Přejít na obsah

Dovoz auta z německa


TomášT

Doporučené příspěvky

V první řadě bych rád upozornil, že jsem přivezl pouze jedno auto-zatím :) , takže pokud má někdo bohatší zkušenosti, budu rád když mě doplní.Já mám zkušenosti s německem a dobré-ostatní země nemohu posoudit.

První věc-kde auto hledat: www.mobile.de, www.autoscouth24.de, www.autobild.de, www.ebay.de

Já osobně hledal na www.mobile.de-sice vládnou zvěsti o podvodech, ale pokud uvidíte nebouraného kombíka LaK v TDI z roku 2004 za 1500euro-tak bych to ponechal bez povšimnutí.

U všech aut je kontakt a telefony-připadně i mail.Takže druhá fáze je zavolat, zjistit jestli tam auto ještě je(ta moje byla na webu ještě asi 14 dní po prodeji-no tenkrát byli vánoce, tak měli jiné starosti) pak bych doporučoval auto rezervovat-většinou to jde a když řeknete, že pro ně pojedete přes 600Km tak by mohli být vstřícní.

Když už stojíte u auta tak samozřejmě bedlivě sledujte vše.V tomto mám opět dobrou zkušenost.V podstě jsem přišel, řekl že mám rezervovanou Octavii1.6 55kw na to a to jméno-dostal jsem do ruky klíče.A co hlavně.Nikdo nešel se mnou ven a nepřemlouval, nekecal, nenaléhal-jako v AAA že?Například-ehm.Takže jsme toho využili a auto prolezli naprosto důkladně.Skontrolovat VIN na karoserii, pod sklem, prolistovat servisku,koberečky v kufru, rezerva, rohožky ven, prozkoumat popelníky, sklopit sedadla, prohlídnout motor atd. atd. Prostě a jednoduše prozkoumat do morku kostí.

Pokud se auto stále líbí a je v pořádku je nejvyšší čas požádat o zkušební jízdu.Opět nebyl problém-dokonce přemýšleli, že by nám auto půjčili proti pasu a jeli bychom sami.Nakonec jsme jeli se servisním technikem. A ještě do ní ochotně nalili asi 5l benzínu protože byla celkem na suchu. Zkušební jízda klasika-to každý zná.Jestli auto někam netahá, jestli drží teplotu, řazení řízení, brzdy, podvozek, tah motoru, zvuky a pazvuky atd.atd. Jinak pochpitelně, že jsme měli auto nastartované už před zkušební jízdou.Tam se prozkomal chod motoru atd.

Pokud i zkušební jízda dopadne dobře.Je tu ještě jedna možnost.Jak jsem kdesi psal-v mém případě se nejednalo o klasický bazar, ale o servis.Takže byli k dispozici dva zvedáky.No a byla by škoda toho nevyužít.Opět nebyl problém-auto hodili na zvedák a defakto si šli po svém.Takže poslední fáze prohlídnout auto zespodu, výfuk, nápravy, úniky kapalin, zaviklat koly jestli nejsou ložiska KO-no však víte co...

Když bylo auto na heveru přinesli mi už od něj veškeré doklady.

A důležitá část-doklady k autu: dostal jsem-velký techničák, protokol o STK od Dekry, protokol o měření emisí, plus celou dobu byla v autě servisní knížka k nahlédnutí.Následovalo vypsání smlouvy.A předání peněz.Já osobně jsem dostal smlouvu předtištěnou a nejspíš hromadně používanou v celém Německu. Tím chci říct, že to nebyl žádný cár papíru napsaný prodejcem ve Wordu a podobně.Pokud vydržíte dám sem fotku jak ta smlouva vypadá.

A teď se dostáváme k finále, ale vlastně tak trochu na začátek.Tedy jsou dvě možnosti jak auto dopravit od prodejce. První možnost je naložit je na odtahovku a přivézt.S touto částí nemám zkušenosti.Ale dal jsem si poradit. Odtahovka tam a zpět+čekání atd.atd.Při nájezdu 400-600Km(pokud objevíte nějaký kousek ve vnitrozemí tak to může být taky 600km tam a 600Km zpátky).To vám prostě nikdo neodjede za nějakou symbolickou částku.A pokud se vám auto nebude líbit, tak tu cestu odtahovky zaplatit stejně musíte.Takže počítejte s částkou 10-15tis. Kč.

