Přejít na obsah

Úprava na autocross - chladič vzadu


marty24

Doporučené příspěvky

Zdravím,
dávám dohromady na amatérské závody v autocrossu fáčko.
Auto už je vyrámovaný a nyní se chystám dát větší chladič s dvěma saharama do zadní části vozu.
Nevíte jestli zvládne sériová pumpa tlačit vodu až dozadu?
A z jaké hadice by jste udělali rozvod vody? Jde mi o nějaké funkční a hlavně levné řešení.(průměr, materiál popř. odkaz kde koupit)
Dokonce jsem viděl, že to měl jeden jezdec udělaný z plastovejch trubek na vodu v baráku. icon_e_smile.gif
Ale z toho se mi to dělat fakt nechce.

Díky za rady
Marty

Editováno: , autor: marty24
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Pro zmenšení průtlačnýho odporu bych doporučil spíš zvětšit průměr těch trubek/hadic, než zvyšovat otáčky rotoru čerpadla - komu něco říká pojem KAVITACE LOPATEK ví co mám na mysli.

 

Prostě po překročení určitý meze rychlosti lopatek ve vodě (obecně v jakýkoliv kapalině) se na povrchu lopatek vytvoří bublinky až bubliny vyplněný párama tý kapaliny a to způsobí nejdřív povrchovou erozi těch lopatek. Dlouhodobější působení takový eroze povede k postupný destrukci oběžnýho kola čerpadla.

 

Když se to přežene s otáčkama ještě víc, kavitující lopatky se obklopí doslova "jednou velikou bublinou" a čerpadlo ztratí funkčnost úplně. Aby se předešlo takovýmu stavu, používá se v podobnejch případech pomocnýho přetlaku na nasávací straně čerpadla - příkladem jsou třeba turbočerpadla paliva a okysličovadla v raketovejch motorech, který dosahujou desítek tisíc otáček za minutu a bez dostatečnýho "vstupního přetlaku" by si ani neuprdly. Nádrže takhle čerpanejch kapalin se musejí předběžně tlakovat buď netečným plynem (dusík, hélium při čerpání hořlavejch kapalin jako petrolej, hydrazin a podobně) nebo ve speciálním výparníku zplyněnou samotnou kapalinou (v případě čerpání kapalnýho kyslíku nebo vodíku) na tlak dosahující mnohdy i několik desítek atmosfér (jednotky MPa). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...