Jump to content
Sakal77

Levá kolo je více vysunuté

Recommended Posts

Ahoj. Při výměně brzdových kotoučů a destiček u jedničkové Fabie Kombi (Fabia I Kombi, 1.2 HTP, 47kw) jsem přišel na jednu nepříjemnou věc. na pravém kole jsem vyměnil kotouč i destičky bez problémuI
Bohužel ale na levém kole jsem za boha nemohl nasadit zpátky brzdový třmen s novými destičkami. Po bližším zkoumání, kde je problém, jsem zjistil, že levý střed kola je o pár milimetrů více "jakoby" vysunutý dál od podélné osy auta, tudíž vzdálenost mezi tou pevnou částí brzdy a kotoučem je větší, než na pravém kole. Díky tomu s novými destičkami (které jsou tlustší, než ty staré ojeté) již třmen nasadit nejde.

Na přiložené fotografii (foto 0624) je tato rozteč znázorněná žlutou šipkou. Záběr je seshora.

Na pravé straně (foto 0623) takový ten věneček není, od pohledu je vidět, že vzdálenost je menší.

Díly byly objednány dle VIN.

 

Nemáte, prosím, radu? Nevíte, co to mám za specialitu?

Děkuji předem.

 

PS: Omluvte mé neodborné výrazy při popisu technických detailů.

 

 

DSC_0624.JPG

DSC_0623.JPG

Edited by Sakal77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatím to vypadá, jako by náboj byl málo zasunutý/zalisovaný do těhlice. Pátrání pokračuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahoj. Je to jak říkáš - málo zalisovaný náboj, tohle je nezbytně nutný dát do pořádku, je dobře že jsi na to přišel! Správně to má být zalisované až po ten pojistný kroužek, tak jako to máš na druhé straně. Takhle to trčet nesmí, je možné že to časem vyjelo.  Teď Ti to drží poloosa (+ předtím i ten třmen), že to nevyjede úplně ven. A taky ještěže tak, protože jinak by ti už dávno ulítlo kolo i s nábojem. Dost mě šokuje, jak to je špinavý, asi si s tím jezdil pěkně dlouho a nevěděl o tom. :/

 

Napravit se to dá buď tak, že to tam dolisuješ až po ten kroužek (má ty zobáčky a za ty to tam drží za okraj), resp. spíš někoho necháš dolisovat - je na to potřeba přípravek. Bez toho přípravku to nedáš, ani to nezkoušej, musí se to lisovat za vnitřní kroužek, jinak náboj zmrvíš.

Až to bude správně dolisované, pak to buď bude OK nebo to za nějakou dobu zase vyjede, uvidíš. Kdyby to tam nedrželo, tak pak varianta 2 - nový náboj.

 

Máš auto bez ABS, viď? To by totiž muselo hlásit chybu s takhle vysunutým nábojem. Jestli se necejtíš v kramflecích, někomu to dej, tohle není prdel. Hoď starý destičky, dojeď opatrně k servismanovi a ten posoudí.

Edited by Honza K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedělej paniku, dobře to není, ale kolo rozhodně neupadne, ložisko se určitě nevysune z díry ven. Z druhé strany těhlice je homokloub a ten je tak velký, že dírou pro ložisko neprojde. Ložisko drži v díře třecí silou, kdyby nedrželo tak by byl axiální pohyb na ložisku vidět - čistý kroužek.

 

Asi by bylo lepší to celé rozebrat, protože normálně je mezi homokloubem a těhlicí dost málo místa (pár mm, je aby se mohl kloub točit), což neodpovídá tomu, jaká část kouká na straně u náboje, takže asi někdo "imrovizoval" a aby matici ložiska mohl utáhnout a nedotkl se mu kloub těhlice, musel dát na rýhovanou hřídel kloubu nějakou podložku. A když už to bude rozebrané, vyměnit i ložisko.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Díky za rady/názory. Nejspíše tedy stejně servis, protože jak jsem i jinde četl, vytahovat a znovu lisovat náboj z/do těhlice v tomhle zrezlém stavu nemusí být sranda ani s přípravkem. Auto jsem nedávno koupil, takže jsem na to přišel prakticky hned po koupi (a STK).

Jak dlouho s tím jezdil předchozí majitel, netuším...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak toto téma můžu uzavřít. Svěřeno servisu, kde náboj správně zalisovali, resp. dolisovali do správné pozice a je po problému.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...