Přejít na obsah

Velikost disků


mirda328

Doporučené příspěvky

Údaj ET udává, o kolik mm je dosedací plocha ráfku vysunutá ven mimo rovinu proloženou středem běhounu gumy. Ráfek s větším ET tedy má gumu víc "utopenou" do podběhu proti ráfku s ET nižším. Rozdíl mezi ET43 a ET38 je pouhých 5mm, což si myslím nápravy, náboje i podběhy Rooma víceméně v pohodě zhryznou - já mám na Drobkovi taky dva ráfky s ET38 obutý do 195/55 R15 a vše v pohodě...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Auto viz podpis, MR 08, otypováno jako N1 a v TP má napsáno jako základní provedení 5J x 14 ET35 (ráfek), 175/70 R14 84T (pneu), přitom ale podle výbavovýho štítku auto vyjíždělo z linky na 15" kolech. Ke všemu právě kvůli typování N1 mám na předku brzdy C54 s kotouči 288mm a přes jejich brzdiče 14" ráfek jednoduše nenasadím.

Další eventuality podle TP jsou :

6J x 14 ET37 185/65 R14 86T nelze se sněhovými řetězy

6J x 15 ET43 195/55 R15 85H -dtto-

6J x 15 ET43 185/55 R15 85T M+S

6J x 15 ET43 185/55 R15 86T M+S

6,5J x 16 ET43 205/45 R16 83H nelze se sněhovými řetězy

6,5J x 16 ET43 205/45 R16 87V -dtto-

Z výčtu je vidět, že pokud zhryzne i šířku gumy 205 na ET43 stejně jako na tom samým ET šířku 195, měl by na 195 přežít bez úhony i ET37 eventuálně 38.

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zdravím Vás,

potreboval by som poradiť. Chcel by som dať na fabiu RS (2.gen) zimné disky a vzhľadom na to, že mám dosť špecifickú farebnú kombináciu (zelená rallye, čierna strecha, čierne disky, black packet) bolo by z hľadiska dizajnu oveľa lepšie tam dať aj na zimu čierne disky (DEZENT RE DARK)

v TP mám 2 alternatívne rozmery pneu:

1, pneu 185/55 R15 / disky 6x15´´

2, pneu 205/45 R16 / dieky 6,5x16´´

Kvôli dizajnu by som tam chcel dať práve 16´´ disky s pneu 205/45 R16 a tu je problém. Vie mi niekto poradiť ako to bude s komfortom v zimnej prevádzke? Nebude to moc tvrdé? Neroztrepem to pri prvej jame? Neodzrkadlí sa to na aute? Teraz mám 205/40 R17 .... auto je tvrdšie ale dá sa to zvládnuť. Predpokladám, že na 205/40 R16 bude auto citeľne komfortnejšie ale bolím sa práve tej zimy.

185/55 R15 je podľa mňa strašná papuča a do nich mi príde dávať disky úplne zbytočné. To už radšej oceľové disky s puklicami ale ako vravím, hrozne sa mi to nepáči.

Chcem sa práve informovať, či je rozumné, vydržateľné a aspoň trochu komfortné dať na zimu 205/45 R16...

Ďakujem za odpovede :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych tak nízký profily radši neriskoval - ono taky záleží kudy budeš jezdit, jestli jen po městě a když bude umrzlo, nevytáhneš "paty" z garáže, klidně si tam dej i ty 17", pokud ale hodláš vyjet i někam mimo město a očekáváš, že bys narazil třeba i na nějakou tu závěj nebo zmrazek, rozhodně bych se nepouštěl vejš jak 16" a ještě radši jen ty 15". Jestli si to ale nemyslíš, tak poradím jen jedno: ZKUS SI TO SÁM. Až na sedmnáctkách poprvé vlítneš do díry jak na mamuta, kterou do jinak krásně hladký a rovný silnice vyvalil mráz a následně sněhovej pluh a volant Ti nafackuje Tvýma vlastníma rukama nebo až si při tý ráně překousneš jazyk, ještě rád se pokorně vrátíš na patnáctky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecně užší guma má nižší valivej odpor než "válec" - při vyšších rychlostech a větším rozdílu v šířce je to poznat i na aeroodporu. Bohužel zase užší guma má menší styčnou plochu s podkladem, takže hůř sedí hlavně v momentě záběru nebo většího bočního zatížení.

