Přejít na obsah

Elektromobilita ANO či NE?


DušanV

Doporučené příspěvky

Vloženo (editace)

Evropským komisařům, mimo jiné i Věře Jourové končí pomalu, ale jistě  mandát v EK, i když možné je všechno, tedy i to, že někteří členové komise se tam mohou dostat znovu, Ursulu von Der Layenovou jako popř. staronovou šéfku EK nevyjímaje.  No a i zmiňovaná Jourová  se tak trochu rozpovídala o Green dealu, ačkoliv to jistě není její stěžejní  obor.

Na otázku novinářů, zda podle ní po červnových volbách do Evropského parlamentu dojde k revizi Green Dealu, Jourová  odpověděla:

„Co bych já udělala, kdybych na to měla vliv, tak bych asi trvala na tom, aby se udělaly precizní dopadové studie jednotlivých klíčových částí, zejména emisních povolenek a zásahu do průmyslu."

Na otázku, co by takové studie měly obsahovat, Věra Jourová odpověděla: "Dopady na regiony, na vrstvy obyvatel a na sektory a na průmysl. Musím říct, že už když jsme to schvalovali, tak mně osobně tyto opravdu podrobné studie chyběly. A říkala jsem, že nastane doba, kdy si budeme muset ujasnit na základě dat a faktů, jestli mají pravdu ti, kteří říkají, že Green Deal zlikviduje evropský průmysl, nebo jestli mají pravdu ti, kteří říkají, pojďme to vydržet, technologie jdou kupředu a dostaneme tím konkurenční výhodu i globálně. Myslím si, že je potřeba se dozvědět, jak to vlastně je, protože i v oblasti zelené dohody slyšíme příliš mnoho aktivismu a fanatismu a příliš málo faktů. A jedním z faktů je, že pokud Unie zavádí nějaká opatření směrem ke snížení klimatické katastrofy, ano, tady použiji toto silné slovo, tak to vždycky doprovází finanční podporou, což se děje i tady, ale moc se o tom nemluví."  

Jen by mě zajímalo na čí popud a pod čí kuratelou členové EK jednali, tak jak jednali, když dnes se pomalu každý z nich omlouvá,  a sype si popel na hlavu, že se to zatím až tak moc s Green dealem nedaří. 

 Novinář Milan Smutný k tomuto tématu  napsal výstižný článek, kde ty některé  dopady, které si EK raději asi ani nechtěla zadávat pojmenoval, no  a není to rozhodně veselé čtení. Ostatně co je dnes veselého, nebo pozitivního v tom, co dnes řeší a projednává EU, EK,  Europarlament nebo Rada Evropy???   To bychom museli dlouho hledat,  jako tu pomyslnou jehlu v kupce sena.... 

 

https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-sokuji-zpoved-mistopredsedkyne-ek-v-jourove-o-nerealnosti-tzv-zelene-dohody-eu-59345#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vloženo (editace)

Ještě jednou se vracím k Věře Jourové, i když tentokrát to nebude o ní, ale spíše o článku v kterém je ona zmiňována a je to článek  z internetového  týdeníku AUTOTABLET  č. 17/24 z webu auteweewk.cz, kde je v podstatě vlastně popsáno to, co je v mém předchozím příspěvku.

Mne tam zaujalo spíše to, že v článku je uvedeno, že v nejnovější tzv.  přípravné zprávě o dopadech Grenn dealu (impact report), jejíž kopii získal deník Financial Times ještě před oficiálním zveřejněním, Evropská komise odhaduje, že k dosažení cíle snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 a následně o 100 % v roce 2050, bude EU v letech 2031 až 2050 potřebovat investice ve výši 1,5 bilionu eur každoročně. To odpovídá 10 % celého HDP Evropské unie v roce 2022. Když tuto nepředstavitelnou sumu přepočteme na každého jednoho obyvatele EU, je to přes 140 000 korun měsíčně na hlavu včetně kojenců a seniorů.

Nejsem ekonom, ani bankéř, ale jímá mne hrůza z té částky,  tedy spíše to, co nám zase  předloží, aby z  nás potřebné finance dostali a zda tohle opravdu myslí politici vážně. A když se to nepovede, tak co? Necháme to protáhnout komínem...?

