Přejít na obsah

tlačítko a relé


mirekkrejci

Doporučené příspěvky

Zdravím chytré hlavy...měl bych takovou otázku věřím tomu že tady je nějaký dobrý eletrikář ..Takže k otázce potřeboval bych vymyslet nějaké relé nebo nějakou součástku na malý tišťák co já vím.. mám tlačítko a já bych potřeboval aby když ho zmáčknu aby mi "něco" seplo a drželo sepnuté a po druhém zmáčknutí toho samého tlačítka by se to "něco" zase rozeplo a bylo v rozepnutém stavu nedokázal by mi někdo poradit co bych měl použit?? už nad tím více jak rok přemýšlím potřeboval bych to zakomponovat do auta ale mám pouze tlačítka a ne vypínače díky za rady

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jasný že vypínač by byl fajn ale bohužel mám tlačítka tak o potřebuju nějak pořešit takže klopný obvod jo? zkusím si o tom něco pozjištovat

EDIT:

nebyl bylo by možné nějaké schema??a nebo nejlepe nedá se koupit nějaká věcička na kterou bych jednoduše napojil tlačitko a fungovalo by to tak?

Editováno: , autor: Wojnar
Edituj příspěvky!!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já ty horní čtyři místa mám všecky zabrané mám vyhřev zadního skla, ASR, vyhrířívání sedaček a otevírání nádrže.. a já mám dole vedle zapalovače dvě tlačítka na zamknutí a odemknutí které nemám zprovozněné zdůvodu žeby to bylo zbytečné když ty samé tlačítka mám u ovládání oken na straně řidiče tak bych si tam chtěl něco na to dát post-42295-0-68262300-1360519367.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To ano, ale musel by sehnat do pravé krajní pozice vypínač místo tlačítka a to se mu nemusí podařit.

Ještě pořád nevíme do jakého auta to má - fotka tunelu je irelevantní, protože tunel z OII jsem už v OI taky viděl.

Ale předpokládám, že OI FL a zde je jen vypínač pouze pro výhřev zadního okna a ten je v levé krajní a do pravé krajní ho nenapasuješ. Teda ano, ale jak to bude vypadat :(

Pak je tu alternativně jen tlačítko ASR/ESP a to může být jen v některé prostřední pozici. Do prostřední pozice je taky ještě "spínač TAXI" - asi to bude teda taky vypínač.

Do pravé krajní existuje jen tlačítko na nádrž. Ten spínač TAXI tam taky bude vypadat blbě :ble ..... no, možná líp než spínač pro výhřev okna :wacko: . Ale furt je tam ten nápis :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám octavii I. palubka facelift a tunel z OII takže ten tunel jsi viděl asi u mě:-D.... a já potřebuju ty tlačítka dole sprovoznit chci tam hodit zapíná parkovacího asistentu v přední části v zadu mám kameru:-Da samozřéjmě at se mi rozsvítí příslušná kontrolka na budíkách tu už mám vyřešenou:) jen to tlačítko zapínání nechci at mi to pípá během jízdy dycky si to aktivuju stisknutím tlačítka a proto potřebuju aby to fungoval jako vypínač:-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 roky později...
  • o 2 týdny později...

Tak jsem se na konec rozhodl si to také vytvořit dle odkazu http://pandatron.cz/...itkove_ovladani

Ale bohužel mi to nefunguje. Ano při sepnutí tlačítka se mi sepne relé ale při opětovném stisknutí relé zůstává sepnuté, dokázal by mi někldo poradit jak na to? V diskuzi pod příspěvkem na výše uvedené adrese řeší podobný problém, ale není tam odpověd, zřéjmě bude problém v sestavení. Uměl by někdo poradit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To zapojení na pandratonu je zbytečně moc složité.

Zkus tohle:

post-57881-0-29132100-1439130957_thumb.j

 

Tohle jsem našel v AR B2/90, ale dost se mi zdá, že velmi podobné, ne-li stejné, bylo publikováno už někdy před rokem 1980, ale před rok 1980 Databáze článků AR nejde a ručně se mi čísla procházet nechtějí.

Právě tohle nebo to dřívější jsem kdysi sám k něčemu stavěl a fungovalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych použil stejné hodnoty. Maximálně pak zkusit zmenšit hodnotu rezistoru.

Bez experimentování to asi nepůjde.

Ale podle principu na jekém to funguje, nebude problém najít vhodné hodnoty.

Kondenzátor obyčejný, keramický, 100n.

Tyristor nějaký obyčejný, když se kouknu na gme.cz, tak hned jeden z prvních, třeba BT149.

Rezistor - žádná věda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...