Jump to content

Daginek

Recommended Posts

  • 4 years later...

Ahoj, prosím potřebuju radu, rok se trápím s bolestí zad atd. Zjistil jsem že to je z rapida po miliony vyšetření a cvičení atd. jezdím v něm 4h denně. Jakmile si vemu na týden jiný vůz např moji LK octavii, vše je ok……

 

potřebuji akutně vyměnit sedačku, bude pasovat např. Z octavie nebo g7 či superba, děkuji za rady. Vuz je firemní a jiny nedostanu.  

Link to comment
Share on other sites

Ahoj, pokud vím, sedadla z vyšších modelů úplně jednoduše pasovat nebudou.

Co by ale mohlo být řešením tvého problému, je pěkně popsáno tady:

 

Měl jsem se sedačkami v Rapidu úplně stejný problém.

A byl to i jeden z důvodů, proč jsem ho nakonec dal pryč.

Škoda, že toto řešení v té době ještě nebylo tady na fóru známé.

Link to comment
Share on other sites

Ano, chybějící bederní opěrka je jedním z nejvetších slabin Rapidu. @Ar3sT jestli jde jen o firemního valacha, v němž musíš nějak vydržet a nehodláš do něj cpát zbytečně peníze, pak bude pro tebe asi nejvhodnější "nízkonákladová" varianta od @Deawon

Já jsem si do svého auta dodělal kompletní řešení z OEM dílů, což je nepoměrně pracnější a dražší. Výhodou je, že je opěrka i nastavitelná.

  • Pozitivní 2
Link to comment
Share on other sites

Nechá se tam bez jakékoli úpravy  instalovat určitě sedačka ze Seat Toledo, kde se nechá koupit celý interier z modelu FR-line který má sedačky poměrně luxusní včetně tovární bederní opěrky. Na bazarech např. mihocar ale je to docela drahý špás.

 

Jinak v rámci platformy by ti tam mohli sednout teoreticky i sedačky z Polo, možná i z Audi A3 ale to už vařím z vody.

Edited by informator
Link to comment
Share on other sites

Tak to je jasné, potah nic neřeší. Měkká a špatně tvarována je přímo sedačky, žádné potahové opěrky apod. situaci z principu nemůžou vyřešit.

Nikdy jsem v sedačce s dodělávanou opěrkou podle deawona neseděl, ale mám na porovnání dvě stejná auta se základní sedačkou (O3 bez opěrky) a GolfMK7 s bederní opěrkou a ten rozdíl je naprosto propastný a ještě mnohem víc na dlouhých cestách. Přitom konstrukční základ obou sedadel je stejný.

Link to comment
Share on other sites

Me k tomu privedlo kdyz jsem si sednul do Scaly. Ten rozdil je opravdu velky. Moje reseni se tomu nevyrovnalo ale tak nejak se to podstatne zlepsilo. Na druhou stranu sice lepsi sedacka ale spousta otravne elektroniky.

Link to comment
Share on other sites

Chápu já jen poukázal na to, že je dle mě jednoduší sehnat sedačky v rámci koncernu z lepších modelů, nebo vyšší výbavy. Sledoval jsem tvé téma (mimochodem super práce) o dodělání opěrky a je to hodně práce s nejistým výsledkem, nehledě na cenu takového řešení, které vlastně stojí stejně jak ta nová sedačka....

Třeba sedačky ze sedmičkového golfa v alcantaře se dají koupit za 3K úplně nové (bez airbag modulu který ale přehodíš ze tvé sedačky).

Ale chápu že sehnat něco co bude pasovat na rapida bez úpravy kolejnice může být problém.

Ze scali sedačky do rapida nepasují? Do Octavie 3 narveš skoro cokoli napříč koncernem. Golf mk7 / Audi A4 2014+ / Superb/Passat. Základní kostra, kolejnice jsou stejné, mezi Golfem a O3 sedí naprosto přesně i konektory na eletriku. Golf má delší podsedáky obvykle.

Edited by informator
Link to comment
Share on other sites

Dřív jsem jezdil nepravidelně 130km do práce vždy mě po vystoupení z Rapida "chytly záda" a kolega spolucestující se mě smál a on si nikdy nestěžoval. Dnes jsem po dlouhé době dal 2x100km a pohoda. Asi tím, že už do té práce nejezdím. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Posted (edited)

Ahoj, trošku to tu oživím. Jelikož jsem přišel o svou Fabii, tak jsem šel do většího Rapida a jsem doslova zklamán z jeho sedadel. Ve Fabii III byly dle mého i manželčiného pocitu výrazně pohodlnější. Mám v Rapidu základní sedadla a manželku po delší cestě bolí krční páteř. Nezkoušel už někdo výměnu těchto sedadel za jiná, pomůžou třeba Dynamic sedadla? Případně pasovala by sedadla z Fabie III? Díky.

