Přejít na obsah

Tepelné čerpadlo


zdsamct

Doporučené příspěvky

Fakt doporučuju juknout do tý knížky Stavíme TČ... protože vrty vyjdou na cca 100-200k a když uděláte plošný kolektory (jak jsem psal výše, vyhrabat jen "zákopy" bagrem) je investice někde úplně jinde, když jsem si to propočítával, dostal jsem se někam k 20k a pak už je to zajímavý. Nevýhodou zůstává ta potřeba většího pozemku, aby bylo kde natahat trubky, protože nesmí bejt moc blízko u sebe, aby to tu zem úplně nevymrzlo. Samozřejmě se dá tč postavit i v domácích podmínkách, kompresor vyjde tak do 40k, pak nějaký výměníky, měděný trubky, čerpadla, ventily atd, odhadem tak do 80k, takže by to vycházelo na 100k a při tvorbě doma odpadá i každoroční placená revize atd...ale ne všichni jsme domácí kutilové B)

ps: s tím počítáním je to dost složitý, protože se počítá většinou s ideálníma hodnotama, kterých se zpravidla nedá dosáhnout a to následně zkresluje celou kalkulaci. Nejvíc rad by podal někdo, kdo je od fochu a nebo ho už má doma :palec2:

Editováno: , autor: OloZX6R
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vsak ak mas nejake konkretne otazky, napis. Ja ich instalujem a tiez spravujem niektore z nich uz nejaky ten rok a ak ti nie je nieco jasne kludne sa pytaj. -_-

kdybych ti dal nejaky info o domu mohl bys udelat nejaky propocitani

-co za cerpadlo by se tam vubec hodilo,

-jaky asi porizovaci naklady by na to ci to TČ /zeme-voda,vzduch-voda ........./ vhodne pro tento dum vubec byli +-

-kolik byva na to ci ono cerpadlo realny usetreni v procentech pri srovnani s ostatnimy druhy topeni

-na kolik by topeni tim ci onym cepradlem prislo na rok v podminkach co tady jsou

je jasny ze vse jen orientacne

kdyz to pujde bude to moc fajn

EDIT:

dal se tady pise o kazdorocnich kontrolach,tak treba i o nich neco /co obnasi prohlidky i s cenou/

a taky o tech dalsich nakladech /kompresory....../

jak je to s ohrevem vody.....staci na to TC nebo potreba neco dalsiho

..................

Editováno: , autor: zdsamct
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak zda taky mohu.. běl jsem dříve topení na tuhá paliva .. jako dřevo uhlí atd... tak to je docela hrůza... práce kolem toho jak do prdele .. regulace skoro žádná ... bud teplo nebo zima ... když člověk zapomněl přiložit ..tak zatápět znova... no hustý když si na vzpomenu .. a to nemluvím o tom smradu s komínu ...

Před 5 leti jsme to tu complet předělávaly .. Topení jasně plyn .. sice u mně ještě není ale řešilo se to nádrží a propan butan ... je fakt ,že propan je dražsí nez zemní plyn .... topení jsem si nechal kombinovat s elektrikou takže nemusím topit jen na plyn...

Náklady... topení celé stálo asi 100 000 kč .. od A-Z cca 11 místností 3 patra... náklady na jednu nápln je cca 22 000 kč a vystačí na celý rok a nějaká ta elektrika tak asi 25 000 kč.. což si myslím je docela good... jinak regulace je nastavena na 21 ° ... takže ještě něco budu platit za přípojku na zemní plyn atd.. antoníčka v plotě už mám připraveného takže už jen čekám na ten plyn...

Jinak co se týká dotace... : přiznám ,že jsme dostaly dotaci .. odvíjí se to od výkonu kotle či nějakého toho zařízení... myslím,že jsme dostaly cca 15 000 kč.. což jsme využily na první nápln plunu ...

Ale pamatuji ,že stím byla docela honička.. musí se totiš doložit milion papírů a stihnout to do nějakého času.. ,stavební povolení ,samé revize ,na kotel,na komín,na elektriku,na plyn přípojku,od hasičů , pak nakonec kolaudace no docela honička. ještě nás buzerovaly hasiči ,že je vedle garáž atd.. ono totiž topit na propan butan je trochu složitejší ,má to přísnější krytéria ...

No nakonec... velká spokojenost ...když potřebuji jen trochu přitopit tak zapnu elektriku a je to ... a jediné co dělám za udžbu tak jednou za rok kotel rozeberu a vyfoukám prach vzduchem

co se týká těch čerpadel což jsem tu zaslechl ... bavil jsem se nedávno s kamarádem co to taky řeší a říkal ,že vrty nechce .. prej okolo domu pak nic neroste skoro ani plevel... a vím že vrt má životnost a proto se dělají 2 až 3 do zásoby... jinak ty čerpadla .co jsem slyšel životnost tak 7 let.. :( což nic moc na tu cenu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak zda taky mohu.. běl jsem dříve topení na tuhá paliva .. jako dřevo uhlí atd... tak to je docela hrůza... práce kolem toho jak do prdele .. regulace skoro žádná ... bud teplo nebo zima ... když člověk zapomněl přiložit ..tak zatápět znova... no hustý když si na vzpomenu .. a to nemluvím o tom smradu s komínu ...

