Přejít na obsah

Zvuky z volantu?


JayFader

Doporučené příspěvky

Zdar, potreboval bych poradit. Koupil jsem jetou O2 facelift 2009 1.4 TSI elegance (najeto 65tkm). Zatim se s nim seznamuju (moje prvni okta) a postupne objevuju ruzne neduhy.

Prvni z nich je zvlastni zvuk vychazejici jakoby z volantu, nebo z pod volantu (ten je kozeny). Pri jizde na silnici bez nerovnosti neni slyset nic, ale staci jet chvili po nerovnostech a hned se to ozve (cim vetsi nerovnosti, tim vice - staci nerovna D1). Prirovnal bych to ke zvuku, jako bych o sebe trel dve polystyrenove desky, nebo nejakou kuzi o plast. Zvuk je nezavisly na toceni volantem. Zkousel jsem pri jizde ruzne hrabat na desky kolem volantu, ale jde to od nekud ze vnitr. Prosim poradte, co by to mohlo byt?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a nepřirovnal bys to třeba uvolněné matce, pohybující se po závitu? Z těch samých míst totiž pozoruji u své OII také zvuky, právě připomínající jakoby uvolněnou matku, takové divné vrzání. Když jsem založil podobné téma s prosbou o pomoc, správce jej velmi důležitě zamkl, aby mně odkázal na fórum, řešící zcela jiné projevy a to navíc u Superbu - kolikrát iniciativa některých správců nezná mezí :kol-44:

Editováno: , autor: _Denis_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a nepřirovnal bys to třeba uvolněné matce, pohybující se po závitu? Z těch samých míst totiž pozoruji u své OII také zvuky, právě připomínající jakoby uvolněnou matku, takové divné vrzání. Když jsem založil podobné téma s prosbou o pomoc, správce jej velmi důležitě zamkl, aby mně odkázal na fórum, řešící zcela jiné projevy a to navíc u Superbu - kolikrát iniciativa některých správců nezná mezí :kol-44:

nevim jestli zrovna matku, ale presne - slovo vrzani to vystihuje, jako kdyz se o sebe tre nejaky material. dela to jen za jizdy, jakoby se tam neco rozvybruje. pokud najedu na rovnou silnici, tak to zmizi. Kdyz jsem jel treba Praha - Hradec po dalnici (je to tam sama nerovnost, panely nebo co) tak tam to delalo skoro celou cestu. useky s asfaltem zase ok:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, možná to bude totéž, možná to bude jen stejná příčina a zvuky se trošku liší. Vesměs však sedí, co popisuješ - přijde nerovná cesta a kolikrát to vrže, poté přijde rovná cesta a přestane to. Nicméně u mně to má nepravidelné projevy, někdy to začne docela hodně rachotit i vlivem vibrací od motoru, někdy je to celý den ticho. Zvukový projev u mně připomíná.. nevím - štěbetání andulek (vyloženě přesně, jako první zvukový projev na videu níže).. Upřímně nevím co s tím, rozebrat vše kolem volantu bude asi dost náročné a ani nevím, jak na to..

Editováno: , autor: _Denis_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, možná to bude totéž, možná to bude jen stejná příčina a zvuky se trošku liší. Vesměs však sedí, co popisuješ - přijde nerovná cesta a kolikrát to vrže, poté přijde rovná cesta a přestane to. Nicméně u mně to má nepravidelné projevy, někdy to začne docela hodně rachotit i vlivem vibrací od motoru, někdy je to celý den ticho. Zvukový projev u mně připomíná.. nevím - štěbetání andulek (vyloženě přesně, jako první zvukový projev na videu níže).. Upřímně nevím co s tím, rozebrat vše kolem volantu bude asi dost náročné a ani nevím, jak na to..

Ten zvuk jako delaji ti ptaci by sedel. A vychazi to u tebe taky z volantu? Jakoby z podvolantu?

Na jinem diskuznim foru mi uzivatel "160R": na stejny dotaz odpovedel nasledujici:

"Ak zvuk počuť aj vtedy, keď auto stojí na mieste a točíš volantom, je možné, že sa dotýka volant v určitej polohe plastovým krytom stĺpika. Vtedy treba zhodiť dole volant a skontrolovať osadenie volantových páčok, krúžka a konzoly.

Ak ten zvuk počuť len počas jazdy a je to zvuk polystyrénu, pravdepodobnou príčinou môže byť spodný kryt palubnej dosky. Máš ročník 2009, tam sa ešte používali tieto kryty z polystyrénu. Pozri sa zospodu nad pedálmi a skontroluj, či je správne osadený. Môžeš ho aj vybrať a skúsiť pojazdiť bez neho, či to pomôže. Ak áno, je zdrojom zvuku kryt. Treba skúsiť ho nanovo osadiť, ale ja by som to riešil tak, že by som ho zahodil a dal tam ten novší kryt. Ten je už z lisovaného plsteného materiálu a ani nevŕzga, ani nepraská."