 

image.thumb.png.5cb11b869b092d0e46e307f41524212a.png

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přednáška  Ing. Martin Hrdličky na VUT Brno, co by  vedoucího vývoje systémů  pohonu a podvozku ze Škoda Auto a.s., ohledně vývoje emisní legislativy, včetně EURO 7.

Fundovaný pohled odborníka od fochu, který  si  můžete  porovnat s mnohdy ideologickými a politickými názory tzv.  "taky odborníků" podporovaných EU, nebo pocházejících přímo z  EK....

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někdy v roce 2021 automobilka VW AG tvrdila, že přechod aut na elektrický pohon může stát místo až 30.000 lidí pracujících v automotive a pro automotive, pravděpodobně myslela těch 30.000  u své firmy, popř.  u jejich subdodavatelů .  V přibližně stejnou dobu tvrdil tehdejší guru  Green dealu  a  člen Evropské komise Frans Timmermans, že něco takového nehrozí, lidi se jen rekvalifikují na jiné činnosti a výrobní postupy potřebné opět pro  automotive, žádné velké propouštění dle něj nemělo být.  Nyní dle agentury Blomberg to vypadá, že jen VW hodlá propustit cca 20.000 svých zaměstnanců. Ostatně meziroční zisky klesají od začátku roku jak u VW AG, tak i u Stellantisu, tak např. i u Mercedesu, něco takového jako je propouštění může dnes postihnout kteroukoliv firmu v automotive, ostatně i TESLA propouští již v míře větší než je jen malá....

Chtělo by to asi nějakou větší halu, kde by se případní bývalí zaměstnanci mohli setkat v diskusním kroužku  s Fransem Timmermansem, aby jim vysvětlil, jak to tehdá myslel. Očekával bych, že jako "odborně kovaný", i když bývalý  člen EK podá  vysvětlení a vysype několikero řešení přímo z rukávu. 🤥

Anebo takové to setkání raději ani ne, lynčování je  trestné.......

 

https://www.autoforum.cz/predstaveni/vw-si-dal-stranou-23-miliard-aby-mohl-pristoupit-k-bleskovemu-propousteni-o-praci-ma-prijit-kolem-20-tisic-lidi/

 

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začíná "kapitánům" z  automotive pomalu docházet, že pořád existuje dost velká část trhu, co si nenechá jen tak šlapat po hlavách? A že by bylo asi záhodno přehodnotit silně restriktivní  názory na spalovací motory?  A tím nemyslím jen ty země a oblasti, kde emisní předpisy jsou benevolentnější než např. v EU a kde se stále budou moci "spalováci"  prodávat i po roce 2035.

 

image.thumb.png.4526013ff067d3777a63b13e052ed435.png

 

A ještě jeden příspěvek, kde bychom mohli i polemizovat, jestli se EU, potažmo EK nezmýlila v prostředcích a krocích v prosazování  Green dealu a jestli jí opravdu pořád jde o změnu klimatu, nebo prostě a jednoduše šlápla s jen a jen čistou elektromobilitou pořádně vedle ?

Jsme svědky paradoxu – EU brání prodeji elektromobilů z Číny (mimo jiné, protože evropské automobilky stále prostě neumí vyrobit širokou veřejností akceptovatelný a  levný  elektromobil).  Jenže výsledkem nemusí vůbec být  záchrana pozvolna destruovaného automobilového průmyslu v Evropě v podobě dnes zavedených velkých automobilek. Čínští výrobci elektromobilů totiž už začali přesouvat výrobu do Evropy – BYD staví továrnu v Maďarsku, Chery přebírá opuštěnou továrnu ve Španělsku, Leapmotor bude vyrábět v Polsku, Dongfeng jedná o výrobě v Itálii, SAIC chce své MG vyrábět v Anglii a BAIC pokukuje po produkci v Polsku. A to jsou jen už zveřejněné projekty. Situace v evropském automobilovém průmyslu tak nabírá nečekaný obrat – zatímco  výrobci automobilů čelí problémům, jejich mnohdy odepisovaným dodavatelům se otevírá šance najít si nové partnery. I pro čínské firmy bude pravděpodobně výhodnější využívat místní dodavatele místo dovozu dílů přes půl světa. A tak se třeba už brzy dočkáme opravdu levných elektromobilů z evropské produkce, i když od značek, které ani nedokážeme vyslovit. Má to ovšem jednu zásadní chybu – technický vývoj postupně odchází z Evropy a ty skutečně zásadní inovace už přicházejí z jiných částí světa. EU se tak v cestě za klimatickou neutralitou krok za krokem může klidně stát pouhou  montovnou pro čínské automobilky. Vypadá to, že EU je pořád o nějaký ten krok pozadu a jen hasí oheň. Čína není dnes už tak hloupá a vypadá to, že přemýšlí hodně daleko dopředu ( napřed ovládnutí  nerostných zdrojů, nyní přesun výroby do Evropy) a předpovídá následné kroky EU. Neměla by EU  svými následnými kroky spíše umožnit zavedeným evropským výrobcům v automotive  dělat nadále to, co jim oproti i té Číně tak dobře šlo a na co máme zavedenou kapacitu? 

