j57
Uživatel-
Počet příspěvků
251 -
Registrace
-
Poslední návštěva
-
Dny vítězství
2
Typ obsahu
Profil
Fórum
Galerie
Obchod
Stahování
Articles
Vše zveřejněné uživatelem j57
-
A diskuze obecně na téma R16 vs. R17 vs. R18, což je problematika disků i pneumatik současně, tak vlastně patří kam?
-
Používáte někdo ze zadní strany předních sedaček ochranný "potah" proti okopání - např. při použití autosedačky? Ve škoda eshopu jsem originální příslušenství tohoto typu nenašel.
-
Cena obou variant 17" zimních pneumatik vychází víceméně stejně, rozdíly jsou do 5%. Nicméně příplatek za 17" zimní pneumatiku místo 16" může být řádově 30-70%.
-
@virtual Schválena je konkrétní specifikace pneumatiky tj. rozměr včetně hmotnostního a rychlostního indexu. Zvolit nižší rychlostní index, než máte pro daný rozměr uveden v TP můžete pouze v případě zimní pneumatiky.
-
A tuto informaci čerpáte odkud? Výrobci i prodejci totiž uvádí pravý opak. Pneumatika určená pro vyšší rychlosti musí při těchto rychlostech rovněž udržet přilnavost a lepší přilnavosti dosahuje právě měkčí směsí. Co se týče předepsaného rychlostního indexu, ten se zjevně neřídí pouze maximální konstrukční rychlostí auta, protože konkrétní vozidlo má v TP uvedeny různé rychlostní indexy pro různé velikosti pneumatik. Např. motorizace 1.5TSI má v TP předepsán rychlostní index V pouze pro R16 pneumatiky. Nízkoprofilové R17 mají předepsán index W a R18 pak index Y.
-
Měřitelné rozdíly mezi R16, R17, R18: https://www.tyrereviews.com/Article/The-differences-between-16-17-and-18-Inch-winter-tyres.htm https://www.tyrereviews.com/Article/The-differences-between-17-18-and-19-inch-tyres.htm
-
V servisu zmiňovali také riziko, že širší disk 6.5J může sněhový řetěz poškrábat. Každopádně z aktuální nabídky litých kol jsou pro použití s řetězem doporučená 16" kola Star nebo Tunga a 17" Crystal.
-
Většina definic za "nízkoprofilové" pneumatiky označuje modely s výškou do 50%, některé pak do 40%. Takže 225/40 R18 je všeobecně považována za nízkoprofilovou pneumatiku a dohadovat se tu můžeme maximálně nad 225/45 R17. Pneumatiky s vyšším rychlostním indexem používají měkčí směs což má za následek kratší celkový nájezd. V případě O3 mají R18 předepsán rychlostní index Y, zatím co R17 rychlostní index W a R16 dokonce rychlostní index V. Pneumatiky R18 se tak nejen že sjíždí nejrychleji, ale navíc ještě začínají v průměru s nejnižší hloubkou vzorku.
-
Jenže ono to není "pár eur": - nízkoprofilová pneu má kratší nájezd (mj. díky měkčí směsi a v průměru menšímu vzorku z výroby) - nízkoprofilová pneu má vyšší cenu (zejména u zimních je ten příplatek řádově 50%) - častěji servisujete podvozek včetně nákupu náhradních dílů - máte vyšší spotřebu K tomu samozřejmě můžete poškodit ráfek v každém druhém výmolu na cestě nebo jej poškrábat při parkování o patník (pokud opravujete, pak další náklady)
-
A kde s těmi R18 chcete mimo závodní okruh jezdit? Na dálnici, kde jezdíte pořád jenom "rovně", jsou lepší R16. Mají lepší dynamiku i spotřebu. A klikaté okresky jsou zase plné děr a výmolů, takže nízkoprofilová pneu je tam za trest. V případě O3 přímé srovnání nemám, protože letní i zimní kola mám R17. Ale např. u Karoqa, kde je celkově pro všechny velikosti vyšší profil pneumatiky, je subjektivně rozdíl mezi R18 a R17 velký.
-
Ve výsledku pak nejde jen o komfort. On se ten rozměr kol a z něj vyplývající tloušťka bočnice údajně podepisuje také na servisu. I když přijde auto na velkých kolech z výroby a má tomu přizpůsobený podvozek, stejně dřív odcházejí tlumiče, silentbloky, auto nejspíše častěji vyžaduje seřízení geometrie apod. Letní pneu R16 jsou oproti R17 mohou být v závislosti na modelu levnější i o několik stokorun, v případě zimních je už příplatek za R17 klidně i tisícovka. V případě R18 to je ještě horší.
