Zdravím všechny fabiány,
moje poznatky ze zatékání do Fabie levými zadními dveřmi (kombi, r.v. 2005): podobně jako většině diskutujících mi teče voda dovnitř přes těsnění, jak popsal např. Turista a mnoho dalších nahoře. Výsledek je nacucaný tapec na dveřích a následně i koberec pod nohama vzadu, kde se voda hromadí.
Příčina je podle zde diskutujících odešlé těsnění ve dveřích (ale může téct i odjinud). Naposledy jsem po celonočním dešti vycucal z auta houbou okolo 3 dcl vody. Nejsem bohužel dostatečně zručný, odvrtat osm nýtů stahovačky prostě neumím, a do servisu s rozborkou celých dveří se mi teď zrovna nechce :-).
Zkusil jsem to řešit trochu jednodušeji:
LukasKotik nahoře dobře popsal, kudy že se voda dostane dovnitř dveří a kudy teče ven. Zřejmě vytéká vadným těsněním ve spodní části stahovačky (většinou) a pak přes tapec dveří na těsnění dveří a z něj pak dovnitř do auta.
Do interiéru se podle mě dostane následující cestou: od vadného těsnění stahovačky stéká cca 1-2 cm dolů po vnitřní straně dveří, než doteče k plastové výplni dveří. Ta je naražená na dveře tak, že se dotýká celou spodní hranou plechu dveří (alespoň u mě). Voda se nakonec přes hranu výplně dostane a odspodu vcucne do dekorační látky, kterou je polepená výplň zvenčí (tedy obrácená do interiéru). Postupně vzlíná vzhůru až do momentu, kdy už dál vzlínat nemůže (fyzik by vysvětlil proč) a z hrany výplně stéká/skapává pak už rovnou na vršek těsnění dveří a odtud dovnitř auta (nebo dovnitř přímo na černý plastový vnitřní práh, se stejnými následky).
Toto jsem zkusil eliminovat dvojím způsobem:
a) přestože někdo tu psal, že to nemá valnou cenu, zalepil jsem Lukoprenem dvě téměř dvoumilimetrové díry, které byly na konci vodorovného gumového těsnění u přední i zadní vodicí lišty okna, a kousek i nahoru podél vodicí lišty okna směrem nahoru (škoda každé kapky která teče dovnitř). Okno je tak sice mírně přilepeno, u zadního to v zimě nevadí. Průtok vody dveřmi se zmenšil, ale teklo tam furt....
přemýšlel jsem, jak zabránit vzlínání odtékající vody do látky výplně dveří. Přišlo mi, že když bude voda moci odtékat po dveřích, aniž by přišla do styku s výplní dveří, že by to mohlo fungovat. Napadlo mě podložit hranu výplně dveří něčím tak, aby se plechu dveří dotýkala co nejméně. Doma jsem našel 2 stará těsnění do vodovodní baterie tlustá cca 5 mm, průměr asi 12mm (černá tvrdá guma). Ostrým nožem jsem zespodu na dvou místech odehnul spodní hranu výplně od plechu dveří a do mezery vsunul naplocho těsnění tak, že půlka průměru byla vevnitř, pod výplní, půlka koukala ven. V plechu pod výplní dveří jsem nahmatal dva malé prolisy, které tam jsou možná ke stejnému účelu - usnadnění odtoku vody ze dveří (?) (ale v obrazovém návodu od Vpetera není nic vidět). Gumy jsem umístil poblíž těch prolisů. Výplň dostatečně pruží a drží gumy na místě (stejnou službu udělá jakákoliv guma/pružný plast o síle 5 mm). Dveře jde normálně zavírat/přibouchnout. Vedlejší efekt je, že vzniklou škvírou dveře zespodu zevnitř mírně větrají.
Výsledek byl překvapivě dobrý: na těsnění dveří se po dešti přestaly tvořit kalužinky vody, které tam předtím byly. Zdá se, že voda teď teče po plechu rovnou dolů k těsnění dveří, přes které nakonec proteče ven na vnější práh pod dveřmi, kam může (to byl cíl mého snažení). Látka na výplni dveří byla zcela suchá, voda tam přestala vzlínat.
Je to vyloženě low-tech low-cost řešení, navíc odstraňuje následek, nikoliv příčinu zatékání, u mě to ale funguje docela uspokojivě. Je taky otázka, jak velké množství vody může tímto způsobem odtékat. Těsnění dveří bude třeba něčím namazat, aby v zimě dole nepřimrzlo. Přetěsnění stahovačky dveří se na jaře nejspíš stejně nevyhnu, ale jako okamžité řešení se mi osvědčilo.