Přejít na obsah

Trippling


Georg

Doporučené příspěvky

reseni je, podle zde popsanych napadu jsem si postavil svoje reseni, bez optronu a s mensim cpu, merim jen dobu sepnuti packy, okamzite po jejim uvolneni (kdyz byla splnena doba na 3blik) spinam mosfet, zarovky nestihnou pozorovatelne pohasnout

pokud by byl zajem, tak sem nahraju schema a sw, uvazoval jsem o vylepseni konstrukce v smt, ktera by se nacpala mezi original trojuhelnik a konektor, ale u prvniho prototipu do meho auto vyroba skoncila :)

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je pro a proti.

U origo blikne minimálně tři krát a vždy.

U Galax-ho jde pak bliknout jen dvakrát nebo i jednou. To když podržíš páčku trochu déle, pak to už blikne pouze jednou.

Někdo to může považovat za výhodu druhý ne.

Mně Galaxy-ho způsob nevadí, ale trochu bych rozšířil rozsah "rozhodovacích" časů směrem dolů i nahoru. Na dvojblik jsem si už zvyknul, ale kdyby nebyl nebo prodleva nepostřehnutelná, bylo by to lepší.

Teď se mi stím nechce babrat, ale asi si něco zkusím zbastlit sám. Uvidím jak bude čas a chuť v zimě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napiste mi ako sa chova origo rele a ja to spravim presne tak isto s mega8 a bude.:-)

tak to nedelej stejne jako origo, ale tak jak to bude vyhovovat tobe :)

ja volil mosfety a AtTiny, rozhodovaci mez pro 3blik, packa musi byt nejakou minimalni dobu stiskla (25ms), a pustena driv, nez to prerusi origo prerusovac, v tom okamziku spinam tranzistory, napocitam 3 bliknuti do rozepnuti

kdyz si udelas vlastni konstrukci, tak si s tim aspon muzes vic hrat a nemuzes se rozcilovat, proc to nekdo udelat tak a ne jinak :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a jeste jakmile zmenis smer, tak se to musi ukoncit a zacit 3blik na druhou stranu

proto je dobry na vstup reagovat az s nejak spozdenim, kdyz das blinkr na jednu stranu, tak aby po vraceni packy z5 jeste lehce neblikla na druhou stranu a tim se nerozjel 3blik

kdyz budes merit cas, tak ti pri praskle zarovce bude blikat 10x :)

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viem ze pri zmene strany to musi skoncit a zacat na druhej-to je aj dost logicke. :)

Neviem preco by mi malo bliknut na chvilu na druhu stranu ked vypnem packu do nulovej polohy.10x to asi neblikne ked bude prasknuta ziarovka,3bliky=2sec.a nemyslim ze stihne 10 blikov za dve sec. bez ziarovky.Mozno 5 :) Ale to je jedno,mozem si to spravit aj tak jak to mal Galaxy ze si to checkne aj tie bliky,ale ide mi hlavne o to to spravit pre seba tak aby sa to chovalo co najpodobnejsie ako origo rele na pasata.A prave preto chcem zistit ake ma spustacie podmienky a ako sa chova ked je ta packa prepnuta do aretacie a po sekunde vratena a pod.Plosak mam uz vyfrezovany a komplet osadeny.Pouzil som mega8 smd.Uz len vediet ako presne funguje to origo rele a spravim program :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

origo rele nemam, jen informace z 2 ruky, zde jsem se nekde docet, ze origo ma taky prodlevu po pusteni packy a sepnuti triplingem (jsou v nem rele)

proto jsem se rozhodl pro spinani tranzistory a rizeni uP

postav si vlastni konstrukci, budes z ni mit urcite vetsi radost, bude se ti to lip upravovat, kort kdyz uz ji skoro mas hotovou :palec2:

edit:

bliknuti na druhou stranu jsem pozoroval, kdyz se packa blinkru vrati otocenim volantu, spoustelo mi to 3blik na druhou stranu, tak jsem doplnil program o podminky, ze musi byt minimalni cas sepla

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

reseni je, podle zde popsanych napadu jsem si postavil svoje reseni, bez optronu a s mensim cpu, merim jen dobu sepnuti packy, okamzite po jejim uvolneni (kdyz byla splnena doba na 3blik) spinam mosfet, zarovky nestihnou pozorovatelne pohasnout

pokud by byl zajem, tak sem nahraju schema a sw, uvazoval jsem o vylepseni konstrukce v smt, ktera by se nacpala mezi original trojuhelnik a konektor, ale u prvniho prototipu do meho auto vyroba skoncila :)

Ahoj, tak nahraj schema a sw ja bych to vyzkoušel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sw je verze, ze zacne blikat po pusteni packy - umoznuje, ze po delsim drzeni packy (provede se bliknuti prerusovacem) se tripling neaktivuje

jeste sem nahraju vrzi (musim ji najit, nebo stahnu z auta :)) ktera spinala tranzistory hned po sepnuti packy (necekal na pusteni) vzdycky tedy bliknul blinkr minimalne 3x, po 3x bliknuti se tranzistor rozepne, pak blika dal, pokud je sepla packa (dalo se prerusit bliknutim na druhou stranu, stornovanim triplingu na jednu stranu se nezapnul na druhou) - najdu a taky sem nahraju

ja jsem misto optronu dal jen tranzistory protoze jsem optrony nemel, jinak je to jedno co tam date

tripling v10.pdf

tripling_po_pusteni.rar

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sw je verze, ze zacne blikat po pusteni packy - umoznuje, ze po delsim drzeni packy (provede se bliknuti prerusovacem) se tripling neaktivuje

jeste sem nahraju vrzi (musim ji najit, nebo stahnu z auta :)) ktera spinala tranzistory hned po sepnuti packy (necekal na pusteni) vzdycky tedy bliknul blinkr minimalne 3x, po 3x bliknuti se tranzistor rozepne, pak blika dal, pokud je sepla packa (dalo se prerusit bliknutim na druhou stranu, stornovanim triplingu na jednu stranu se nezapnul na druhou) - najdu a taky sem nahraju

ja jsem misto optronu dal jen tranzistory protoze jsem optrony nemel, jinak je to jedno co tam date