Před 5 leti jsme to tu complet předělávaly .. Topení jasně plyn .. sice u mně ještě není ale řešilo se to nádrží a propan butan ... je fakt ,že propan je dražsí nez zemní plyn .... topení jsem si nechal kombinovat s elektrikou takže nemusím topit jen na plyn...

Náklady... topení celé stálo asi 100 000 kč .. od A-Z cca 11 místností 3 patra... náklady na jednu nápln je cca 22 000 kč a vystačí na celý rok a nějaká ta elektrika tak asi 25 000 kč.. což si myslím je docela good... jinak regulace je nastavena na 21 ° ... takže ještě něco budu platit za přípojku na zemní plyn atd.. antoníčka v plotě už mám připraveného takže už jen čekám na ten plyn...

Jinak co se týká dotace... : přiznám ,že jsme dostaly dotaci .. odvíjí se to od výkonu kotle či nějakého toho zařízení... myslím,že jsme dostaly cca 15 000 kč.. což jsme využily na první nápln plunu ...

Ale pamatuji ,že stím byla docela honička.. musí se totiš doložit milion papírů a stihnout to do nějakého času.. ,stavební povolení ,samé revize ,na kotel,na komín,na elektriku,na plyn přípojku,od hasičů , pak nakonec kolaudace no docela honička. ještě nás buzerovaly hasiči ,že je vedle garáž atd.. ono totiž topit na propan butan je trochu složitejší ,má to přísnější krytéria ...

No nakonec... velká spokojenost ...když potřebuji jen trochu přitopit tak zapnu elektriku a je to ... a jediné co dělám za udžbu tak jednou za rok kotel rozeberu a vyfoukám prach vzduchem

co se týká těch čerpadel což jsem tu zaslechl ... bavil jsem se nedávno s kamarádem co to taky řeší a říkal ,že vrty nechce .. prej okolo domu pak nic neroste skoro ani plevel... a vím že vrt má životnost a proto se dělají 2 až 3 do zásoby... jinak ty čerpadla .co jsem slyšel životnost tak 7 let.. :( což nic moc na tu cenu..

tu cenu 25 000 myslím jako celkovou ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tím že kolem vrtu nic neroste nějak nesouhlasím, nevidím jedinej důvod proč by tam nemělo nic růst

a s tou životností to taky nebude pravda, kdejaký čerpdalo vydrží 10 let a kolektor by měl vydržet moc

jinak já topím elektrikou (180m2) teplota 22st.C a ročně platím 25 t is vařením, svícením, ohřevem vody, téměř furt televiza

Editováno: , autor: Vaša
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tím že kolem vrtu nic neroste nějak nesouhlasím, nevidím jedinej důvod proč by tam nemělo nic růst

a s tou životností to taky nebude pravda, kdejaký čerpdalo vydrží 10 let a kolektor by měl vydržet moc

jinak já topím elektrikou (180m2) teplota 22st.C a ročně platím 25 t is vařením, svícením, ohřevem vody, téměř furt televiza

Topit eletrikou je ale pěkná prasárna ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pročpak ?

Protože v elektrárně z toho se ztrátama udělají teplo z toho pak z dalšíma zrtrátama elektriku pak to z dalšíma ztrátama dostanou

k tobě a ty z toho pak uděláš zasejc ze ztrátama teplo.

Takže je to trošku plýtvání energií. Ale cenově to vyjde asi stejně nebo možná levněc než plyn což je chyba.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Protože v elektrárně z toho se ztrátama udělají teplo z toho pak z dalšíma zrtrátama elektriku pak to z dalšíma ztrátama dostanou

k tobě a ty z toho pak uděláš zasejc ze ztrátama teplo.

Takže je to trošku plýtvání energií. Ale cenově to vyjde asi stejně nebo možná levněc než plyn což je chyba.

no já moc ztrát neudělám, jen to hřeje ( i žárovka která svítí je z 80% jen teplo a mě to ani nesvítí)

ale takovej plynovej kotel ten má podle mě ztrát hodně - hořením předá část tepla výparníku (zbytek komín, obal kotle atd) pak ohřátá voda ohřeje trubky (ve zdi) pak radiátor a ten tě ohřeje.

a jestli ti jde o ekologii tak elektřina patří mezi ty ekologičtější

Editováno: , autor: Vaša
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no já moc ztrát neudělám, jen to hřeje ( i žárovka která svítí je z 80% jen teplo a mě to ani nesvítí)

ale takovej plynovej kotel ten má podle mě ztrát hodně - hořením předá část tepla výparníku (zbytek komín, obal kotle atd) pak ohřátá voda ohřeje trubky (ve zdi) pak radiátor a ten tě ohřeje.

a jestli ti jde o ekologii tak elektřina patří mezi ty ekologičtější

Když to bereš takhle tak máš pravdu. Ty přeměníš elektřinu s velkou účiností nevím tuším 95%. Jenže ta se musí vyrobit v elektrárně spálí plyn nebo uhlí a získaj teplo jaké by si popřípadě dostal ty doma s plyn kotle jenže oni ho pak s mizernou účností převedou na elektrickou energii....a zbytečně.

