Ahoj všem,
na úvod bych řekl, že na tohle fórum chodím sbírat rozumy o montážních postupech, které následně využívám při opravách naší rodinné fábky, zatím jsem v podstatě neměl možnost aktivně přispět... O baterkách toho trochu (dost) vím a už jsem se chystal sepisovat obsáhlou odpověď, vzpomněl jsem si ale, že tuhle práci již za mě kdysi udělal jeden člověk. Vše co potřebujete vědět najdete na http://skoda.panda.cz/clanek.php3?id=379
Odpovědi:
- Měřit napětí na akumulátoru naprázdno má nulovou vypovídací hodnotu (asi tak jakou mají otáčky motoru v korelaci s jeho výkonem)
- Jediná objektivní a spolehlivá metoda měření stavu nabití akumulátoru je dle hustoty elektrolytu
- Když jeden článek na konci nabíjení neplynuje, je KO a s ním i celý akumulátor a nic s tím nenaděláte.
- V automobilech se běžně nepoužívají opravdu bezúdržbové akumulátory (tím myslím hermeticky uzavřené gelové), je to pouze marketingový tah výrobců, každý akumulátor v autě je nutné minimálně dvakrát (raději čtyřikrát) do roka zkontrolovat (hladinu elektrolytu) a popřípadě dolít destilovanou vodou (Nedolívat v mrazu!). Jen pro úplnost, vyrábí se i opravdu bezúdržbové a tím pádem nedolévací aku, ale je jich tak málo, že upřímně řečeno pochybuji, že by je běžný smrtelník měl v autě, ale nemožné to není (většinou je na takovémto aku indikátor nabití).
- Napětí 14,5V - to co jste změřil nebylo napětí aku (jestli jsem to správně pochopil, bylo to napětí po nastartování), ale palubní napětí, které dává alternátor a kterým je akumulátor dobíjen. 14,5V je naprosto horní mez, již dochází k částečnému přebíjení a tím i ke snižování životnosti doporučuje se mít nastaveno 13,8V, já jsem na svém autě naměřil také 14,5V, bohužel mám pocit, že je to standardní nastavení Škodovky... Má to jednu výhodu - znalí nekamenujte mě, dopustím se značného zjednodušení - akumulátor je po dobu svojí životnosti spolehlivější ("více" nabíjen) nevýhodou je, že ona životnost je kratší.