Přejít na obsah

"Sadnutie" motora, resp. zabeh po 40-50 tis. km


Bercyy

Doporučené příspěvky

Nenasiel som zmienku o zabehu/ sadnuti motora, tak zakladam nove vlakno. Zaujima ma ci si TSI motor sada cca 40- 50 tis km. Vysvetlim ako to myslim. Pouzijem priklad z mojho predchadzajuceho auta, pretoze bolo tiez nove, takze som ho zabiehal ja. Poznal som pojem zabeh motora ako setrne jazdenie max na 3/4 vykonu po dobu cca 3 500 km. Otacky max 3 000-3500. Raz za cas pri zohriatom motore ist kratkodobo na omedzovac. Taketo intrukcie som dostal, ked som kupoval Fiestu. Ok vsak normalka nie. Ale ked som mal najazdenych zhruba 20 tis. a spotreba sa mi zdala vyssia ako u ostatnych uzivatelov s rovnakym motorom, postazoval som sa, pri servisnej prehliadke, technikovi a ten ma prekvapil tvrdenim, ze motor si sadne ( je zabehnuty) az okolo 40-50 tis. km. Pomyslel som si svoje a viac som to neriesil, ale podvedome som sledoval tachometer a predstavte si, ked som mal nabehanych cca 46 tis. spotreba klesla takmer o liter a celkovy chod motora bol kultivovanejsi. Jednalo sa o atmosfericky stvorvalec o objeme 1,25l s vykonom 55kW/ 75hp pri 6000 ot/min. Krutak si uz nepamatam. Bol to vysokootackovy motor, ktory pod 3000 ot/min bol lenivy a stvorka rychlost bola len do poctu.

Preto ma zaujima ako je to so zabehom/sadanim u TSI motoroch. Ti co mate nabehanych cez 50 tis vsimli ste si nejaku podobnu zmenu? A nemam na mysli nestastne rozvody

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nic takového nepozoruji (najeto 79 tkm). Jsem ovšem dost limitován prakticky jen čistě městským provozem. Možná se nepatrně snížila spotřeba (tak o jednu dvě desetiny) po najetí několika tisíc km, ale to je spíš taková spekulativní úvaha, ono se to tak v tomto rozpětí různě pohybuje nahoru dolů. S autem se jezdí od začátku pořád stejně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V minulosti sme to tu už riešili a pár ľudí z nás malo taký pocit, že motor ide po 30 tisíc km tak trochu lepšie, resp. nižšou spotrebou. Možno placebo, možno iba zhoda okolností, alebo som sa už zžil s týmto motorom, ale tiež som si to všimol pri podobnom kilometrovom nájazde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam 60t Km a pod 7l priemer sa nepozriem, takze ma celkom tesi zaloba EU na VW ohladne spotreby (5,9l a 7,3l je pre mna velky rozdiel). Ten motor proste vela zere ... jediny rozdiel pozorujem, ked dlhodobo tankujem benzin >98 oktanov, vtedy je motor tichy a ma jemnejsi beh, na 95 je fakt hlucny,az niekedy akoby chrcal ... spotreba ale skoro vobec nelezie dole ani pri 98oktanoch ...

trochu tomu nerozumieim, lebo DSG sa fakt snazi na D drzat otacky vzdy co najnizsie, ale zas je pravda,ze nejazdim vobec defenzivne,skor rychlejsie nez okolie ...ale ak by vyrobca uviedol priemer napr. 6,6l tak by bol viac ferovejsi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

DSG ti uprimne zavidim. Je zname, ze TSI-cka su velmi nachylne na styl jazdy. Ja tiez nejazdim seniorsky, proste podla potreby. Zatial mam dlhodoby priemer na 6,9l. Je to porovnatelne s Fiestou, ale ako som pisal, tu som drzal "pod krkom" skoro stale, proste pod 3 000/min to neslo. Tu je to naopak. Celkom by ma zaujimalo ako spravne jazdit s TSI. Uz tu bolo toho popisaneho vela ohladom preradovania, ale styl jazdy ako taky som tu velmi nenasiel, len okrajovo. Je lepsie plynule dosiahnut otacky a potom preradit na vyssi stupen, alebo to co v najkratsom case vyhnat na pozadovanu rychlost a potom uz len udrziavat. Jedno aj druhe ma vplyv na spotrebu.

