Přejít na obsah

Jaká kola/pneu můžu dát na svoji Fabii


funtom

Doporučené příspěvky

Nazdar chlapi, na zaciatku som mal x otazok na tuto temu, ale po doslednom precitani 16 stranok mam naozaj vo vsetkom jasno a pomaly sa zacnem povazovat za odbornika na Skoda Fabia obutie :):):)

Najmis: precital som to az teraz, urcite by som ti poradil, keby som to cital skor. Mam jasny nazor, ktore alu z VT sa mi pacia. Ale teraz uz je asi neskoro.

Moj nazor na velkost diskov 16 versus 17 zoll je taky: 17 palcove urcite ukazu krajsie, ale z praktickeho hladiska su vhodnejsie 16tky (komfort jazdy, cena, mensie opotrebovavanie podvozku, spotreba, urady). Tu spotrebu myslim za predpokladu, ze 17tky obujes do sirsich gum. A to este neberiem do uvahy to, ze pri sirke 225 budes potrebovat gumy s nizuckym profilom, ktore su uz fakt drahe alebo znizovat podvozok, aby z toho nebol traktor.

tak já jel několikrát s najmisem a ty 17ky nejsou zas tak tvrdý.. a to beru i v kombinaci se sníženým podvozkem těma pružinama co má najmi.. samozřejmě má vše řádně zapsané v TP, jak ráfky, tak gumy, takže v poho :palec2:;)

to vies, urcite sa da, ale preco to hnat do extremu? cim vacsie kolesa, tym viac starosti - urady, cena gum, cena diskov, spotreba, znizovanie podvozku....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Jinak je zajímavé, že na Fábii II. jsou povoleny tyto rozměry pneumatik 165/70 R14, 185/60 R14, tedy stejné jako na Fábii I., ale místo 195/50 R15 mají 195/55 R15.

Když jsem si to počítal a vycházel z toho, že základní rozměr je 165/70 R14, pak při použití 185/60 R14 je obvod kola a tedy i ujetá vzdálenost o 1,5% menší, při 195/50 R15 o 1,8% menší, a při použití 195/55 R15 pak o 1,5% větší oproti základnímu rozměru 165/70 R14. Osobně si myslím, že 195/55 R15 by byla i pro fábii I. ideální rozměr (pro silnější motory) a že by mohl jít zapsat do techničáku, když na tom můžou jezdit i Fábie II.

A ještě jedno zjištění, skoro na chlup stejný (jen -0,4%) jako je základní rozměr 165/40 R14 je 185/55 R15, který teď mám nazutý na zimu a je super. (1,4 16V)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
Jinak je zajímavé, že na Fábii II. jsou povoleny tyto rozměry pneumatik 165/70 R14, 185/60 R14, tedy stejné jako na Fábii I., ale místo 195/50 R15 mají 195/55 R15.

Když jsem si to počítal a vycházel z toho, že základní rozměr je 165/70 R14, pak při použití 185/60 R14 je obvod kola a tedy i ujetá vzdálenost o 1,5% menší, při 195/50 R15 o 1,8% menší, a při použití 195/55 R15 pak o 1,5% větší oproti základnímu rozměru 165/70 R14. Osobně si myslím, že 195/55 R15 by byla i pro fábii I. ideální rozměr (pro silnější motory) a že by mohl jít zapsat do techničáku, když na tom můžou jezdit i Fábie II.

A ještě jedno zjištění, skoro na chlup stejný (jen -0,4%) jako je základní rozměr 165/40 R14 je 185/55 R15, který teď mám nazutý na zimu a je super. (1,4 16V)

Nevím co je na rozměru 185/55/15 super. :feve: Měl jsem doposud 195/50/15 a teď nově předpisový 185/55/15 a je to teda tragédie.... :feve:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

normální šrouby s kulovou dosedací plochou, teď na hliníkách máš pravděpodobně kuželovou dosedací plochu, pokud nemáš origo kola (já mám třeba na BBS kulovou)

pravda. Asi mám kuželové. Normální sériové šrouby a do kol krásně pásli, takže asi sériový závit atd. Jsou to škodovácká kola

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

ET označuje vzdálenost dosedací plochy náboje od středu kola (pláště). V tomhle případě ti dostran kolo "povyroste" souměrně, tedy dovnitř i ven o cca 5 mm. Ještě pak jde o to, že výrobcem deklarovaná šířka pláště je orientační, neliší se ale o moc..max pár milimetrů

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

195/65 R15 nemaš povoleno v techničáku ;)

To je řešitelné v případě, že ráfky a příslušný rozměr pmeu bude mít pro dané vozidlo homologované výrobce ráfků..s typovým listem je pak lze do TP nechat na úřadě dopsat, typový list bys sehnal u prodejce ráfků..lze tedy v případě nových. U použitých z druhé ruky to reálné není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je řešitelné v případě, že ráfky a příslušný rozměr pmeu bude mít pro dané vozidlo homologované výrobce ráfků..s typovým listem je pak lze do TP nechat na úřadě dopsat, typový list bys sehnal u prodejce ráfků..lze tedy v případě nových. U použitých z druhé ruky to reálné není.

to ano,ale pokud koupí jak píšeš ty z druhé ruky tak na STK mu to vysvětlí...

nehledě na to že tachometr bude ukazovat blbosti...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To naprosto souhlasím..jen jsem mu nastínil způsob, jak je legálně na auto dostat..jiná legální cesta není

je mi to jesné že predpis to nepovolí len som zvedaví na to či mi to tam nebude robiť šarapaty , či mi nebude šuchat o tlmič alebo o plasty alebo ked mi auto dosadne na doraz o karoseriu. Na STK ho prezujem naspäť na schválené.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

možem si dat na fabiu kola 195/65 R15 nebude sa mi drať o karosériu? Má s tým niekto skusenosti?

Ve meste kde pracuju jezdi jeden typek ve Fabii combi s temato kolama. Za prve vypada to strasne (takove balony) a za druhe kdyz byl nalozeny a prejel nejakou nerovnost, tak jsem slysel zvuk zadrhnuti.

Rozhodne kdyz chces dat 15", tak bych volil pneu 195/50R15.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je mi to jesné že predpis to nepovolí len som zvedaví na to či mi to tam nebude robiť šarapaty , či mi nebude šuchat o tlmič alebo o plasty alebo ked mi auto dosadne na doraz o karoseriu. Na STK ho prezujem naspäť na schválené.

a co policejní hlídka???či případná nehoda

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pro někoho asi jo ;)

diki Jeff to som chcel vediet tak to bude buchat , dám tam len 195/50 a bude OK. A ten väčší rozmer mám skoro nové z Toleda to som tam chcel dať ale určite 195/65 tam už nedám.

Editováno: , autor: kissj
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...