 A taky si konečně přiznat, že po roce 2035 jen povolenými  elektromobily planetu nezachráníme, spíše si v globálu sami v Evropě  pohoršíme...?

 

 

image.thumb.png.f4ab5fba64ffcd630bc2d8a72c56bddd.png

 

Nakonec i Musk a TESLA dnes přehodnocují svoje vize a sázku na elektromobilitu  a přizpůsobují se trhu...

 

image.thumb.png.331b9209acc136eb7f95784b3fadc3c6.png

 

No jsou to těžké časy pro evropské automobilky...

 

image.thumb.png.dd48d4d3d65d50eb2b36e4c936578d54.png

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Videorozhovor s Filipem Turkem, lídrem jedné z českých koalic do voleb do Europarlamentu.  Odhlédněme od titulku rozhovoru, který možná přitáhne jisté posluchače, ale tohle téma je naštěstí jen  okrajové. Absolutní část  rozhovoru je vedena k tématu elektromobility a současné proklimatické politiky v EU....

 

https://www.stream.cz/extra-host-1268698/filip-turek-se-tvrde-oprel-do-fialy-ods-zradila-svoje-volice-a-on-je-toho-absolutni-priklad-64977564#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=videoportal.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne že bych následující odkaz na článek sem dával v rámci určité vyváženosti informací, spíše jen jako ukázku jak o elektromobilitě uvažují jiní, pro mnohé ti správní, zde např. Josef Čáp, který sám sebe prezentuje jako badatele a záhadologa a fascinuje ho tajemno a sci-fi a provozuje mimo jiné i web https://odrazy-tajemna.wz.cz/.

Jeho článek nechci moc komentovat, snad jen stručně, je to pro mne docela názorná  ukázka tzv. dnes správného  a mediálně žádoucího názoru na elektromobilitu. Na druhou stranu zase tak mimo v některých svých názorech, viz.  jeho webové stránky  není.  Ovšem s jeho názory na elektromobilitu  nesouzním. No budiž mu přáno, když už je mu nějak dáno.......

 

https://medium.seznam.cz/clanek/josef-cap-cesko-nepochopilo-ze-elektromobilita-je-nasi-budoucnosti-za-tuhle-chybu-muzeme-draze-zaplatit-61451?

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Tak jasně, odkaz na přiložený článek není výhradně k tématu elektromobilita, ale tak jako tak, obdobná témata vždy i s tou elektromobilitou úzce souvisí.

O co se jedná?  No jedná se o to, jak se Brusel staví k výstavbě nových jaderných bloků u nás v ČR a jaké podmínky nám k tomu dává. Způsob, jakým Brusel schválil stavbu pátého bloku v Dukovanech, je pro Česko zcela nevýhodný, píše v  článku energetický expert a bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Nechtěným výsledkem tohoto rozhodnutí Evropské komise je v podstatě odpískání snah stavět další čtyři velké jaderné zdroje (dva v Dukovanech a dva v Temelíně), píše dále Jaroslav Míl. 

Vzhledem k tomu, že je rozhodnutí komise jiné, než vláda a Ministerstvo průmyslu a obchodu původně Evropské komisi předkládaly, je dobré se podívat, zda je důvod propadat nadšení.

