Přejít na obsah

Náraz zadním kolem do obrubníku - auto vrávorá, ale geometrie je ok


akcope

Doporučené příspěvky

Zdravím, podařilo se mi v cca 20-30 km při odbočování nabrat pravým zadním kolem obrubník. Hned jsem cítil že je něco špatně - jako by to kolo mělo "tvar vejce".  Víc podrobně: i na hladké a rovné vozovce jsem cítil spíše periodické vrávorání, prostě jako bych zadní nápravou přejížděl přes vertikální překážku. Bylo cítit hlavně při nižších rychlostech.

 

Auto jsem okamžitě odstavil a vzal do autorizáku. Nicméně to má háček. Momentálně jsem ve Francii, a kvalita i autorizovaných servisů se nedá ani zdaleka srovnat s kvalitou těch Českých.

 

Řekl jsem přesně to, co se stalo, na což jsem dostal nabídku nechat udělat geometrii. Řekl jsem jim ať se podívají i na odpružení a ostatní díly které mohly být poškozeny, na což jsem dostal odpověď "ano, uděláme všechno".

 

Vůz jsem dostal zpět, a problém samozřejmě nevyřešen. Geometrie prý ok a kola vyvážili. Jestli skutečně zkontrolovali odpružení nevím. Ani protokol o geometrii jsem nedostal.

 

Pracuji tedy s teorií že udělali pouze geometrii a vyvážení. Předpokládejme že tyto dva úkony proběhly v pořádku. Pokud je geometrie OK, co může tento problém způsobovat?

 

Např. je možné, že mám ohnutou nápravu, i přes korektní geometrii? Zachytí zaměření geometrie i ohnutý dísk/ráfek? Apod.

 

Prosím o jakékoliv rady jakým směrem se vydat při diagnostice, jelikož kvalita místních servisů je tak nízká, že si to buď budu muset opravit sám, nebo je přinejmenším navést správným směrem...

 

Asi je to k ničemu, ale pro úplnost přidávám i fotku toho obrubníku.

 

1486704319_WhatsAppImage2022-02-11at00_35_58.thumb.jpeg.73a9038279c3d410ccd1bd3736e02818.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak špatné zprávy. Vyměnil jsem kolo za rezervu a problém zůstává.

 

Čili:

- Kolo OK

- Geometrie (prý) OK. Auto nikam netáhne, takže asi opravdu v poho.

 

Víc detailů o vrávorání:

Zkoušel jsem s tím hodně jezdit po hladké rovince, abych to dokázal lépe popsat.

 

- Vrávorání nabírá maxima mezi 5-10 km/h, pak značně polevuje

- Je spíše periodické než aperiodické

- Zjistil jsem, že se jedná spíše o horizontální vrávorání než vertikální.

 

Nějaké nápady kde pátrat dál? Silent block, ramena, celkově náprava..?

 

Editováno: , autor: akcope
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 2/11/2022 at 5:07 PM, Clerfayt said:

Máte vlečku, nebo multilink? Dát na hever a zkusit kolem zakvrdlat rukou v různých směrech, jestli není vůle v náboji, nebo jinde...? 

 

Bohužel nemám. Ale našel jsem místního Čecha automechanika, tak jsem objednaný tam a snad v bádání nějak pokročí... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...