Jump to content

Problém s Autorádiem


Lesiel

Recommended Posts

Zdravím, v prvé řadě bych vše rád vysvětlil, nějakými záhadnými silami mi autorádio v klidovém stavu žere 30 a vice amperu to znamená že ráno když dojdu k autu tak je mrtvé.

 

Pokoušel jsem to řešit knoflikem.

 

Ale k tomu co chci.

 

Chci mit třeba kolébkový spínač který když vypnu tak autoradio přestane žrát baterii a pak když ho zapnu tak aby se mi autoradio samo zaplo a paměť kterou jsem tam měl jako nastavní a u flešky na jaké pisničce sem skončil atd aby se vše vratilo jak bylo, lze to nějak udělat?

 

Dále já mam autoradio nějak zahadně zapojené na centrální zamykání, když vytáhnu jednotku nebo pojstku centrálu nefunguje radio, tohle jsem trochu nepochopil.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tohle vypadá, že to rádio zapojoval nějakej "opravdovej umělec"... 

Začnem od začátku - každý modernější autorádio má rozdělený napájení - má jednu "kostru" (obvykle drát s černou izolací), kterou najdeš na ISO konektoru na pozici č.8 - pokud nevíš jak takovej konektor vypadá, podívej se třeba sem: http://pinoutsguide.com/CarAudio/car_audio_iso_pinout.shtml

 

Dál - přívod +12V je rozdělenej na 2 dráty - jeden je hlavní silovej, připojuje se přímo k přívodu +12V od baterie a obvykle je v něm i pojistka s hodnotou klidně i 15A nebo ještě víc ampér, na ISO konektoru se podle normy umísťuje na pozici č.4 a mívá nejčastěji žlutou izolaci, zatímco druhej je "spínanej" = je ovládací, má zapínat rádio přivedením napětí +12V "od klíčku" - do toho se dává obvykle pojistka jen 1,5 - 3A, obvykle mívá červenou izolaci a na ISO konektoru má vyhrazenou pozici č.7.

A TEĎ BACHA - NĚKTERÝ AUTOMOBILKY VE SVOJÍ INSTALACI PŘEHAZUJOU POZICE STÁLÝHO A SPÍNANÝHO NAPÁJENÍ, TAKŽE POKUD RÁDIO ZAPOJENÝ TAK JAK JSEM NAPSAL VEJŠ ZTRATÍ PO VYTAŽENÍ KLÍČE ZA SPÍNAČKY VŠECKY NASTAVENÍ, MUSÍ SE MEZI SEBOU PŘEHODIT DRÁTY VEDENÝ K PINŮM č.4 A č.7 ISO-KONEKTORU = musí se mezi sebou "vyměnit červenej se žlutým".

Na dalších pozicích ISO konektoru jsou pak "signály", kterýma se dělají některý luxusnější funkce - zapínání osvětlení v souladu s podsvícením palubní desky (pin č.6), ztišení rádia při příchodu hovoru na hands-free sadu trvale zapojenou v autě (pin č.2) nebo řízení hlasitosti podle rychlosti jízdy (pin č.1). Ve favoritu nebo felicii tyhle funkce ani integrovaný nebyly.

Pro tebe bude asi docela důležitej pin č.5, kterej je naopak pro rádio "výstupní" = rádio na něj po svým zapnutí přivede napětí +12V a původně se tím mělo aktivovat vysunutí motorkem ovládaný autoantény. Ten pin se proto označuje "remote" a dneska se jím obvykle napájí přes napájecí výhybku (nesprávně označovanou jako "fantóm") zesilovač v patě pevný střešní antény, nebo se jím zapíná na dálku výkonovej zešilovač umístěnej třeba v kufru auta ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...