Přejít na obsah

pneu 185/165 a řízení


RBR

Doporučené příspěvky

Chci nahradit původní, nyní už ojeté pneu 165 R14 za 185 R14 a po dnešních zkušenostech váhám. Měl jsem možnost řídit jinou Fabii na těchto širších pneu a byl jsem nemile překvapen jinou citlivostí řízení. Na mojich 165 je řízení příjemně citlivé, reaguje okamžitě na sebemenší vychýlení volantu a při výjezdu ze zatáčky se skoro samo vrací do původního směru. Na jiné Fabii s pneu 185 se mi řízení zdálo hodně necitlivé, auto jede stále jako po rovných kolejích. Jako by změna nebyla plynulá ale skoková. Po výjezdu ze zatáčky se řízení nechtělo vracet do přímého směru, ale vždy vyžadovalo korekci s nutností dát pozor, aby nezatočilo na druhou stranu. To samé se mi zdálo i na rovině. Auto jelo jak po kolejích, ale mírné natočení volantu měnilo radikálně směr kolejí. Měl jsem hodně nepříjemný pocit při udržení přímého směru. Je to normální chování širších pneu na Fabii, nebo byla nějaká závada na řízení? Chyba posilovače nesvítila, pneu bylo řádně nafoukáno, majiteli Fábie se řízení podivné nezdálo ale rozdíl na mých užších pneu cítil také. Občas jezdím i s Fiestou na 175R14 a s Mondeem a nikdy jsem obdobné chování nezaznamenal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na zimu mam 165/70 na leto 185/60. Pri prvnim prechodu na zimni, jsem vyrazne rozdily nepozoroval, ale pri navratu na letni ted na jare, vidim, ze ty sirsi jsou lepsi. Citim vetsi jistotu pri rizeni, auto reaguje jakoby driv, a taky diry se s tim prejizdeji o trosku lip.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasim s Maverickem. Na zimu mam 165/70 R14 a na leto 195/50 R15. U letnich reaguje volant primeji na zmenu smeru a auto podstatne lepe drzi stabilitu.

Souhlasím, jako nevýhodu 15" vidím větší tvrdost podvozku, na druhou stranu, vlivem širších pneu se některé díry dají projet lépe než na úzkých sirkách. Ovšem jako největší plus, pro které jsem si je pořídil já je vzhled. Na širších 15" vypadá auto úplně jinak než na galuskách 165/70/14 a to už se vůbec nezmiňuji o Junioru, který vypadá jako by jezdil na dojezdových pneu :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chci nahradit původní, nyní už ojeté pneu 165 R14 za 185 R14 a po dnešních zkušenostech váhám. Měl jsem možnost řídit jinou Fabii na těchto širších pneu a byl jsem nemile překvapen jinou citlivostí řízení. Na mojich 165 je řízení příjemně citlivé, reaguje okamžitě na sebemenší vychýlení volantu a při výjezdu ze zatáčky se skoro samo vrací do původního směru. Na jiné Fabii s pneu 185 se mi řízení zdálo hodně necitlivé, auto jede stále jako po rovných kolejích. Jako by změna nebyla plynulá ale skoková. Po výjezdu ze zatáčky se řízení nechtělo vracet do přímého směru, ale vždy vyžadovalo korekci s nutností dát pozor, aby nezatočilo na druhou stranu. To samé se mi zdálo i na rovině. Auto jelo jak po kolejích, ale mírné natočení volantu měnilo radikálně směr kolejí. Měl jsem hodně nepříjemný pocit při udržení přímého směru. Je to normální chování širších pneu na Fabii, nebo byla nějaká závada na řízení? Chyba posilovače nesvítila, pneu bylo řádně nafoukáno, majiteli Fábie se řízení podivné nezdálo ale rozdíl na mých užších pneu cítil také. Občas jezdím i s Fiestou na 175R14 a s Mondeem a nikdy jsem obdobné chování nezaznamenal.

A jak měla ta Fabka co jsi zkoušel nastavenou charakteristiku řízení? Třeba byla jinak nakodovaná!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tiez sa pridavam k nazoru ze auto o ktorom pise RBR malo zrejme rozhasenu geometriu. neviem si predstavit ze by pneumatiky sposobili taky rozdiel. svoje spravi aj nastavenie serva, na starej fabke som mal invalida a to bol sakra rozdiel oproti beznemu seriovemu nastaveniu. je mozne ze skusane auto malo prave naopak tuhsie nastavenie a preto sa zdalo ze zle reaguje na otacanie volantu. riesenie je jednoduche - staci si od niekoho pozicat zimnu sadu a nahodit na svoj voz alebo skus ineho znameho co ma 185ky kola a prevez sa na tom este raz re porovnanie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pridam aj ja svojou troskou do mlyna........

Mam 165/70 R14 a chcem po odjazdeni tychto pneu kupit sirsie.

