Přejít na obsah

Bodový systém


O.v.i.

Doporučené příspěvky

2Fugas: Myslim ze na prestupek je 1/2 roku?

Ideální postup: dostaneš do schránky oznámení, že na poště tě čeká milá věc - na poštu si zavoláš a požádáš o prodloužení lhůty vyzvednutí (můžeš - si přece mimo čr na dovolené). Po vyzvednutí otevřes obálku a pokud datum předvolání ještě nebude propadlé tak sedneš k poči a napíšeš omluvu max. 1 den před datumem (rozhodující je razitko pošty) a pošleš doporučeně omluvu, že se nemůžeš dostavit, protože přece musíš nutně někam po republice (nebo už jsi). Než to projde mašinérií znova dokola, tak máš velkou šancí na propadnutí ;) - nevím jestli od 1.7. nezvýšili dobu promlčení... ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mne by spis zajimalo jak to funguje s kouzelnou vetou "ja to neridil, to nekdo z me rodiny - toho prasknout nemusim"... ;)

Tak k tomuhle zase na oplátku vím něco já. Jak píše Martin podle nového zákona nese odpovědnost provozovatel vozidla, který má povinnost vědět kdo vozidlo řídil, takže nemůžeš tak jako dříve řict, že nevíš kdo to byl, protože v takovém případě pak bude odpovědnost za přestupek na tobě. Můžeš ale prohlásit, že víš kdo to byl, ale protože to byla osoba tobě blízká (zákon přesně vymezuje kdo je osoba blízká), tak že odmítáš sdělit údaje o této osobě, protože by jsi jí tím vystavil postihu. Nemůžeš totiž být nucet vypovídat proti osobě tobě blízké, neboť je to protiústavní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mne by spis zajimalo jak to funguje s kouzelnou vetou "ja to neridil, to nekdo z me rodiny - toho prasknout nemusim"... ;)

Tak k tomuhle zase na oplátku vím něco já. Jak píše Martin podle nového zákona nese odpovědnost provozovatel vozidla, který má povinnost vědět kdo vozidlo řídil, takže nemůžeš tak jako dříve řict, že nevíš kdo to byl, protože v takovém případě pak bude odpovědnost za přestupek na tobě. Můžeš ale prohlásit, že víš kdo to byl, ale protože to byla osoba tobě blízká (zákon přesně vymezuje kdo je osoba blízká), tak že odmítáš sdělit údaje o této osobě, protože by jsi jí tím vystavil postihu. Nemůžeš totiž být nucet vypovídat proti osobě tobě blízké, neboť je to protiústavní.

Presne takhle to je, ale nejspis s tim budou problemy, protoze nekteri aroganti budou tvrdit, ze tos nemusel rikat driv, ale ted uz jo - jsou dost neznali... Ale osobne bych to neprozradil a hadal se a hadal... Ono od 1.7.2006 plati driv nez kdykoliv predtim, ze ten nejdrzejsi bude nejdyl jezdit :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Presne takhle to je, ale nejspis s tim budou problemy, protoze nekteri aroganti budou tvrdit, ze tos nemusel rikat driv, ale ted uz jo - jsou dost neznali

Já si ani nemyslím, že by to bylo proto, že by policajti byli neznalí, ale spíš proto, že vycházejí z předpokladu, že neznalí jsou řidiči, tak se tě třeba budou snažit zastrašit, ale když uvidí, že víš jak to je, a že s tebou nehnou, tak nemůžou nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Presne takhle to je, ale nejspis s tim budou problemy, protoze nekteri aroganti budou tvrdit, ze tos nemusel rikat driv, ale ted uz jo - jsou dost neznali

Já si ani nemyslím, že by to bylo proto, že by policajti byli neznalí, ale spíš proto, že vycházejí z předpokladu, že neznalí jsou řidiči, tak se tě třeba budou snažit zastrašit, ale když uvidí, že víš jak to je, a že s tebou nehnou, tak nemůžou nic.

