Přejít na obsah

Klimatizacia Climatik Climatronik


JozefDrahovsky

Doporučené příspěvky

Prave zvazujem ci objednam do noveho auta Climatic alebo Climatronic. Bohuzial od predajcov dostavam rozporuplne informacie. Tvrdia mi (nezda sa mi to) ze:

Climatic-poloautomaticka klimatizacia: nastavi sa teplota vzduchu ktory je vhanany do kabiny. Zmiesavanie tepleho vzduchu z vonku a studeneho vzduchu sa robi este pred vstupom do kabiny a vzduch o pozadovanej teplote je fukany trvale az do jej vypnutia. Nevedia mi odpovedat na otazku ked vozidlo prechadza miestami s roznou teplotou (rozpalena cesta, studeny les ap) či treba teplotu manualne menit alebo klimatizacia si rozdielnost teploty vstupneho vzduchu sama koriguje.

Climatronic-automaticka klimatizacia: nastavi sa teplota aka ma byt v kabine vozidla. Ak termostat vyhodnoti, ze je vyssia tak zacne fukat vzduch o minimalnej teplote (niekolo stupnov nad nulov) a ked sa sa teplota vzduchu znizi tak fukat prestane. Cize z klimy vychadza bud ladovy vzduch vhodny na prechladnutie alebo nic, co ma za nasletok velke teplene soky. Dalsi predajca mi tvrdi o Climaticu to iste ale o Climatronicu, to fuka stale, ale raz je to chladeny vzduch o minimalnej teplote (nezmiesavany, teplotne nenastavitelny) a raz nechladeny a to bud z vonku alebo s kabiny, co tiez sposobuje tepelne soky.

O vyuziti displeja Climatronicku na zobrazovanie chybovych stavov nic nevedia.

Kedze sa mi to nezda a v dokumentacii a ani na webe, nie je nic o tom, pytam na prakticke skusenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Climatic vo Fabii je nazývaný poloautomatická klimatizácia. To znamená, že nastavíš točítkom teplotu trebárs 20*C, a dokedy ju nezmeníš, tak dovtedy bude z výduchov fúkať teplota nastavenej hodnoty - teda 20*C. Nie som si ale celkom istý tou teplotou, že ako sa udržuje - niekto vraví, že vzduch na vstupe sa celkom ochladí a odvlhčí a následne sa znova zohreje na nastavenú teplotu, niektorí tvrdia že vzduch na vstupe sa podľa jeho teploty zmiešava s ochladeným vzduchom tak, aby výstupom bola požadovaná teplota.

Climatronic je to isté ako Climatic, teda tiež si nastavíš teplotu a túto udržuje, ale má navyše čidlá, ktorými kontroluje, či je v interiéri naozaj taká teplota, aká je požadovaná. To znamená, že ak nastavíš 20*C, tak nepôjde z výduchov za každú cenu 20*C, ale klimatizácia udrží vnútri teplotu 20*C. Hore v strede prístrojovky je čidlo slnečného žiarenia, takže ak na auto bude piecť slnko, z výduchov kľudne pôjde 17*C pri nastavených 20*C, ktoré naozaj aj budú v kabíne. Ak naopak pôjdeš hustým lesom, kde bude tieň a budeš mať nastavených tých 20, bude spočiatku fúkať aj 25*C, aby udržal tú teplotu vnútri na tých 20.

Skúsim nájsť ku klímam nejaké materiály, kde to bude vysvetlené ešte lepšie - dám to potom sem.

P.S.

Až teraz mi došlo, že si "ten" Jozef Drahovský :skoda: Ak si dobre pamätám z tvojho blogu, jazdíš na Fabii 1,4 16V. Za čo ju plánuješ vymeniť?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Climatic vo Fabii je nazývaný poloautomatická klimatizácia. To znamená, že nastavíš točítkom teplotu trebárs 20*C, a dokedy ju nezmeníš, tak dovtedy bude z výduchov fúkať teplota nastavenej hodnoty - teda 20*C. Nie som si ale celkom istý tou teplotou, že ako sa udržuje - niekto vraví, že vzduch na vstupe sa celkom ochladí a odvlhčí a následne sa znova zohreje na nastavenú teplotu, niektorí tvrdia že vzduch na vstupe sa podľa jeho teploty zmiešava s ochladeným vzduchom tak, aby výstupom bola požadovaná teplota.

Climatronic je to isté ako Climatic, teda tiež si nastavíš teplotu a túto udržuje, ale má navyše čidlá, ktorými kontroluje, či je v interiéri naozaj taká teplota, aká je požadovaná. To znamená, že ak nastavíš 20*C, tak nepôjde z výduchov za každú cenu 20*C, ale klimatizácia udrží vnútri teplotu 20*C. Hore v strede prístrojovky je čidlo slnečného žiarenia, takže ak na auto bude piecť slnko, z výduchov kľudne pôjde 17*C pri nastavených 20*C, ktoré naozaj aj budú v kabíne. Ak naopak pôjdeš hustým lesom, kde bude tieň a budeš mať nastavených tých 20, bude spočiatku fúkať aj 25*C, aby udržal tú teplotu vnútri na tých 20.

Skúsim nájsť ku klímam nejaké materiály, kde to bude vysvetlené ešte lepšie - dám to potom sem.

P.S.