Já zvolil druhou a zajímavější možnost. Tedy ať si auto dojede pěkně po "svých" na převozkách. Tento způsob je levnější, ale trochu komplikovanější. Je dobré se s prodejcem domluvit, jestli by vám pak s tímto pomohl.Prý jsou v tomto celkem ochotní a vědí co a jak.Opět mám dobrou zkušenost.Po podpisu smlouvy jsme sedli do auta a jeli do nejbližšího místa kde se razí převozky a kde také sídlí dopravní inspektorát, nebo jak tomu mám říkat. Bylo prostě domluveno že pokud si plácneme, tak mi stím pomůžou. Jel se mnou samotný majitel firmy.A defakto naprosto vše zařídil sám.Já jen platil, podepisoval a vybral si délku platnosti těch převozek.

Důležitá podmínka pro tento způsob dopravy je jedna a to platná technická a emise(a samo že pojízdnost auta).U inzerátů jsou označeny(německo!!) jako HU a AU(neboli Hauptuntersuchung a Abgasuntersuchung).Mé auto mělo platnost obou do konce roku 2008-takže nebyl v tomto problém.

A dostáváme se k jádru pudla.Co jsem sebou vezl na úřad za doklady? Velký techničák, protokol o TK a emisích a samozřejmě kupní smlouvu. Další postup byl tento.Vybrat délku platnosti převozních SPZ a pojištění-já zvolil délku 1měsíc. Po tuto dobu jsem mohl jezdit na převozní SPZ a po tuto dobu také platilo pojištění(s platností ve všech zemích EU). Převozky a pojištění stály 86Euro.

Potom se šlo vedle na úřad.Tam se předali doklady od vozidla a papíry od pojištění a převozek. Na úřadě vystavili na auto nový velký a malý techničák-kde jsem byl jako držitel vozidla uvedený už já.Čili to auto na mě přepsali a přidělili mi konkrétní číslo na SPZ a to se šlo nechat vyrazit.Po přinesení hotových převozek, předání veškerých papírů jsem zaplatil poplatek za přepis, vystavení nových dokladů atd. ve výši 42Euro. Co jsem si odnášel? Převozní SPZ, původní velký techničák(orazítkovaný jako zrušeno a znehodnocený ustřižením rohu), kupní smlouvu, doklady o technické a emisích, nový velký a malý techničák,žlutou a zelenou kartičku k pojištění a doklady o zaplacení(převozky a přepis na úřadě).

Důležitá poznámka pro německo-pokud pojedete v pátek(jako já), tak pozor-na úřadě jsou jen do 12:00. Tak vyjeď te včas, ať vše stihnete vyřídit.Jinak tam asi budete do pondělí kempingovat. Auto sic bude vaše, ale nebudete s ním moct na silnici....My jsme stáli v 8:00 před sídlem prodejce a kolem 10:00 jsme odjížděli na úřad a zhruba v 11.30 odjížděli směr česká republika.

Před úřadem na parkovišti se vyměnili SPZ a jeli jsme zpět k prodejci.

Jen na doplnění:Auto bylo odhlášené z původních SPZ.Pro potřeby zkušební jízdy a cesty na úřad bylo na přenosných SPZ prodejce-značky s červenými číslicemi.

Tak-pro dnešek to stačí.Pokračování zítra :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pěknej elaborát. Jen nevím k čemu je to dobrý, když tady v ČR je tolik aut k mání. Ty obrovský starosti za to vůbec nestojí. A cena? Za ty prachy je tu Octavíí jako nadělaných.

Dobrý je to k tomu, že jsem byl požádán abych vytvořil vlákno o dovozu ze zahraničí.Pravidla, zkušenosti, povinnosti atd. atd. takže jsem tak učinil.

Editováno: , autor: TomášT
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, tak už se těším na pokračování, hlavně jak to dostat na cz značky a kolik to stojí....jak je to s tim dph atd.

Poslyš, koukal jsem na to mobile.de, jak si mám vysvětlovat ceny, neni možný aby to bylo tak levný, v čem je héček ??

