Přejít na obsah

osvětlení kliček


Radek Otmar

Doporučené příspěvky

Strasne bych byl rad, kdyby tady vzniklo nejake TEMA - Moje OCTAVKA a fotky :(

Něco jako zloději všech zemí vyberte si??? Pozor na tzo, kucííííííí :blbec:

Na druhou stranu toto je naprosta pravda... Velika dopomoc temto individuum... ;)

TAk si zamáznete spz. Fábiákům se auta taky nestrácejí. A jde to udělat i tak že to budou vidět jen registrovaný uživatelé. Mě se to u fábiáků líbí, že si v těch tématech konzultují svoje upravy

Já se klíďo pochlubím :D

post-25-1161967791.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Strasne bych byl rad, kdyby tady vzniklo nejake TEMA - Moje OCTAVKA a fotky :(

Něco jako zloději všech zemí vyberte si??? Pozor na tzo, kucííííííí :blbec:

Na druhou stranu toto je naprosta pravda... Velika dopomoc temto individuum... ;)

TAk si zamáznete spz. Fábiákům se auta taky nestrácejí. A jde to udělat i tak že to budou vidět jen registrovaný uživatelé. Mě se to u fábiáků líbí, že si v těch tématech konzultují svoje upravy

Já se klíďo pochlubím :D

Už se nemusíš chlubit tady. Je otevřené téma Vaše O1.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Add. kabliky: no ptám se, protože předpokládám, že když přindu do prodejny a řeknu, že chci 1 metr 1mm kabelu, tak prodavač-ka mi začne dávat otázky jaký typ kabelu atd. Pozn. když přindu do pekařství a chci 1 koláč, tak se mne taky zeptají jestli chci makový, tvarohový nebo ořechový? P.S.: nejraději mám tvarohové :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já do elektra moc nedělám,ty odpory jsou tam kvůli tomu aby se ty diody neodpálili(prej).dali mi je v prodejně k tomu a po proměření jsou to tuším 470.Jinak potřebuješ jeden odpor na jednu diodu.Díky za chválu.čago. :D

Presne tak odpory se davaj aby snizili protekajici proud LEDkou.Normalni LEDky jsou delany na 20mA a kdyby se pripojili rovnou tak zhori.Tech 470 ohmu vychazi na 25mA,pri 12V.Je to vic nez doporucujou vyrobci ale ledka to vydrzi.Jen bude svitit 9roku misto 10ti :D ,ale ona svit i po 10 rokach ale mensim svitem.

Není to o omezení proudu ale o snížení napětí na diodě. Odborně se tomu říká předřadný odpor. Dává se tam proto, že LED diody jsou standardně dělané na napětí kolem 2,5V a těch 12V je pro ně samotné trochu moc a shoří. Ten odpor sníží napětí na diodě z těch 12V na těch 2,5V a je to. :palec2:

Při těch 470Ω budou ty diody svítit jak šlak a nasvítí celé auto. V noci to může být dost nepříjemné. Já jsem tam dal trimr a v noci jsem nastavil svit diod tak, aby nasvítili pouze prostor pod klikou. :p

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

abych vam v tech odporech udelal trosku jasno

ten odpor je tam proto aby omezil proud protekajici diodou. Na diode samotne vznika ubytek od 2,5 do 4V v zavislosti na barve. U bilych je to tusim 3,6V.

Abyste vedeli jaky odpor tam mate dat, potrebujete znat 2 veci. Napeti na ktere to pripojite a proud ktery ma dioda povoleny.

Pak uz jenom podle vzorecku z ohmova zakona U/I=R kde

U=napeti na ktere to pripojuju

I=proud diody

R=vysledny odpor

Jako napeti je lepsi brat 15V, protoze 12V ma baterie v horsim stavu, nebo nedobita ;) normalne ma 13,8V, pri nabijeni se toto napeti muze zvysit az na 14,4V, proto 15V

Proud diody, hlavne tech vysokosvitivych obycejnych je 20mA=0.02A, pro extra svitivky (treba LUXEON 1W, 3W, 5W) se tyto proudy pohybujou okolo 500mA a vic.

Takze mame U=15V, I=0,02A, dosadime do vzorecku 15/0,02 a vyjde nam 750 Ohmu na nejvyssi intenzitu svitu. Cim vetsi odpor tam dame tim min bude ta dioda svitit.

Misto pevneho odporu muzeme dat i odpor promenny, trimr nebo potenciometr.

