Přejít na obsah

Protiskluz u Octávie


davidmatousek1

Doporučené příspěvky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat má Octávii 1,6 SLxi rok výroby 1998 a mám na ní protiskluz (nevím jaké je správné označení) to zanamená že když třeba jedu do kopce ve sněhu a kola proklouznou tak se kola začnou sekat a auto krásně vyjede ale teď mi to začalo dělat to že se zapne kola se nesakají a podle zvuku je to jako když se něco protáčí. Nemáte někdo nějakou zkušenost s opravou nebo jak by se to dalo opravit a případně jaká byla cena opravy?

Děkuji všem za odpověď

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to co popisuje david... bude zřejmě EDS ale to ti nemá pomoci vyjet zledovatělý kopec a ani nic jiného,není to uzávěrka,jako u tatry

tohle ti prostě za pomocí abs pomůže se rozjet na hladkém povrchu tím že el.zaznamená lehké protočení kola,a za pomoci abs ti to trochu přibržduje kola,je to přerušované(abs)

rozhodně to nesevře dif. na tolik aby ti to pomohlo vyjet cokoliv

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ASR-ko nemuze myt na starem modelu ale EDS tam bude myt urcite. Mne to take dela na snehu a blatu, a mam ASR ale driv nez se rozblyka ASR tak to proste sklube a vytahuje jako by tam mnel uzaverku difernecialu, proste jako gdyz sepnete redukci v terenaku, skloube, lehce protoci jednou ale jede, nestalo se my jeste abych negde nevijel kopec. ASi to budes myt normalni, mne to tak dela uz tretim rokem na snehu a vsehno je OK - zatim!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ASR-ko nemuze myt na starem modelu ale EDS tam bude myt urcite. Mne to take dela na snehu a blatu, a mam ASR ale driv nez se rozblyka ASR tak to proste sklube a vytahuje jako by tam mnel uzaverku difernecialu, proste jako gdyz sepnete redukci v terenaku, skloube, lehce protoci jednou ale jede, nestalo se my jeste abych negde nevijel kopec. ASi to budes myt normalni, mne to tak dela uz tretim rokem na snehu a vsehno je OK - zatim!

No bude to as to EDS protože jsou to takové ty záseky kol takže vyjedu vše ale letos mi to ještě neseplo i když si myslím že mělo a pouze se ozval zvuk jako když to mělo sepnout takové proklouznotí nečeho a kolo to není. Mám obavy jsetli něco nezapoměli namontovát při výměně brzdového obložení na které jsem byl před měsícem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nie je to to EDS? Pomocna funkcia ABS?

Pokial napr stojis pravym kolesom na lade,zacne tocit prave to lebo diferak toci vzdy s tym ktore je odlahcene...Takze ABS ventily zapracuju a pribrzdia prave koleso,tym padom sa stane lave odlahcene a diferak prenesie nahon na to a dojde k zaberu mimo ladu. Horsi pripad ked su obe na klzkom povrchu,vtedy dojde asi k spominanemu efektu sekania kolies....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ked nefunguje eds tak snad aj abs blbne,nie?

Nacitat,ako tu spominal predo mnou. Pokial nemas vag moznost tak este pozri nozove poistky na boxe akumulatora,su tam 2 co idu na abs-cerpadlo a ventily.

Tak skus prip,tie pozriet,ocistit ,prestreknut prip vymenit. Ked som skusal 1 alebo 2 vytiahnut a jazdu bez,co to robi,tak mam taky dojem,ze len v 1 pripade mi svietila kontrolka abs koli poruche. Nviem presne,nehadam sa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci se nikoho dotknout, ale ten dotaz neni na to, co to je za zvuky, ale proč to nefunguje a jak to spravit..

Bohužel já to nevim :)

ale funguje,jen neví co má zač a od lonska má utkvěno v paměti že měl uzávěrku kterou ted postrádá,u předface jak již bylo zmíněno asr není

tzn.má eds a to funguje trochu jinak

já bych to považoval za uzavřené

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 3 týdny později...