Otazne je ci 185/60 R14 ci 195/50 R15.

Mam Fabiu 1.2 12V 47kW COMBI.

Na 165 auto trosku plave a je citlive na bocny vietor.

V normalnych jazdnych rezimoch 60 v obci a 90 mimo obce to staci, ale na lepsie prejdenie zakruty ci plne nalozeny jazda po dialnici aj pri 130km/h je uz rozhupanejsia hlavne ak fuka bocny vietor. Zase mam nizku spotrebu. Ale bezpecnost na pneu 165, zvladanie pripadnych kritickych manervov, prudkeho zatocenia volantu a pod sa aj bojim na takychto galuskach.

Mam otazku pre zainteresovanych, ako pocticm prechod na siersie pneu zo 165 na 185, resp na 195, prejavi sa to na dynamike, na spotrebe?

Mate niekto osobnu skusenost s prechodom zo 165 na 185 alebo na 195.

Keby som mal nad 55kW tak je jasne ze 195, ale pri 47kW sa bojim 195, preto asi budem volit 185, ale rad by som pocul Vase nazory

dik

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no co na tohle povědět psal jsem to už asi milionkrát, mám ten samej motor(kombajna) a jezdil jsem už na 185(14)i(15), 195, 205, a teď sem nasadil 215 ;) jo a dva dny jsem tam měl i 165- a to sem myslel že se na tom někde zabiju!! :ble

spotřebu jsem na 15(195) dokázal nejnižsí 5,1l/100km a na sedumnáctkách(205) průměr 7,8l/100km

na zrychlení teda nijak extra nepociťuju rozdíly(ani stou 215 se mi to nezdá pomalejší na zrychlení proti třeba zimní 195/50) ale se spotřebou to ještě nemám spočítaný, tipuju max tak 8l-to se teprve uvidí ;)

ale třeba ti zase někdo co na tom nikdy nejel poví něco jinýho ;)-_-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no co na tohle povědět psal jsem to už asi milionkrát, mám ten samej motor(kombajna) a jezdil jsem už na 185(14)i(15), 195, 205, a teď sem nasadil 215 ;) jo a dva dny jsem tam měl i 165- a to sem myslel že se na tom někde zabiju!! :ble

spotřebu jsem na 15(195) dokázal nejnižsí 5,1l/100km a na sedumnáctkách(205) průměr 7,8l/100km

na zrychlení teda nijak extra nepociťuju rozdíly(ani stou 215 se mi to nezdá pomalejší na zrychlení proti třeba zimní 195/50) ale se spotřebou to ještě nemám spočítaný, tipuju max tak 8l-to se teprve uvidí ;)

ale třeba ti zase někdo co na tom nikdy nejel poví něco jinýho ;)-_-

som rozhodnuty pre sirsie ako 165, do uvahy prichadza disk o sirke 6J a teda pneu 185/60 R14 alebo 195/50 R15.

Je mi jasne ze na 195 to bude sediet lepsie, len by som chcel vediet rozdiel ci je velky medzi 185 a 195 v spotrebe pruznosti (dynamika vozidla).

Vacsich rozmerov sa bojim a urcite pri 47kW motoriku do vecsich nepojdem.

Limit mam 195, len teraz neviem ci pojdem do 185 ci do 195, preto potrebujem radu tych, ktory maju skusenost so zamenou pneu 165/185/195 aby pridali trosku do mlyna, ci uz menili pneu, disk, alebo jazdia na roznych fabiach s roznymi pneu.

Jedna sa mi o zvysenie stability, ale nechcem stratit velmi dobru spotrebu (dynamika a valivy odpor).

Ak 195 ako 185 bude o poznanie stabilnejsia, tak ten pol liter na 100km obetujem (voci 165)

Premyslam ci lacnejsie 195 ci naopak drahsie 185

babo rad

Inac dik za radu, takze ty si za 195, OK, beriem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

citlivost na bocny vietor asi nejak vyrazne gumami neovplyvnis - aspon myslim. 185/60 tiez ziadna slava.

to nemam skusenost, ale je fakt ze na 165 to dost plave ked idem 130 na dialnici ci niekdy aj 110 po okreskach a este zafuka do toho vietor, tak musim to uhandlovat.

ratatm ze na tych 185 by to mohlo byt lepsie, co sa tyka bocneho vetra, aj ked skusenosti nemam (preto sem pisem), som toho nazoru ze sirsia pneu je menj nachylna na bocny vietor

Uvazujem na d 185 alebo 195, chcel by som viediet ich plusy a minusy pri prejdeni zo 165 a to vsetko na 47kW Fabke.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam 195/50 R15 a oproti zimnim 165/70 R14 teda nepocituju zadne zvyseni spotreby :) Vzdycky je to o vaze nohy... Dokazu stejne useky zajet s ruznymi spotrebami na obou typech pneu, ale v dusledku muzu rict, ze teda znatelne zvyseni spotreby se nekona.

