Přejít na obsah

Denní svícení


Džordž

Doporučené příspěvky

Jestli se nemýlím a je to deklarováno jako náhrada za 12V/21W bajonetovou žárovku, jsou "odpory" uvnitř patice a samotného tělesa "žárovky", schované pod LEDkami. Ve skutečnosti to jsou poměrně složité regulační obvody, garantující stabilní proud tekoucí jednotlivými LED, ale zvenku se k takové "žárovce" kromě zdroje a vypínače už nic dalšího nepřipojuje...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono to nebudou jen odpory, obzvlášť jestli ta "žárovka" má umět zvládnout napájecí napětí 12 i 24V. V takovém případě bude v patici pravděpodobně za SMD součástek sestavený zdroj proudu, který v deklarovaném rozsahu napětí omezuje proud protékající LEDkami na stálou hodnotu bez ohledu na přiložené napájecí napětí. LED diody se tak mají správně napájet - pouhý odpor se dá použít jen v místě, kde napájecí napětí nekolísá o víc jak asi 5%, aby se stejně neměnil ani odporem nastavený pracovní proud LED - jenže to v autě právě není, takže všechny LEDky v autech by měly mít napájení realizované aktivními zdroji proudu - tedy omezovacím zapojením, které se chová jako přizpůsobující se odpor - při vyšším napětí se jeho zdánlivý odpor zvětší, při nižším se sníží také - aby stále držel při konstrukci určený proud.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Tak dnes jsem cestou ZE SERVISU viděl Fabii po faceliftu se svítícími světly pro denní svícení + zadními světly. To ZE SERVISU zdůrazňuji proto, protože jsem se jich tam na to zapomněl zeptat... no, buď když jsem ho viděl zepředu, tak svítil denními světly a když jsem se podíval zezadu, tak rozsvítil potkávací, nebo přetahal dráty od denního svícení k zadním lampám, nebo to prostě jde nakódovat. Ta poslední možnost se mi zdá nejvíc pravděpodobná, navíc tu už někdo psal, že to tak má, takže příště v servisu nesmím zapomenout...

Nechme legálnost stranou, zdá se mi to praktické, takhle mám v každém podjezdu atd. špatný pocit, že nejsem zezadu vidět...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to naprosto logický - jenomže naši zákonodárci mají natolik zvrhlou a zvrácenou "logiku", že tohle jednoduše do zákona nedali. Zadní obrysovky jsou od toho, aby auto bylo zezadu viditelné - ze stejného důvodu pro pohled zepředu se uzákonilo denní svícení. Ano, auto je nebezpečnější do toho směru, kterým se pohybuje, ale v určitých situacích a pozicích je i ve dne vůz bez rozsvícených zadních obrysovek nebezpečný - protože je buď velmi těžko rozpoznatelný na pozadí, nebo je úplně neviditelný. Pokud do takového auta narazíte, nikdo vám neodpáře vinu - nedodržení bezpečné vzdálenosti, nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky a podobné "všeschovávající" formulace jsou na to jak dělané. A nikomu nevysvětlíte, že to auto před vámi jednoduše nebylo pořádně vidět, protože PODLE PARLAMENTEM PLNÝM DEBILŮ ZKURVENÉHO ZÁKONA svítilo jen dopředu... Vy jako řidič přece musíte předvídat...

Já bych to řešil jednoduše - upravit kabeláž a přívody k zadním obrysovkám oddělit diodami (celkem 4ks - po dvou zvlášť k pravé a k levé skupinovce), aby šly rozsvítit přivedením napětí nezávisle na předních obrysovkách. Vzhledem k tomu, že tam jsou žárovky 15W by stačily některé z těchto: E-shop se součástkami - 3A propustného proudu, nebo pro auta se 4 žárovkovým "céčkem" vzadu tyto: E-shop další strana - pro 6A proudu. Obrysovky by pak svítily nezávisle na tom, jestli by je rozsvěcel modul day-light, nebo palubní ŘJ spolu s předními obrysovkami. Úbytek svítivosti při poklesu napětí o 0,7V (úbytek napětí na diodě v propustném směru) je nerozpoznatelný - kolísání napětí v autě je během chodu motoru větší...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Záleží na tom, jakou "LEDžárovku" koupil - jestli nějakou opravdu lacinou nebo s opravdu odfláknutými LEDkami, tak může být rád, že mu vydržela těch 600km... Ono totiž i když se to nezdá, tak čip každé LEDky se ohřívá a pokud není dostatečně ochlazován odvodem tepla do podložky a z ní do okolí, tak po překročení hranice kolem 150°C na přechodu se polovodičová struktura jednoduše protaví do sebe a z LEDky je kus plastu s krystalkem neužitečného polovodiče... A čím výkonnější LEDky se koupí, tím víc potřebují ochlazovat. Pročpak si myslíte, že ty "automotive LED", které používá třeba Audi a další výrobci, mají tvar čtverečku o hraně cca 8mm až 1cm - přitom v nich svítí jen krystalek menší než 1x1mm. Ano, správně - aby se teplo z čipu líp rozložilo na větší plochu pouzdra a z něj snáz přešlo na podložku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ahojte.
Vracím se k původnímu tématu vlákna, to je svícení zadních obrysovek společně s denními světly. Jsem toho taky zastánce, že je lepší být viděn taky zezadu, i když legislativa na to zapomněla. Ale vykládám si zákon tak, že denní světla mají svítit samostatně vpředu. Zepředu dozadu není vidět a zezadu to vypadá, že svítím hlavními.
Už jsem poznal, že nastavením ŘJ to nepůjde, protože přední i zadní jsou propojené, tak to musí být HW změna zapojení. Už mě to funguje a ještě jsem to vylepšil, že svítím až s běžícím motorem. Nelíbilo se mě, že DS svítilo hned po zapnutí zapalování a nezáleží jestli chci jet (bez zapnutého zapalování si ani neotevřu okno).