Zacne blikat po pusteni packy-znamena to, ze ked sa do nej klepne tak tam tiez bude ten pociatocny dvojblik?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokud to nekde chcete zkouset, tak pockejte, vystracham posledni verzi sw a nahrajuji sem

pocatecni dvoj blik tam "neni" reakcni doba nez sepne tranzistor je mensi nez stihne zarovka zhasnou - vyhoda je, ze se da bliknout napr. 1x, ale to je tak vsechno a to za vyhodu nepovazuju

lepsi je verze, ze to zacne blikat hned jak se zaregistruje zmacknuti packy

wojnar: tohle je pro attiny85 (ta se valela na stole u me), prelozim to pro 13 a nahraju :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jsem vystrachal verzi sw, ktery spina mosfety hned jak se stiskne packa a vzdycky blikne 3x (druhym blinkrem jde stornovat)

jen pro upresneni, je to pro AtTiny 25 (stejna jako 45 a 85), mosfety jsem pouzil IRF4905

Attiny13, nema casovac, pomoci neho merim 25ms, po teto dobe prohlasim vstupni signal za platny, abych vyloucil zakmity kontaktu relatka v prerusovaci

program pro tiny13 musim trosku pozmenit, tak ten jeste dodam

edit: jeste jsem si vzpomel a jednu vlastnost, protoze mi auto dela (nevim jestli to delaji vsechny):

kdyz mam blinkr zacvaknuty v jedne poloze blikani, tak po vraceni packy otocenim volantu mi na chvili blikne druhy blinkr

proto jsem program doplnim o podminku, ze tripling se zapne jen v pripade, ze pred tim min 1s blinkry neblikaly (neni to problem jakkoliv zmenit, kdyz by s tim nekdo mel problem)

edit:

moc se omlouvam vsem, jestli jste to nekdo zkousel stavet (hlavne tibor39, ktery to chudak zkusil)

program, ktery jsem sem nahral byl na konkretni muj bastl, ktery jsem nezapojil podle schematu, ale nasledovne:

privod od prerusovace na PB2 (7.pin)

privod od 1. blinkru PB3 (2. pin)

privod od 2. blinkru PB1 (6. pin)

tranzistor 1. blinkru PB4 (3. pin)

tranzistor 2. blinkru PB0 (5. pin)

tripling.rar

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...kdyz mam blinkr zacvaknuty v jedne poloze blikani, tak po vraceni packy otocenim volantu mi na chvili blikne druhy blinkr...

Tak toho jsem si u mně všiml taky.

Podle mně je to "mechanická" vlastnost.

Když prostě ten "vyhazovač" vyhodí páčku, tak ona jakoby překmitne.

Nevím, takto si to vysvětluji já.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jj, to je presne ono, je mi jasny jak to vznika, jen jsem se s tim musel nejak poprat v programu

pokud by se vam zdalo 1s mrtvy usek moc dlouhy, tak ho zmenim, zatim jsem s tim nikdy nemel zadny problem

teoreticky muze delat problem napr. pri predjizdeni cyklisty, 3blikne pred nim a pri vraceni se z5 do pruhu se uz nespusti 3blik, kdyz se stihnete vracet do 1s od doblikani

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bych se vys*al abych cyklistovi blikal 3x :smich: .

Stačí když 3x bliknu před předjížděním, to vlastně ukazuju autu co jede za mnou, když se vracím, ukazuju cyklistovi lol .

Uvidíme jak se to vyvrbí. Možná by ta prodleva mohla být kratší. V tom je výhoda uP.

Stejně uvažuji, že si něco spíchnu sám, abych si to pak mohl upravovat dle libosti taky sám.

Na schématu není co vymýšlet, to si s dovolením zkopíruji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

moc se omlouvam vsem, jestli jste to nekdo zkousel stavet (hlavne tibor39, ktery to chudak zkusil)

program, ktery jsem sem nahral byl na konkretni muj bastl, ktery jsem nezapojil podle schematu, ale nasledovne:

privod od prerusovace na PB2 (7.pin)

privod od 1. blinkru PB3 (2. pin)

privod od 2. blinkru PB1 (6. pin)

tranzistor 1. blinkru PB4 (3. pin)

tranzistor 2. blinkru PB0 (5. pin)

tripling - opraveny.rar

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zdravím, někde o několik stránek nazpátek se týpan ptal jestli jde tripling namontovat i do předface palubovek a nikdo neodpověděl, i mě by to zajímalo jestli to jde dát do předface octy, všude jsem videl jenom montáž přes středové ofuky face palubky, byl by někdo tak hodný ? :kol-49:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...