Přejít na obsah

Diodove 3. brzdove svetlo


tomina

Doporučené příspěvky

Tak jak taky přispěju svým seriovým provedením. Je vždy 6 a 6 LED zapojených seriově a k nim je nalevo jedna paralelně se seriově řazeným odporem 200ohmů.

Led jsem použil červené z GME 6000/40°

post-3890-1206912203_thumb.jpg

Co ještě použít paralelní zapojeni, ale před každou diodu dát odpor okolo 575 Ohm, šlo by to (Udiody=1,5V, Idiody=0,02A) ?

U toho sériového asi bude problém udržet pravidelný rozestup diod...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
Zadny slaboproudar ? Asi to tedy budu muset zkuset... ;)

Tak si odpovim sam - nakonec tam sly odpory 0,3W 560Ohm a v pohode - jas v poradku, žádné hřání.

Nejdrive jsem videlal plosnak, na kterem drzi zarovecky (natavil jsem plast. uchytky). Pak uz jen stacilo vypajet objimky zarovecek a misto nich napajet diodu, ktera mela misto dratu na anode odpor 560Ohm. Pak jsem ten plosnak natlacil zpet, opet pouzil pajku, aby to tam drzelo jako drive a nasadil.

Přikládám i pěkně mizerné fotografie (mobil).

Pár odkazů - v případě, že elektrice taky moc nerozumíte :)

http://www.error-cv.estranky.cz/clanky/nezarazene/diody

http://www.tousak.estranky.cz/clanky/tuning-pc/LEDdiody

post-2707-1208560052_thumb.jpg

post-2707-1208560094_thumb.jpg

post-2707-1208560135_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi hloupej dotaz, ale neslo by to cely nejak jednoduse bez pajeni? Kdyz se divam na tu stranku, kterou tady nekdo hodil: tady, tak se mi zda, ze tam maji LED zarovky rovnou uz z patici (napr. ta K557. Po pravde ani nevim, jak vlastne ty zarovky ve 3. svetle vypadaji, ale jsem si rikal, jestli by to neslo proste jen vymenit - jestli neexistuji LED zarovky, ktery maji stejnou patici, v sobe uz potrebny odpor atd. Proste a jednoduse, aby to slo bez toho domaciho kutilstvi, pajeni apod... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK. Kdyz teda nejsou primo diody - co treba cela ta lampa postavena na LEDkach - to taky neni? Ptam se proto, ze proste nemam misto / cas na to blbnuti a rad bych LEDky... tak premejslim, co se da na trhu najit, aby to bylo co nejmin prace...

LED 3. brzdove svetlo se sehnat da, ale origo zrejme tezko (http://autodoplnky.objednavejte.cz/c168-brzdova/).

Jinak ta predelavka az tak moc casu nezabere - cca 1,5 hod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hmmm , taky se do toho pustim ... nikdy bych neřekl že těch diod je tam 13 :)

Takže podle mě je nejjednodušší ta možnost že to prostě napájím místo těch stávajících žárovek. A odpor dám asi také před konetor. Nebo těsně před výstupem konektoru.

Ten odpor tedy má být 28 Ohm ? Jak jsem se dočetl. A dává se na + ? :)

Asi půjdu do svítivosti: 7000mCd

Editováno: , autor: pointfrost
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hmmm , taky se do toho pustim ... nikdy bych neřekl že těch diod je tam 13 :)

Takže podle mě je nejjednodušší ta možnost že to prostě napájím místo těch stávajících žárovek. A odpor dám asi také před konetor. Nebo těsně před výstupem konektoru.

Ten odpor tedy má být 28 Ohm ? Jak jsem se dočetl. A dává se na + ? :)

Asi půjdu do svítivosti: 7000mCd

Odpor pred konektor bych nedaval, opravdu je potreba 5W odpor a ten je pomerne velky .... jinak se mrkni na ty odkazy, co jsem tady daval. Doctes se tam jak zapojit diody, neni to tezky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
Odpor pred konektor bych nedaval, opravdu je potreba 5W odpor a ten je pomerne velky .... jinak se mrkni na ty odkazy, co jsem tady daval. Doctes se tam jak zapojit diody, neni to tezky.

heh. no dal jsem tam červene, 5mm diody.. vysocesvitive. nevim kolik.

až na podruhe sice (poprvé zkrat, všech 13 diod v prdeli a pojistka v prdeli)

ted už je to ok... ale 27Ohm odpor na málo Watů se uškvařil okamžitě. ... tak jsem sehnal ten velkej 27 Ohm s 5Watů .. .a ten se škvaří taky a je to nahovno. Takže zkusil jsem tam dát 560 Ohm a ten je celkem vpohodě akorat trochu omezuje svícení. Takže to zkusím večer jak to svítí, a jestli to bude ok, tak tam dam ten 560 Ohm a už na to seru. Radši oželím svtícení než bych si zapálil auto. ;-)

Na ty odkazy co si sem daval jsem se koukal (u eStránek pracuju tak jsem byl mile překvapen) i jsem na nich využil výpočet.. vychazelo to na 38 Ohmů odpor s 5Waty ... ale když se smaží ten 27ohm tak to asi bude taky nahovno.