Tady je návod: Denní svícení.pdf

 

 

ps: v tom mém schématu jsem udělal změnu, pro lepší stabilitu, jsem jeden 10 kiloohmový odpor, nahradil 500 ohmů. K vývodu 12. Měl bych schéma opravit, ale ještě jsem se k tomu nedostal.

Editováno: , autor: jipol57
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
  • o 1 rok později...

Ja som mal v mojej O2 FL ziarovku od Stualarmu (28 SMD) a po asi 3 hodinovej jazde bez prestavky som zastavil na parkovisku a v jednej ziarovke uz nesvietili 3 LED a v druhej 4 (na foto svietia este vsetky)... Povedal by som, ze sa prehrievali.

post-10844-0-89131200-1370520948_thumb.j

post-10844-0-02863900-1370520963_thumb.j

Editováno: , autor: Cjoctavian
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
  • o 1 měsíc později...

Dobrý den,

 

máte někdo zkušenosti s předěláním škodováckého denního svícení - v mlhovkách - na model, kdy se po nastartování automaticky spustí klasická tlumená světla (vč. zadních)?

Model Flabia II (2014)

 

V servisu mi bylo řečeno, že to není možné... :kol-32:

 

Díky...

Editováno: , autor: KuK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejaké možnosti nastavenia sú vo VCDS, ale neviem teraz, či tam bolo aj presne toto. Ak sa dobre pamätám, ide to nastaviť iba bez tých zadných svetiel.
Inak nechápem, že prečo to vôbec chceš. Ak budeš svietiť aj cez deň veľkými svetlami, tak budeš musieť častejšie meniť drahšie H4/H7 žiarovky.

 

P.s.: Inak už sa to tu na fóre riešilo, ak pohľadáš, určite to nájdeš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky nechápu.

 

To si chceš, už tak bídně svítící světla vysvěcovat i ve dne? Žárovky dlouhým svícením ztrácí svou svítivost, a pokud zainvestuješ do dražších, aby v noci lépe svítily, tak je jejich životnost ještě nižší. Ale pokud ti jde o svícení zadních koncovek při denním svícení, tak jsem to vyřešil tady http://forum.skodahome.cz/topic/95470-day-light/?p=1520446,  a už to 2 a půl roku s úspěchem využívám. Nemá to chybu.  Zvláště s blížícím se pošmurným počasím preferuji zadní světla i ve dne.

 

Podle MR soudím, že budeš mít obavu se zárukou. To už záleží na přístupu. Nikdo o tom, ale nemusí vědět. Nebo pro jistotu při návštěvě servisu vypnout denní svícení. Já osobně jsem si to montoval asi po 14 dnech od koupení auta.

 

 

ps: v tom mém schématu jsem udělal změnu, pro lepší stabilitu, jsem jeden 10 kiloohmový odpor, nahradil 500 ohmů. K vývodu 12. Měl bych schéma opravit, ale ještě jsem se k tomu nedostal.

 

Ještě by byla jedna možnost. VAGem se dá nastavit, že při zapnutém zapalování se rozsvítí automaticky obrysovky. Ale všechny. I přední, a to legislativa zakazuje. Ale dalo by se vložit relé do přívodu předních obrysovek, aby při denním svícení se odpojily.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Zdravim chlapi, potřeboval bych poradit ohledně roomstera vyrobenej 2009 motor 1.4 benzín. Opravoval jsem polámaný kabely u pátých dveří (nešla klika osvětlení kufru a ještě něco), pak jsem ještě dělal kablíky u řidiře ve dveřích, jednotka nevěděla, že jsou otevřený dveře a zamykala a ještě dva káble neřešil jsem od čeho jsou. Druhej den přijel majitel, že všechno maká, ale přestaly mu fungovat dení světla. Má v tom xenony. Když jsem proměřoval pojistky tak od tud vypadla pojistka tušim 10A, všechny pole byly obsazený tak jsem si myslel, že jí tam měl jako náhradní, tak jsem to neřešil.

Může bejt od někud z pod přistrojovky ?

Jako funguje dení svícení v original stavu ? Vim když se tam přidávaj světla tak je to přes relé. Origo to řeší jednotka konfortu nebo je tam taky relé ?

 

Jinak to měl prej tak, že když nastartoval tak se světla rozsvítily :)

Editováno: , autor: M4rt4s
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vedle pojistek je vypínač, kterým se dá denní svícení vypnout. To relátko denního svícení je poruchové. U mého Roomstera z r. 2007 přestalo fungovat vloni. Většinou stačí propájet studený spoj na plošném spoji. Dalo mi dost práce vyndat ho z patice přes otvor po spínači světel. Ten se dá vysunout z otvoru zatlačením a pootočením doprava.

Editováno: , autor: Dula
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahá, nevíš jaký to je přesně relátko ? :-) kdyby náhodou.

JJ vzpomínám si :-D když jsem kontroloval pojistky, tak jsem si říkal oni tu máj vypínač na světýlko, abych na pojistky líp viděl ale nic se nerozsvítilo :D asi jsem ho nevrátil do původní polohy :kol-48:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...