Aby se dala regulovat intenzita svetla. Avsak je NUTNE !!!! dat do serie i ten odpor 750 ohmu. Proc? Protoze promenny odpor ma v krajni poloze odpor 0 ohmu. Mysleno v te krajni pro nejvyssi intenzitu. Protoze je to v serii nedojde k nadproudu tekoucim pres diodu diky tomu 750 ohmovemu odporu.

Ted uz samotne zapojeni.

Odpor je v podstate jedno kam ho date, ale pojistku si taky nestrcite do nulaku ze, takze je vhodne ho dat na +. Pokud chci pouzit promenny odpor, pripajim druhou nozku odporu na napr. prostredni nohu promenneho. Jednu z krajnich noh spojim s "malym pliskem v bance" (jak uz zde bylo receno) diody. Velky plisek v bance spojim s kostrou.

Hodnotu promenneho odporu muzete dat klidne 10k, v pripade potenciometru 10k/N (n jako linearni)

Doufam ze jste to pochopili, kdyby ne taxem na icq nebo na sz ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

abych vam v tech odporech udelal trosku jasno

ten odpor je tam proto aby omezil proud protekajici diodou. Na diode samotne vznika ubytek od 2,5 do 4V v zavislosti na barve. U bilych je to tusim 3,6V.

Abyste vedeli jaky odpor tam mate dat, potrebujete znat 2 veci. Napeti na ktere to pripojite a proud ktery ma dioda povoleny.

Pak uz jenom podle vzorecku z ohmova zakona U/I=R kde

U=napeti na ktere to pripojuju

I=proud diody

R=vysledny odpor

Jako napeti je lepsi brat 15V, protoze 12V ma baterie v horsim stavu, nebo nedobita ;) normalne ma 13,8V, pri nabijeni se toto napeti muze zvysit az na 14,4V, proto 15V

Proud diody, hlavne tech vysokosvitivych obycejnych je 20mA=0.02A, pro extra svitivky (treba LUXEON 1W, 3W, 5W) se tyto proudy pohybujou okolo 500mA a vic.

Takze mame U=15V, I=0,02A, dosadime do vzorecku 15/0,02 a vyjde nam 750 Ohmu na nejvyssi intenzitu svitu. Cim vetsi odpor tam dame tim min bude ta dioda svitit.

Misto pevneho odporu muzeme dat i odpor promenny, trimr nebo potenciometr.

Aby se dala regulovat intenzita svetla. Avsak je NUTNE !!!! dat do serie i ten odpor 750 ohmu. Proc? Protoze promenny odpor ma v krajni poloze odpor 0 ohmu. Mysleno v te krajni pro nejvyssi intenzitu. Protoze je to v serii nedojde k nadproudu tekoucim pres diodu diky tomu 750 ohmovemu odporu.

Ted uz samotne zapojeni.

Odpor je v podstate jedno kam ho date, ale pojistku si taky nestrcite do nulaku ze, takze je vhodne ho dat na +. Pokud chci pouzit promenny odpor, pripajim druhou nozku odporu na napr. prostredni nohu promenneho. Jednu z krajnich noh spojim s "malym pliskem v bance" (jak uz zde bylo receno) diody. Velky plisek v bance spojim s kostrou.

Hodnotu promenneho odporu muzete dat klidne 10k, v pripade potenciometru 10k/N (n jako linearni)

Doufam ze jste to pochopili, kdyby ne taxem na icq nebo na sz ;)

Díky za maximální vysvětlení, myslím, že jasněji to už vysvětlit nejde. Teď můžu navštívit prodejnu elektro a nakupovat a nakupovat :doh

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

abych vam v tech odporech udelal trosku jasno

ten odpor je tam proto aby omezil proud protekajici diodou. Na diode samotne vznika ubytek od 2,5 do 4V v zavislosti na barve. U bilych je to tusim 3,6V.

Abyste vedeli jaky odpor tam mate dat, potrebujete znat 2 veci. Napeti na ktere to pripojite a proud ktery ma dioda povoleny.

Pak uz jenom podle vzorecku z ohmova zakona U/I=R kde

U=napeti na ktere to pripojuju

I=proud diody

R=vysledny odpor

Jako napeti je lepsi brat 15V, protoze 12V ma baterie v horsim stavu, nebo nedobita ;) normalne ma 13,8V, pri nabijeni se toto napeti muze zvysit az na 14,4V, proto 15V

Proud diody, hlavne tech vysokosvitivych obycejnych je 20mA=0.02A, pro extra svitivky (treba LUXEON 1W, 3W, 5W) se tyto proudy pohybujou okolo 500mA a vic.

