Přejít na obsah

Gumy - Otocit nebo vymenit?


Saman

Doporučené příspěvky

Zdar chlapi,

jelikoz se v gumach nevyznam, potreboval bych poradit. Chci uz prezout, ale nevim zda tam dat stavajici, nebo radsi koupit novy.

Jsou to dunlopy 195/50R15:

Dunlop.JPG

Koupil jsem je uz s autem a ted kdyz jsem detailnejc prohlizel stav (predtim jsem na to moc nekoukal) jsem zjistil, ze jedna z gum ma o tridu lepsi vzorek nez ostatni:

Lepsi_vzorek.JPG

vs.

Horsi_vzorek.JPG

Navic ty tri starsi maj dost sjetou vnitrni hranu:

Sjeta_hrana_1.JPG

Sjeta_hrana_2.JPG

Sjeta_hrana_3.JPG

Kdyz jsem v lete nechal v pneuservisu lepit jednu z nich, tak me varovali, ze za chvili by s toho mohly lizt draty. Tak jsem si rek, ze by je mozna slo na rafku otocit. Zkoumal jsem orientaci gum, vzorek se mi zda obousmernej, na bocich maj takouvouhle sipku:

Sipka.JPG

Tahle sipka je na obou stranach, sipky jdou proti sobe (nejdou stejnym smerem).

Co byste mi poradili?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dunlop SP2020E nejsou smerovy pneumatiky, znamena to, ze je muzes otocit. Ta sipka nic neznamena, je to jen logo Dunlopu.

Nicmene, z tehlech fotek je alespon muj nazor jednoznacnej.

VYHODIT a koupit novy.

Jsou fakt v dezolatu a na tomhle bych se teda bal jezdit i pro housky do pekarny.

Pritom bych nechal prekontrolovat geometrii.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak pise Maverick, nejspis vyhodit, otocit jsi je mel hned kdyz jsi to koupil a zajet si premerit geometrii.

Pokud koupis novy tak stejne napred na geometrii, aby to nebylo za chvili to samy.

Jinak cece to ze se sjizdi gumy nepravidelne by mne pri koupi zajimalo jako jeden z prvnich postrehu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, ja na nich najel asi 7 tis, takze tim se jejich stav moc nezhorsil, nejezdim moc krotce, a drzej.

Geometrii mam merenou, ta je dobra. Ty vnitrni hrany jsou, podle me, sjety kvuli zadnim kolum, ktery jsou do A a tim dostavaj zabrat ty hrany. To ze je jedna jina bych si vysvetlil, ze puvodni praskla, ci co, a dala se tam nova..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mal som rovnaký rozmer pneu na rovnakých diskoch a tiež sa mi stalo čosi podobné. Vyriešil som to prehodením predných dozadu a naopak. A samozrejme som dal spraviť geometriu. Odjazdil som potom ešte jednu sezónu. Ale už som sa neuveriteľne tešil na ich koniec. Boli to Turanzy ER-30, ktoré sú známe svojou hlučnosťou.

Inak aj keď gumy nie sú smerové, tak sa neodporúča meniť smer ich otáčania počas života pneumatiky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupim novy, Bridgestone ER300, nevite kde to v Praze sehnat? Nasel jsem par e-shopu, cena jde od 1400 do 1800, ale radsi bych to koupil v kamenym shopu, nejlip rovnou v nejakym pneuservisu, doporucite nejakej?

Přesně tyto jsem kupoval cca před dvěma týdny. Kupoval jsem u kámoše, má pneuservis, dal mi je za nákupku po 1500,- Pokud budeš kupovat normálně v pneuservisu počítej s cenou přes 2000,- za kus

P.S Dunlopy co máš na fotkách byly na discích co mám na autě obuté, když jsem je starší koupil a vypadaly přesně jak ty tvoje. Bez milosti jsem je vyhodil.

post-7-1145123525.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle fotek, bych taktez doporucil VYHODIT stavajici a zakoupit NOVE!!! A pokud bych mel volit nakup E-shop, kamenny obchod - volil bych e-shop. U vetsiny je doprava zdarma kamkoliv po CZ a to uz se vyplati... Vlastne mas prezuti za usetrene penize... ;)-_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle fotek, bych taktez doporucil VYHODIT stavajici a zakoupit NOVE!!! A pokud bych mel volit nakup E-shop, kamenny obchod - volil bych e-shop. U vetsiny je doprava zdarma kamkoliv po CZ a to uz se vyplati... Vlastne mas prezuti za usetrene penize... ;)-_-

Ptal jsem se kámoše, jak jsem psal, co má ten pneuservis, proč jsou na netu v některých případech nové pneu tak levné. Říkal, že je vozí z Německa, kde jsou pneu výrazně levnější, než u nás. Asi na tom bude něco pravdy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pozeram, ze aj ja mam gumy podobne, uz len s hlbkou dezenu 2,5mm viac sjete v strede ako po krajoch, su to Madator Elite 185/60 R14 boli tam original pri kupe auta.

Uz maju teda 4,5 roku a najazdene je autom 100000km dohromady aj zimne+letne obutie, v pneuservise sice povedali, ze este sezonu to vydrzi,

co myslite vyhodit ich aj ked nie su uplne sjete po tu znacku v drazke dezenu ????

ale ked som videl ten test od adacu, reku aspon viem ze kupim to najlepsie,

tak asi idem ich objednat tie turanza ER300

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pozeram, ze aj ja mam gumy podobne, uz len s hlbkou dezenu 2,5mm viac sjete v strede ako po krajoch, su to Madator Elite 185/60 R14 boli tam original pri kupe auta.

Uz maju teda 4,5 roku a najazdene je autom 100000km dohromady aj zimne+letne obutie, v pneuservise sice povedali, ze este sezonu to vydrzi,

co myslite vyhodit ich aj ked nie su uplne sjete po tu znacku v drazke dezenu ????

ale ked som videl ten test od adacu, reku aspon viem ze kupim to najlepsie,

tak asi idem ich objednat tie turanza ER300

ci vyhodit ci zjazdit, rozhodnutie je na tebe,

zakonna hranica na pneu je 1,6 mm, odbornici radia nepouzivat pneu pod 4mm.

Ak vies ich dobre predat, tak predaj, ak chces setrit zjazdi do 1,6, ale musis si byt vedomy predlzenia brzdnej drahy, zvysenemu sklonu k aquaplainingu, zhorsenym adheznym valstnostiam a pod.

Ak vsetky tieto faktory budes brat do uvahy a prisposobis tomu jazdu zvadialenost bzrdenie, prejazdy zakrutami a pod, nevidim v tom problem,

treba vsak pocitat aj s nepredvidatelnymi zakernostami, ktore sa velmi tazko zvladaju na pneu pod 4mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...