Rozdil mezi 185 a 195 je ve vysce profilu a tedy i tvrdosti. I kdyz to zasadni rozdil nebude, je podle me 195/50 vhodnejsi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

165-ky to uz len nevizera na aute dobre a o 155 na juniore ani nehovorim. letne aj zimne pouzivam 185 a je to v pohode. aj vyrobca na vyssie vybavy fabii dava namiesto 165 rozmer 185.

mne je jedno ako auto vyzera, ja som si ho nekupoval koli tomu ako vyzera, ale koli potrebe (povedal by som az nutnosti). To ci je pkene, ci ako pekne vyzera neriesim, inac by som si nekupoval Fabiu, ale nieco ine...... mam ine prioroty u autao ako krasu.... som zatazeny skor na nizke naklady, bezporuchovost, spolahlivost, lacny servis, diely, nizka spotyreba, lacne poistky a pod.

Iste na 205 bude vyzerat auto krajsie, ale to ma vobec netrapi.

Vsimol som si ze nova ibiza sa dodava uz iba na 195/50 R15 ako prvovyroba tusim aj na 40kW verziii.

Viem ze vyssie vybavy u fabky maju uz 185 a najvyssie vybavy 195 a to dokonca aj na 40kW verzii...

Trend speje ni vacsim diskom, sirsiim pneu a nizsim profilom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam 195/50 R15 a oproti zimnim 165/70 R14 teda nepocituju zadne zvyseni spotreby :) Vzdycky je to o vaze nohy... Dokazu stejne useky zajet s ruznymi spotrebami na obou typech pneu, ale v dusledku muzu rict, ze teda znatelne zvyseni spotreby se nekona.

Rozdil mezi 185 a 195 je ve vysce profilu a tedy i tvrdosti. I kdyz to zasadni rozdil nebude, je podle me 195/50 vhodnejsi.

To sa mi paci, takze zimne mas 165/70 R14 a letne 195/50 R15 a zvysenie spotreby vravis ze je minimalne.... do pol litra som ochotny akceptovat.

Ako je to s dynamikou, pocitujes nejake zmeny?

Ako je to so stabilitou, je to velmi citit rozdiel medzi 165 a 195?

BTW aku mas motorizaciu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stabilita je opravdu hodne citit :) Ta spotreba vyroste, jestli vubec vyroste, tak opravdu jen minimalne. Mam palubni pocitac, takze to mam odsledovany ;)

A co se tyce dynamiky? Tak kdyz jsem letos prezul ze zimnich 165/70 na letni 195/50, tak jsem mel pocit, ze to jede lepe ;) Opravdu ;) Ale treba to tak byt nemuselo, jen mi to tak prislo... Ale rozhodne zatacky se rezou podstatne lip...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stabilita je opravdu hodne citit :) Ta spotreba vyroste, jestli vubec vyroste, tak opravdu jen minimalne. Mam palubni pocitac, takze to mam odsledovany ;)

A co se tyce dynamiky? Tak kdyz jsem letos prezul ze zimnich 165/70 na letni 195/50, tak jsem mel pocit, ze to jede lepe ;) Opravdu ;) Ale treba to tak byt nemuselo, jen mi to tak prislo... Ale rozhodne zatacky se rezou podstatne lip...

to je dovod preco to chcem menit...

Na pantatovsky styl jazdi 165 staci, ale koli bezpecnosti, lepsej stabilite by to chcelo sirsie pneu, tych 185 je optimum, ale predsalen ma laka 195.

Bojim sa len zhorsenia dynamiky a zvysenia spotreby, ale ako popisujes, ze razantne zvysenie spotreby sa nekona, aj ked isto par dcl/100km tam iste bude, to mi nevadi...... ide mi o lepsieu stabilitu.

Nemam v umusle rezat zakruty, jazdim skor predpisove, ale prave raz za cas v kritickych situaciach (ktore neviem ovplyvnit - aj ked sa ich snazim predvidat) pocitujem nedostatocnu sirku pneu, hlavne pri prudkych manevroch.

takze teraz je skore prechopdu zo 165 na 195/185 2:0 v prospech 195.

BTW prezradis este motorizaciu, mas 47 ci 55kW (predpokladam ze 74kW mali uz zaklad 185)

Prida este niekto svoj nazor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Střídám zimní 185/60-14 a letní 195/50-15, pneu Dunlop WS M3 a 2020E. Rozdíl ve spotřebě je minimální (1,4 55kW). Spíš záleží na jízdním stylu a podmínkách. Znát je to spíš na komfortu. Pokud jezdíš častěji po okreskách dej tam 185/60 Jinak na dobrém povrchu je s 15" skvělý pojezd ;) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...