Přejít na obsah

ASR


drroman

Doporučené příspěvky

Návštěvník

Presneji:

ABS = protiblokovací brzdový systém motorových a přípojných vozidel

ASR = systém regulace prokluzu hnacích kol motorových vozidel

ABS a ASR jsou technická zařízení, která mohou poskytnout zvýšení bezpečnosti, ale jen v případě, že způsob jízdy řidiče vždy plně odpovídá daným provozním podmínkám.

ABS

- má při intenzivním brzdění zabránit blokování kol tak, aby vozidlo nebo souprava zůstala směrově stabilní a řiditelná a brzdná dráha v daných adhezních podmínkách byla co možná nejkratší.

funkce: snímače instalované v kolech měří jejich rychlost při brzdění. Podle okamžitého stavu na jednotlivých kolech reguluje elektron. jednotka

prostřednictvím řídících ventilů tlak v brzdících válcích jednotl. kol tak, aby bylo dosaženo co největšího brzdného účinku, avšak bez blokování kteréhokoli kola.

Obsluha: Při spojování tažného a přípojného vozidla do jízdní soupravy musíme přídavným elektrickým kabelem ABS propojit protiblokovací systémy spojovaných vozidel.

Po zapojení elektrických obvodů klíčem spínací skříňky se musí rozsvítit všechny kontrolní svítilny ABS. Pokud některá nesvítí je buď špatná žárovka nebo vedení.

ASR:

- je rozšířením ABS a jeho úlohou je zabránit prokluzování jednoho z kol hnací nápravy při rozjezdu nebo při rychlém průjezdu zatáčkou za zhoršených adhezních podmínek na vozovce.

-ASR zvyšuje tažnou sílu a zlepšuje směrovou stabilitu vozidla – i při necitlivém sešlápnutí pedálu plynu v zatáčce na náledí- zabrání tzv. ustřelení zádě vozidla.

funkce: ASR vyrovnává rychlosti otáčení kol podle jejich adhezních podmínek. Pokud má jedno kolo hnací nápravy tendenci k prokluzu, tak ho řídící jednotka ABS/ASR přibrzdí tak aby nedošlo k prokluzu. Pokud prokluzují obě kola tak je jednotka přibrzdí obě.

ASR muže být rozšířeno o elektronické řízení motoru které bez ohledu na sešlápnutí plynového pedálu redukuje výkon motoru jen na výši kterou jsou v daném okamžiku kola schopna přenášet na vozovku.

Editováno: , autor: Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...

Mám škodu octavia RS a stává se mi,že když mám vypnuté ASR a na jedinčku nebo na dvojku hrabu tak mi tam skáč ASR.Je to normální když ho mám vypnuté?děláto někomu taky?nebo je to chyba a nemá svítit vůbec,když je vypnuté?díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdaravím. Když je tu řeč o tom ASR, tak bych měl taky jeden dotaz. Mám oktu v TDíčku a když stojím v kopci a trochu svižně se rozjedu tak se ozve zvukový signál (dlouhé pípnutí), rozsvítí se kontrolka ASR a současně s ní i kontrolka ruční brzdy. ASR po chvíli zhasne, ale kontrolka ruční brzdy začne problikávat, cca 6x za sebou a pak zhasne. Je to normální nebo je něco špatně?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to je nějak špatně ne??? ASR když je zapnuté, tak při prokluzu předních kol, když tam prostě pošleš moc "plynu" ubírá tu sílu kterou tam posíláš a tím zamezuje prokluzu kol při rozjezdu... na panelu přístorjů při tom problikává světýlko - ornažové, s tím smykem.... když ASR vypneš, tak toto světýlko konstantně svítí a nemůže tudíž blikat a systém ASR je vypnutý! jestli ti to dělá něco jiného, navíc v kombinaci ručkou, tak tam bude něco špatně... ale já jsem laik! :kol-48:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdaravím. Když je tu řeč o tom ASR, tak bych měl taky jeden dotaz. Mám oktu v TDíčku a když stojím v kopci a trochu svižně se rozjedu tak se ozve zvukový signál (dlouhé pípnutí), rozsvítí se kontrolka ASR a současně s ní i kontrolka ruční brzdy. ASR po chvíli zhasne, ale kontrolka ruční brzdy začne problikávat, cca 6x za sebou a pak zhasne. Je to normální nebo je něco špatně?

asi mas malo brzdove kapaliny

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...