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

No v něčem háček opravdu bude.To je podezřele levný. Pokud uvážím že za svoji jsem dal 4900euro, tak toto je nějaké divné.Osobně bych od toho šel pryč.Buď tam chybí před cenou jednička, nebo je to akontace a zbytek ve splátkách, nebo je to sice pravda ale na fotce není skutečné auto.A to skutečné bude rozstřelené na maděru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm nějak se mi nechce spát a vlastně dnešek už je-tak budu pokračovat ;)

K finanční rekapitulaci:

Auto mě stálo 4990Euro

+86Euro za převozky s pojištěním

+42Euro za přepis

dohromady tedy: 5118Euro...podařilo se mi sehnat euro za 26.20Kč(mluvím o prosinci 2007-dneska to možná bude ještě lepší)

V korunách to máme: 134 000Kč :)

Takže doporučuju určitě rezervu v těch Eurech-já vezel sebou 5200. No a těch zbylých pár drobných mi zůstalo do dneška.Nevím co s nimi-koruna furt posiluje-kurnik šopa... :)

Tak a je tu cesta zpět domů. A první důležité místo-hranice.Jelikož to bylo těsně před Schengenem tak ještě hraniční kontrola byla.Německý celník dostal štos všech papírů co jsem k autu měl.Prolistoval, obešel auto. Uznale přikývnul jako že dobrý, zeptal se jak tento motor jezdí a po malém pokecu ukázal v pořádku-jeď te.A tak se autí ocitlo v naší zlaté české republice.Nešlo to opravdu přeslechnout-bavorské silnice to je balada-dokonalá balada. Přejezd na český tankodrom spustil malý koncert některých plastových dílů v interiéru :) No prostě-domove líbezný vítej !!!

Následovala cesta domů.Tedy zhruba 350 Km. Za hranicemi jsem vzal za 1000Kč benzín.A ten vydržel až domů.Cestu Okta překonala hravě, nic se nerozletělo, nic neupadlo-takže to byla taková důkladná zkušební jízda číslo dvě.

Jediné "vzrůšo" za celou cestu byla policejní hlídka v Táboře.Asi je trochu zarazili ty převozní cizokrajné SPZ.Tak se v koloně začali propracovát blíž a blíž.Až jeli těsně za námi.Asi se domnívali že někdo věčer veze čornutou Oktu a čekali co se bude dít. Jestli bude třeba honička.No přiznám se-ne že by mě to napadlo.Přece jen oni ve Feldě kombi 1.3 že jo, ale pak jsem si uvědomil že pod kapotou nemám 1.8T ale 1.6 55Kw a že by to nejspíš nebylo příliš zábavné. :) :) Ba co víc-svědomí mám čisté, všechno v pořádku, v kufru krabici s povinnou výbavou-tak jsem zastavil.Kouknili do dokladů-zjistili že tomu v němčině stejně kulový rozumí. Vyžádali si OP nejspíš mrknuli do trestního rejstříku-zjistili že je čistý.Tak přišli vrátili, poděkovali a rozloučili se.Pozitivní je, že mají aslespoň snahu, když vidí něco "podezřelého" ;) Pak jsem pár kilometrů přemýšlel jestli by dokázala Okta 1.6 55Kw ujet Felici Kombi 1.3Mpi... ;)

Dobrá konec legrace.

Zlý jazykové tvrdí, že v česku to bude na úředach horší než v německu.Přece jen ta naše byrokracie že? Ale postupně.

Po příjezdu bylo nutné udělat především evidenční prohlídku na STK. To jsem stihnul ještě před vánoci. Vzal jsem tam všechny doklady co jsem k autu měl.Oni si vybrali co potřebovali. Pak následovalo nějaké to focení vypisování údajů a podobné věci. Při té příležitosti se udělala i česká technická a emise.Když měla německou-opravdu jsem se české TK nebál.A tušil jsem správně.Okta prošla bez jediné chybičky na kráse.Dobrá no-v lehkých závadách jsem měl stav výfukového potrubí.Původního-8let starého-takže... ;) No co se poplatku týče tak: evidenčka stála 1500Kč, technická 400Kč, emise 350Kč

Potom už bohužel začali vánoční svátky, takže na přihlášení zatím nedošlo.Mě to jaksi netrápilo, neboť jsem mohl jezdit na převozkách dle libosti až do 13.1. 2008. A tak jsem si užíval auta a celému tomu nemohl ještě pořád uvěřit, při každém příchodu do garáže jsem se ulekl co to tam stojí za modrou obludu, která zabírá celou garáž :) :) Sousedi začali z neznámých příčin nesmyslně přenášet věci tam a zase zpět a s hlavou otočenou směrem k autu a trochu popadlou dolní čelistí naráželi s vehementní pravidelností do stromů a jiných překážek v cestě.... :) :)