Mě by zase zajímalo, zda to ASR-ko funguje i ve vysokém sněhu. Včera jsem si ustlal podlahou na sněhu a lopatou jsem musel odházet hlavně pod autem. Ovšem kulil jsem oči, když jsem viděl, že hrabe pouze LP A PZ kolo. Ta druhá kola byla samozřejmě na tvrdu! Tak na co potom nějaké ASR je. 4X4 je zavádějící. Kdyby skutečně zabraly všechny kola, tak bych se tolik nespotil s lopatou. Už to vypadalo na naviják. Anebo se v tom sněhu ty čidla ABS stanou nefunkční? A ještě se zeptám na kontrolku ASR. Ta má skutečně při této funkci svítit? Ani nevím jestli ji tam mám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravte mně jestli se mýlím, ale EDS a ASR je prašť jako uhoď, s tím rozdílem, že novější ASR i snižuje výkon motoru, což u EDS dělám nohou :). Ale dobrej fór je rozjíždět se "na ledě" na dvojku, kvůli nižšímu krouťáku... musím to někdy vyzkoušet :).

Dotaz na zprovoznění EDS u staršího ABS je zajímavý - 100% jinou řídící jednotku ABS, nevím co konektor a dráty, ale čekal bych, že zbytek bude stejný... ESP už je jiná liga :(

překlep

Editováno: , autor: Viktor X
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak koukám, že je tu docela dobrý zmatek v pojmech. 4x4 u O1 má vždy alespoň EDS, což znamená, že v situaci, kdy se jedno kolo octne na kluzkém povrchu a druhé na pevném, dojde k přibrždění jednoho kola, aby se skrz diferenciál přenesl kroutící moment i na to kolo, co stojí na pevném povrchu...

ASR je systém, který zabraňuje prohrabu kol na kluzkém povrchu, pokud např. se rozjíždíte na ledu, tak ASR trochu přidusí výkon motoru, aby na kola šel kroutící moment, který jsou schopny přenést bez protáčení. NB, velmi dobrá věc při rozjezdu na ledu do kopce. S 4x4 se rozjede každej trouba, ale s předokolkou bez ASR je to dost problém. ASR je tak citlivý systém, že se rozjet do kopce bez ASR jen "na citi vlastní nohy" je fakt dost problém, prostě ASR je mnohem "zručnější"...

ESP je úplně něco jiného. Na základě údajů ze snímače úhlu natočení volantu, a senzoru příčného (u 4x4 i podélného) zrychlení a přírustku rotace auta, systém zasahuje přibržďováním jednotlivých kol tak, aby auto jelo tím směrem, kterým řdič (dle polohy volantu) chce... 

Tolik jen ve zkratce. K bližšímu seznámení musím zájemce odkázat na příslušný učební text škodovky... Oktávka, která má ESP má samozřejmě s tím i ASR i EDS a EBV (elektronické rozdělování brzdné síly na předek a zadek) a samo že ABS. Oktávka první generace, co jich jezdí většina po našich cestách, má jen ABS+EDS+EBV, tzn. většina oktávií první generace ve verzi 4x4 je bez ASR a ESP. Dodělat tuto bezva věc není takový problém, pokud si seženete materiál, což problém je, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ASR ... velmi dobrá věc při rozjezdu na ledu do kopce. S 4x4 se rozjede každej trouba, ale s předokolkou bez ASR je to dost problém. ASR je tak citlivý systém, že se rozjet do kopce bez ASR jen "na citi vlastní nohy" je fakt dost problém, prostě ASR je mnohem "zručnější"...

Ten praktický rozdíl mezi ASR a samotným EDS v rozjíždění na ledu by mně zajímal. ASR používá EDS (elektronickou uzávěru diferenciálu), ale navíc umí regulovat výkon motoru, hlídá prokluz kol oproti zadku a není ryhlostně omezeno, zatímco samotné EDS hlídá jen prokluz předních kol navzájem a funguje jen do 40 km/h. ASR je za jízdy výhodnější, částečně ohlídá trakci, protože umí porovnat nápravy, navíc rychlostně neomezeně, ale řekl bych, že bych měl s EDS vyjet stejný kopec jako ty, maximálně mi to bude o něco déle trvat, protože ten výkon budu regulovat nohou :) A to tu ještě někdo psal, že v nějakém konkrétním kopci ho musí vypnout, aby ho rozumně vyjel, takže se samotným EDS ho zvládne lépe.

Editováno: , autor: Viktor X
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to 'notobi':

Máš pravdu! Mě se to částečně povedlo tuto neděli. Najel jsem tak do 20cm tvrdého sněhu.

Auto začlo hrabat. Ale stihnul jsem to vycouvat. Přede mnou parkoval kluk s CR-V. Ten zadek mu dělal pěkný brikule, ale má větší světlost tak byl OK

Když Ti auto sedne spodkem, tak to je skoro stejná situace, jako když máš auto na heveru a chceš s ním odjet. :smich:

Editováno: , autor: Dodo-Kolín
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...