Přejít na obsah

Tepelné čerpadlo


zdsamct

Doporučené příspěvky

protoze se dnes,zitra a porad vsechno cim se da topit zdrazuje tak premyslime ze do naseho novyho bydleni nechame misto nejakeho plynoveho kotle namontovat tepelne cerpadlo.

je to mozna jen myslenka ale proc z ni neudelat realitu,

na netu jsem uz hodne precetl.............na co davat pozor,co tam ma byt a co ne,ale prece jen zivy zkusenosti,rady a poznatky od vas urcite pomuzou

a proto kdo timto topite,toto prodavate a montujete,nebo mate nejake zkusenosti prosim o prispevky

predem diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně jsem ho taky chtěl do baráčku, ale nakonec vyhrálo topení na dřevo v kombinaci s akumulačníma nádržema a kotlem, kterej může spalovat i více paliv (v budoucnu možnost změny paliva, když bude třeba levný uhlí atd...). :palec2:

Jinak k tepelnýmu čerpadlu...určitě to chce systém zem-voda, nedoporučuju vrty, jsou zbytečně drahý.Pokud máš větší pozemek, je lepší udělat zemní kolektory, vyhrabeš jen bagrem "zákopy" tak do 2 metrů a tam postáčíš trubku. Většina prodejců tě bude nutit do systému vzduch-voda, ale tento systém v našich podmínkách nefunguje a při teplotě -5°C už topíš jen elektrikou.. :kuk: .docela dobrá je varianta voda-voda, ale asi nikdo z nás nemá na pozemku řeku a použití sací a vsakovací studně se mi zdá nicmoc...

Dalším problémem je vysoká vstupní investice, prodejce ti sice ukáže nádherný grafy, kdy se ti systém "zaplatí" už třeba za 7 let, ale už ti neřekne, že životnost kompresoru je v nejlepším případě 15 let (porovnánjí s babičky ledničkou, která běží už 30 let je zcela mimo, protože zde se jedná o jiný typ kompresoru), ale nejhorší je, že se ti tento systém za zmýněných 7 let zaplatí jen v případě, že bude stále pouze přitápět a to by venku muselo bít tak 5-15°C nad nulou. Bohužel u nás i mrzne v tomto případě nastupuje integrovanej elektrokotel a ten topí skoro celou zimu. Taky jsem tomu nevěřil a hledal na netu zkušenosti. Samozřejmě, že každej si chválí ten "svůj" systém, ale ve finále se to nevyplatí.

Výhodou u topení tepelným čerpadlem je komfort obsluhy, kdy se na termostatu nastaví teplota a už se o to nikdo nemusí starat, dále snížená sazba za el. pro celou domácnost. Nevýhodou jsou každoroční revize za pěkný prachy, životnost systému a samozřejmě závislost na elektrice (navíc si nikdy nemůžeme být jistí cenou=může a bude se skokově zdražovat) a topení pouze jedním druhem paliva (nemožnost změny a když, tak předělávka celého systému).

Jo a pokud doufáš, že dostaneš státní dotaci (prodejci s tím rádi argumentujou), tak věz, že z 10-ti lidí jí dostane 1 i když všichni splnili podmínky stanovený zákonem pro přidělení,,,,prostě kocourkov.

Případně doporučuju knížku "Stavíme tepelné čerpadlo" kde je toho spousta a například se tam dozvíš víc věcí, než ví prodejci (z vlastní zkušenosti, čučeli na mě a netušili, po poradě s technikem uznali).... :prc:

Když tak se zeptej, co by tě ještě zajímalo...tý jo to jsem se rozepsal B)

Jo a ještě jsem zapoměl, že u tepelnýho čerpadla neexistuje možnost regulace výkonu, prostě běží naplno, nebo neběží. Proto se na podzim a na jaře, kdy přitápí často zapíná a vypíná, čímž se ještě víc snižuje životnost. Jedinou variantou je zapojení akumulační nádrže kdy se tato nahřeje a pak už jenom topí a čerpadlo neběží. A je zpravidla nutno použít podlahový topení kvůli teplotnímu spádu, ale to už si snad dává dneska každej.

