Přejít na obsah

Problem s automatickym rozsvecovacom UNI-TEMPO


pmajco

Doporučené příspěvky

Zdravim,

asi pred mesiacom som uspesne namontoval do auta modul automatickeho rozsvecovanie svetiel - UNI-Tempo.

Modul funguje, ako ma, len pri poklese palubneho napetia (napr. pri pribrzdeni, volnobeznych otackach, ...) zacnu chvilku precvakavat relatka, co zivotnosti svetiel ani tych relatok urcite neprida!

Ako by sa to dalo vyriesit?

Napadlo ma, ze by som dal paralelne pred ten modul medzi +12V a kostru nejaky vecsi kondenzator (200uF/50V), aby eliminoval kratkodobe poklesy palubneho napetia.

Elegantnejsie by asi bolo, keby som to zariadenie rozobral a priamo na cievky paralelne prispajkoval nejake malicke kondenzatory - napr. 50uF/30V.

Len to asi pridem o 2-rocnu zaruku a navyse uz mam ten modul napevno namontovany pod pallubnou doskou...

:feve:

Poradi niekto?

Vdaka za kazdu dobre-mienenu radu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobre mienena rada.

Clovece co to ma znamenat pokles napetia. Ved ked mas elektro vyzbroj v poriadku tak taketo nieco nemoze byt. Ved na volnobeh musi tlacit alternator dostatok stavy aby si nepozoroval nejaky ubytok. Ved aj na stk natoci motor a pozapinas vsetko mozne,svetla blinkre ventilator naplno ,co ja viem co este ,tak brzdy a napetie nesmie klesnut pod nejaku predpisanu hodnotu,ratam ze minimalne 12 V.

Ty by si mal dat skontrolovat okolo elektriky niekomu co tomu rozumie.

Tot moja rada ako neelektrikara. Ale ma bavi trochu.

EDIT.

A neries nejaky modul. Ved ten uz niekto vyriesil. Ved to ma fungovat. Bud to sa zameraj na to preco nefunguje,teda napichnut merak na baterku a merat kolko pise,ked uz teda skusaj zapinat spotrebice. Alebo na mieste kde mas napojeny ten modul,ci tam nie su nejake straty napetia. Prechodove odpory a podobne blbosti. Rozoberat svorkovnice,ked je pristup ocistit kontakty,streknut KONTOX-om. Nesetrit. Ak teda mas nejake mensie napetie tam v podpalubi. Alebo ho teda daj na reklamaciu. Moze byt vadny.

A ked budes riesit nejake svojpomocne upravy tak nos pre istotu so sebou aj hasicak. :)

Ja mam v kufri tiez pre istotu. Aj ked nerozoberam uz vyvinute veci.

Editováno: , autor: mysko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj Mysko,

ten modul UNI-TEMPO asi nie je uplne dobre navrhnuty (to som pred kupov nevedel) - som vcera hladal na nete a toto som nasiel:

http://www.autoomega.sk/forum/index.php?fo...odsekcia_id=533

Teraz citam, ze mi ten dotycny pan uz aj odpovedal - som myslel, ze odpovede sa uz od neho nedockam, preto som pisal sem.

Kedze vyrobca toho modulu ho asi blbo navrhol - pravdepodobne modul reaguje aj na velmi slabucky pokles napatie a cievka relatka sa dostane do "hysterezie" - budem to musiet vylepsit tymi kondenzatormi!

Inak - elektriku aj dobijanie v aute mam na 99% v poriadku - to precvakavanie sa objavi len sporadicky - napr. ked na 3-tom rychlostnom stupni trochu pribrzdim, vetrak naplno(nie je klima) - alternator to sice dorovna, ale nie skokom/okamzite a prave na ten milisekundovy pokles napatia tie cievky zareaguju a asi na 1-2sec. precvakavaju v dost vysokej frekvencii(zvukom nieco ako elektromagneticky vchodovy zvoncek v panelakoch).

Mysko, som sa pytal, ci sa s tymto problemom uz niekto v praxi nestretol a nepodarilo sa mu to vyriesit elegantnejsie...

Neboj, nie som az taky fuser, aby som si koledoval o vatru v aute.

;)

Keby este niekoho napadlo elegantnejsie riesenie, ako zamedzit tomu neprijemnemu precvakavaniu cievok v tom module, budem rad, ak poradi.

(Ten modul som nemal rozobraty - pred montazou som ani nemal dovod - pri odskusani sa spraval korektne - preto neviem, ako to vnutri tej ciernej skatulky vyzera...)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Caute.