Takze mame U=15V, I=0,02A, dosadime do vzorecku 15/0,02 a vyjde nam 750 Ohmu na nejvyssi intenzitu svitu. Cim vetsi odpor tam dame tim min bude ta dioda svitit.

Misto pevneho odporu muzeme dat i odpor promenny, trimr nebo potenciometr.

Aby se dala regulovat intenzita svetla. Avsak je NUTNE !!!! dat do serie i ten odpor 750 ohmu. Proc? Protoze promenny odpor ma v krajni poloze odpor 0 ohmu. Mysleno v te krajni pro nejvyssi intenzitu. Protoze je to v serii nedojde k nadproudu tekoucim pres diodu diky tomu 750 ohmovemu odporu.

Ted uz samotne zapojeni.

Odpor je v podstate jedno kam ho date, ale pojistku si taky nestrcite do nulaku ze, takze je vhodne ho dat na +. Pokud chci pouzit promenny odpor, pripajim druhou nozku odporu na napr. prostredni nohu promenneho. Jednu z krajnich noh spojim s "malym pliskem v bance" (jak uz zde bylo receno) diody. Velky plisek v bance spojim s kostrou.

Hodnotu promenneho odporu muzete dat klidne 10k, v pripade potenciometru 10k/N (n jako linearni)

Doufam ze jste to pochopili, kdyby ne taxem na icq nebo na sz ;)

No uplne presny to neni, jak pises na diode vznika ubytek napeti, ten je samozrejme treba odecist od toho napajeciho napeti. Jinak ale v pricipu pro praxi na 15V lze ten tvuj postup pouzit. Velke zkresleni vypoctu by ale nastalo treba v pripade napajeni 5V. Pokud by napajeci napeti bylo rovno 2,5V pak uz se tam odpor davat nemusi. No to ale jen tak na okraj.

Editováno: , autor: Galaxy64
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj,no jen doplním poznámku,že 470 odpor zcela určitě neosvítí cely interier to je těžký omyl,je to dobře osvětlené a neoslnuje a nezavadzí.Dále:tchán je elekr.a tvrdí že kdybych dal slabší např.380 tak dioda dlouho svítit nebude.Za další,nejsem v tomto znalec což jsem již výše popisoval,tudíž jsem toto šel koupit jako uplný idiot,tak jsem prodavači vysvětlil na co to je,kde to použiji atd.,no a pán mi ochotně vysvětlil co potřebuji a to mi i prodal,nic méně vzhledem k dobrým zkušenostem mých kolegů,a k ceně samozřejmě též,mě určitě nechtěl okrást nebo mi nabízet něco co mu třeba nejde na odbyt apod,,jak to někteří obchodníci dělají že?Tak že si to shrneme:chtěl jsem to i ono,koupil jsem,nainstaloval sám protože je montáž jednoduchá pokud najdete a víte co je + a -.Dejte si odpor jaký uznáte za vhoný v mém případě jsem předeslal je odpor 470 ohm,což osvětlí co má být vidět a neoslnuje to.Nějaké ty fotečky jsou na již výše zminované adrese,ale bude mi potěšením i vaše foto či rada,nápad a zhodnocení.Děkuji autor provedení a vlákna Radek Otmar.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No uplne presny to neni, jak pises na diode vznika ubytek napeti, ten je samozrejme treba odecist od toho napajeciho napeti. Jinak ale v pricipu pro praxi na 15V lze ten tvuj postup pouzit. Velke zkresleni vypoctu by ale nastalo treba v pripade napajeni 5V. Pokud by napajeci napeti bylo rovno 2,5V pak uz se tam odpor davat nemusi. No to ale jen tak na okraj.

No tak tim zkreslenim si nejsem jist

5/0.02=250R, ohmuv zakon stale plati

akorat je jasne ze ten 10k trimr bude asi velky, takze by bylo lepsi pouzit treba 1k

nebo 500R

ale jak tady bylo poznamenano, psal jsem to pro ty kteri si s elektrikou netykaji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zdar,vypadá to pěkně,no jelikož jsem psal že se nevyznám tak jsem se ti ptal,a každá dioda musí mít svůj odpor pokud je jich tolik najednou napojeno jinak záleží na tobě jak chceš aby to svítilo mě stačilo do kastlíku jen dát výkonější žárovičku tj.10W sehnal jsem jí u kolegy.Řekni v obchodě jak chceš aby to svítilo - spíš více - spíš méně,oni budou vědět pokud to nejsou amateři.Držím palce,pak jsem hod návod a fotky at vědí ostatní.Čau. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...