Přejít na obsah

osvětlení kliček


Radek Otmar

Doporučené příspěvky

neviem či ste videli moje prispevky z O2 ale na tychto diodach je 1k odpor..

Docela vychytávka, a bez vrtání. :palec2: Jak silnou diodu a s jakým rozptylem jsi použil?

je to vysokosvietiva červena dioda v väčším rozptylom - da sa kupiť v GM a treba davať pozor - ta ma prechod vyššie k čočke čo sposobuje ten rozptyl. tamtie maju tušim 13000mCd - s 1k odporom - svieti uplne decentne

ešte k dodatočnej kabelaži, neviem či je to na fotkach vydieť aky konektor som použil, ale asi ste si všimli že na kabli k diode neni žiaden odpor.

odpor som dal na druhy kablik - ten som napajkoval na osvetlenie sťahovania okien napravo a na nastavovanie spetnych nalavo. čiže pajkovany spoj nepovoli a neni sa treba bať že by po čase odpadol alebo čo. konektor neni moc pevny, preistotu som ho zalepil takou chlpatou paskou aby nedrncal. odpor je teda na kabli od osvetlenia ovladania a to preto lebo keby sa nahodou niečo s tym konektorom stalo, praskol by alebo hocičo ine, nespoji sa +14V s kostrou priamo ale cez odpor čo neni tak hrozné ako by mi malo vypaliť poistku :D

uf :D

edit: foto dam cez den..

Editováno: , autor: profor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdarec! Ten odpor se pájí přímo na tu diodu a na plus nebo mínus? A z jakého matroše jsou ty kabliky (Cu, Al nebo....) ? Díky za odpověď.  :huh:

ja mám podsvícení do žluta a odpor jsem použil 1K1.

hliník se už v elektru nepoužívá převážně měď ;)-_- tedy až na vysoce napěťový rozvody a přípojky ;)

Editováno: , autor: Hensel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No uplne presny to neni, jak pises na diode vznika ubytek napeti, ten je samozrejme treba odecist od toho napajeciho napeti. Jinak ale v pricipu pro praxi na 15V lze ten tvuj postup pouzit. Velke zkresleni vypoctu by ale nastalo treba v pripade napajeni 5V. Pokud by napajeci napeti bylo rovno 2,5V pak uz se tam odpor davat nemusi. No to ale jen tak na okraj.

No tak tim zkreslenim si nejsem jist

5/0.02=250R, ohmuv zakon stale plati

akorat je jasne ze ten 10k trimr bude asi velky, takze by bylo lepsi pouzit treba 1k

nebo 500R

ale jak tady bylo poznamenano, psal jsem to pro ty kteri si s elektrikou netykaji

Nemas pravdu, proto znova: (5-2.5)/0.02 = 125R ,toto je spravne.

Jinak souhlasim, ze ohmuv zakon plati stale. Postav si to na stole a uvidis, ze je to opravdu tak. 250R a 125R je urcite velkej rozdil, to je to zkresleni o cem jsem psal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jedna fotka. Zároveň mám dotaz. Uvažuju takhle osvítit diodama kastlík. Chtel bych k tomu použít pět diod zapojených do serie. Jen nevím jestli stačí jeden odpor na konci a jak přibližně silnej, nebo jestli musí mít každá dioda svůj.

Do serie bych dal maximalne 3-4 diody, pri peti se ti to uz nemusi rozsvitit.

Odpor v seriovem zapojeni diod jenom jeden.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jedna fotka. Zároveň mám dotaz. Uvažuju takhle osvítit diodama kastlík. Chtel bych k tomu použít pět diod zapojených do serie. Jen nevím jestli stačí jeden odpor na konci a jak přibližně silnej, nebo jestli musí mít každá dioda svůj.

Do serie bych dal maximalne 3-4 diody, pri peti se ti to uz nemusi rozsvitit.

Odpor v seriovem zapojeni diod jenom jeden.