Je možné že bych udělal chybu někde jinde ??? taky každá dioda svítí trochu jinak... :( .. Skrat tam není, to už jsem si daval bacha ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je možné že bych udělal chybu někde jinde ??? taky každá dioda svítí trochu jinak... :( .. Skrat tam není, to už jsem si daval bacha ....

A zapojil si tech 560 Ohm ke kazde diode, tak jak to mam na tech fotkach ? Tech 27 Ohm 5W se dava pred vsechny diody a pouze jeden - pak vydrzi, mam to odzkouseno, jen je velky. Tech 560Ohm pred kazdou diodu drzi v pohode taky, bez zadneho zahrivani a hlavne - neni potreba rozebirat ci prerusovat konektor resp. draty ke konektoru.

Taky samozrejme u tech diod musis vedet na jake napeti a proud jsou urceny a podle toho proved vypocet. Ale to si predpokladam udelal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je divny, teoreticky vsechno vychazi.. Jediny co me napada je, ze si pouzil jiny diody nez ktery si dal do vypoctu. Vysoce svitivy diody maji vetsi odber a je potreba pouzit odpor na vetsi vykon. Jeste zkus jednu vec, vem dva ty 5W odpory s odporem mezi 20 - 30ohmy co budes mit poruce a zapoj je do serie nebo dej jeden na plus a druhej na minus - je to celkem jedno. Pak by se mel vykon rozdelit na oba odpory melo by to byt lepsi... Trochu topit budou, staci si sahnout na puvodni zarovku ta taky topi jak svina ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky mě napadlo že to budou asi jiné diody.

13x vysocesvitiva bohužel nevím na jaký proud a napětí.

Nechal jsem tu starou patici.

Nato napájil diody v těch místech kde žárovky.

Zrušil starej konektor.

Navedl dráty a na (+) jsem dal ten 27Ohm na 5Watů, a daly by se na něm smažit řízky tak po jedné minutě svícení.

Ten odpor 560Ohm jsem dal taky jako předřadný, ovšem dost to omezilo svícení všech diod. Je to hold odpor pouze pro jednu.

Asi skočím do toho obchodu kde jsem kupoval ty diody at mi potvrdí jestli jsou fakt na 12V a nakoupím 560 odpory a budu pájet na každou zvlášť :feve:

Odpor jsem počítal podle (http://www.tousak.estranky.cz/clanky/tuning-pc/LEDdiody):

Rv = (Ucelkové - ULED) : (ILED1+ILED2+ILED3+ILED4+ILED5)

a vyšlo 38 Ohm takže možna ještě koupim 38Ohm pro 5Watů a zkusím to.

Ta baba z toho obchodu kde nakupuju už mě vítá vždycky s úsměvem že si jdu zase koupit něco jen za 20 kč :)

Editováno: , autor: pointfrost
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oni ty diody na 12V nejsou, byvaji tak na 2,2V ale pomoci toho odporu je muzes na 12V pripojit. Jestli tam jdes tak zkus koupit vykonejsi odpor, zkus treba 8 nebo 10W..bude velkej ale nemel by se hrat.

jj zkusím. ovšem jsou to pěkně velké krávy ... přemýšlel jsem že to dam vlevo nebo v pravo vedle těch diod a natahnu dráty uvnitř podél těch patic ... ovšem i ten 5W se tam vleze tak tak ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

třetí brozdové světlo jsem vyřešil tak, že jsem zapojil do série vždy liché (1,3,5,7,9,11,13) a sudé (2,4,6,8,10,12)... k sudým, protože je jich o 1 méně jsem přidal do série 100 ohmový odpor, aby svítily zhruba stejně....liché jsou bez odporu....

Editováno: , autor: 666dia
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Tak mikro pájka je doma, a pustil jsem se do pokračování.

3tí svělto zatim vyřešené nemám, ale asi dám před každou diodu 560 Ohm a bude to .. nebudu dávat předřadný všem naráz ... nechci aby mi zhořelo auto.

JInak jsem se pustil do změny podsvícení zbytku, viz:

http://skodaoctavia.cz/Interiernavody/Pods...iSerialDil3.htm

a pohodička :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...