Edited by los pakos
Link to comment
Share on other sites

Ano, sedadla jsou jednou ze slabin tohoto modelu 😕. Hodnocení každého je dost subjektivní. Třeba @VeteranChild měl ve svém Rapidu dynamic sedačky a střídal jej s firemním Rapidem s obyč. sedadly. Nebo @miklisek jezdil dlouho s obyčejnými sedadly, pak jim dodělával nastavitelnou bederní opěrku a nakonec dával dynamic sedadla u nichž taky dodělával bederku.

 

Doporučuji pročíst si toto vlákno o bederní opěrce. Pokud chceš alespoň nějaké vylepšení posezu a nechceš s tím mít moc práce, tak @Deawon to řešil takto - odkaz. Jestli jsi zručný a na autě rád vylepšuješ, pak můžeš zkusit dodělat tu nastavitelnou bederku dle návodu zde. Víc se asi z daných možností vydupat nedá. Já dodělával tu stavitelnou bederku a za mě jde o citelné zlepšení 🙂.

 

Výměnu celých sedadel za jiná z odlišného modelu nevidím moc reálně, zatím tedy nevím i nikom, kdo by to úspěšně udělal. Nejspíše nebudou sedět kolejnice do podlahy, konektory, jiný dekor potahu atd...

  • Pozitivní 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Díky za info.

Nejsem právě typ člověka, který je tak zručný, aby toto dělal 😄 jde bohužel o to, že se problémy objevují při delší jízdě, budu si muset někde půjčit Rapida s Dynamic sedačkama a vyzkoušet. Případně mi šlo právě o to jestli náhodou nemá někdo zkušenosti s kompatibilitou z jiných modelů. Dokáže někdo říct, zda jsou sedačky z Rapid 2019 a Fabia III 2014 zcela jiné nebo je jen použit jiný materiál molitanu?
Protože dekor mám stejný jako ve Fabii, jediný rozdíl je v tom, že sklon sedadla se neprovádí kolečkem, ale páčkou.

Edited by los pakos
Link to comment
Share on other sites

@los pakos asi jsem už i zde psal, ale sedačky mě popostrčily k výměně vozu a to jsem měl dynamic, které měly být lepší. Nedal jsem 250 km v kuse a lezl z auta jak pacient před ortopedií 🙂 Jinak Rapid měl svoje mouchy, ale vzpomínám na něj v dobrém.

  • Pozitivní 1
Link to comment
Share on other sites

před 16 hodinami, los pakos napsal:

delší

Já to auto konečně za 14dní vracím a měním práci. Nejhorší posed v autě jaký znám, měřím 1.91m a uplně mi to oddělalo záda, když mám týden dovolenou a nemusím v tom každý den jezdit jsem jak nový člověk. Hrůza děs. Rozlámanej s bolestma z auta to jsem ješte nezažil ani ve felicii.

Link to comment
Share on other sites

I když taky nemají z výroby bederní opěrky, sedačky z F3 mi nikdy tak nepohodlné nepřišly. Problém bude asi v jejich samotné konstrukci.

Pokud si dobře vzpomínám, sedačky v Rapidu vycházejí konstrukčně z těch v Citigo a to je auto dělané primárně na krátké vzdálenosti.

V Rapidu jsem měl ty Dynamic a proti firemním autům ve výbavě Ambition se standardními sedačkami to žádný velký posun k lepšímu nebyl.

Vzhledem k odlišným roztečím kolejnic a celkově jiné konstrukci se mi nezdá přehození sedaček za nějaké z jiného modelu reálné.

Měly by teda pasovat ty z VW Jetta a Seat Toledo nebo právě z menších modelů Citigo, VW Up a Seat Mii, ale tam bych žádnou změnu k lepšímu nečekal.

Nejlepší řešení je za mě dodělání origo bederních opěrek, jako u @miklisek a @tom01. Nebo alespoň té pevné, jak to realizoval @Deawon.

  • Díky 1
Link to comment
Share on other sites

Na drive.ru se to občas řeší, že je vlastně špatný  sklon sedáku.

Dávají si tam má 3D tiskárně tištěnou podložku pod přední šrouby, zvednou to tím pádem vpředu o 12mm, dávají samozřejmě i delší pevnostní imbusy. Nevím, jestli bych do toho šel. Přeci jen kolejnice jsou pak ve vzduchu a přední "nosy" na kolejnicích jsou ve vzduchu a všechny síly při nárazu nesou jen ty šrouby. 

image.thumb.png.3097a4d832749045faa9df51d1a12f41.pngimage.thumb.png.402630d338e441c3a5699f550998ea35.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...