-
Jestli je auto s R18 hezčí je dost subjektivní hodnocení a to už záleží na individuálním vkusu každého. Podle mě R18 na O3 už vypadá jako kolo od trakaře. Rozšířený názor, že velká kola vypadají lépe, osobně moc nesdílím.
-
S plánovaným nákupem nových letních pneu zvažuju výměnu kol z R17 na R16, zejména s ohledem na komfort, náklady na servis i celkovou spotřebu. Máte někdo zkušenost s oběma těmito rozměry? Zaznamenali jste nějaký rozdíl?
-
Výpočet je sice "správně'", ale řetěz nasazujete na pneumatiku a nikoliv ráfek. A prohnutí bočnice pneumatiky na discích rozdílné šířky nejspíše bude různé. V praxi někteří uživatelé širší disky s řetězy vozí, takže ono to nějak funguje. Ale garanci, že se vám řetěz nenamotá do odpružení, vám pochopitelně nikdo nedá.
-
Pánové, je to přesně naopak. Povolené rozměry pneumatik jsou uvedené v TP, přičemž pro zimní pneumatiky můžete využít kterýkoliv z nich. Rozměry označené M+S jsou pak určeny výhradně pro zimní pneumatiky! Označení M+S pak nemá nic společného se sněhovými řetězy. Rozměry je s nimi kompatibilní zjistíte v manuálu v sekci "sněhové řetězy", kde jsou všechny uvedené v tabulce. Pro O3 platí, že řetězy lze osadit pouze na disky šířky 6J. Většina originálních 16" disků včetně uvedených výše v diskuzi má ovšem šířku 6.5J a s řetězy dle specifikace kompatibilní nejsou!
-
U většiny UHP modelů stejně není moc na výběr a v daném rozměru je pneumatika často jen v jedné specifikaci. V případě rozměru 225/45 R17 je to právě 94Y XL, což asi nebude zrovna optimální pneu pro O3.
-
Za takových podmínek (mírná zima, téměř žádný sníh) je možná lepší místo zimních pneumatik používat v tomto období pneumatiky celoroční: https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk
-
Které konkrétní zimní pneumatiky vám v rozměru 205/50 R17 chybí?
-
Ano, pneumatika 205/50 R17 je totiž na zimu rozhodně lepší varianta než 225/45. Užší pneu má lepší trakci na mokru a sněhu a při použití disku rozměru 6.0J (např. Crystal 6,0J x 17“ ET 48) je dle TP zase možné použití sněhových řetězů.
-
Reálný rozdíl tam bude: - vyšší hmotnostní index znamená celkem logicky nižší komfort (silnější bočnice) - vyšší rychlostní index znamená nižší životnost pneumatiky (měkčí směs a často z výroby i nižší vzorek) Tj. změnou z 91W na 94Y XL dostanete méně komfortu a kratší celkový nájezd.
-
To se týká všech německých automobilek, Vzhledem k tomu, co Německo v posledních dnech (ale i měsících a letech) na mezinárodní scéně předvádí, vy snad máte chuť si ještě někdy koupit německé auto?
-
Nejde jenom o ceny ale i nabízené konfigurace. Pohon 4x4 je u Karoqu pouze s automatem a nejvýkonějšími motory, a všechno ostatní je pouze 2WD, což je v případě SUV docela problém. Konkurence je nejen cenově dostupnější, ale 4x4 nabízí už od středu nabídky.
-
A jak jste se na tu 15% slevu dostal? Dealer může zákazníkovi z ulice nabídnout max 5-7% na úkor své marže. Na slevě 15% se už podílí výrobce a omezuje ho jen vybraným skupinám zákazníků (typicky zaměstnanecký benefit u některých firem). To je taky jeden z důvodů, proč už škoda mezi FO nikoho nezajímá. Nikdo neche být za blbce, když je evidentní za kolik ty auta prodávají jiným zákazníkům.
-
Ale to si operatvní leasing nespíše pletete s klasickým úvěrem na nákup vozu.
-
Totéž udělá i průměrný zájemce o O4. Hyundai i30 je už velmi solidní auto a konfiguraci typu přední a zadní parkovací senzory, 2 zónová klimatizace, LED světla a vyhřívané sedačky nabízí o nějakých 200tis. levněji a ve výsledku dostane lepší výbavu a 5 letou záruku v ceně. Nehledě na to, že ho lze stále koupit i v jednoduché verzi s atmo 1.5L motorem s nepřímým vstřikem nebo třeba halogeny.