Presne tak to je. Mam s stim osobni zkusenost, kdy jsem na prestupkovem oddeleni damam vysvetlval, ze auto jsem neridil ja, ale osoba me blizka :smich: Nejdriv se me snazily zlanarit abych to prozradil, ale kdyz jsem rekl tuhle kouzelnou formulku, tak se na sebe podivaly, usmaly se a vsechno jim bylo jasne ;)-_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nebo si vytisknes vizitky Olega Zabiakovova z ulice Ukrajinka 37, Ukrajina, predas je policajtum a reknes - ten to byl. A jsi z obliga.

§ 10 odst. 3) "nového zákona" o provozu na pozemních komunikacích: Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel svěřil vozidlo, s výjimkou, kdy provozovatelem vozidla je zpravodajská služba, jsou povinni na výzvu policie, krajského úřadu nebo obecního úřadu obce s rozšířenou působností sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla podezřelého z porušení ustanovení tohoto zákona; tímto ustanovením není dotčeno ustanovení zvláštního právního předpisu.

Zvláštním právním předpisem je zde myšlen zák. 200/1990 Sb. v účinném znění (zákon o přestupcích), který v § 60 odst. 1 říká:

Každý je povinen podat správním orgánům nezbytné vysvětlení k prověření došlého oznámení o přestupku; podání vysvětlení může být odepřeno, jestliže by takovým osobám nebo osobám jim blízkým (§ 68 odst. 4) hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin nebo by porušily státní nebo služební tajemství anebo zákonem výslovně uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti.

v § 68 odst. 4 zák. 200/1990 Sb. je poté přesně vymezen okruh osob, kterých se to týká:

(4) Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.

Z toho vyplývá, že provozovatel vozidla se může "vymluvit", že vůz řídila v inkriminované době jemu osoba blízká.

Tuto výmluvu mohu úspěšně uplatnit pouze za předpokladu, že takové osoby existují v mém okolí minimálně dvě.

Pokud se týká "výmluvy", že vůz řídila např. Olega Zabiakovova z ulice Ukrajinka 37, Ukrajina, tak na toto pamatuje

ust. § 10 "nového zákona"

Povinnosti provozovatele vozidla:

(1) Provozovatel vozidla nesmí

d) přikázat nebo svěřit samostatné řízení vozidla osobě, o které nezná údaje potřebné k určení její totožnosti.

Mohu sice u správního orgánu tvrdit, že se mi osoba, které jsem svěřil vozidlo představila jako "Olega Zabiakovova", nicméně pokud se šetřením prokáže, že taková osoba neexistuje, tak se nezbavuji odpovědnosti za to, že jsem svěřil řízení vozidla osobě o které neznám údaje potřebné ke zjištění její totožnosti. Pokud to někdo potřebuje dále rozvést, aby to pochopil, tak pro postih za přestupek není (kromě taxativně stanovených případů) vyžadován úmysl, ale postačuje nedbalostní jednání, které je tímto naplněno. Jiná věc by byla, pokud bych v této souvislosti prokázal, že se mi osoba, jíž jsem vůz svěřil, prokázala padělanými doklady. Ovšem, to bych to svoje auto již asi nikdy neviděl, že?

Obecná promlčecí doba přestupku činí jeden rok od doby jeho spáchání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, to už jsem viděl. :wacko: Zasloužil by nakopat p*del. MP chce buzerovat lidi a přitom její příslušníci ani neumí číst. :disgust: Dokonce myslím, že to bylo na bmwklubu, to někdo posílal na vedení pražské MP, ať se k tomu vyjádří, tak jsem zvědavý, jestli se vůbec budou obtěžovat s odpovědí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viděl jste někdo z vás včera zprávy????? Nevim jak vy, ale mě by se taky líbilo, kdybych moh po dálnici 190 km/h, pak bych se jen verejne omluvil, na oko bych 3 měsíce neřídil a dal bych 10 000 Kč na charitu!!!!! Kua to se tak někdo má... Normálním smrtelníkům by napálili nejvyšší možnou pokutu a papíry na rok pryč! :angry: Ne- li dokonce na pár měsíců do basy ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...