Určitě jsem ještě na něco zapoměl....kdyby byla investice stejná, jako u topení dřevem, uhlím, plynem atd bral bych ho hned, ale ta pořizovací cena to úplně zabíjí. :help:

A ještě něco, je dobrý investovat do kvalitní domovní vzduchotechniky, která dokáže uspořit až 40% nákladů na topení,,, :)

Editováno: , autor: mr.pecoun
Spojeno v jeden prispevek.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No dovolim si zopar pripomienok:

Instalujeme TC od 2004 a "trochu sa tym zaoberam" takze neda mi neprispiet:

1. nedaj sa oblbnut od predajcov COP - koeficientom efektivnosti (tie dosiahnes "mozno" za idealnych podmienok, ktore v praxi nikdy nenastanu)

2. zem-voda dobre riesenie ked mas pozemok.

3. vzduch-voda - uz su TC co este vykuruju do -15 st.C (samozrejme ze s mensou efektivitou ale vykuruju), potom uz len iny zdroj vykurovania

4. Ak by si mal konkretne otazky napis na: tropek@orava.sk alebo ICQ.

5. realita, fakta a teorie je trochu rozdiel a je to na dlhy pokec.

6. pri kupe radsej preferuj osvedcenu kvalitu a moznosti servisu. Uz sa tu tlacia TC z ciny a to bude katastrofa.

Cus.

Cus.

Editováno: , autor: jogofogo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám za sebou stavbu mého domu, rozhodování o topení bylo složité, tepelná čerpadla jsou dost složitá technika (následé možné potíže a servis) a počáteční investice velká proti plynovému kotli, myslím, že i následné investice při konci životnosti zařízení (tep. čerpadlo vs. plyn)

Sakin píše 25.000 za plyn topení v domku - myslím, že je to slušná cena na běžný domek za předpokladu cca 12x12 a dvě patra při cca 21 stupních,

osobně bych volil variantu stavby pokud možno nejblíže nízkoenergetickému domu s topením na plyn v kombinaci se solárem na ohřev TUV a přitápěním v zimním období.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najlepsia je takyto postup:

1. Pri novostavbe co najviac znizit tepelne straty objekt

2. Solarny system je super vec ;) Mam ho uz 3 roky (sice prototyp) a usetril mi 80 % energie (TUV - vyroba teple uzitkovej vody).

3. Aplikovat nizkoteplotny system vykurovania, tj. Podlahove, stenove vykurovanie

4. Az nasledne sa rozhodnut pre vhodny zdroj vykurovania.

;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najlepsia je takyto postup:

1. Pri novostavbe co najviac znizit tepelne straty objekt

2. Solarny system je super vec ;) Mam ho uz 3 roky (sice prototyp) a usetril mi 80 % energie (TUV - vyroba teple uzitkovej vody).

3. Aplikovat nizkoteplotny system vykurovania, tj. Podlahove, stenove vykurovanie

4. Az nasledne sa rozhodnut pre vhodny zdroj vykurovania.

;)

:palec2::palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já plánuju novostavbu, kompletne zateplit, trojitý skla, podlahové topení, zdroj tepla tepelné čerpadlo. Ale nemúžu se rozhodnout, které buď voda-zem anebo voda vzduch. Osobne mne láká to voda -vzduch protože je s tím nejmín práce z instalací. U nás je -15 asi tak jeden týden v roce,takže by to mnelo v pohode fakčit.

A to že je počáteční investice za TČ vyšší?? ono když se to tak přepočítá: 25000 za plynovou přípojku( nekdy je tato cena skrytá v cene pozemku), 60000 za dobrý plynový kondenzační kotel, 30000 za komín, 25000 za rozvod plynu v domě+práce. To jest cca 140000 za topení plynem.

T.Č. voda vzduch vyjde cca 180000 - 200000

Rozdíl se vrátí cca do 3-5 let.

A takový úvahy ohledne životnosti tep.čerpadla??? Měl sem možnost videt plynovej kotel po 15 letech provozu!!! ---už po deseti letech vyžadoval nenormální náklady na údržbu (nový čerpadlo,nádrž,hořáky). Majitel se s tím 5 let pral a nakonec to vzdal a musel koupit nový kotel. Ten pán je múj táta takže tyhle info mám z první ruky a protože sem u všeho byl.

pro JaKr: 25000 za 5 mesícú topné sezóny se my opravdu zdá dost,hlavne když nám ty ceny plynu tak pěkne rostou.

Tepelným čerpadlem se dá topit za cca 8000 za topnou sezónu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najlepsia je takyto postup:

1. Pri novostavbe co najviac znizit tepelne straty objekt

2. Solarny system je super vec ;) Mam ho uz 3 roky (sice prototyp) a usetril mi 80 % energie (TUV - vyroba teple uzitkovej vody).

