Přejít na obsah

Oprava zvedacího mechanizmu přední sedačky


atnarfus

Doporučené příspěvky

Začala se mi kývat sedačka řidiče. Vypozoval jsem, že se nekýve když je úplně dole, nebo úplně nahoře. Sedačku jsem vyndal z auta a zjistil, že je prasklá trubka, která propojuje levou a pravou část zvedacího mechanizmu (viz. fotky). V dílenské příručce jsem nanašel postup pro demontáž sedačky, tak se do toho musím pustit posvém. Trubku TIGem svařím, ale musí to být kompletně odstrojené. Nemáte někdo zkušenost se sundaváním potahu? Co jsem koukal, asi to drží jenom za okraj potahu pomocí plastových lištiček. Nebo je v tom ještě nějaká jiná zepeklitost?

Předpokládám, že odmontuji kompletní opěradlo a rozeberu jenom sedák.

Nejdříve se ale zkusím ve Škodovce zeptat, zda se nedá mechanizmus koupit nový. Ono to ale bude za takovou sumu, že stejně budu svařovat.

PXL_20240224_132058010.jpg

PXL_20240224_132112154.jpg

PXL_20240224_132118248.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Špatně si hledal. Kapitoly 72 a 74 v části DP D3E805004E6-Karoserie_-_montázní_práce.pdf 

 

Část odpovědi na otázku jak rozdělat sedačku je v tématu o bederní opěrce. https://forum.skodahome.cz/topic/161630-bederní-opěrka-do-sedaček-rapid/ první body 1-5.

Abys získal kostru sedadla, stačí pak opravdu jen vycvaknout tři plastové lišty potahu. Potah vč. molitanu pak sundáš z kostry sedáku.

Screenshot_20240224_184949.thumb.jpg.a1ea7153238aa57ae8c43a06fc80e656.jpg

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Sedačka je opravená. Demontáž byla snadná. Tohle auto je tak levně udělané, že je radost ho rozebírat :) . Není potřeba žádné speciální nářadí ani zkušenosti s čalouněním. Textilní potah je na rám připevněný pomocí plastových lištiček, které stačí opatrně vyháknout. Dokonce ani páku na nastavení sklonu opěradla jsem nezničil, i když v dílenské přiručce je napsáno, že ji není možné bez poškození demontovat. Na čtyřhranu jí drží dva jazýčky pod krytkou, které stačí pomocí šroubováků rozehnout a jde krásně sundat.

Praskliny jsem svařil a sedačku smontoval. Zvedání funguje, sedačka se nekýve a nevrže.

 

Jenom pro zajímavost. Nový rám sedáku stojí 16 000Kč.

 

Jestli někomu vrže sedačka, tak tak zkuste výškové nastavení zvednout ze spodní polohy tak o tři-čtyři pumpnutí pákou a pak zatahejte nahoře za opěradlo. Jestli se bude pravá strana sedačky kývat nahoru a dolu, tak máte stejnou závadu jako na fotkách výše.

Mrkněte na video, kde to někdo také řešil.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě dodám. Trubka má stěnu cca 2mm. Není problém ji svařit. TIG nepotřebujete.

Jenom to bylo celé trochu zkroucené, tak je potřeba to před svařením překroutit zpět.

 

Prolis na trubce je proto, že je v tom zalisovaná cca osmička kulatina. Nejak jsem nepochopil na co tam je. Připadalo mi, že je z pružinového drátu a mohla by to být torzní pružina, která pomáhá sedačku zdvedat, ale ve skutečnosti nic takového nedělá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...