Až teraz mi došlo, že si "ten" Jozef Drahovský :skoda: Ak si dobre pamätám z tvojho blogu, jazdíš na Fabii 1,4 16V. Za čo ju plánuješ vymeniť?

Climatic nefunguje jak píšeš. Teplota nastavená se udržuje v kabině auta stejně jako o Climatronicu, jen musíš si manuálně nastavit kudy má foukat vzduch a v jaké intenzitě. Žádné, že nastavíš 20° a z výdechů jde 20°. Nastavení teploty automaticky reguluje teplotu i když neběží klimatizace, což je dobré třeba v zimě, kdy to ohřívá interiér na požadovanou teplotu. Více se můžeš dočíst zde http://forum.skodahome.cz/index.php?showto...19658&st=25

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Až teraz mi došlo, že si "ten" Jozef Drahovský :skoda: Ak si dobre pamätám z tvojho blogu, jazdíš na Fabii 1,4 16V. Za čo ju plánuješ vymeniť?

Ano, pisem o doprave a jazdim na Fabii 1,4 16V.

Prave som prisiel od predajcu ktory mi kontroloval konfiguraciu Roomestera a nasiel nejakche chyby. Niektore rozsirenia spolu nejdu a ine vygenerovali dalsie rozsirenia. Naprikla ESP je pri AP uz standardom a neobjednava sa zvlast, tak som z usetreneho zmenil Climatic za Climatronic. O tom ci aj v roomsteri sa daju pozerat servisne chyby cez displej Climatroniku tak ako na oktavii o tom uetusi. Presnejsie netusil ani o tom ze to na oktavii ide. Dalsia nezrovnalost nastala pri ovladanim mobilu a radia z volantu+maxidot. Vygenroval to dalsi paket rozsirenie pre GSM2 a ten pozaduje dalsie muduly. Tak som to zmenil len ma maxidot. Trochu vaham ci pouzit tovarensky alarm alebo kupit metu. Prezrel som si auto s tovarenskym alarmom a interierove snimace som nezbadal a o praktickych skusenostiach netusim. Vykonovo si trosku polepsim z 101 na 105 ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Snike: Dík za vysvetlenie. Teda nejak extra veľký rozdiel medzi tými klímami veru nie je... Keby aspoň ten Climatronic bol dvojzónový u F2/Roomstera...

JozefDrahovský: Myslím, že voľba Roomstera s AP je dobrá. Cenový rozdiel 40tisíc je kompenzovaný sériovým ESP a TPM, takže za ten automat človek pripláca len nejakých cca. 20tisíc Sk, za čo dostane 6-stupňovú prevodovku.

Bohužiaľ s predajcami máš pravdu, veľa z nich vôbec netuší, čo vlastne predáva. S tým ovládačom na telefón a rádio ale majú pravdu, je to viazaná výbava na prípravu na telefón, pretože bez nej by nebolo čo ovládať. Čo sa týka alarmu, tak ja by som určite volil nie továrenský - ideálne niečo dvojcestné (napr. Magicar), alebo prípadne aj tú Metu. Síce je riziko, že pri montáži sa v tom budú vŕtať a niečo môžu pokaziť, ale ten továrenský alarm je fakt slabý. Čidlá snímajúce interiér sú schované v stropnom svetielku vnútri. Alarm z výroby však vôbec nemá signalizáciu poplachu, takže sa o ňom dozvieš, len ak budeš v dostatočnej blízkosti a budeš ho počuť húkať. U tých dodatočných alarmov sa to dozvieš buď hneď (ak si v dosahu pagera pri dvojcestnom alarme), alebo pri otváraní auta (bude blikať diódka u Mety).

Skúšal si konfigurátor na škodováckej stránke http://www.skoda-auto.com/cze/services/configurator/ ? Tam pri pridávaní výbavy pekne pridáva aj viazané pakety a pekne sa dá vidieť, čo s čím súvisí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam poloautomat (CLIMATIK) takze potvrzuji z praxe, ze si to hlida teplotu v interieru a pokud dosahne nastavene teploty tak zmeni teplotu vhaneneho vzduchu. Jel jsem v zime delsi trasu a soukalo to na me prijmny teplicko, jenze za nejakej cas se mi zdalo, ze to prestalo foukat teply, nejdriv jsem se leknul, ze se mi rozbilo topeni, ale stacilo pridat teplotu a hned to zase foukalo teply, takhle jsem postupne pridaval asi trikrat. Ted v lete jezdim se stale nastavenou teplotou 22 a zapnutou klimou, rano je chladnejs, takze to fouka teply a kdyz se presden venku oteply, zacne to foukat studeny. Tolik popis praktickych zkusenosti.

Jinak by me zajimalo kde jsou v Roomsteru umisteny teplomery na teplotu vevnitr i venku a proc neni moznost zapnout na maxidotu i ukazatel vnitrni teploty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U Fabky je klima odvozena od topení a navíc obsahuje

-výparník s expanznim ventilem

-nastavovač mísící klapky

-4 teplotní čidla 1-snímač teploty přiváděného vzduchu uprostřed

2-teplotní čidlo na výparniku

3-snímač teploty přiváděného vzduchu na nohy

4-teplotní čidlo na palubní desce

navíc chytrá knížka píše, že Fabka nemá na klimakompresoru elektromagnetickou spojku a běží pořád lol . V poloze VYP. běží dál a dopravuje 2% chladiva, které honí furt dokola nejkratší cestou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...