Po svátcích konečně došlo na přihlášení.Tedy přinesl jsem jim všechny doklady z německa+papíry které "vyrobili" na evidenční prohlídce, technické a emisích. Řekli že když je to dovoz, že to bude trochu zdlouhavější.Takže na to padly dva úřední dny.Nic méně.Během té doby auto prověříli v databázi kradených vozidel(osobně si myslím že něco podobného udělali i na úřadě v německu) a přichystali finální český velký techničák atd. Další úřední den jsem nachodil stovky úředních mil.Z městského úřadu na pojišťovnu.No co vám budu říkat-začátečník-bez bonusů-šestnáctistovka-pojištění do 100 000 000Kč škody na celý rok a u "český" -6300Kč.No budiž. Potom zpět na úřad s pojistnou smlouvou.Pak se dali věci do pohybu.Předali mi SPZ, vylepili na ně známky o technické a emisích, vyplnili techničáky a předali mi je.Původní německé zůstali v archivu u nich. Cena za přihlášení vozidla ze zahraničí je 1500Kč. Za SPZ je to dalších 800Kč. No co se dá dělat.

A to je defakto absolutní finále celé dlouhé cesty.Zbývalo už jen na Oktu přidělat nové SPZ a převozky si přibít na památku na vrata :)

Takže finální rekapitulace ceny: 134 000Kč zmizelo v německu+1500Kč evidenčka+750Kč TK a emise +1500Kč přihlášení + 800Kč SPZ tááákže to mááááme 138 550Kč . To pojištění do toho nezapočítávám.

Ale dobře-i s pojistkou 144 850Kč.

Jestli je to málo nebo akorát-to nechť posoudí jiní.Já jen řeknu že auto v takovémto stavu jsem u nás nenašel a za 145 000Kč jsem viděl teda dost velmi tragických kousků.

Další věc je otázka snadnosti nebo komplikovanosti dovozu.Já absolutně netušil, že to dopadne takto.Říkám si, že něco vyberu na vyzkoušeno.cz a pokud dovoz, tak se zajde za známým-ten má dalšího známého a tomu prostě řeknu co chci.On to sežene- doveze a já zaplatím.Pravda nabralo to trochu jiný směr. Popravdě řečeno, když jsem tomu známému řekl o té kterou jsem vyhlédnul v německu.Povídá mi: a na co čekáš? zavolej tam-sedni a jeď-dovezeš si nejlepší auto za nejlepší peníze.To jsem tenkrát teda nechtěl slyšet. Jenomže to člověka trochu nahlodá.Proč platit odtahovku, proč někomu platit za to a ono?Dorazil mě větou, že tam jezdí lidi, kteří defakto ani německy skoro neumí.No jo tak jsem musel jednat rychle.Jo? Ne? Vypravit se tam? Vykašlat se na to? Pak jsem sedl k internetu a dlouze se na to auto díval.A pak si řekl-to přece musím zvládnout.A bylo rozhodnuto:pojede se.Nakonec jsem si tedy vše vychutnal až do dna.Ale zase z toho auta má člověk takovou zvláštní radost, že si je dokázal převést sám. Ano pravda-notná dávka štěstí tu byla.Ale nervů taky.Tu noc před odjezdem do německa jsem měl podobně zpřetrhané spaní, jako kdysi v noci, která předcházela maturitě ;)

Co říct závěrem...Doufám že mi odpustíte místy trochu humornější tón. Ono taky ve dvě ráno že.....moment-co to zastavilo před barákem???.... Bayerische Polizei :o ... a do prkýnka dubovýho :smich: :smich: :smich:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pěknej elaborát. Jen nevím k čemu je to dobrý, když tady v ČR je tolik aut k mání. Ty obrovský starosti za to vůbec nestojí. A cena? Za ty prachy je tu Octavíí jako nadělaných.