Na dieseloch je to jednoduche, plati druha varianta. Tak ako to teda vlastne je, ktory styl zvolit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam 60t Km a pod 7l priemer sa nepozriem, takze ma celkom tesi zaloba EU na VW ohladne spotreby (5,9l a 7,3l je pre mna velky rozdiel). Ten motor proste vela zere ... jediny rozdiel pozorujem, ked dlhodobo tankujem benzin >98 oktanov, vtedy je motor tichy a ma jemnejsi beh, na 95 je fakt hlucny,az niekedy akoby chrcal ... spotreba ale skoro vobec nelezie dole ani pri 98oktanoch ...

trochu tomu nerozumieim, lebo DSG sa fakt snazi na D drzat otacky vzdy co najnizsie, ale zas je pravda,ze nejazdim vobec defenzivne,skor rychlejsie nez okolie ...ale ak by vyrobca uviedol priemer napr. 6,6l tak by bol viac ferovejsi

Tady by to chtělo napsat kde a jakým stylem jezdíš. Roomster je "krabice", takže třeba při vyšších rychlostech máš smůlu. Nevím, proč žalovat automobilku kvůli udávané spotřebě - tu změří podle normy dané příslušnou legislativou. Žaloba by měla směřovat na toho, kdo tuto normu schválil a uvedl v účinnost. Další věcí je, že spousta  řidičů neumí využívat charakteristiku daného motoru a pak se diví, že jim to žere... a o těch, co mají cihlu na pedálu plynu ani nemluvě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normy su fajn, akurat nesmu vela lobovat pri nich automobilky,aby boli k nieco aj pre koncoveho uzivatela ... nie som zavodnik, mam ten najobycajnejsi kazdodeny automobil,tak ma fakt nemusi a ani nezaujima charakterisktika motora, to by automat nedaval pre mna zmysel, ta mala zaujimat programatora SW DSG aby tu charakteristiku vyuzil co najlepsie... kde to ide predvidam,ale aj ked jazdim denne kilometrovo 2x viac mimo mesto, ako mesto, stejne to nelezie dole, inak Praha 4 a okolie. v meste za 7 podla vyrobcu je utopia, to pri meracom cykle museli mat zelenu vlnu na 50tku cely cas ... ale uz som sa tym zmieril od skody 100,cez feliciu,oktaviu 1.6 az po TSI proste jazdim za 7 a hotovo :) jedine citigo nesklamalo, aj ked mame priemer 5,3l tak dokazeme jazdit aj za 4l, kdezto s TSI to proste v nasej konfiguracii pod 6l klesa jedine pri max plynulej jazde na rovine,idealne mierne dole z kopca... 

ale mam skusenost s novym 1.2TSI,ktory sa dava do aktualnej A3,OIII a potobne a tam som pri 20km jazde s A3, kde som skusal aj dynamiku dost casto skoncil s 5,6l, to som fakt cumel ... takze prva generacia TSI proste neni na spotrebu 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za sebe, auto dnes cca. v 25 tis. Za tu dobu prokazatelně ožilo a prokazatelně klesla spotřeba. žádné pocitové vjemy, ale holá i měřitelná fakta.  Kopec co dřív málem udusil 5-ku dnes v pohodě , spotřeba se měří-tam je to jasné, žádné dohady, jen holá fakta, při stále stejném stylu jízdy na stále stejných trasách.

