Přejít na obsah
  • Vytvořit účet
wizaard

SII: Demontáž, čištění, mazání ventilátoru čerstvého vzduchu

Doporučené příspěvky

V zimě mi začal ventilátor čerstvého vzduchu (umístěný v prostoru nohou spolujezdce, za přihrádkou) nepříjemné pískat, než se zahřál. Vyjmul jsem ho proto, vyčistil a namazal. Vyjmutí ventilátoru čerstvého vzduchu není taková legrace, jak se to z dílenské příručky zdá, níže pár mých postřehů.

post-94229-0-20713300-1456591497_thumb.j

Na úvod: Doporučuji si při práci s ventilátorem lehnout do prostoru pro nohy spolujezdce tak, že hlava je pod ofuky nohou. Poslepu to nelze.

1. Odšroubovat dvě plastové „matky“ a sejmout měkký (kosmetický) kryt ofuků nohou spolujezdce. Kryt je dvěma matkami pouze jištěn, aby neupadl, není jinak přichycený, pouze zasunutý za okraje prostoru (přístrojovou desku a přihrádku spolujezdce).
    2. Odpojit svorkovnici ventilátoru (pozn.: větší svorkovnice, blíže motoru).
    3. Odjistit ventilátor (plastová západka, nebo šroub (3.1) – pokud nebyl dříve demontován, vždy by tam měla být plastová západka)
    4. Otočit tělo ventilátoru proti směru hodinových ručiček, čímž se uvolní a lze s ním pohybovat.
    5. Vyjmout ventilátor směrem dolů.

Poznámky: Ačkoliv teď vyjmutí ventilátoru působí snadno, snadné to není, pokud jej nechcete poškodit a vytahovat hrubou silou (nedoporučuji). Překáží jak ofuk nohou, tak koberec podlahy a také přihrádka spolujezdce. Doporučuji přihrádku spolujezdce vyjmout (lépe se dostanete k ventilátoru), nebo alespoň odšroubovat všechny spodní šrouby, aby se uvolnila její spodní část. Potom se uvolní i ofuk nohou a ventilátor lze už výrazně snadněji vyjmout. Stále to ale vyžaduje trochu trpělivosti a „manévrování“.

Ventilátor lze nyní s opatrností vyčistit (doporučit se dá kompresor se stlačeným vzduchem, nicméně poslouží v nouzi i výkonný vysavač). Pokud chcete z motoru ventilátoru uvolnit maximum nečistot, položte ventilátor na lopatky a klepejte vhodným nástrojem na plastové tělo motoru. Z vnitřku budou vypadávat nečistoty. Není na škodu štětečkem očistit také samotné lopatky.

post-94229-0-63329200-1456591497_thumb.j

Ventilátor lze nyní taky namazat vhodným mazivem. Nedoporučuji používat větší množství.

• Pozitivní 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
    Sdílet na ostatní stránky

Rád bych ještě přidal dodatek k mému návodu - ventilátor lze také zcela odstrojit (sundat zadní kryt), čímž se dostanete k druhému konci hřídele a samotnému motoru. Lépe se pak maže (můžete namazat z obou stran) a také čistí. Návod/inspiraci jsem našel na jiném webu.

post-94229-0-15764100-1464949700_thumb.j

Demontáž zadního krytu motoru:

1. Odpojte napájení řídicí elektroniky - dva dráty na konektoru, hnědý a žlutý, myslím (plastový dodatečný díl s kovovým vrchem).
    2. Řídicí elektroniku s pouzdrem demontujte pomocí dvou šroubků.
    3. Zatlačte tři gumové zarážky, které drží motor v zadním krytu, použít můžete např. plochý šroubovák. Pozor, zadní kryt drží skutečně jen a pouze na nich, celé tělo ventilátoru vypadne = držte jej!
    4. Nezapomeňte vyvlíknout dráty elektroniky ze zadního krytu, jinak nepůjde zcela sundat.
    5. Vyčistěte a namažte.

Montáž je samozřejmě v opačném pořadí. Trošku boj je s gumovými zarážkami/klíny, ale opět poslouží šroubovák a trocha trpělivosti. Obecnou radu nemám, myslím, že "instinktivně" na to přijdete, ale dobrá metoda asi je zatlačit ventilátor do krytu, jak to půjde, a pak za pomoci plochého šroubováku zatlačit na gumové klíny, aby zapadly. Ujistěte se, že zapadnou úplně a všechny tři!

Editováno na wizaard
    • Pozitivní 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
    Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

• Podobný obsah

• Od Rischwon
        Jen pro doplnění stav tachometru 203 tis. Rok výroby 2010.

Zdravím,

včera jsem po týdenní odmlce zasedl do auta, které týden zpět při parkování do garáže nejevilo žádné problémy. Chtěl jsem auto nastartovat, tudíž jsem lehce našlápl spojku a ani jsem ji nemusel zašlápnout a úplně zapadla dolů a už se nevrátila. Nikdy jsem neměl problém se zadrháváním či řazením. Spojka jela bez problémů a ted takový náhlý problém. Je jasné že to někde uniklo. Snad to bude jen ten spínací válec u pedálu a ne ten hlavní spojkový válec.
        Tedka ale hlavní otázka jak se dostat do servisu? Pomůže doplnění brzdové kapaliny aspoň na dojetí do servisu jak jsem někde četl? Teda za předpokladu že je společná náplň, osobně tomu moc nevěřím protože jestli to někde uniká, tak při zašlápnutí to vyjede znova. Takže asi rovnou zavolat odtah? Chtěl bych se zeptat jestli měl někdo podobné zkušenosti a jak mu to dopadlo ať vím na co se po svátcích připravit ??
      • Od wecker
        Ahoj, záteká mi do interieru. Jsou ucpané hadičky co jsou pod oknem. Pod tím cerným plastem je vidět stojící voda. Nemůžu ale oddělat ty plasty, abych se tam dostal. Stěrače jsem už sundal. Mechoš mi po telefonu moc neporadil, že citigo ještě v těch místech rozdělaný neměl. Němáte někdo zkušenost??  nechci si rozbít sklo. Ty plasty drží celkem napevno a jsou zasunuty pod okno.  Díky
      • Od fobik
        Ahoj, kamarád shání ty chrom lišty kolem zadních oken za řidičem i spolujezdcem vzadu viz fotka. Kontakt nejlepe tady pres SZ

• Od Detektor16
        Dobrý den, chtěl bych si natáhnout kabel od spínače světel až k rádiu, co bych vše měl demontovat. Pokuď možno tak obrázky a postup. Děkuji
      • Od Rypicong
        mám ještě jeden dotaz, od té doby co jsem se vracel ze Špindlu ( necelé 2 týdny ), mi při nezapnuté klimatizaci jde z výdechu smrad - přesně to smrdí jako blitky. Pokud zapnu klimatizaci, smrad přestane. Netuší někdo, co to může způsobit u fungl nového auta ? ( krom toho že by tam vlezlo nějaký zvíře, nebo tam něco zateklo ). Což nevypadalo při prvním ohledání...

Nechce se mi nasávání rozebírat, tak se dopředu ptám, jestli to nemůže něco jiného způsobit...