Přejít na obsah

Clintův pirátský klub


Clint

Doporučené příspěvky

Pawouku, promiň že se vracím zpátky trochu v čase k problému ohledně zipu, ale dneska se objevil článek "Čeští řidiči stále neumějí zipovat" 

kde byl uveden výňatek ze zákona cituji:

 

„Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu,“ píše se trochu krkolomně v zákonu o silničním provozu.

 

no a je u toho ta samá značka co stála ve městě a to tahle:

 

558720-original1-qi6zl.jpg

 

Nevím jestli se v zákonu dál píše ještě o pravidle zipu ohledně města a tedy souběžných pruzích, ale já měl nastudováno toto a nějak mi podle toho znění není jasné, proč by to nemělo fungovat i ve městě, když je použita stejná značka, která by měla mít jednoznačnou funkci a to začít se řadit pomocí zipu...

 

PS: tohle není pokus o vyvolání další sáhodlouhé diskuse, nebo pokus o něčí nasrání, pouze mi to není stále jasné (Plzeň je dost rozkopaná a tyhle značky jsou před každým omezením, tak bych rád věděl jak to doopravdy má fungovat)...

Editováno: , autor: Stringo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pawouku, promiň že se vracím zpátky trochu v čase k problému ohledně zipu, ale dneska se objevil článek "Čeští řidiči stále neumějí zipovat"

kde byl uveden výňatek ze zákona cituji:

 

Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu,“ píše se trochu krkolomně v zákonu o silničním provozu.

 

no a je u toho ta samá značka co stála ve městě a to tahle:

 

Nevím jestli se v zákonu dál píše ještě o pravidle zipu ohledně města a tedy souběžných pruzích, ale já měl nastudováno toto a nějak mi podle toho znění není jasné, proč by to nemělo fungovat i ve městě, když je použita stejná značka, která by měla mít jednoznačnou funkci a to začít se řadit pomocí zipu...

 

PS: tohle není pokus o vyvolání další sáhodlouhé diskuse, nebo pokus o něčí nasrání, pouze mi to není stále jasné (Plzeň je dost rozkopaná a tyhle značky jsou před každým omezením, tak bych rád věděl jak to doopravdy má fungovat)...

 

Vyznačil jsem ti tam ta důležitá slova, jejichž definici jsme již probíraly. A tato definice jasně hovoří, za jakých podmínek platí pravidlo zipu = pouze při souběžné jízdě. Tečka. Žádný jiný výklad u toho není možný. Najdi si to zpětně (anebo v zákoně), znovu už to psát nebudu. Platí to všude na pozemních komunikacích. Nikde to není rozdělené na město, nebo mimo město.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tys to napsal tak, že když oba pruhy jedou platí pravidlo ZIPu ale když už kolona stojí, tak ZIP neplatí (zjednodušeně) ...Pokud jsem to tedy pochopil takhle správně, je to kretenismus... značka by měla jasně stanovovat co se má dělat a mělo by to být jednoznačné bez výjimek...

Editováno: , autor: Stringo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jestli jsem to pochopil špatně, tak sorry... zákon jako takový je jeden velký blábol plný kliček a dvojvýznamů, takže nemá smysl ho tafy citovat, ptám se protože tomu výkladu nerozumím, takže to potřebuju vysvětlit normálně bez formulací, zkopírovat nějaké znění umí každý deBill

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, takto jsem to nikdy nenapsal, Podívej se na to pořádně - je to pořád dokola - nečteš, nečteš, nečteš. Anebo (tím hůř) čteš jen to, co si myslíš, že je podle tebe správně a ignoruješ zbytek. A na té přesné formulaci je to přímo závislé. Proboha, nehledej v tom pořád nějaké dvojsmysly - zrovna tady žádný není. Jen ty si ho tam neustále vymýšlíš a vytváříš. To, co ti teď napsal motosman, se tam minule už probíralo.

 

Pravidlo zipu platí jen a pouze za podmínky souběžné jízdy. Přičemž souběžná jízda je: "Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda")".... 

 

Tak tedy pokud v pruhu, který končí, před tebou nikdo nejede, pravidlo zipu neplatí a musíš dát přednost vozidlům, která jedou v průběžném pruhu. To byl přece důvod toho tvého incidentu, kdy ses tam někomu nacpal a ještě ses rozčiloval, že tě nechtěl pustit - on neměl důvod, byl v právu. Ta značka tě k ničemu neopravňuje, jen upozorňuje, že se tam zip může vyskytnout, ovšem za zákonem daných podmínek.

