Přejít na obsah

Fabia a prvé kilometre - zábeh motora


david3658

Doporučené příspěvky

Ahoj, aby byl HTP motor dobře zaběhlý a měl nízkou spotřebu, lze obecně říci, že je potřeba mu už v záběhu šlapat za krk a jezdit s ním hodně svižně. Když to zanedbáš v prvních stovkách najetých km (řekněme do 1500km), tak později už nic nenaženeš.

Mě doporučovali prodejci v salůůnu pro prvních 1500-2000km asi toto:

- jezdit max. na 3/4 max.výkonu

- prvních 500km nechodit přes 5000ot/min

- po 500km už možno krátkodobě jít i přes 5000ot/min

- nepodtáčet motor (záleží na okolnostech, ale obecně nižší otáčky než 2000ot/min nebrat <_< a podřadit)

- tak do 5000 km netahat přívěs

- a hlavně: šlapat tomu pěkně po pérkách, klidně to krátkodobě švihat i do vyšších otáček a řadit třeba při 3500 - 4500ot/min, občas i při vyšších otáčkách, ale zase na druhou stranu nikdy to netočit do červeného pole otáčkoměru

Jinak samozřejmostí po celou dobu životnosti auta by mělo být, že veškeré šlapání autu za krk a svižnější jízda se konají jen při motoru zahřátém na provozní teplotu, nikdy vysoko nevytáčet studený motor!!! Se studeným motorem jet tak do 3000, max. 3500ot/min, když je potřeba, ale hlavně s citem :scooter: Otázkou do akademické diskuze pak je, kdy je motor skutečně prohřátý na provozní teplotu. Hodně lidí se mylně domnívá, že v okamžiku, kdy ručka teploměru vyšplhá na 90°C je motor zahřátý na provozní teplotu a je možno mu šlapat za krk. Omyl <_< V tuhle dobu je zahřátá tak max. chladící kapalina, ale nikoliv motorový olej, tomu trvá prohřátí na provozní teplotu tak 15-20km, podle okolní teploty a za mrazů ani to ne <_< Tak bacha na to.

Ale jinak přeji hodně šťastných kilometrů bez nehod s novým autem -_-

Editováno: , autor: Wassermann
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 měsíce později...

sranki:

Podla mna sa s 1.4 16v da ist na 4.st. 50km/h a na 5.st. 60km/h. Ja tak v pohode jazdim cez obce a auto si pri 60tke zoberie len 4l/100km (okamzita spotreba na rovine). Ak staci udrziavat konstatnu rychlost tak v tom naozaj nie je problem, motor ide pravidelne bez rusivych zvukov a vobec neprotestuje. icon_lol.gif

Ale tych 60km/h je na 5.st. naozaj minimum.

dovolim si odpovedat este s predchadzajucehoho prispevku v inej teme.

tak to nesuhlasim ze 60km/h je minimum na 5-ke. ked potrebujes len udrzovacku a ides po rovine popripade cesta miernucko klesa tak ist 60km/h na 4-ke je to minimum motor tam toci 2000ot.

este jedna vec ze ty vidis okamzitu spotrebu 4L boze uz si ako moj kamarat ked mal rovera 75-ku 2,0 a povedal ze to zere 5L po meste a ukazal mi ze aku ma teraz aktualnu spotrebu lenze zrovna v tom okamihu motor vobec netahal. takze aj ty ze vidis aktualnu spotrebu je o nicom lebo staci ak ta cesta v tom useku mierne klesa ty to ani nepostrehnes a motor nemusi skoro vobec tahat bezne takto mi to ukazuje pri 100km/h lenze ak to nahodou zacne mierne stupat tak to vyleti hore . aktualne je o nicom ta ukazuje iba v danom okamihu za 5s je zase uplne ina zalezi od profilu cesty, vypovedajucu hodnotu ma kombinovana.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sranki:

Podla mna sa s 1.4 16v da ist na 4.st. 50km/h a na 5.st. 60km/h. Ja tak v pohode jazdim cez obce a auto si pri 60tke zoberie len 4l/100km (okamzita spotreba na rovine). Ak staci udrziavat konstatnu rychlost tak v tom naozaj nie je problem, motor ide pravidelne bez rusivych zvukov a vobec neprotestuje. icon_lol.gif

Ale tych 60km/h je na 5.st. naozaj minimum.

dovolim si odpovedat este s predchadzajucehoho prispevku v inej teme.

tak to nesuhlasim ze 60km/h je minimum na 5-ke. ked potrebujes len udrzovacku a ides po rovine popripade cesta miernucko klesa tak ist 60km/h na 4-ke je to minimum motor tam toci 2000ot.

este jedna vec ze ty vidis okamzitu spotrebu 4L boze uz si ako moj kamarat ked mal rovera 75-ku 2,0 a povedal ze to zere 5L po meste a ukazal mi ze aku ma teraz aktualnu spotrebu lenze zrovna v tom okamihu motor vobec netahal. takze aj ty ze vidis aktualnu spotrebu je o nicom lebo staci ak ta cesta v tom useku mierne klesa ty to ani nepostrehnes a motor nemusi skoro vobec tahat bezne takto mi to ukazuje pri 100km/h lenze ak to nahodou zacne mierne stupat tak to vyleti hore . aktualne je o nicom ta ukazuje iba v danom okamihu za 5s je zase uplne ina zalezi od profilu cesty, vypovedajucu hodnotu ma kombinovana.