Volba optimálního profilu je pak vždycky otázka kompromisu mezi vzhledem, odporem, adhezí a například tlumením nárazů od nerovností. Nelze vyřešit jednoznačně, každej preferujeme něco jinýho a nic nelze generalizovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, je to o tom, co kdo preferuje. Mě letní rozměr plně vyhovuje, rozdíl v jízdních vlastnostech je velký - auto mi přijde dobře stabilní, musí se však dávat větší pozor na díry, párkrát jsem nějakou vybral a rána byla hrozná :o) Na zimu mi byl doporučen tento rozměr kvůli jízdě ve sněhu apod., ale rozdíl v zatáčkách, kterými jezdím každý den do práce je velký :o) Já jsem s výběrem rozměrů pneu spokojen :o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja som cital, ze rozdiel medzi 185/55 R5 a 205/45 R16 nie je v komforte az taky velky.. je to blud alebo je na tom cosi pravdy? ja sa ale aj tak dost bojim tych 16 a na druhej strane 185/55 15 to budu baloniska ako svina...

ako pisete, je to o prioritach. niekto preferuje komfort, niekto dizajn a niekto jazdne vlastnosti... teraz kam sa priklonit ked su obzvlast prve dve pre mna dolezite. jazdne vlastnosti v zime neriesim. na ne mam letne 205/40 R17 :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Spise mi slo o sirku disku , mam dojem ze jedny maj 5j a druhe 6j

Vono dat uzsi gumu na sirsi rafky no rekneme v ramci bezpecnosti se jeste da , ale sirsi gumy na uzsi rafky nych neskousel , to by asi plavalo a taky z pohledu nedejboze nejake nehody je to duvod pro pojostovnu aby odmitli zaplatit jakoukoli opravu a vlastne jak to tak vezmes tak pcr je to sjopne uznat jako vozitlo nespusobile provozu (ale to jen v pripade nehody ) pri normalnim pohledu to poznat asi nejde

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 8 měsíců později...

ahojte, 

 

potreboval by som poradit: neviete ci a ako sa daju zapisat do TP rozmery pneu z verzie greenline? ide mi o rozmer 185/60 r15, pneu su totiz ovela lacnejsie ako 185 ci 195/55 r15.

 

PS je to novy roomster 1.4 16V mr2014

 

diky

 

EDIT: pisal som do skodovky a dostal som takuto odpoved:

 

Dobrý deň,

 

Výrobca vozidla spravil na každý typ/variant/verziu iné homologizačné skúšky.

Rozmer 185/60R15 je schválený pre viaceré varianty a verzie, bohužiaľ na Vaše vozidlo nie sú schválené.

 

S pozdravom,

 

Katarína Komorníková, homologizácie 

ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o., Sabinovská 6, 821 02 Bratislava, Slovenská republika

 

 

tak som teda kupil 185/55 R15 semperit speed grip 2

 

Editováno: , autor: domino666
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... ale musel by si si kupit nejake disky (napr AEZ Wave 6,5x15 ET40) a tie maju v TUV liste pre Tvoj Roomster aj rozmer 185/60R15 84...

 

Leda VEEELKÝ HOVNO, protože sice na ten konkrétní disk ta guma povolená je, ale pokud zároveň není povolená NA AUTO, tak je mu celý povolení k disku platný jak mrtvýmu pohorky. Při určení, jakej rozměr může na autě bejt, je určující TP/homologace vozidla a ne typovej list ráfku - stejnej ráfek může mít X typů a značek aut, ale každý na něj může mít povolenou jinou gumu. 

 

Nemůžeš mixovat do jednoho eintopfu lokální povolení pro kombinaci dvou druhů součástek s globálním povolením určitýho rozměru, který určuje výrobce nebo dovozce ve specifikaci homologačních zkoušek.

 

Já mám třeba na Roomu na zimu plechový ráfky z jedničkový kokty - ale rozhodně na ně nemůžu nazout stejnej rozměr pneumatik 195/65 R15 jako má povolený ta kokta, ale musím se striktně držet homologace pro Rooma = pro šířku 195 je na 15" ráfek povolená vejška profilu jen 55% - i když za R15 gumu v profilu 195/55 dám podstatně větší částku než za 195/65 ...

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skus ist na Alcar konfigurator - tam si daj presne jeho motorizaciu Roomstera a 15" disk. Uvidis ake rozmery mu to ukaze (185/55,195/55 a 185/60). To ze ma Skoda homologovany len ten 195/55 neznamena, ze si nemoze na zaklade TUV (aspon u nas na SVK) dat zapisat aj alternativny rozmer pneu. To by som si ani ja na moju O2 nikdy nezapisal 235/35 R19...

 

Nikto predsa nehovori o rozmere z Octavie na Rooma (dost extremny priklad)...

Editováno: , autor: Cjoctavian
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

cj: len mi to pride divne, ze preco sa to neda zapisat rovno od skodovky, kedze oni uz ten rozmer na room davaju. pritom greentec nema okrem start stop systemu nic ine, podvozok, brzdy, tlmice ma identicke... no casom sa mozno uvedomia a bude mozne zapisat aj rozmer 185/60 r15, podobne ako to bolo na fabiu I a diskami z rs modelu 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...