Přejít na obsah

Ze spinace prepinac


McEver4

Doporučené příspěvky

Zdravim,

potreboval bych poradit. Mam namontovane ledky do spodku narazniku, abych nemel nekde seredny prepinac v interieru, poridil jsem si dalsi spinac vyhrivani zadniho skla. Bohuzel vsechny tlacitka ktere se prodavaji do stredniho panelu jsou spinace a ne prepinace. (spinani vyhrevu zadniho skla, ASR, ESP atd.)

Otazka 1: Prodava se nejake tlacitko do stredniho panelu ktere by fungovalo jako prepinac?

Otazka 2: Da se namontovat nejake relatko ktere by se stisknutim tlacitka zaplo a stisknutim tlacitka vyplo ?

Otazka 3: Nebo existuje jine reseni ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím jak přesně to funguje, ale napadá mě snad jenom vyhřívání sedaček.. je tam několik poloh a poloha 0 = vypnuto a pak 1,2,3.. a ty budou mít určitě nějakou hodnotu odporu (potenciometr) takže má funkci spínače/přepínače (sice regulovaného, ale má..)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Origo spínač asi neprerobíš - bude treba klopný obvod, alebo si prepínač vyrobiť z krytky. Ja som z kuprexitu vyrobil vodítka na upravenú krytku a dovnútra som napasoval nízkozdvihový prepínač. Nemôžem to odfotiť, lebo je nerozoberateľný.

Editováno: , autor: Koldo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
  • o 1 měsíc později...

Zdravím,

riesil som podobný problem. Zistil som ze existuje prepinač ktorý pasuje do volnych pozícii spinacov fabky, konkretne

Marquard.

Obj.číslo 1671.5201

Typ MARQ.1671.5201

Popis Prepínač tlačidlový 2-pól. IP54

ktorý som ubjednal u SOS elektronic , www.sos.sk , stal 250 Sk.

Zaslepku volnej pozície som vybral, vložil tam spinac a zaslepku bolo treba upraviť. Epoxidom som vyplnil ditiny jej zadnej časti nechal zatuhnúť a potom som ju zbrúsil tak, aby pasovala na povrch spinaca a licovala s ostatnými prepínačmi. Pri pripasovavani to chce trpezlivosť aby sa to neprebrúsilo. Hotovu zaslepku som na spinač nalepil obojstranou paskou, aby bola šanca sa k tomu lahšie dostat. (PATEX a podobné lepidla by asi pri pripadnom rozoberaní robili problem)

Pripajam obrazok spinaca.

JaLu.

post-1373-1223452902_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

A tím relátkem to jde řešit taky a je to bez problémů.

muzu se optat jaky relatkem? ci jak to zapojit? ci jestli je nejaka stavenice toho klopneho obvodu? ted se stim docela peru. pokusel jsem se to nejak resit, bylo mi doporuceno bipolarni rele... ale to pry jednim sepnutim zapnu a druhym vypnu.

Diky za radu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Nazdárek kutilové,

tak mám řešení a po celodením testování kdy jsem jej zkoušel tak je funkční!!!! :-) uvidíme až jej zabuduji do auta.

po trápení s relé či se složitýma schématama a zapojeníma jsem našel čirou náhodou přes starého známeho strýčka googla odkaz kde je vše hodně jednuduše popsáno.

zde je ten odkaz: http://pandatron.cz/?515&jednotlacitkove_ovladani

celkově to vyjde na cca pár korun (110kč :-)

Pro ty línější, jako jsem například já tak jsem zvolil metodu předtištěného a předvrtaneho spoje čímž konečná cena o neco vís stoupne, ale jelikož se to vejde na malý kousek tištěného spoje tak to co zůstane se dá použít i na další experimenty. :-)

Pro ty pečlivější jde vyleptat tišťák našel jsem na internetu jak jej nejlépe vyleptat. zde je návod. :-)

Jinak přidávám i seznam součástek včetně katalogových čísel a cen. vše bylo zakopeno v PSelektrinik a jde to tam objednat i přes internet. :-)

Odpor 10k - 1001-049 - 0,60kč - 2x

Odpor 100k- 1001-061 - 0,60kč - 1x

Odpor 100r- 1001-025 - 0,60kč - 1x

Odpor 1k - 1001-037 - 0,60kč - 1x

Kondenzátor 1uF - 1008-254 - 1kč - 1x

Kondenzátor 100uF - 1008-604 - 1kč - 1x

Tranzistor BC337-25 - 1104-001 - 1,10kč - 1x

časovač IO555 - 1117-050 - 3,20kč

Patice na IO - 5002-002 - 0,50kč

Svorkovnice na kabely do plošného spoje - 5101-003 - 6kč - 3x

Uni. deska plosneho spoje vrtana - 5107-004 - 75kč

co na záver dodat?

do jedné z volných pozic vedle spínače jsem přidělal kontrolku led diody která je připojena na stejném výstupu jakou světla a na přívod 12v jsem přidelal kontrolku spínače, čímž jsem ošetřil to jestli jde napájení do tištáku a jestli při zapnutí svítí! Celé jsem to zatavil do smršťovací bužírky, aby byly chráněny kontakty a součástky.

Ještě přidávám pár fotek z výsledku... teď jen zabudovat do auta. :-)

Jinak celková práce byla cca 2hodiny.

Bastlení zdar! :-)

post-47206-1276696460,0761_thumb.jpg

post-47206-1276696492,3192_thumb.jpg

post-47206-1276696521,5821_thumb.jpg

post-47206-1276696561,6281_thumb.jpg

post-47206-1276696600,0603_thumb.jpg

post-47206-1276696636,2068_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

paráda, tohle se mi bude k ledas-čemu hodit... :) díky Makuko za odkaz, lehoučký zapojení s časovačem 555 a ovládané tlačítkem... zas budu muset vyhrabat leptací kapalinu :D :D a ubastlit si to.. :):palec2: :palec2:

Pro mé jiné účely hodím na výstup OUT RELE a můžu si tlačítkem spínat cokoliv.. :specool:

Editováno: , autor: Jarys
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 7 měsíců později...
  • o 4 roky později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...