Přejít na obsah

Zakaz blikani před policií


zdeno77

Doporučené příspěvky

to je věc druhá to jak to zjistí, nicméně je to neprokazatelný a když se půjde do sporu, tak policie nic nedokáže. je to zase jenom pokus. jinak ted blikání směrovkama- za to bych sebral papíry na místě a prostřelil všechny gumy, tohle může napadnout fakt jenom tatara.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to tu pořád dokola..navíc jak psal Luke, od začátku je snad každému jasné, že blikat se bude až za hlídkou, tak kdo by za to asi postihoval, hlavně na základě čeho. A navíc, když se náhodou upozorní na hlídku, tak co udělají ti v protisměru? Zpomalí a o to jde, ne. Mezi námi, jde o to v podstatě i Policii ČR, která, na rozdíl od policií mšstských, si nedělá z radarů a měření rychlosti dojnou krávu.

A pokud jde o blikání dálkovými..tady je já osobně využívám jen k tomu, abych upozornil řidiče jedoucí v protisměru, že na ně něco na silnici čeká (nehoda, kolona, práce na silnici, apod.). Určitě ale ne hlídka PČR :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas..navíc kolikrát si to chválí i hlídky, že na ně upozorňují, protože to pak řidiče v daném místě zpomalí samo o sobě a vo vo vo tom to je, ne? ;) Až si říkám, jestli tam nevolají někdy i sami policisti, mají tak klid, jezdí se kolem nich jak má a nemusí nikoho stavět :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
Blikání směrovkama je opravdu nesmysl.

Ale "pozdravit protijedoucího kamaráda" bliknutím dálkovýma snad můžu ne?

kamarád od pčráků mi říkal že použití výstražných blinkrů, při stání je zneužití.. a je to na pokutu..

já to rád používám abych ukázal že jsem hned zpět nebo abych byl vidět.. leč zákon je zákon.. :feve:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No blinkače jsou jen k tomu, abys je použil dokud nedáš výstražný trojúhelník, ten jediný označuje překážku - předepsané vzdálenosti a další zásady, takže to co dnes dělá půlka lidí, že hodí všechny 4 a myslí si, že to je OK, tak se plete, i kdyby sebevíc tvrdila cajtům, že má závadu apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak rozhodně je ale něco jiného zastavit na minutu u krajnice (ideálně ale až za ní) okresky a odskočit si (samozřejmě ne na nepřehledném místě) a něco jiného je postavit se ve městě do druhé řady a na půl hodiny zmizet po krámech.

Jinak zák. č. 361/2000 Sb.

§ 31

Výstražná znamení

(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.

(3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

(4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Jen teď neověřím, zda jde o aktuální znění, ale mělo by.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to co jsi sem teď napsal je k původnímu tématu, ale se stáním, zastavením a zastavením vozidla co se tu teď řešilo to nemá nic společného. A ani to blikání jako upozornění na PČR to neřeší.

Hlavně to, co jsem tam napsal, se týkalo varovných blikačů, kterým tu je zpětně věnováno už několik posledních příspěvků..včetně tvého, dle kterého jde v případě varovných blikačů u krajnice o jasné zneužití, pokud hned neběžím za auto s trojúhelníkem. Takže asi tolik na vysvětlenou..a teď zas hurá k blikání na protijedoucí auta.. ;)

Mimochodem dopraváci u nás o tom nic neslyšeli, takže nějak nehrozí, že by nějaké blikání dálkovými měli řešit

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč myslíš,že se to týká jenom provozu na dálnicích?Pokud by to bylo jak říkáš,bylo by to tam napsané.Zvláštnosti provozu na dálnicích řeší až §35 a další.Myslím,že pravdu má Jirik.DC.

A co se blikání dálkovými týká,když to vezmeš důsledně,tak je stanoveno přesně kdy se může použít světelné výstražné znamení a v podstatě každé jiné blikání,které neslouží k odvrácení hrozícího nebezpečí je přestupkem.Třeba i blikání na kamaráda jak tu někdo psal. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pleteš se, to so je v paragrafu 31, odstavec 3 se vztahuje na dálnice apod., když dojíždíš kolonu, ne na stání u krajnice.

Jednoduše řečeno..mezi pozemní komunikace patří dálnice, silnice 1. , 2. a 3. třídy, místní komunikace a účelové komunikace, takže když na to přijde, platí to klidně i na polní cestě

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Však jsem nenapsal, že jsou to JEN dálnice, ale dálnice APOD., prt. tam je obvykle průměrná rychlost větší než na polní cestě, takže pokud tam někdo zastaví, může to způsobit větší problémy.

A je potřeba to dočíst do konce, prt. je tam doslova "náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo" a zastavit vozidlo není totéž jako zastavit nebo stát, viz. definice základních pojmů. Takže to není o žádném stání u trafiky apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak při dočtení do konce včetně "náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo" nemá nic společného s vozidlem, které někde stojí s puštěnými blikači, ale popisuje situaci vozidel (tedy těch, která musí náhle snížit rychlost nebo zastavit) blížících se k danému místu, jak vyplývá z textu. jen jsem říkal, že o dálnici apod se v textu nic neříká, takže proč to tím zdůvodňovat. Prostě je jedno, kdy taková situace nastane, podle definice se jedná o pozemní komunikace jako takové. Samozřejmě asi na dálnici je takové opatření víc než vhodné, ale z ničeho to ve znění § nevyplývá. Je to vcelku jedno, osobně si říkám, že varovné blikače jsou od toho, aby upozorňovali, ať člověk jede kdekoliv a upřímně, jsem rád, že tu konečně začíná fungovat to, co je všude okolo už zcela běžné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 roky později...

Já taky neblikam jen na hlidku, ale upozornuju na ner.svetla,na bourčky, blikani považuju za dobrou komunikaci mezi řidiči.Blikam dost často,a i na mě často bliknou a sem jim vděčny :worthy

Blikám taky na neroz. světla - často se mi stává, že protijedoucí řidič vůbec nechápe, proč na něj blikám a světla si nezapne :-D :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...