Tu som dnes dostal odpoved na moj problem priamo od predajcu tej "zazracnej skatulky":

"Prepáčte akosi nám táto tema unikla.

Tento problém sa odstráni keď sa pripojíte na priamy kontakt +15 (ideálne priamo na vedenie od spínačky k rozvodnej skrinke)

Keď sa pripojíte na pomocný kontakt 15, alebo už na vedenie zaťažené spotrebičmi tak pri väčšom odbere poklesne napätie a počuť precvakávanie relátka (toto je pri drahších modeloch ošetrené) ?"

Teraz ako najdem v aute ten kontakt +15 ???

Predpokladam, ze na nom je +12V len po zapnuti klucika...

Ja som ten modul zapojil na +12V priamo v tom spinaci svetiel (cerveny vodic).

Tak kde to mam teda zapojit - akej farby je ten vodic +15 a kde ho najdem (niekde pri spinaci svetiel)?

Tusim je to lepsie riesenie, ako tam davat tie 2 kondenzatory na tie cievky relatok...

Vdaka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepomôžeš si s tým, mal som tie isté problémy až som nakoniec ten spínač vyhodil. Dochádzalo u neho k cvakaniu relátok

a poblikávaniu svetiel, z dôvodu poklesu napätia pri zopnutí serva (pootočenie volantom). Servo berie až 30 A . Na voľnobeh Ti alternátor nedobíja ale až pri zvýšených otáčkach a nie tak ako sa píše v predchádzajúcom príspevku. V kombinácii so slabším akumulátorom to robí tieto zázraky. Potom som zbastlil spínač doma a šlape k úplnej spokojnosti.

Inkriminované TEMPO sme namontovali kolegovi do Oktávky a šlape bez problémov. Známy čo sa zaoberá týmito vecami mi hovoril, že tento spínač vo Fábiách robí blbosti a ani ich ďalej do Fábií nemontuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Dano,

ale ja mam ten spinac namontovany v Octavke.

A to precvakavanie relatok je len sporadicky.

Mne ani tak nejde o rusenie cvakajucimi relatkami (o ten zvuk), ale skor mi vadi, ze sa tym asi pekne skracuje zivotnost (ci uz tych samotnych relatok, alebo ziaroviek). A ze je to original kupovany vyrobok, ktory nepracuje tak, ako ma!!!

To prispajkovanie tych 2 kondenzatorov by podla mna pomohlo (len ta demontaz by bola pre mna asi dost narocna) => este predtym by som teda rad odskusal to pripojenie na kontakt +15 (len kde a ako ho najdem).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

666dia,

Ty si tam zapojil tu diodu D2, že? A tá D1 by tam mala byť už od výroby kvôli eliminovaniu napäťových špičiek pri odpájaní relé?

Nejako sa v tom stracam:

- kostra, to je jasne

+ 12V - to je po zapnuti klucika

# kontakt za 15A poistkou - tam sa pripajaju stretavacie svetla (ja to mam zapojene cez externe prudove rele=mimo ten modul)

# rizeni - to myslis kontakt z casovaca, ktory zopne to rele vnutri modulu?

Takto to ma byt zapojene?

Vlastne to precvakavanie toho relatka eliminuje ta D2?

Ja som ten modul vlastne nemal rozobraty (neviem, ake je jeho vnutorne zapojenie) - mam ho uz zapojeny v aute a narychlo sa k nemu nedostanem.

Len viem, ze su tam 2 relatka = jedno na obrysove svetla a druhe na stretavacie svetla (toto rele spína to veľké prúdové externé relé).

Vdaka za rady.

Ked bude trocha casu, vyskusam bud tie kondenzatory, alebo tie 2 diody.

Dakujem za tipy.

Editováno: , autor: pmajco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jj...ta D2 ti propojí +12 V takže stále přidržuje relé...odpadne až po vypnutí zapalování...

D1 je proti napěťovým špičkám....hlavně pokud je spínání ovládáno tranzistorem, proti průrazu...

i když já to mám uděláno jinak, je to tady v tom tématu na 12 straně: http://forum.skodahome.cz/index.php?showto...7134&st=275

tam je ovládání mínusem od kontrolky dobíjení, když je zapnutý klíček je na tom řídícím drátu plus, jak kontrolka zhasne objeví se tam mínus a zapne relátko, takže jej nepotřebuju přidržovat...jedině, kdyby přestalo auto dobíjet...

Editováno: , autor: 666dia
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...