  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak je to špatně nastavené, protože kdyby jednoznačně značka stanovila povinnost ZIPu, netvořil by se jeden zasekaný kilometrový pruh a jeden úplně volný ... mělo by to znamenat u téhle značky povinnost se "zazipovat" bez ohledu kdy a jak se vozidla u značky sjela. To co jsem myslel dvojsmyslem je právě to slovo souběžně, protože prakticky u nás je to slovo které způsobuje kolony... už to tedy chápu. Abych nebyl debil sám a nevynucoval si nic, budu jak stádo debilů a budu se řadit stovky metrů do již zasekaného pruhu, abych ještě více zasekal už tak zasekanou komunikaci a v žádném případě nenechám nikoho z vedlejšího pruhu který je volný se přede mě zařadit, protože to udělat vůbec nemusím ... jo to je ten CZECHistán...

Editováno: , autor: Stringo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu značku nemohou dát jako příkazovou - jak bys to vyřešil v případě, že je na silnici nenadálá situace a jeden pruh přestal být průběžný? Musí to tedy být stanoveno jinak. Značka je jen informativní. Na zákony to neházej, zrovna v tomto případě tam problém není. Problém je v idiocii některých řidičů, kteří neznají předpisy a nehodlají se je průběžně učit (teď to nevztahuj na sebe, protože ty jsi jel až na konec toho pruhu, přesně tak, jak by se to mělo dělat, jen bohužel před tebou nikdo jiný nejel...).  Ale to se vztahuje na pravidla silničního provozu obecně - kreténi neumí dát ani základní přednost zprava, natož takovéto věci jsou již nad jejich možnosti. No a policajty tam neuvidíš... :kol-32:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Priznam se bez muceni a jako ze se Petrrr jmenuji s Rapidem, ze to s tou soubeznou jizdou v pripade pravidla zipu jsem taky nevedel. Castecne se Strigem ovsem souhlasim ze pak ten zip postrada smysl kdyz jsou lidi debilni. No ja to vzdy resil tak ze jsem jel proste az na konec bez ohledu na to jestli nekdo jel nebo nejel prede mnou a dal blinkr do prava a cekal a on me vzdy nekdo pustil, stejne tak to delam ja kdyz jsem v tom prubeznem. No a nebo jedu pomalu v tom pruhu co bude koncit a kdyz nekdo v tom prubeznem zaspi nez se rozjede a vznikne tam mezera tak to tam riznu. Vetsinou jde o kamiony, ten nez se rozjede je tam pred nim hned misto na dve auta. Jde proste o ohleduplnost a kdyz nekdo pusti me tak priste muzu ja pustit jeho a tak k tomu pristupuji. Hold nejsem Prazak co furt nekam pospicha

  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky to tam píšou v tom článku, že ze 60 řidičů třetina nevěděla jak je to s pravidlem ZIPu..

Taky to podle toho vypadá, a já k tomu ještě přidávám jízdu v prostředním pruhu mimo město (D1)  - to zase bylo dnes předjíždění zprava / zleva...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jo no. Je to tak. Zase na druhou stranu nemam zalibu ve cteni v paragrafech a zakonech a slovickarenich jako treba ty nebo motos tak ze nektere detaily cloveku bud uniknou nebo je clovek zapomene. Kdyby vsichni dbaly vsech zakonu a znali je, nebylo by treba pravniku a soudu. Ovsem u nas jsou ty zakony obcas takove, ze se v nich nevyzna ani pravnik a i co soudce to nazor. Podle toho pak taky ty rozsudky obcas vypadaji..Ale to jsem lehce odbocil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jenže tady ti jde přinejmenším o plechy na autě, v horším případě o zdraví, či dokonce život. To nejsou paragrafy o nějakých imaginárních finančních podvodech na burze. Je potřeba to sledovat. Lidi, co mají papíry desítky let, si myslí, jak jsou chytří, umí jezdit a že nic takového nepotřebují. Nu, potřebují a zrovna tito nejvíc. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Navíc v době internetu není problém si důležité novinky snadno a rychle zjistit a přečíst. Jenže to by se o to museli zajímat a ne vypisovat a číst kraviny někde na FB... Demence lidí (nebrat si to osobně - vy se alespoň něco doučíte tady) je v této internetové době do nebe volající, zabývají se nesmysly a věci skutečně potřebné a využitelné pro život víceméně ignorují.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk uzamčeno a odemčeno toto téma
  • Pawouk uzamkl následující téma
Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit nový...