry institut "sociálního" bydlení, což je jen jakási berlička za to, že ty parlamentární volové neobhájili status quo původního zákona. V podstatě teda může být snížená sazba, 9%, uplatněna u RD do celkové plochy 350 m2 nebo u bytů, kde celková plocha nepřesáhne 120 m2. A teď pozor !!! Tak, jak je v českých zemích obvyklý, nic nejde jednoduše. Takže opravdu pozor na ten výraz "celková plocha" !!! Je to totiž skutečně celková zastavěná, nikoliv obytná plocha bytu nebo objektu. Musí být tedy do ní započítány např. i sklepy v RD, zakryté balkony v bytech (nikoliv otevřené terasy) nebo dokonce garáž, která je součástí obvodového pláště budovy v RD. A to není všechno. Pokud se bytový dům o více bytových jednotkách posuzuje jako dům pro "sociální bydlení" zařezený do snížené sazby DPH znamená to, že všechny byty (každý z bytů) musí mít rozlohu o celkové ploše nepřesahující 120 m2. Může se tak stát, že v domě, kde jsou samé menší byty, je jeden, např. podkrovní, o luxusní velikosti, kterej uvrhne celej barák do 19%DPH. To je asi tak základ, kterej jsem z toho pochopil. Omlouvám se za nepřesnosti, ale nemám to před sebou a četl jsem to někdy v listopadu. Je tady ovšem spousta otazníků, který se podle mýho soudu budou řešit za pochodu. To, jaký DPH bude stavební firma objednateli účtovat, bude odvislý na prokázání už zmíněných celkových ploch. Abych pravdu řek, jsem sám zvědav, jak se to bude dělat. Dříve stačilo čestný prohlášení vlastníka, dneska se mluví o dokladování listu vlastníka, stavebním povolení, přiznání daně z nemovitosti a dalších věcech. Je v tom pěknej hokej. Na druhou stranu nechci zbytečně strašit nikoho, kdo bydlí v bytovým domě, protože při rekonstrukci jeho bytu se bude dokladovat pochopitelně jen plocha toho jeho bytu. To, že nějakej ultra magor k tomu vymyslel ten dodatek, se zřejmě bude týkat celkových rekonstrukcí. Jinak si to neumím vysvětlit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Sociální bydlení" by mělo být bydlení určené pro sociálně slabší rodiny. Výjimka, kterou chce Česká republika uplatňovat na Evropské unii, tomuto pojmu ale dává zcela nový rozměr. Pouze výstavba "sociálního bydlení" může být zatížena sníženou sazbou daně z přidané hodnoty i po roce 2008.

Definice sociálního bydlení, kterou minulé pondělí schválila vláda, je více než velkorysá. Pokud bydlíte v bytě do 120 m2 nebo domě do 350 m2, pak vězte, že podle představ současné vlády bydlíte v sociálním bytě či domě.

Snaha vlády je jednoznačná - minimalizovat počet případů, kdy bude nová výstavba zatížena základní sazbou daně z přidané hodnoty, která ji pro konečného spotřebitele prodraží. Má ale jeden drobný háček. Takto velkorysá definice se nemusí líbit Evropské komisi a naše vláda bude muset vysvětlovat, jak je možné, že naprostá většina novostaveb je určena pro sociálně slabé případy.

O definici sociálního bydlení se snažila již minulá vláda. Opět byla motivována snahou o co nejširší pokrytí nové výstavby sníženou sazbou daně. Částečně se jí to podařilo. Podle její definice spadalo celých 70 % novostaveb do této kategorie. Přesto byla mnohem skromnější. Za sociální bydlení považovala byty do 90 m2 a rodinné domy do 120 m2.

Překvapující je, že se ani v jednom návrhu neobjevil faktor ceny. Tak by definici sociálního bydlení, byť se nejedná o novostavbu, splnila například funkcionalistická vila režiséra Martina Friče, aktuálně nabízená k prodeji za 39 mil. Kč. Řekl bych tristní, když si ani jeden z nejvýznamnějších českých režisérů nemohl dovolit bydlení v jiné kategorii než "sociální".

Naštěstí vláda ve svém rozmaru nezapomněla na stavby vskutku společenského charakteru, a tak za nižší sazby DPH mohou stavět domovy důchodců, různé ústavy, azylové domy, školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, zvláštní dětská zařízení, kojenecké ústavy a dětské domovy, hospice apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Sociální bydlení" by mělo být bydlení určené pro sociálně slabší rodiny. Výjimka, kterou chce Česká republika uplatňovat na Evropské unii, tomuto pojmu ale dává zcela nový rozměr. Pouze výstavba "sociálního bydlení" může být zatížena sníženou sazbou daně z přidané hodnoty i po roce 2008.

Definice sociálního bydlení, kterou minulé pondělí schválila vláda, je více než velkorysá. Pokud bydlíte v bytě do 120 m2 nebo domě do 350 m2, pak vězte, že podle představ současné vlády bydlíte v sociálním bytě či domě.

Snaha vlády je jednoznačná - minimalizovat počet případů, kdy bude nová výstavba zatížena základní sazbou daně z přidané hodnoty, která ji pro konečného spotřebitele prodraží. Má ale jeden drobný háček. Takto velkorysá definice se nemusí líbit Evropské komisi a naše vláda bude muset vysvětlovat, jak je možné, že naprostá většina novostaveb je určena pro sociálně slabé případy.

O definici sociálního bydlení se snažila již minulá vláda. Opět byla motivována snahou o co nejširší pokrytí nové výstavby sníženou sazbou daně. Částečně se jí to podařilo. Podle její definice spadalo celých 70 % novostaveb do této kategorie. Přesto byla mnohem skromnější. Za sociální bydlení považovala byty do 90 m2 a rodinné domy do 120 m2.

Překvapující je, že se ani v jednom návrhu neobjevil faktor ceny. Tak by definici sociálního bydlení, byť se nejedná o novostavbu, splnila například funkcionalistická vila režiséra Martina Friče, aktuálně nabízená k prodeji za 39 mil. Kč. Řekl bych tristní, když si ani jeden z nejvýznamnějších českých režisérů nemohl dovolit bydlení v jiné kategorii než "sociální".

Naštěstí vláda ve svém rozmaru nezapomněla na stavby vskutku společenského charakteru, a tak za nižší sazby DPH mohou stavět domovy důchodců, různé ústavy, azylové domy, školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, zvláštní dětská zařízení, kojenecké ústavy a dětské domovy, hospice apod.

Nevím, z jakých novin to je, já jsem jen svými slovy rozebral to, co je napsáno v novele zákona o DPH. Novináři bývají zpravidla spíš populisti, než ekonomové.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...