Přejít na obsah

Podsvietenie / Podsvícení podvozku


drag84

Doporučené příspěvky

Ahoj, má tu niekto skúsenosti s podsvietením podvozku Fabie LED pásmi? Viem, že nie všetci podsvieteniu fandia, ale celkom ma to láka. Napadlo ma, že by bolo zaujímavé napojiť to na osvetlenie interiéru. Takže keď by som v noci odomkol auto, podsvietil by sa mi aj podvozok. Len neviem, ako potom zaistiť, aby to nesvietilo za jazdy, keď si niekto zapne čítaciu lampičku. Dodatočné zapnutie nezávislé od osvetlenia interiéru by tiež bolo super. Vie niekto poradiť ohľadne výberu LED pásov, montáže, kabeláže, zapojenia atď? Díky vopred!

 

PS: Podsvietenie priestoru pre nohy v interiéri by tiež nebolo od veci... :)

 

post-37922-0-69316800-1387225456_thumb.p

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kedysi som to plánoval i ja, na terajšiu žltu fabku. ale nie pod auto, ale na prednú masku. dokonca už mám aj schému a zariadenie, ktoré by sa o to postaralo. neviem, nakoľko si zručný elektrikár...ja som to chcel riešiť cez NE555 (univerzálny časovač) napojený ako monostabilný obvod. po privedení signálu sa na určitý čas (u mňa na základe použitých súčiastok asi 55s) zoplo relé a tým rozsvietilo LED pásik....a potom automaticky zhaslo...čo sa týka napájania, pre 555-tku nie je problém aj 12V (hneď pri baterke) a impulz mi mal slúžiť "impulz" ktorý mi momentálne ide na repráčik (namontovaný predošlým majiteľom, pri zamykaní/odomykaní auta stále pípa)

zapojiť by sa dalo aj na samostatný vypínač, ďalšia možnosť je ošetriť to niečím, aby sa to nikdy nezaplo, ak máš stretávačky zapnuté. čiže by nehrozilo že niekto zapne náhodou podsvietenie auta...alebo to napojiť na spínač v dverách, teda až po otvorení dverí sa rozsvieti podvozok. a za jazdy asi dvere často neotváraš) :-D

 

pár linkov:

http://www.newtiburon.com/forums/showthread.php?t=213898

http://pandatron.cz/?199&ne555_-_priklady_pouziti_-_1 http://www.mylms.cz/text-taktovaci-rele-mko/

LED pásik rieším len cez ebay. minule ma vyšlo 10m na 13-15 €? tebe by mala stačiť polovička...priamy link čo mám ja (a plánujem to na osvetlenie domu a interiéru):

http://www.ebay.com/itm/3528-SMD-5M-300-LED-IP65-Waterproof-Light-Strip-Red-Blue-Cool-White-Warm-White-/261317963263?pt=US_String_Lights_Fairy_Lights&var=560238627918&hash=item3cd7c3adff
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uff. No ja som strojár, nie elektrikár. Takže zvládam fakt len základy. Niečo na štýl: "Otvor poistkovú skrinku, vytiahni tento zelený kábel, napoj k nemu plusový kábel od LED pásu a potiahni si ešte vypínač do panelu pred radičku..." A ešte k tomu kade najlepšie pretiahnuť káble v exteriéru do interiéru bez zbytočného vŕtania...

 

A aká je životnosť tých LED pásov z ShenZhen,GuangDong? Je to vodotesné? Čítam síce Indoor/Outdoor, ale nie som si tým celkom istý.

 

Ja si to predstavujem tak, že by to svietilo po odmknutí auta a do zamknutia auta. Čiže kľudne presne tak, ako svieti vnútorné osvetlenie. Ako prevencia proti svieteniu počas jazdy si viem celkom dobre predstaviť tvoj nápad s prepojením na stretávacie svetlá. Svietim stále. A v noci, kedy sa zapína vnútorné osvetlenie, duplom :D. No a k tomu by som chcel ešte jeden "by-pass", aby sa to dalo zapnúť natvrdo vypínačom v aute.

 

Nevieš mi k tomuto napísať návod úrovňou podobný tomu, čo som hore naznačil?

Editováno: , autor: drag84
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

link čo som ti dával, by mal byť vodotesný (IP67 krytie ak dobre pamätám). kade ťahať? to by ti skôr povedal automechanik :D niekde cez nejakú prechodku. išiel by som asi cez hlavné káble do vedú medzi motorom a interiérom. potom v motorovej časti to vieš stiahnúť dole pod auto bez vŕtania a podobne...

 

urči si, čo vlastne od toho očakávaš...

- rozsvietenie podvozku pri otvorení dverí

- rozsvietenie podvozku aj pri zapnutí čítacej lampy?? tu by si to musel ošetriť spomínaným relé alebo nejakou elektronikou, aby sa ti nerozsvietil zajazdy (čo som písal aj vyššie)

- kadiaľ ťahať káble (možno spomínaný motor)

- čo všetko podsvietiť (celé auto?) ?

 

osvetlenie interiéru napoj plus na červený káblik vnútorného osvetlenia (čítacie lampy). mínus teoreticky môžeš tiež stiahnúť odtiaľ, prípadne niekde ukostriť (zvyčajne čierny kábel). ak potrebuješ na obe strany, prípadne aj vzadu, tak ich spoj paralelne (všetky + na LED pásikoch spolu, všetky - na všetkých LED spolu) a napojenie na zdroj (12V) z lámp...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čo od toho očakávam som doplnil včera v predošlom príspevku. Možno, že by ani nebolo treba riešiť pripojenie na stretávacia svetlá ako poistku. Možno, že je tam nejaký špeciálny obvod/logika, ktorý rozsvieti celý interiér po odomknutí až do naštartovania a následne po vytiahnutí kľúča zo zapalovania až do zamknutia. Len keby som vedel, kde to k tomuto obvodu napojiť....???

 

Napadá ťa ako vyriešiť ten "by-pass" na nezávislé ovládanie vypínačom?

 

Podsvietiť by som chcel komplet celé auto po obvode.

 

Treba na to napojiť aj nejakú poistku alebo postačí tá k osvetleniu? Alebo ju bude treba pre vyšší odber vymeniť za silnejšiu? Snáď nie, keďže mám LEDky v celom interiéri...

 

Bude potrebné niečo na tých pásoch pájkovať alebo nejakým spôsobom izolovať proti vode?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...