Přejít na obsah

Komfort podvozku Sportline verze


dusstler

Doporučené příspěvky

Zdravím, plánuji si pořídit Octavii ve Sportline verzi s 1.5 TSI bez DCC podvozku, která by měla mít obyčejnou vlečnou nápravu vzadu. Můžete mi někdo říci z vlastní zkušenosti jak se podvozek projevuje na nerovnostech, nebo při občasné jízdě s naloženým autem s 18" koly? Neočekávám plavnou jízdu jak v Superbu, ale aby to bylo snesitelné například na výlet s rodinou. Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To teda nevím. To je přeci strašně subjektivní věc. I když by se ti podařilo jet s autem, kde budou všichni na kilo stejně těžcí, rozesazeni stejně, v kufru stejná váha, tak ti jeden člověk řekne, že je to v pohodě a druhý, že je to hrozný. Tohle prostě bez vyzkoušení dopředu nevyřešíš. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, boban1108 napsal:

To teda nevím. To je přeci strašně subjektivní věc. I když by se ti podařilo jet s autem, kde budou všichni na kilo stejně těžcí, rozesazeni stejně, v kufru stejná váha, tak ti jeden člověk řekne, že je to v pohodě a druhý, že je to hrozný. Tohle prostě bez vyzkoušení dopředu nevyřešíš. 

Jo zajedu si to vyzkoušet, bude to nejlepší. Jen mě napadlo jestli tady nebude nějaký majitel, co by popsal jak se mu s takovým podvozkem jezdí. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

asi ti moja sküsenosť nepomôže - vzadu mám viacprvkovú nápravu,  športový podvozok a 17tky kolesá - a za mňa hroozne mäkké :D Zvažujem či nedať 18tky, ale to pozdĺžne hojdanie na vlnách alebo väčších narovnostiach ako na lodi mi to asi aj tak nevykompenzuje 😕

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

otázka je, prečo si potom vyberáš auto vo verzii Sportline.

Ja som si ho vybral po skúsenostiach so Superb3 a obyčajným podvozkom O4 - čo niekto nazýva "plavnou jazdou" a ja by som to prirovnal rozkymácanému parníku na ktorý som roky nebol zvyknutý.

Sportline teda preto, pretože nie som spokojný s hojdacími autami. Naivne som si myslel že 2cm kratšie pružiny to vyriešia, otázkou je či zase nie sú tieto pružiny mäkšie. Myslím, že z tohto pohľadu si až tak moc nevšimneš rozdiel - hlavne jazdením v rovnakom aute si zvykneš a musel by si špeciálne presadnúť inam aby si mohol porovnať.

 

Skôr som sa bál tuhej nápravy - po žigulíku v minulom storočí je toto prvé auto s tuhou zadnou nápravou ktoré mám. Ale naopak musím povedať, že pri troche opatrnosti - sledovať cestu a nebrzdiť napríklad v zákrute na priečnych nerovnostiach a pod. sa O4 chová stále veľmi dobre. Klasické odskakovanie ktoré bolo chorobou niekedy v minulosti sa tu nekoná.

Príjemným prekvapením navyše chovanie pri totálnom aquaplaningu  - prejazd nádržou s vodou ca 20sm na skúšobnej dráhe - v pohode. Je dobré napríklad takéto situácie si mať možnosť vyskúšať.

 

Za mňa - ber znížený podvozok ak nejazdíš na chatu alebo na ryby po poľných cestách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@OpelIns1 "a nebrzdiť napríklad v zákrute na priečnych nerovnostiach" Toto by mal byt nejaky konkretny nedostatok octavie, alebo ze si treba davat pozor vo vseobecnosti? Naozaj mozem potvrdit ze ked som preletel cez dilataciu v zakrute a za dazda tak mi to mierne hodilo autom, resp. som nemal uplne pocit kontroly tak si na to davam odvtedy pozor, len som myslel ze v tejto situacii na aute az tak nezalezi, skor sedliacky rozum nejazdit ako ***.