Viem velmi dobre ako je spotreba zavisla na zatazeni motora (klesanie, stupanie). Mam odsledovane urcite useky po ktorych chodim pomerne casto aj na bicykli, ze su naozaj velmi blizke horizontale ;) Nikde som netvrdil, ze mam malu spotrebu v meste, hovoril som o jazde v obci konstatnou rychlostou ..... atd. V meste porovnavat spotrebu je horsie ako hladat idelanu rovinu. Stale si myslim, ze aj 1800ot je pre dnesne benziny v pohode.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sranki:

Podla mna sa s 1.4 16v da ist na 4.st. 50km/h a na 5.st. 60km/h. Ja tak v pohode jazdim cez obce a auto si pri 60tke zoberie len 4l/100km (okamzita spotreba na rovine). Ak staci udrziavat konstatnu rychlost tak v tom naozaj nie je problem, motor ide pravidelne bez rusivych zvukov a vobec neprotestuje. icon_lol.gif

Ale tych 60km/h je na 5.st. naozaj minimum.

dovolim si odpovedat este s predchadzajucehoho prispevku v inej teme.

tak to nesuhlasim ze 60km/h je minimum na 5-ke. ked potrebujes len udrzovacku a ides po rovine popripade cesta miernucko klesa tak ist 60km/h na 4-ke je to minimum motor tam toci 2000ot.

este jedna vec ze ty vidis okamzitu spotrebu 4L boze uz si ako moj kamarat ked mal rovera 75-ku 2,0 a povedal ze to zere 5L po meste a ukazal mi ze aku ma teraz aktualnu spotrebu lenze zrovna v tom okamihu motor vobec netahal. takze aj ty ze vidis aktualnu spotrebu je o nicom lebo staci ak ta cesta v tom useku mierne klesa ty to ani nepostrehnes a motor nemusi skoro vobec tahat bezne takto mi to ukazuje pri 100km/h lenze ak to nahodou zacne mierne stupat tak to vyleti hore . aktualne je o nicom ta ukazuje iba v danom okamihu za 5s je zase uplne ina zalezi od profilu cesty, vypovedajucu hodnotu ma kombinovana.

Viem velmi dobre ako je spotreba zavisla na zatazeni motora (klesanie, stupanie). Mam odsledovane urcite useky po ktorych chodim pomerne casto aj na bicykli, ze su naozaj velmi blizke horizontale ;) Nikde som netvrdil, ze mam malu spotrebu v meste, hovoril som o jazde v obci konstatnou rychlostou ..... atd. V meste porovnavat spotrebu je horsie ako hladat idelanu rovinu. Stale si myslim, ze aj 1800ot je pre dnesne benziny v pohode.

toto je vec asi kde sa nehodohneme. jasne ak ma motor 1800ot. kratkodobo tak to problem nie je ale dlhodoba prevadzka uz moze byt. podla mna je to hranica 2000 ot. pod ktoru by sa nemalo dlhodobo chodit. tot vse

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U 1.4 16V ísť pod 2000 otáčok nie je problém - u 1.2ky to však problém je, ten motor sa počuteľne trápi a pri sebemenšom stlačení plynového pedálu to je ešte horšie. Kto neverí, nech vyskúša :blink: U 1.2ky je podľa aktuálnej spotreby PP na ustálenom úseku spotreba nižšia pri zaradenej 4-ke, ako pri 5-ke.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U 1.4 16V ísť pod 2000 otáčok nie je problém - u 1.2ky to však problém je, ten motor sa počuteľne trápi a pri sebemenšom stlačení plynového pedálu to je ešte horšie. Kto neverí, nech vyskúša :blink: U 1.2ky je podľa aktuálnej spotreby PP na ustálenom úseku spotreba nižšia pri zaradenej 4-ke, ako pri 5-ke.

u toho 16V by sa dalo este rozlisovat medzi 55 a 74kW. 1a 2 maju rovnaku ale potom 3,4,5 je u 55 trochu tazsia(dlhsia). u 16V sa da ist aj pod 2000 ot. ked ide clovek v kolone ktora sa pomalsie hybe to ano. ale 60km/h na 5 je uz trochu moc na 4-ke sa da ak auto nie je nalozene a ceste nie je mierne hore, ale ja mam hranicu ze pod 2000 ot. to nejde pripada mi to ze motor by chcel aj trochu viac na to aby tahal. v okoli 2000ot. je mrtvy a pod nimi ani nehovorim, poprve kde zacne zaznak je 2500ot. a taha po prekroceni 3000.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...