3. Aplikovat nizkoteplotny system vykurovania, tj. Podlahove, stenove vykurovanie

4. Az nasledne sa rozhodnut pre vhodny zdroj vykurovania.

;)

Kolik cca stoji solarni system?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já plánuju novostavbu, kompletne zateplit, trojitý skla, podlahové topení, zdroj tepla tepelné čerpadlo. Ale nemúžu se rozhodnout, které buď voda-zem anebo voda vzduch. Osobne mne láká to voda -vzduch protože je s tím nejmín práce z instalací. U nás je -15 asi tak jeden týden v roce,takže by to mnelo v pohode fakčit.

A to že je počáteční investice za TČ vyšší?? ono když se to tak přepočítá: 25000 za plynovou přípojku( nekdy je tato cena skrytá v cene pozemku), 60000 za dobrý plynový kondenzační kotel, 30000 za komín, 25000 za rozvod plynu v domě+práce. To jest cca 140000 za topení plynem.

T.Č. voda vzduch vyjde cca 180000 - 200000

Rozdíl se vrátí cca do 3-5 let.

A takový úvahy ohledne životnosti tep.čerpadla??? Měl sem možnost videt plynovej kotel po 15 letech provozu!!! ---už po deseti letech vyžadoval nenormální náklady na údržbu (nový čerpadlo,nádrž,hořáky). Majitel se s tím 5 let pral a nakonec to vzdal a musel koupit nový kotel. Ten pán je múj táta takže tyhle info mám z první ruky a protože sem u všeho byl.

pro JaKr: 25000 za 5 mesícú topné sezóny se my opravdu zdá dost,hlavne když nám ty ceny plynu tak pěkne rostou.

Tepelným čerpadlem se dá topit za cca 8000 za topnou sezónu.

já jen psal svojí zkušenost,

rodiče mají kotel taky okolo patnácti let a bez jedinné investice, není kotel jako kotel, taktéž je to s čerpadlem, zvol si co chceš, ale ona cena čezu není a nebude taky nic moc, plyn jde nahoru poněkud pomaleji, jinak mi není jasný pět měsíců topné sezony, letos jsem kotel vypínal v dubnu a zapínal v září,

rok 2006 vypínal dokonce v květnu, ale zapínal v říjnu, těžko posuzovat,

spíš takto,

rok 05 spotřeba 2012 kubíků

rok 06 - 2003,

nejvíce 2004 - 2200, dům 11x13m půdorys

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokial mas dostatocny zdroj pre system voda-voda tak JEDNOZNACNE toto by bola ta najlepsia volba.

1: + vyssia efektivita (orpti vzduch-voda o 60-70% )

2. Sice mas pravdu s lahsou instalacou pri vzduch-voda no je to v pohode aj pri instalacii voda-voda.

Já plánuju novostavbu, kompletne zateplit, trojitý skla, podlahové topení, zdroj tepla tepelné čerpadlo. Ale nemúžu se rozhodnout, které buď voda-zem anebo voda vzduch. Osobne mne láká to voda -vzduch protože je s tím nejmín práce z instalací. U nás je -15 asi tak jeden týden v roce,takže by to mnelo v pohode fakčit.

A to že je počáteční investice za TČ vyšší?? ono když se to tak přepočítá: 25000 za plynovou přípojku( nekdy je tato cena skrytá v cene pozemku), 60000 za dobrý plynový kondenzační kotel, 30000 za komín, 25000 za rozvod plynu v domě+práce. To jest cca 140000 za topení plynem.

T.Č. voda vzduch vyjde cca 180000 - 200000

Rozdíl se vrátí cca do 3-5 let.

A takový úvahy ohledne životnosti tep.čerpadla??? Měl sem možnost videt plynovej kotel po 15 letech provozu!!! ---už po deseti letech vyžadoval nenormální náklady na údržbu (nový čerpadlo,nádrž,hořáky). Majitel se s tím 5 let pral a nakonec to vzdal a musel koupit nový kotel. Ten pán je múj táta takže tyhle info mám z první ruky a protože sem u všeho byl.

pro JaKr: 25000 za 5 mesícú topné sezóny se my opravdu zdá dost,hlavne když nám ty ceny plynu tak pěkne rostou.

Tepelným čerpadlem se dá topit za cca 8000 za topnou sezónu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Sakin: Kde jsi vzal takové numera?!

Letos jsem realizoval jak přípojky ,tak topení plynovým kotlem.

