Přejít na obsah

Slezská Jizba "bo u nas je fajně"


jozzi

Doporučené příspěvky

Ty jo tak to máte večírek v jiném levlu :D my to měli akorát v baru na Stodolní s neomezenou konzumací nealka, piva, vína + švédské stoly jinak nic... Jinak chlapáci vyzná se někdo ve foťácích? Chtěl bych si něco pořídit ale nikdy jsem nevlastnil nic než obyč malý kompakt :D

 

Kup si zrcadlo, budeš spokojený :). Dělá to fakt parádní fotky a i když si ze začátku netrumfneš na nějaké větší nastavování, tak i na automatiku ti zrcadlo vyfotí snímek, který jen těžko dosáhneš s kompaktem. A pokud jde o noční fotky nebo když je šero, tak ti ani nic jiného na pořízení nezbude než ta :). Já vybíral asi pul roku a po prázdninách jsem si koupil D3300 a už bych za nic nemělnil ;).  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechno to je o prioritách a převažujícímu způsobu využití. Za cenu systémového kompaktu (neplést s klasickým kompaktem) se dvěma objektivy máš low end zrcadlovku, což ovšem není žádná hitparáda. Taky jsem se svého času mezi nimi rozhodoval. Rozhodovala také velikost, nehodlám se vláčet s velkým a těžkým foťákem. Dále mi vadí hledáček - mám dioptrické brýle a s těmi se to příliš nemá rádo a fotit zrcadlovkou na živý náhled je poněkud nepraktické a podivné. Bratranec přešel z obyčejného kompaktu na zrcadlovku (Canon), stálo ho to majlant a fůru problému s reklamacemi. Jo, teď už fotí skoro pěkně, má to asi milion nastavení, které, pokud nejsi fanoušek do focení, nikdy nevyužiješ a jen se v nich ztrácíš. Ideální by bylo ji mít na víkend na vyzkoušení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pořádně si rozvaž, na co budeš foťák převážně používat, jak často, zda ho budeš nosit s sebou, nebo jen vozit v autě, atd. A také, kolik do toho chceš investovat. Zda budeš časem dokupovat další objektivy... Klidně si to sepiš na papír a navštiv několik obchodů a nech si od nich poradit a pak to vyhodnoť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě mrknout na objektivy, jak říká pawouk... A opravdu dobře posoudit, zda se budeš chtít tahat s větším a těžším zrcadlem, nebo s menším bezzrcadlem. Nikon má integrovaný blesk, objektiv vystačí na začátek. Olympus má externí blesk, takže se může stát, že budeš někde v interiéru na nějaké oslavě a bez blesku se neobejdeš. Oba objektivy jsou téměř identické, problém je, že u těchto setových objektivů budeš mít nízkou světlost (to číslo za ohniskem, obvykle "f"), při nejnižším ohnisku je to 3,5 - časem učitě zjistíš, že je to málo a začneš se poohlížet po objektivu s lepší světlostí, což jsou pouze pevné ohniska, například 10 až 20 mm. Na noční fotky nebo v interiéru skvělé, ale jsou to další náklady. Pokud nerozumíš, tak s objektivem co tam je neuděláš bez blesku ostrou fotku, jelikož bude buď tmavá nebo rozmazaná ( tmavá kvůli krátkému času závěrky aby nebyl pohyb na fotce rozmazaný, nebo světlá když nastavíš delší čas aby stihlo na fotku tou "zúženou" clonou projít více světla, ale právě kvůli delšímu času rozmázlá). Omlouvám se za nejspíš dost zmatečný komentář, ale těch aspektů je strašně moc a těžko to nasoukat do komentáře. Ideální je to v klidu s někým probrat, nejlépe přímo u foťáku a osobně. A pak pozor, pokud chodíváš na festivaly a podobné akce s foťákem, se zrcadlem už je problém, bezzrcadlo ještě mnohdy tolerují, i když je jasně řečeno, že na takové akce je zákaz vstupu s fotoaparátem s výměnnými objektivy. Ze zkušeností jsem rád za bezzrcadlo (Nikon 1 J2, 10-30mm a 30-110mm) hlavně kvůli tomu, že nemusím tahat celý batoh s výbavou. Ovšem za cenu špatné světlosti objektivů (za 5 000 je 18mm se světlostí f1,8, ale zatím finance směřují jinam). Určitě doporučuji půjčit, pokud máš tu možnost a vyzkoušet. Hlavně to chce trpělivost a trochu chuti studovat, jinak můžeš fotit na automat, ale to není vždy ta prav zábava :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukal jsem že pevné mají světlosti lepší a hodnoty nejčastěji kolem 1,8 ;) ale díky všem za rady ještě se určo znova stavím do obchodu oba stroje porovnat. Na fesťáky nechodím takže pohoda ale problém může být na sportovních akcích viz. letošní MS v hokeji kde jsem je musel delší dobu přesvědčovat že to nemá výměnný objektiv :D (měl jsem pučený foťák od segry)

Editováno: , autor: Bullets
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci, na srazu někdo mluvil o LED vnitřním do fabky, tak bych do té své trojky po vánocích cosi vložil, ať to mám bílé... Co poradíte? Jelikož je to teď docela zmrzlé a nikam neplánuji jet, nechce ses mi do toho hrabat aby nic neprasklo, tak ani nevím co tam dát, díky :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestkli myslíš vyměnit žárovky uvnitř auta za ledky tak to doporučuju ;) žárovku bych tam už nesnesl... Jinak jsem včera vyzkoušel led osvětlení kufru vol. 3 a nejspíš tam zůstane tohle! Není to sice úplně identické s mým vnitřním 5000K osvětlením ale svítí to jako kráva :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...