Dík za radu :palec2: . Ještě jsem se ale nerozhodnul jestli to udělám. Aby to pak nebylo jak auto od komediantů :D No a jestli to dělat budu tak dám diody čtyři. Tři by byly asi málo. Můžeš prosím ještě poradit jak přibližbně silnej odpor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemas pravdu, proto znova: (5-2.5)/0.02 = 125R ,toto je spravne.

Jinak souhlasim, ze ohmuv zakon plati stale. Postav si to na stole a uvidis, ze je to opravdu tak. 250R a 125R je urcite velkej rozdil, to je to zkresleni o cem jsem psal.

Jasne, ted uz mi to doslo. Mas pravdu.

Samozrejme se tady ale bavi vsichni o autech, tam se 5V moc nevyskytuje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za radu :palec2: . Ještě jsem se ale nerozhodnul jestli to udělám. Aby to pak nebylo jak auto od komediantů :D No a jestli to dělat budu tak dám diody čtyři. Tři by byly asi málo. Můžeš prosím ještě poradit jak přibližbně silnej odpor?

zalezi na diodach jake pouzijes, teda spis na jejich ubytku

jak me tu spravne opravil Galaxy64, tak je nutne zjistit si ubytky jednotlivych diod a jejich soucet odecist od napajeciho napeti

Ja to doma zkousel na desce, pouzil jsem 3 diody bile, s ubytkem cca 4V

cili (15-3*4)/0.02= 150R

lepsi mozna dej 220R, bude to svitit o chloupek mene, ale temer to nejde poznat, a vydrzi to svitit dyl.

4 diody (pridal jsem 1 UV, jinou jsem nenasel:))odpor nepotrebovaly

lepsi by mozna bylo dat 2 do serie s odporem 350R a k tomu paralelne, dalsi stejnou kombinaci

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík za radu  :palec2: . Ještě jsem se ale nerozhodnul jestli to udělám. Aby to pak nebylo jak auto od komediantů  :D No a jestli to dělat budu tak dám diody čtyři. Tři by byly asi málo. Můžeš prosím ještě poradit jak přibližbně silnej odpor?

zalezi na diodach jake pouzijes, teda spis na jejich ubytku

jak me tu spravne opravil Galaxy64, tak je nutne zjistit si ubytky jednotlivych diod a jejich soucet odecist od napajeciho napeti

Ja to doma zkousel na desce, pouzil jsem 3 diody bile, s ubytkem cca 4V

cili (15-3*4)/0.02= 150R

lepsi mozna dej 220R, bude to svitit o chloupek mene, ale temer to nejde poznat, a vydrzi to svitit dyl.

4 diody (pridal jsem 1 UV, jinou jsem nenasel:))odpor nepotrebovaly

lepsi by mozna bylo dat 2 do serie s odporem 350R a k tomu paralelne, dalsi stejnou kombinaci

Díky díky :palec2: . Jestli na to dojde tak to dám po těch dvou jak píšeš :D .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky díky :palec2: . Jestli na to dojde tak to dám po těch dvou jak píšeš :D .

pouzij 2 tyhle ledky a mas vystarane

http://www.gme.cz/index.php?action=detail&...&sk=&pict=&jaz=

ty 5mm se muzou jit zahrabat

nebo potom nakej luxeon 1W a vyse :)

na ikup.cz nekdo prodava 10ks za 600, coz je dobra cena

a ma ruzne barvy

cervenou, bilou, modrou, zlutou a snad i zelenou

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původní žárovka je zachována a je tam přidaná 5mm modrá dioda + odpor. Nic složitého...

Aha, tobe to tedy sviti i pri zavrenych dveri a pri otevreni se normalne rozsviti zarovka puvodni - bileho ci zluteho svetla? Nebo jsem to pochopil blbe? :o

Ano. Diody(doporučuji ne červené - by to bylo jak v bordelu lampičky :D ) svítí při zapnutých obrysovkách - jinak ne. A původní žárovky jsou zachovány.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...