 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-komentar-paty-blok-v-dukovanech-bude-podle-nemeckych-not-a-to-je-problem-251269#source=hp&seq_no=3&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ačkoliv šéfové evropských automobilek jako je BMW, Mercedes a VW AG dnes společně tvrdí, že nepotřebují tzv. celní ochranu před dovozy čínských elektromobilů, neboť jsou si vědomi jednak toho, že Čína je pro jejich vývoz stále velký trh a taktéž bez Číny se neobejdou co se týče dovozu komponentů na baterie, tak předsedkyně EK Ursula von der Leyenová si stále vede svou. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová tvrdí, že EU musí podniknout kroky, aby zabránila Číně v zaplavení unijního trhu subvencovanými elektromobily.

Společnost Rhodium Group v nedávné zprávě předpověděla, že EK uvalí na dovoz elektromobilů z Číny cla v rozpětí od 15 do 30 procent a to pravděpodobně již od července letošního roku. Skoro to vypadá tak, že bývalá  "úspěšná" ministryně obrany Německa je placena nebo držena pod krkem lobby, která  likviduje  evropský automobilový průmysl, nebo se Leyenová s patřičným  rozumem potřebným pro řízení života 450 miliónů lidí moc nesešla. Po tom, co předvádí posledních cca 5 let v roli předsedkyně EK na poli nejenom Green dealu, bych si tipnul, že a) i  b) je správně....

 

https://www.novinky.cz/clanek/auto-nemecke-automobilky-varuji-pred-cly-na-dovoz-elektromobilu-z-ciny-do-eu-boji-se-odvety-40470941#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

PS: o něco podrobněji je téma prospěšnosti, či neprospěšnosti zavedení cel  na výrobky automotive z Číny rozvedeno zde....

 

https://www.autoforum.cz/predstaveni/bmw-a-mercedes-se-desi-toho-aby-se-jim-eu-pokusila-pomoci-prosi-at-to-nedela/

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K předchozímu příspěvku přidávám ještě rozhovor s Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy, kde mimo jiné se vyjadřuje i ke zmiňovanému a plánovanému zavedení cel směrem k Číně na od nich dovážené elektromobily. Ačkoliv s panem Špicarem v mnohém co zmiňoval v daném rozhovoru nemohu souhlasit, tak i on se vyjadřuje na téma cel celkem jasně. 

"Automobilový průmysl je páteří evropské ekonomiky. Zaměstnává přímo nebo nepřímo čtrnáct milionů lidí. Představuje téměř deset procent evropského HDP, podobně jako v Česku. Přicházející čínské značky jsou pro evropský a český automobilový průmysl obrovskou výzvou. Nesmíme je v žádném případě podceňovat." 

a dále pokračuje: 

"Je možné, že část jejich úspěchů je daná nedovolenou veřejnou podporou, což je potřeba vyšetřit (jako aby EU měla alibi pro cla pane Špicare?). Ale neměli bychom si nalhávat, že je to jediný nebo hlavní důvod jejich úspěchu.

Čínská auta jsou v mnoha ohledech plně srovnatelná a v některých parametrech i lepší než mnoho modelů evropských automobilek. Hlavním úkolem evropských výrobců teď je, aby dokázali stejně efektivně a za srovnatelné ceny vyrábět konkurenceschopné vozy. Pokud to nedokážou, budou to mít na trhu hodně těžké."

 

ostatně v celém rozhovoru s Radkem Špicarem je toho i o automotive  více.....

 

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-spicar-v-bitve-o-elektroauta-musime-pridat-jinak-hrozi-problem-40470445#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=0TTiifZ95xQ-202405100907&dop_id=40470445&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V návaznosti na  můj dřívější odkaz na článek bývalého ředitele ČEZu Jaroslava Míla  o "divných" podmínkách ze strany EK k výstavbě 5. jaderného bloku v Dukovanech sem dávám odkaz na analýzu novináře Milana Smutného k tomuto tématu.

Se skřípěním zubů nám Evropská komise s rukopisem protiatomových a v EU nejvlivnějších Němců sděluje, „když tedy to jádro chcete, tak to bude za našich tvrdých podmínek“. Berte nebo nechte být. Tak tomu se říká v EU právo na vlastní energetický mix a na národní suverenitu? 