Tepelný čerpadla se většinou dělají u toho kdo má el topení aby ušetřil elektřinu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

takže když z elektráren vyloučíme jaderné elektrárny (40-50%) tak topení elektřinou je stejný jak plyn a tuhá paliva akorát elektrika ztrácí ztrátama přepravou - tak jsem to pochopil

o jaderných se asi nemá senu bavit - stejně by to myslím nikdo nevyřešil (ekologie - účinnost- ........)

a to je teda ta strašná prasárna ??? ztráty přepravou elektřiny ????

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

takže když z elektráren vyloučíme jaderné elektrárny (40-50%) tak topení elektřinou je stejný jak plyn a tuhá paliva akorát elektrika ztrácí ztrátama přepravou - tak jsem to pochopil

o jaderných se asi nemá senu bavit - stejně by to myslím nikdo nevyřešil (ekologie - účinnost- ........)

a to je teda ta strašná prasárna ??? ztráty přepravou elektřiny ????

Ale právě né. Na ztráty přepravou prď. Jde o to, že když se bavíme např o plynu tak ty ho spálíš jako ta elekrárna a máš teplo. Jenže ty teplo to teplo spotřebuješ. Za to elekrárna z tepla vyrobí z mizernou učiností elektřinu. A teprve tu pak ty z nějakou učiností zase převedeš na teplo pokud topíš el.

Takže tu máme navíc 2 zbytečné přeměny enerie a s tím spojené zráty.

Jaderná elekrárna je nejekologičtější a nejlepší řešení pro výrobu el.

Editováno: , autor: zabiak
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale právě né. Na ztráty přepravou prď. Jde o to, že když se bavíme např o plynu tak ty ho spálíš jako ta elekrárna a máš teplo. Jenže ty teplo to teplo spotřebuješ. Za to elekrárna z tepla vyrobí z mizernou učiností elektřinu. A teprve tu pak ty z nějakou učiností zase převedeš na teplo pokud topíš el.

Jaderná elekrárna je nejekologičtější a nejlepší řešení. A nechápu jak proti tomu může někdo protestovat.

nevím jaký jsou ztráty při přeměně něco na elektriku + přepravní ztráty a nevím kolik jsou ty ztráty jaderná el + el. na pevná paliva

a nevím jalká je účinnost plyn. kotel ztráty co jsem psal (trubky, komín)

podle mě to vyjde na stejno

podle mě plyn není nekonečnej a časem dojde , a jelikož ekologicky obnovitelný zdroje (dřevo) nikdo neobnovuje tak nakonec stejně budem topit všichni elektrikou protože nic jinýho myslím není (jestli tu vůbec ještě někdo bude)

a jestli jde o ty prasárny tak si myslím že ty tuny nafty a benzínu co denně spálíme v těch plechovkách to je teprve prasárna

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tím že kolem vrtu nic neroste nějak nesouhlasím, nevidím jedinej důvod proč by tam nemělo nic růst

a s tou životností to taky nebude pravda, kdejaký čerpdalo vydrží 10 let a kolektor by měl vydržet moc

jinak já topím elektrikou (180m2) teplota 22st.C a ročně platím 25 t is vařením, svícením, ohřevem vody, téměř furt televiza

Hele nevím jsem slyšel.... jak koupil tak prodávám.... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s tím že kolem vrtu nic neroste nějak nesouhlasím, nevidím jedinej důvod proč by tam nemělo nic růst

a s tou životností to taky nebude pravda, kdejaký čerpdalo vydrží 10 let a kolektor by měl vydržet moc

jinak já topím elektrikou (180m2) teplota 22st.C a ročně platím 25 t is vařením, svícením, ohřevem vody, téměř furt televiza

Jinak televize ta žere uplně nejmín ... takže si jí pust klidne 24 hod deně..... lol

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem tomu i já rozumněl. Ale tento případ může nastat pokud to máš ve výkopu pod povrchem země. Ovšem v hlubinném vrtu ochlazení okolní půdy nemůže být znatelné.

jojo,tak nejak to bude,

jen ten vykop asi nehrozi protoze na zbytku je zahrada a planujeme ji jeste chvilku nechat,ale kdo vi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...