Přejít na obsah

Denní svícení


dano696

Doporučené příspěvky

  • o 10 měsíců později...
  • o 1 měsíc později...

myslim denni sviceni.

libi¨se mi jak jsi to napsal :-) stejne jak mi rekli,ze montaz je opravdu lehka.

chapu,ze musi byt na plus,ale kde ? v pojistkove skrince,nebo jak rikas dotahnout kabely az ke spinaci skrince a zapojit na klicek zapalovani ???

tonemusi mit kostru,nebo minus, to staci opravdu jen na plus ???

Editováno: , autor: Luďa
necituj předchozí příspěvky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle toho, jakou máš verzi pojistek - jestli starší, ke kterým se musí lehnout na záda na podlahu před sedačku spolujezdce, nebo novější, kde stačí odklopit desku pod palubovkou u nohou spolujezdce - najdi si zkoušečkou, za kterou pojistkou se objeví napětí po zapnutí klíčku. Běžně to bývá pojistka č.2 - a jsou na ní zapojené blinkry, ventilátor topení a podobné věci. Problém pak ale je spíš s jejich zhasínáním - podle zákona smějí buď svítit jen denní světla, NEBO kterákoliv jiná předepsaná - což zároveň znamená, že denní by měla už při rozsvícení obrysovek zhasnout. Minimálně třetina aut samo-domo dovybavovaných LED světly pro denní svícení jezdí s rozsvícenou kombinací denní + potkávací nebo denní + mlhovky - a pak se diví, že schytají pokutu za neschválený technický stav...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

poradte mi nekdo jak je a hlavne kam je mam zapojit,tak abych je nemusel nejak zapinat,ale nastartoval a oni svitili ???

diky

Vyjádření Ministerstva dopravy ČR:

Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.

V následujícím textu uvádíme vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:

počet - dvě na přídi vozidla

na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)

na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.

K elektrickému zapojení denních svítilen připomínáme zejména, že jejich zapojení zajistí plnění následujících podmínek:

- svítí samostatně bez obrysových světel,

- automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru,

- povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů

- kontrolka je nepovinná.

Jednoduše a prakticky. Mám plus vytaženo ze zapalovací cívky (zapnu klíček a jde tam plus) přes SEPNUTÉ kontakty PŘEPÍNACÍHO RELÉ (cenová relace 50-130Kč). Cívka PŘEPÍNACÍHO relé má jeden vývod na kostru (minus), druhý paralerně připojený k pravému parkovacímu světlu. V momentě zapnutí parkovaček PŘEPNE PŘEPÍNACÍ RELÉ na PRÁZDNÝ kontakt a denní světla zhasnou. Minus denních světel kamkoliv na kostru. Do obvodu lze zařadit pojistku, i když při světlech Hella je proud pouze 1A a diodových ještě menší. Osobně jsem se s ní nezabýval.

Miluju zloděje, kteří chtějí 800Kč a výše za "automatické" ovládání denních světel ....

Montáží denních světel jsem vyřešil velký problém s baterií, jezdím jen velmi krátké a časté cesty denně. 7 let stará baterie točí jak "za mlada" i v zimě. Nehledě na to, že těch cca 150W rozdílu lze pocítit i na spotřebě. Někde a z něčeho se musí vyrobit .... Z benzinu.

PŘEPÍNACÍ RELÉ se poněkud hůře shání. Stalo se mě, že jsem koupil takto označené relé, na vršku mělo i namalované kontakty, nicméně uvnitř nebyly! Repektive ten, co jsem potřeboval (v klidovém stavu sepnutý). První jsem koupil v Holešovicích na tržnici, druhé pro kolegu na Aukru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyjádření Ministerstva dopravy ČR:

Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.

V následujícím textu uvádíme vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:

počet - dvě na přídi vozidla

na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)

na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.

K elektrickému zapojení denních svítilen připomínáme zejména, že jejich zapojení zajistí plnění následujících podmínek:

- svítí samostatně bez obrysových světel,

- automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru,

- povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů

- kontrolka je nepovinná.

Jednoduše a prakticky. Mám plus vytaženo ze zapalovací cívky (zapnu klíček a jde tam plus) přes SEPNUTÉ kontakty PŘEPÍNACÍHO RELÉ (cenová relace 50-130Kč). Cívka PŘEPÍNACÍHO relé má jeden vývod na kostru (minus), druhý paralerně připojený k pravému parkovacímu světlu. V momentě zapnutí parkovaček PŘEPNE PŘEPÍNACÍ RELÉ na PRÁZDNÝ kontakt a denní světla zhasnou. Minus denních světel kamkoliv na kostru. Do obvodu lze zařadit pojistku, i když při světlech Hella je proud pouze 1A a diodových ještě menší. Osobně jsem se s ní nezabýval.

Miluju zloděje, kteří chtějí 800Kč a výše za "automatické" ovládání denních světel ....

Montáží denních světel jsem vyřešil velký problém s baterií, jezdím jen velmi krátké a časté cesty denně. 7 let stará baterie točí jak "za mlada" i v zimě. Nehledě na to, že těch cca 150W rozdílu lze pocítit i na spotřebě. Někde a z něčeho se musí vyrobit .... Z benzinu.

PŘEPÍNACÍ RELÉ se poněkud hůře shání. Stalo se mě, že jsem koupil takto označené relé, na vršku mělo i namalované kontakty, nicméně uvnitř nebyly! Repektive ten, co jsem potřeboval (v klidovém stavu sepnutý). První jsem koupil v Holešovicích na tržnici, druhé pro kolegu na Aukru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Buď na konektoru ŘJ motoru, nebo (úplně nejlíp) pod palubní deskou nad nohama spolujezdce na desce pojistek a relátek. U té ŘJ hrozí zkraty s dalšími dráty a nová ŘJ není zadarmo. Ta pojistková deska je i elektrikářsky daleko víc "košer" - je na to přímo určená. Když vyndáš schránku před spolujezdcem, přímo proti sobě pod čelním sklem v pravém rohu přepážky, mezi kabinou a motorem uvidíš průchodku - tou se dostaneš pod kapotu. Tahal jsem tamtudy fůru průchodů, je to práce na hodinku - a bez problémů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk uzamčeno a odemčeno toto téma

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...