Kdepak asi byl a jak loboval náš ministr průmyslu a hospodářství, že nám nevyjednal lepší podmínky? Nebo je pro něj lepší držet hubu a krok, třeba i s příslibem stabilního postu v exekutivě EU, neřku-li přímo v EK, nebo tomu všemu opravdu nerozumí, nebo je pro něj lepší zavřít obě oči? Samozřejmě jsou to čiré spekulace, ale protože nemáme  tu možnost jako např. Němci stavět na moři větrné elektrárny, nebo nám u nás slunce nesvítí tak jako např. na jihu Evropy tak stavíme jaderné elektrárny, no a některým se i tohle nelíbí a tak nemají problém ostatním házet klacky pod nohy, když už si předtím sami podřezali větev na které roky v pohodě seděli.....

 

https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-jak-nam-evropska-komise-ne-schvalila-stavbu-nove-jaderne-elektrarny-62295#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když zákazník promluví, aneb proč  to s elektromobily nejde podle plánu. To je název článku, aneb komentáře ekonoma Miroslava Zámečníka, bývalého člena NERVu, i když asi zas tak nového se zde moc nedozvíme.....

 

https://www.hrot24.cz/clanek/komentar-kdyz-zakaznik-promluvi-aneb-proc-to-s-elektromobily-nejde-podle-planu?

 

PS:  Taky jste zaznamenali včerejší zprávu ČTK, že USA zvýšily clo na dovážené čínské elektromobily z 25% na  100%?  O něco podobného se pokouší i EU, ale těžko dnes srovnávat situaci a podmínky  USA a EU.  Američané  tímto chtějí určitě více podporovat  výrobu a prodeje domácích elektromobilů  ( a pravděpodobně  nejen elektromobilů) a omezit dovoz elektromobilů z Číny a taky berme v potaz  i to, že USA na rozdíl od EU nemají zatím žádný, i když tak jako v EU nepřímý zákaz prodeje spalovacích aut a nadále v pohodě jedou produkci  a i prodeje velkých spalovacích motorů. Těch dalších rozdílů v kondici, cenách a možnostech průmyslu USA a EU je v současné době vícero, takže nějaké urychlené následování tohoto kroku v rámci EU si myslím, že není tak lehce realizovatelné  a mělo by pro Evropu pravděpodobně daleko větší negativní následky než budou mít Američané.....

 

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-usa-zvysuji-cla-na-dovoz-cinskeho-zbozi-u-elektromobilu-rovnou-na-100-procent-40471624

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vcelku racionálně napsaný článek, který má sice pro příznivce elektromobility hrůzný nadpis tj. "Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů." a i jednotlivá podtémata  mají mnohdy až obskurní podnadpis, např: 

 

S fotovoltaikou nabíjím zadarmo

Fosilové nechtějí elektromobil, aby mohli jezdit 1000 km v kuse

Dlouhá cesta s elektromobilem? Jde to

Elektromobil nikdy nehoří, prostě nikdy

Ropná lobby

 

ale obsahově to je myslím vyvážené a vysvětlující  a nic až tak extrémně protielektromobilního a určitě to stojí  za přečtení. Nakonec mnozí z nás asi uznají, že mnohdy až  nesmysly se objevují na obou stranách, no  a v článku  nejde ani tak o elektromobily, spíše o to, jak někteří až extrémně vnucují  svoje přesvědčení jiným. Většina z nás tady na fóru určitě   nemáme  nic proti  samotným elektromobilům, nakonec pořád ještě máme možnost svobodné volby, jen bychom to neměli asi brát jako válku, že někdo musí v ní vyhrát a ten druhý prohrát.... 

Podle mne hlášky typu "když nezvítězí elektromobilita, tak se tady upečeme a tohle přeci nemůžeme udělat svým dětem" jsou opravdu   na "mrzké "úrovni.