Takže! plynová přípojka 220 m= 12 000,-

Připojení na plyn rozvod obce - 12500,-

Plynový kotel turbo ( na co komín) Thermona 5-14kW = 22 000,-

rozdělovač na podlahovku - 11 000,-

antoníček na plynoměr cca 5000,-

Zbytek je rozvod topení a to je jedno čím topíš. (mám podlahoku kombinovanou klasickýma radiátorama)

Takže celkové náklady na pořízení topidla + připojení je cca 60 000,-

Nehledě na to že mám pořešeno i celoroční ohřev TUV a vaření.

Tak a kolik pak bude stát tepelné čerpadlo sakumprdum? 200 000,-?

Takže teoretický rozdíl jest 140 000,-.

Budem počítat,že za rok protopím 20 000,- v plynu a čerpadlem cca 8 000,- rozdíl jest 12 000,-

Takže plynem budu topit 11let než by se mě vrátili náklady do čerpadla. Takže to je naprosto jednoduché - je to jen pro bohaté a návratnost za současnýc podmínek = 0.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S podlahovým vytápěním bych taky zacházel opatrně, kolegové ho mají a samozřejmě instalovali i klasika topná tělesa i v místnostech s podlahovkou a při porovnání došli k tomu, že pokud topí klasika tělesy, mají nižší spotřebu než při topení podlahovkou, oba mají stejnou zkušenost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže plynem budu topit 11let než by se mě vrátili náklady do čerpadla. Takže to je naprosto jednoduché - je to jen pro bohaté a návratnost za současnýc podmínek = 0.

Pokud se tepelne cerpadlo vrati za 11 let tak to povazuju za skvelou investici. Navic nevis jakym tempem budou rust ceny plynu. Nejdrazsi na tom cerpadle je snad ten vrt do zeme. ...a ten se snad nerozbije :D

...jeden znamy si taky poridil tepelne cerpadlo. ..spocital si navratnost pri soucasnych cenach za nejakych 20 let a presto do toho sel. Ani se mu nedivim. (edit: mluvim o cerpadle zeme/ voda)

Editováno: , autor: NiceOne
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se tepelne cerpadlo vrati za 11 let tak to povazuju za skvelou investici. Navic nevis jakym tempem budou rust ceny plynu. Nejdrazsi na tom cerpadle je snad ten vrt do zeme. ...a ten se snad nerozbije :D

...jeden znamy si taky poridil tepelne cerpadlo. ..spocital si navratnost pri soucasnych cenach za nejakych 20 let a presto do toho sel. Ani se mu nedivim. (edit: mluvim o cerpadle zeme/ voda)

To je velký omyl. Vrt má také svoji životnost. Samozřejměmusím počítat s nějakou poruchovostí a také ¨silně pochybuji,že vám to tepelné čerpado technicky vydrží 20let. Pak budete muset koupit nové a opět máte investici jak blázen. Prostě je to ptravdu pro bohaté co se potom utěšují,jak pak málo protopí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak je to s tou statni podporou?

to opravdu i po splneni podminek nedostane kazdy?

Jinak takovéto bloumání je naprd.

Nech si od někoho spočítat kolik ti tepelené čerpadlo ušetří energie. A jestli se to vůbec vyplatí.

Není to nic složitého. Tohle se zrovna učím :)

Editováno: , autor: zabiak
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jo, i to sa moze stat ak teplo z podlahovky nejde tam kde ma (do miestnosti) :)

Kazdopadne pocitovy komfort je z nizkoteplotneho vykurovania omnoho lepsi.

S podlahovým vytápěním bych taky zacházel opatrně, kolegové ho mají a samozřejmě instalovali i klasika topná tělesa i v místnostech s podlahovkou a při porovnání došli k tomu, že pokud topí klasika tělesy, mají nižší spotřebu než při topení podlahovkou, oba mají stejnou zkušenost.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak takovéto bloumání je naprd.

Nech si od někoho spočítat kolik ti tepelené čerpadlo ušetří energie. A jestli se to vůbec vyplatí.

Není to nic složitého. Tohle se zrovna učím :)

jasne,urcite je to nejdulezitejsi jestli se vyplati nebo ne,ale toto je celkem zajimavy,ze kdyz jsou vsechny podminky splneny tak se stejne dostat nemusi

urcite nejaky spocitani toho i toho bude a pak se uvidi

jak jsem psal,kazda informace je dulezita

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...