Editováno: , autor: dick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To by znamenalo, ze stale plati, ze je jedno aka je konstrukcia motora, jednotlive diely si proste vyzaduju svoj cas aby si "sadli". Pri spravnom zaobchadzani sa bude pohybovat zabeh/ sadnutie na urovni  od - do (mozno 25-40 tis. km?). Hmmm som zvedavy co sa udeje pri vyssom pocte kilometrov. Zatial sa mi to javi stale rovnake. Spotreba je strasne ovplyvnitelna. Ked som isiel na studenom motore dole z Harmaneckej jaskyne, tak na krizovatke na B. Bystricu som mal spotrebu 3,7, Su tam useky kde treba aj pridat plyn, takze to nie je stale dole kopcom. Len je zaujimave, ze som vtedy isiel na neutrale, pretoze ma zaujimalo preco vsetci teraz zrazu preferuju  neutral. Prekvapili ma hlasky typu, "uz sa vyraba autamaticka prevodovka s volnobezkou, ktora napomaha znizeniu spotreby tym, ze zaradi neutral aby sa dojazd na "plachtenie" co najviac predlzil" Kua vsak vsetky motory uz maju priamy vstrek, tak co dosiahnem neutralom? No ale asi predsa len volaco, lebo ked ostanem stat na mieste, tak spotreba, na neutrale, stupa, ale ked je zaradeny neutral pocas jazdy, tak spotreba klesa presne tak ako keby tam bola hodena rychlost.

A samozrejme, ze ked velmi chcem nie je problem jazdit aj za 10l, takze podla spotreby tu asi zabeh velmi nezistim. :kol-72:  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to je jasne, suhlasim, ale uz len to, ze je to turbo motor a ma iny priebeh krutiaceho momentu + maximalny vykon uplne inde nez atmosfera, ta predsa nuti jazdit inak. Mi nevrav ze jazdis na tomto motore tak isto ako na atmosfere, neuverim ti, ani nikomu co to tvrdi. Potom by tento motor vobec nemal zmysel, ci?  :kol-48:  :kol-48:  :kol-48:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

sakioda, zisti si niečo o meracom cykle.
Inak ako majiteľ DSG doporučujem ti nasledujúce. Najprv zájdi do servisu a požiadaj ich o aktualizáciu RJ motora, prípadne aj prevodovky ak niečo nájdu. Neviem aký máš ročník, ale u mňa už bolo niekoľko aktualizácii, aktuálne mám verziu 5491 (neviem či pri Roomstri bude číslovanie rovnaké).
Okrem toho skús sa pohrať s tlakom pneumatík. Ja napr. jazdím s tlakom 2,5-2,6 barov na všetkých pneumatikách.
Snaž sa zbytočne nestáť s naštartovaným motorom. Veľa ľudí robí, že naštartuje motor, potom ešte minútu stojí na mieste kým sa rozbehne, resp. po zaparkovaní zbytočne dochladzujú motor moc dlho, resp. úplne zbytočne. Ak sa k tomu pridajú časté krátke jazdy so studeným motorom, tak tu v priemere robí veľa. Ja napr. aj keď čakám na niekoho a nečaká ma už, tak motor vypínam, aj keď to je iba na 30 sekúnd. Na priemere je to cítiť.
A nakoniec štýl jazdenia. Ja osobne keď sa dá, aj v meste sa snažím ísť 60-65 km/h, nech tam mám sedmičku, ale zrýchľujem pomaly. Hlavne na na 1-2-3. Potom sa snažím čo najviac predvýdať dopravu a snažím sa ísť tak, aby som čo najmenej brzdil, sledujem situáciu niekoľko áut dopredu, radím sa do prázdnejších pruhov, resp. do takých kde nestoja kamióny, alebo iné pomalé vozidlá, aby som minimalizoval riziko toho, že ostanem stáť ešte jeden cyklus na červenej. Mimo mesta zase neidem zbytočne nad 90 ak to nie je dlhšia jazda (veď 1-2 minúty v čase dojazdu väčšinou nehrajú rolu), dokonca ak viem, že autá v najbližšej obci alebo na najbližšej križovatke dobehnem, idem medzim obcami iba 70-80 a podľa možností sa snažím vyvarovať tomu aby som musel brzdiť, nedajbože zastaviť. Ak potrebujem brzdiť, snažím sa pred tým čo najviac využiť zotrvačnosť. Napr. pred obcou nebrzdím zbytočne ako veľa vodičov, ale pustím skôr plyn a doplachtím, a to isté platí aj pre križovatky v meste. Jednoducho maximálne predvídam a idem tak, ako keby som tie brzdy nemal. Treba sa trochu viac venovať riadeniu a sledovaniu okolia, ale reálne sa dá ísť pod udávanú spotrebu. Mal som už na displeji v meste aj 4,2 litra (reálna spotreba), alebo dojazd na jednu nádrž s priemernou spotrebou 5,16 litra a dojazdom cez 1000 km. Jasne, Roomster je väčší a ťažší, ale aj s ním sa dá ísť za menej.