 

https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/doma-nabijim-zadarmo-a-vas-plati-ropna-lobby-prehled-nesmyslu-od-fanatickych-elektromobilistu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Škoda Enyaq, co by policejní, sledovací automobil pro francouzskou Policii s tzv. prodlužovačem dojezdu, alias se slunečními panely na střeše, nutno dodat, že zatím v rámci testování!  Zdá se Vám to jako smysluplné řešení, nebo je to naprostá pitomost? No, v anketě pod přiloženým článkem je ta druhá možnost odsouhlasena 2/3 hlasujících. Policejní elektromobil např. pro  přepravu samotného šéfa Policie a dalších  jejich vrcholových pracovníků, co by PR příklad pro ekologické chování státního aparátu, tak to ještě bych chápal, ale  sledovací automobil chápu jako dopravní prostředek např. i pro stíhání ujíždějících pachatelů trestných činů a tam ta rychlost a dojezd automobilu bude setsakra rozhodující. Nakonec ani v zimě se jim ten dojezd se slunečními panely na střeše asi moc nezvýší. Trochu mi to francouzské snažení připomíná nedávnou zkušenost s policejními elektromobily na Slovensku, kde rozhodující pro ně byla cena  a asi až na druhém místě smysluplnost využití.

Člověk  pořád žasne, jak neustále se někdo snaží prosadit elektromobilitu za každou cenu a skoro všude a i tam, kde na to elektromobil se svou současnou technikou  zatím moc  vhodný  není....

 

https://www.garaz.cz/clanek/novinky-skoda-enyaq-pro-statni-policii-dostala-vychytavku-ktera-zcasti-resi-jeji-potencialni-slabinu-v-ostre-sluzbe-21012557

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vysoké ceny energií drtí evropské firmy. A bude hůř. Na obzoru jsou další regulace, které kolem upadajícího průmyslu utáhnou šrouby. 

Evropské firmy lapají po dechu. Americká i asijská konkurence je válcuje. Příčinou jsou zejména (až násobně) dražší ceny energií na starém kontinentu – mimo jiné i důsledek klimatické a hospodářské politiky Evropské unie. Tuhle politiku se přitom politici rozhodli ještě přitvrdit.

Soudný člověk proto musí přinejmenším povytáhnout obočí nad výrokem, který pronesl náš ministr průmyslu a obchodu  Jozef Síkela. „Není úkolem vlády dělat všechno pro to, aby firmy měly co nejnižší ceny energií. Za vysoké ceny si do určité míry můžou firmy samy,“ řekl Josef Síkela webu E15. Co vůbec k tomuto říci.........?

 

https://www.finmag.cz/finance/455626-chysta-se-dalsi-hrebik-do-rakve-evropskych-i-ceskych-firem-kam-az-vystoupaji-ceny-energii?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=1207101&dop_vert_id=int1&dop_req_id=kgqSntZgU7Y-202405211644&dop_id=29149973

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jozef Síkela alias takový malý Franz Timmermans. Že by nakonec úspěšně mířil na post českého eurokomisaře........ za zásluhy v rámci EU? Aspoň to tak vypadá dle blábolů podobných bývalého nizozemského eurokomisaře......

 

https://svethospodarstvi.cz/komentare/podle-ministra-sikely-si-za-vysoke-ceny-elektriny-muzeme-v-cesku-sami/?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taková malá, byť trochu starší úvaha o tom, že EU na obchodní válku s Čínou oproti takovým USA prostě moc nemá. O co jde? No o to EK zamýšlené  a Ursulou von Der Layenovou tak často zmiňované prošetření, popř. i opatření  proti nepatřičnému státnímu zvýhodňování čínských výrobců elektromobilů vůči evropské, domácí produkci.  Jasně, jde o nové clo, tak jako v případě USA vůči Číně. USA ovšem do své země nedovážejí zase až takové velké množství čistě čínských elektromobilů (nepočítejme TESLU vyráběnou v Číně, té se pravděpodobně to 100% clo netýká) a i tak, ty zpětné obchodní páky oproti EU mají  USA určitě větší.....

Bohužel, síla EU oproti světu ekonomicky tak trochu vyčichává a to i přesto, že EU si bere za svou ušlechtilou myšlenku, že konáme pro celý svět s Green dealem čisté dobro a  každý má skoro povinnost ji následovat.......

Tenhle idealismus nás drtí po celé funkční  období současné EK a  její šéfky, bohužel zaděláno na tohle bylo již o dost dříve, ale současné složení v Bruselu to dotáhlo ad absurdum......