Editováno: , autor: JayFader
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to máme asi stejný problém.. Přesně jak píšeš - jde to jakoby ze sloupku řízení, z toho krytu pod (za) volantem.. Celkem pochybuji, že problém bude spodním krytem palubky - zvuk by určitě nebyl tak silný a vycházel by více zespodu. Za zkoušku však nic nedáme, že..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Tak dnes mi má "andulka štěbetala" ještě více, než kdy jindy, bylo opravdu hrozné to skoro 11 hodin v kuse poslouchat. Kolikrát jsem jel s uchem u volantu a tak jsem zjistil, že mi zvuky nejdou ze sloupku řízení, ale z budíků (přístrojový štít). Vůbec zatím nevím, co to způsobuje, nicméně když na budíky zatlačím, přestane to - aspoň už tedy vím, co řešit a zbývá mi už jen najít řešení..

Editováno: , autor: _Denis_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dnes mi má "andulka štěbetala" ještě více, než kdy jindy, bylo opravdu hrozné to skoro 11 hodin v kuse poslouchat. Kolikrát jsem jel s uchem u volantu a tak jsem zjistil, že mi zvuky nejdou ze sloupku řízení, ale z budíků (přístrojový štít). Vůbec zatím nevím, co to způsobuje, nicméně když na budíky zatlačím, přestane to - aspoň už tedy vím, co řešit a zbývá mi už jen najít řešení..

myslíš zatlačit na to plexi před budíkama? mě trochu pomohlo změnit polohu volantu, ne, že by to přestalo, ale lehce se to zmírnilo. neměl jsem teď moc času s tím laborovat, ale až to půjde zkusim se na to podívat pořádně zespodu. mimochodem občas slyším podobný zvuk, ale vychází ze středováho sloupku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

přesně tak, navíc jev, který popisuješ (změna polohy) jsem také zpozoroval.. Jenže když jsem si nastavil volant tak, jak mi to vyhovuje, je to snad vůbec nejhorší. Mám trošku podezření, zda to vrzání nezpůsobuje krycí plast před budíkama (třeba se hýbe a tře se) - když na něj totiž tlačím, kolikrát to také přestane..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Tak jsem zkoušel dneska za jízdy, když se ty zvuky zase ozvaly, mačkat na plexi před budíkama a měl jsi pravdu, fakt to je tim. Zkoušel jsem ještě různě mačkat nahoře na plasty nad kapličkou a při přitlačení to přestalo. Takže to není ve volantu, ale někde tady. zkusím něco pogooglit a poladit v autě. Napiš, kdybys přišel na nějaký fix. Dík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
  • o 3 měsíce později...

Po delší době se hlásím s řešením, které mi pomohlo.

V prvé řadě jsem demontoval plast, který je za volantem před budíky a demontoval jsem také budíky. Dotáhl jsem vše, co se mi zdálo být trošku volnější a mezi výztuhu palubky jsem dal molitan. Zde však problém zcela jistě nebyl, chtěl jsem však předejít jakýmkoli rušivým elementům.

Především se však věnujme tomu plastu před budíky: Ten je s největší pravděpodobností zdrojem všech zvuků, zřejmě třením o plast na budících. Když vyndáte budíky, na spodní straně naleznete nalepený kousek textilu. Ten má zřejmě zabraňovat vniku prachu do budíků, neeliminuje však vrzání. Nastříhejte si tedy úzký (třeba 5cm široký) pruh látky (ideálně nějaké hrubší) a přilepte ji na celou spodní stranu budíků.

Nyní k samotnému plastu, který je před budíky: Pro všechny případy jsem vzadu zlomil takové "lízátko", které bylo pod budíky zastrčené - jeho absence funkčnost nijak neovlivnila. Dále na plastu naleznete na obou stranách vybrání, které dosedá na šrouby, jenž drží budíky dole. Poněvadž i tato část mohla tvořit ony hnusné pazvuky, ustřihl jsem 2 kousíčky látky a přilepil jsem je na hrany toho vybrání na obou stranách. Poté jsem dal vše dokupy a výsledek se konečně dostavil - onen hnusný pazvuk zcela 100% zmizel a po smontování není de facto ani patrné, že byly provedeny nějaké úpravy.

Snad tedy dalším nešťastníkům tento návod pomůže :kol-47:

Editováno: , autor: _Denis_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...