 

P.s.: Spotrebu si môžeš jemne zlepšiť aj tým, že budeš jazdiť na menej viskózny olej, resp. na nižšie letné čísla. Ja jazdím napr. výhradne na 0W oleje a ešte aj medzi 0W-40 a 0W-30 evidujem merateľný rozdiel v spotrebe na krátke trasy keď jazdím so studeným motorom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

e1, co sa tyka aktualizacii nechavam to na servis, na poslednej rocnej vymene oleja v lete,mi aktualizovali pol dna RJ DSG, takze snad keby bola na RJ motora, tak by ju dali tiez. To si myslim, ze je v pohode, auto je 02/2011, nemam bohuzial tie vylepsenia na motore,resp. rozvodov pre MR2012 ...

Inak co sa tyka tvojich rad, tak s vecsinou suhlasim a nieco podobne sa snazim vstiepit aj manzelke, ale v mestecku ako je Praha, plus primeske jazdy, uz jazdim ako prazak, ked nechcem byt neustale zatlaceny a vybrzdeni za autobusom ...nie som na to hrdy, ale prisposobil som sa a vo vysledku to je casovbo ovela lepsie :(

Len jedna tvoja rada ma denne vytaca do biela a to jazda mezi obcami 70-80 ... to by som vyslovene pokutoval, pretoze to strasne brzdi plynulost premavky hlavne v spicke a ked sa takyto sofer neda obehnut,tak je to fakt na nervy, ja musim odniest deti do skoly, ist do prace, pre mna to neni fakt vylet .... ak tym nikoho neomedzujes prosim, ale ked je za tebou fronta aut, tak to je zle ...

a este pneu, na mojich 16" ktore maju profil 45 taketo nahustenie prevadzkujem max v zadu pri dlhej trase nalozeny, inak to strasne bucha a komfort je nulovy ...mam cez leto 2,2 v zime na 15" o 0,2 viac

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mám rovnakú veľkosť pneu, Je to tvrdšie, ale dá sa s tým jazdiť.

Čo sa týka jazdenia na okreskách, rýchlosť volím podľa vzdialenosti medzi obcami a toho ako jazdí vodič ktorého nasledujem. Keď vidím, že pred každou zákrutou brzdí (samozrejme úplne zbytočne), a tak isto pred tabulou začiatok obce dupe na stredný (v našom prípade ľavý) pedál, alebo ide cez obce 35-45 km/h, tak ho nebudem zbytočne naháňať 90-kou. Ja totiž preferujem plynulú jazdu a nie štýl brzda-plyn. Mám 100x overené na rovnakých úsekoch, že v špičke nemá zmysel ísť 90 km/h, lebo v ďalšej obci, alebo v meste aj tak VŽDY dobehnem toho kto ide predo mnou, a naopak, ak sa ponáhľam, a idem aj výrazne rýchlejšie, a predbieham koho môžem, stále to skončí tak, že pri najbližších svetlách, alebo pred ďalším kruhovým objazdom ideme za sebou, tj. zisk z rýchlej jazdy je iba pár sekúnd. Tá 80-ka je inak dobrá prevencia proti vodičom ktorý jazdia bez tempomatu a nedokážu udržať rýchlosť. Typicky: v obciach jazdia 40-55, mimo nich 80-99 km/h. Mňa ale nebaví celú cestu štelovať tempomat a stále dávať pozor a predvídať, že kedy začnú úplne zbytočne brzdiť resp. kedy brzdia bez toho že by vopred dali znamenie o zmene smeru jazdy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...