 

https://www.garaz.cz/clanek/novinky-cinane-vitani-z-evropskeho-odporu-proti-cinskym-automobilkam-nebude-nic-21012493#dop_ab_variant=1239240&dop_source_zone_name=autoweb.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest255_trending_llm_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkné věci se na nás chystají a valí. Ona vlastně ta zde dlouhou dobu probíraná a slibovaná  elektromobilita, která "dozajista vyřeší mnohé", je jen takový počáteční slabý odvar a čajíček.

Tož kupředu, zpátky ni krok.....

 

https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-solarnikum-plati-jejich-uspory-ostatni-pohrichu-nejvice-chudi-cesi-64888#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co všechno ovlivňuje trh s elektromobily? Článek o tom, jak politika ovlivňuje odbyt (dnes spíše neodbyt) elektromobilů  TESLA v USA. Demokratičtí voliči prostě tímto způsobem ignorují názory a postoje Elona Muska na současné světové dění. Nevypovídá i  tohle o tom, že koupě elektromobilu je stále spíše  vyjádření  nějakého image, statusu, než praktickou, racionální  stránkou věci? 

Nemohou např. i evropští voliči vyjadřovat dnešním klesajícím trendem nákupu elektromobilů svůj negativní postoj k politice EU? K tomu, že ačkoliv Brusel tvrdí, jak nám svými kroky a nařízeními chce zajistit lepší žití, tak obyčejní lidé to stále častěji vidí a vnímají přesně naopak? 

Nebo  ty peníze, dotace a pobídky ke koupi dostatečného a plánovaného počtu elektromobilů nestačí. Není to tak trochu i trend politiků, kteří stále ve větší míře obracejí vůči zákazu spalovacích aut a z toho počínající celospolečenský trend tzv. davového postoje k odmítání 100% elektromobility? 

 

https://www.chip.cz/cteni-na-vikend-co-vse-ovlivnuje-trh-s-elektroauty-drive-nejdulezitejsi-zakaznici-nyni-vyrobce-e?

 

 

 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Patříte mezi ty co odmítají elektromobily, ať už z jakéhokoliv důvodu, nebo prostě si jen chcete i po roce 2035  uchovat co nejdéle svůj spalovák stůj co stůj,  i když třeba  ceny fosilních paliv budou růst do velkých výšin? No i na takové "fanoušky" připravují a když se to povede tak klidně  i ušijí v Bruselu kazajku.  

Jak a v jakém směru? 

Už během  července 2023 se dostal na světlo veřejnosti návrh nařízení Evropského parlamentu, který vyděsil mnohé vlastníky starších vozidel po celé Unii. Obsahuje totiž návrh kritérií, které mají v praxi určit, zda je vůz ještě opravitelný a jestli tedy již není na konci své životnosti.

Evropská komise proto v současné chvíli uvažuje nad tím, že začne vymezovat takzvaná technicky neopravitelná auta. Kromě klasických případů jako je kupříkladu  totální havárie apod., se ale může jednat také o případy, kdy oprava auta již vyžaduje výměnu převodovky, karoserie, sestavy podvozku či motoru. Mohlo by se tedy jednat o takové úkony, kvůli kterým by se následně ztratila původní identita auta a tím vůz se povinně, legislativně vyřadí z provozu.

 

Podle Evropské komise jsou vozidla považována za vyřaditelná  v případě, že jsou rozřezána, zcela spálena nebo pokud jsou považována za „neopravitelná“. Opatření tedy není údajně  zaměřeno na majitele starých aut, kteří je chtějí opravit. Ale  prý na nelegální prodejce starých vozidel, jež dělají z vraků „voňavky“.

Kdo má zájem si to nastudovat podrobněji, tak jde o návrh nařízení Evropského parlamentu a rady o „Požadavcích na oběhovost projektů vozidel a o nakládání s vozidly s ukončenou životností“ (2023/0284).

 Ovšem u Evropské unie jeden nikdy neví a nevyzpytatelnost při uvádění absurdit v platnost není tak docela neobvyklá. 

 

 

https://www.portalridice.cz/clanek/eu-chce-definovat-jak-vypada-auto-do-srotu?

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...