 

Inak som urcite spokojny s komfortom (znizeny podvozok + 18ky disky), akurat to neviem porovnat so ziadnym podobnym alebo lepsim autom, pre mna to bol o 2 triedy skok hore...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tuhá zadná náprava nemá rada z princípu priečne nerovnosti v zákrute - staršie autá dokážu odskočiť nabok a ak je vozovka šmykľavá môžeš sa dostať do problémov. U O4 to nie je také strašné, nie je to nedostatok konkrétne O4 je to proste tuhá náprava.

Samostatné zavesenie kolies toto zvláda omnoho lepšie. O4 je u mňa o jednu triedu nižšie.

Taká dobrá skúška ako to funguje ,je výjazd na D1 na Zlatých pieskoch, kde je teraz podľa značiek 130kmh a v horizonte je zatáčka s dvomi dilatáciami. 👍

Samozrejme skúšať v momente keď nie je okolo žiadne iné auto, cesta suchá a prvý krát s bezpečnou rýchlosťou povedzme 90kmh

 

Je dobré vedieť ako sa auto chová v kritických situáciách, ako funguje ABS alebo ESP, brzdenie s jedným kolesom na ľade a podobne. Do kritickej situácie sa môžeš dostať aj keď vôbec nejazdíš rýchlo - z mojich skúseností sa skôr do kritických situácií dostávajú moji kolegovia ktorí jazdia podľa ich slov defenzívne a pomalšie. Často sa potom stane, že ich predbieha auto, ktoré na to nemá inak len "myšičkou" a prinúti ich riešiť kritickú situáciu, do ktorej sa nedostali vlastnou vinou.

 

Editováno: , autor: OpelIns1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
V 28. 11. 2023 na 16:13, trixen napsal:

asi ti moja sküsenosť nepomôže - vzadu mám viacprvkovú nápravu,  športový podvozok a 17tky kolesá - a za mňa hroozne mäkké :D Zvažujem či nedať 18tky, ale to pozdĺžne hojdanie na vlnách alebo väčších narovnostiach ako na lodi mi to asi aj tak nevykompenzuje 😕

Moje zkusenost je, ze O4 proste vice plave. Mam 18” kola a vlecnou zadni nap. na obou autech. U jednoho navic vadne predni tlumice a to auto se houpe az je to nebezpecne (30k km). Mozna nejaka spatna varka tlumicu z vyroby (uz v 10k km se mi to nezdalo) V lednu jdu konecne na zarucni vymenu. Dam vedet, jak se to bude chovat, ale verim, ze to bude hodne poznat na jizde. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Mam najeto asi 800 km se standardnim podvozkem s vlecenou napravou a motorizaci 2.0TDI. Zatim nikdy predtim jsem neridil tak prijemne naladenou skodovku. Neboucha, je to extra tiche. Uz koncem vyroby OIII byl podvozek velmi mekky, a tak jsem cekal take houpani, ale je to presne naopak. Nerozumim tomu, hledim na to jako blazen. Srovnani s predchozim autem a SIII je jako z jine galaxie.

 

Takze rada zni - zkus vyzkouset, objet salony. Treba zadna uprava nebude potreba.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

právě naopak, mám pocit, že jazdíš viacerými autami a možno vyhúpanými a teraz si sadol do nevyhúpaného.

Na môj vkus je aj sportline podvozok hodne hojdavý, ale pravda v porovnaní s SIII je to ako F1 monopost.

Nikdy v minulosti som nemusel hľadať na ceste pri potrebe intenzívneho brzdenia kde brzdiť a kde to povoliť. U O4 mám ten pocit, že by to mohlo dopadnúť zle. Možno je to len pocit a ona by to zvládla ale nechcel by som to skúšať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si myslim, že hodně fantazíruješ. Teoreticky máš možná něco málo načteno, ale v praxi bych tě na silnici potkat nechtěl. Jestli tě má rozhodit banalita jako dilatace... Potřeba "intenzivně brzdit" v zatáčce je elementární chyba řidiče, ne auta.

 

No a jestli máme mluvit v rovině teorie, tak samotný "sportovní" podvozek znamená u všech modelů kratší pružiny, někde odlišné tlumiče, někde tužší stabilizátory (někdy vpředu, někdy vzadu). No a jak tady zazněl SIII, tak třeba ten má stabilizátory strašně měkké a i s Bilsteiny/Eibachy se to houpe.

 

Suma sumárum, je potřeba to vyzkoušet, protože se liší modely i jejich motorizace.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...