Přejít na obsah

Dům v podílovém vlastnictví


FilipV

Doporučené příspěvky

Dobrý den ...

Vlastníme ideální polovinu domu, druhou polovinu vlastní rodina jež se rozhodla odstěhovat a nabídla nám svoji půlku k odkupu. Problém je že za to chce pro nás neakceptovatelnou sumu, vzhledem ke stáří a stavu objektu. Proto by mě zajímalo jaké máme možnosti v případě že se nedohodneme na nějaké rozumné částce a rozhodnou se to prodat někomu cizímu. Budeme moc do prodeje nějak zasahovat?

Ještě zvažujeme možnost že v případě nedohody by jsme prodali i náš podíl a v tom případě by mě zajímalo jak by se postupovalo, jestli by si každej prodával tu svoji polovičku, nebo by to už muselo jít do prodeje jako jeden celek???

Předem moc děkuji za reakce, zkušenosti, návrhy ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se nedohodnete na tom, že od nich podíl odkoupíte vy do prodeje jejich části zasahovat nemůžete. Oni Vám nabídli možnost předkupního práva na které máte nárok a vy jste ho nevyužili takže oni můžou svůj podíl prodat.

Stejně to funguje i pokud by jste to chtěli prodat vy. Opět to můžete nabídnout spoluvlastníkům, pokud ty nemají zájem tak můžete nabízet k prodeji.

Doporučuji mít minimálně návrh k využití předkupního práva mít písemný aby se někdo nemohl točit, že jste ho obešli. A pak samozřejmě pořádnou smlouvu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za odpověď, jen se ještě zeptám jestli je pravda že se ten návrh na využití předupního práva musí dát písemně a pak je lhůta dvou měsíců do kdy se musí rozhodnout zdali práva využijeme či nikoliv?

P.S.: Jako by nestačily problémy s tímle barákem, tak ještě navíc nám dneska vykradli dílnu, ale to je už zas na jinou diskuzi ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já jsem taktéž tohoto názoru, jelikož ani banky na to nedají hypotéku, proto jsem sem taky napsal jestli tu náhodou není někdo kdo by řešil stejnou věc ...

Největší obavu máme z toho aby to nekoupil nějaký spekulant kerý tam pak nastěhuje 50 nepřizpůsobivých občanů, pak třeba jejich připadné exekuce postihnou i nás.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za odpověď, jen se ještě zeptám jestli je pravda že se ten návrh na využití předupního práva musí dát písemně a pak je lhůta dvou měsíců do kdy se musí rozhodnout zdali práva využijeme či nikoliv?

P.S.: Jako by nestačily problémy s tímle barákem, tak ještě navíc nám dneska vykradli dílnu, ale to je už zas na jinou diskuzi ...

Písemně rozhodně, to je to co píšu. Se lhůtou si jistej nejsem, ale mám pocit, že není

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas viz Petr81. Ve vašem případě není 2 měsíční lhůta dána, jedná se o tzv. zákonné předkupní právo spoluvlastníka. (uvedená lhůta platí pouze pro "dohodnutá" předkupní práva - to jsou úplně jiné případy).

Myslím, že lhůtu by měl stanovit prodávající v nabídce, v každém případě by měla být přiměřená - a z hlediska opatrnosti bych na jeho místě využil u nemovistosí např. ony 2 měsíce.

Pokud předkupní právo nevyužijete, doporučuji si ověřit, za jakých podmínek byl následně podíl skutečně prodán...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha a v případě že by to neprodali ani nikomu jinému za cenu kterou to nabídli dříve nám a šli by s cenou dolů tak to musí znova nabídnout zase nejprve nám? Nebo si pak už když my první nabídku odmítneme můžou cenu upravovat, resp. snižovat, jak se jim zlíbí???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha a v případě že by to neprodali ani nikomu jinému za cenu kterou to nabídli dříve nám a šli by s cenou dolů tak to musí znova nabídnout zase nejprve nám? Nebo si pak už když my první nabídku odmítneme můžou cenu upravovat, resp. snižovat, jak se jim zlíbí???

jakmile jednou nevyužiješ předkupního práva tak to zaniklo a budoucí vývoj ceny na něj němá vliv. Ideální by ve Vašem případě bylo se s nima dohodnout na rozumný ceně, koupit to a nechat přepsat v katastru vlastníky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem tu zas, hrabu se v těch zákonech a poučkách, pročitám články atd. a narazil jsem na jednu věc kterou bych potřeboval osvětlit zdali je tomu skutečně tak.

Takže jde o to, že pokud se spoluvlastníci nedohodnou na ceně na podílu nemovitosti může každý ze spoluvlastníků požádat o rozhodnutí o ceně soud???

Ten buď může rozhodnout o prodeji celé nemovitosti podle tržního odhadu ceny nemovitosti, nebo určí cenu podílu (zase dle tržního odhadu ceny nemovitosti).

A další jen taková okrajová věc, je pravdou že když majitel ideální poloviny nemovitosti se rozhodne tuto část nějakým způsobem pronajímat musí dávat druhému spoluvlastníkovy polovinu získaného nájemného?

Moc děkuji za případné i za ty minulé odpovědi na mé dotazy, moc si toho vážím ... Děkuji moc :palec2:

Editováno: , autor: FilipV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...