Máš na mysli ty překopaný šroty co se prodávají u nás v bazarech??? Super návod jak koupit auto v zahraničí. :palec2:

Editováno: , autor: prtko5
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Výbornej návod a hlavně není to směska nesmyslů a blábolů -jedna paní povídala,

ještě doplním že je dobré mrknout před cestou jestli nemají v D či A nějaké svátky. svátek = nepracují

jinak já radši budu hledat 2 měsíce v zahraničí a pak možná u nás. Neříkám že v zahraničí nejsou stáčený a bouraný auta, ale nevěřím tomu že u nás jsou auta bez upraveného tacho a nebouraný za dobrou cenu

jen zkuste zadat na tipcars.cz Octavii 98-2001 vyjede 35 stran octavií ale jen 2 stránky mají nad 200 t KM. není to zvláštní ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už druhým rokem dovážím auta z D, musím uznat že popis tomaseT je přesný. Sice většinou jezdím s podvalem abych vzal 2 najednou, ale na pár autech jsme taky dělali značky na úřadě. Jsou v tomto opravdu ochotný a výjdou ve všem vstříc. Alespoň tam co jezdím já. Jen chci reagovat na něčí odpověď že u nás jsou octávie levnější a naco to všechno zařizování. Octávie z Německa co má nalítáno přes 200 000km odpovídá stavem a zachováním jako Octavie u nás s 100 000km. Takže z německa se vozí auta hlavně pro bomba stav celýho auta, cena taky není zlá ale ten stav je prorizní pro nás dovozce. Nemluvě o tom že v německu má servisku každý 2 auto, zatím co u nás jí má každý 5 auto. Vozím auta jen se serviskama.Koupit z tipcarsu Octu kombi z 2003 v plný výbavě a za 185 000kč když uvádějí že má najeto 96 000km ale volant a páka a interiér vypadá jak z druhý světový války, je bez servisky samozřejmě!!! tak to může koupit jen opravdu vůl!!!! Takže Německo a Česko raději nesrovnávat. Ale jasně, jsou i vyjímky..... :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Peknej popis, jen doplnim, ze pokud by nekomu stacily prevozni znacky a pojisteni na 10 dni vychazi to komplet asi na 100EUR. Pozor ale na to, ze u nas maji na prihlaseni dovozu 30dni od podani zadosti, takze pokud nejsou alespon malicky vzdaleni znami na inspektorate nebo to neprihlasujete nekde, kde nemaji do ceho pichnout, tak si radsi tech 40EUR priplatit na mesicni prevozky a da se celou dobu jezdit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem rád že jste spokojeni ;)

Mám ještě pár věcí na jazyku.Takže:

Ano samozřejmě pozor na státní svátky a podobně.Němci i Rakušané jich mají víc než my.Jinak na úřední dny si na rozdíl od nás nehrají!

V původním vlákně se objevilo ještě pár dotazů, tak k nim zkusím něco říct.

Bohužel s DPH a případným odpočtem nemám zkušenosti.Já nemám možnost jakéhokoliv odpisu, tak jsem to zacvakal natvrdo.Takže něž vymýšlet hlouposti...třeba mě v tomto doplní někdo jiný

Co se týče stáčení kilometrů a podvodů.No upřímně si myslím, že je to v německu minimálně o 90% lepší než u nás.

Doporučil bych se asi vyhýbat turkům, arabům a podobným.Ti taky velmi často a rádi stáčí tachometry.

Nejlepší, nejochotnější a nejpreciznější jsou "praví" němci. ;)

Jak už jsem psal-v mém případě naprostá a perfektní ochota-nezbylo mi než konstatovat, že čeští podnikatelé se musí ještě hodně učit.Však to vidíte na rozdílné kvalitě autorizovaných servisů apod. Někde už pochopili, někde hold ještě ne....

Někteří prodejci nabízí za příplatek i záruku na vůz. Je ovšem otázka jestli ten příplatek a cesta na reklamaci stojí za to.

Přidám slíbenou fotku kupní smlouvy a jako bonus i pojištění k převozkám:.... a utíkám-povinnosti volají-tak pokračování zase příště

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tim DPH - pokud nakoupis auto jako platce v zahranici, musis dolozit prodejci platcovstvi a on ti ho proda bez DPH, takze to DPH proste neplatis - je to klasickej import zbozi jako s cimkoliv jinym - kdyz ho pak ale v CZ prodavas, samozrejme musis docvakat DPH z prodeje :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...